Polonya'da üniversite okursam Türkiye'ye döndüğümde denklik sıkıntı olur mu?

Merhaba arkadaslar polonya yada makedonyada universite okumayi dusunuyorum denklik skintilari oluyor mu vs sorularim olucak yardimci olabilirsen cok sevinirim ve tıp okuyan arkadaslar var mi?

S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
35
35 CEVAP

Bende polonyada yuksek lisans yapmak istiyorum ama cok pahali

B

Polonya'da Denkliğe giren yani ilk 500'de olan sadece iki üniversite mevcut .
Bunlar ;
►Uniwersytet Warszawski ( Varşova üniversitesi )
►Uniwersytet Jagielloński - Krakow'da bulunuyor ve tıp bölümü mevcut

A

Kabul sartlari nelerdir peki? yorumlarin icin tesekkur ederim

S

jagielloński universitesi için öncelikle ingilizce dil sertifikanız olması gerek ielt ya da toefl sanırım tam bir bilgim yok. Sıfırdan başlayacaksanız ve bu sertifikalarınız yoksa o zaman okulun verdiği dil kursuna yazılmanız gerek .
Yalnız okulun ücretleri cidden yüksek duyduğum kadarı ile tıp yıllık 8-15 bin € arası ingilizce eğitim de .
Lehçe de ücretler aşağı iniyor tabii ki

A

Yabancı öğrencileri bazı bölümlere almıyorlar haberiniz olsun.

S

Yabancı öğrencileri almama gibi bir durum yok sadece ingilizce eğitim okulun hee bölümünde mevcut değil. Okul bünyesinde ki her bölümü ingilizce olarak eğitim vermiyor.

A

Yabancı diyerek okula kabul etmeme lüksleri yok. Avrupa Birliği normlarına göre yasal değil. Sadece istediğiniz bölümün ingilizce departmanı yoktur.

A

Polonya da genel olarak tip bölümleri Lehçe ağırlıklı. O yüzden önceden araştırıp geleceğiniz hakkında karar vermem gerekir .

A

Polonyanın hiçbir cazibesi kalmadı çok arayacaklar Türkleri ve Türk öğrencileri.

S

Tamamen yolunacak kaz gibi ve para kaynağı olarak görüyorlar Türkleri.

S

Son derece kızgınım.

S

Lehçe hazırlık alıp kendi dillerini öğrenen öğrencilere yapmayın bari.

S

Jagiellonia Üniversitesi maalesef her okulun Lehçe hazırlık sertifikasını kabul etmiyor onun dışında. Polonya da bir çok okul Yüksel lisans, master, doktora gibi programlara sadece Polonya vatandaşlarını kabul ediyor nedenlerinden en önemlisi de yabancıların click derecede Lehçe bilmemeleri .
Onun dışında ilk kez duyuyorum böyle bir durum orada okuyan bir çok arkadaşım var hatta biri şu an ingiliz dili edebiyatı Bölümü okuyor son sene kendisi Polonyalı sınıfında fransız biri var .
Bilmiyorum kabul ederken aranan kriterler nelerdir şu an için ama yazdığım şeyler şehir efsanesi değil .

A

Jagiellonia Üniversitesi zor maalesef eğitim ve kabul her bakımdan o yüzden ben secmedim kendilerini. Bir çok özel yahut devlet okulu var krizde olan ve öğrenciye muhtaç benim tavsiyem onlardan birini seçmeniz sizin için daha iyi ama tabii ki bu bir tavsiye

A

ali kardeşim C1 aldık Lehçeden çoğu Polonyalı bilmez o seviyede Lehçe sende bilirsin. Onların almama derdi başka işin ucu yine paraya dayanıyor. İngiliz Dili edebiyatının eğitim dili Lehçe ve okul bitene dek öğrenci İngilizceyide öğreniyor bölümü gereği. Fakülte senatosu karar almış yabancı öğrenci almıyorlar İngilizce öğrenme bedavaya gelecek çünkü ve bunu kendi vatandaşlarına vermek istiyorlar. Artık yok yani. Rektöre kadar soruldu.

S

Direk denkliği olan sadece iki okul var ve gerisi bize uymuyor.

S

Araştırılır bakılır ben yalan yazıyorsunuz demedim. Sonuçta artık herşey paraya bakıyor o yüzden böyle birşey yapılması mümkün. Var bu tür birsey doğruysa o zaman başka seçenekler arayabilir ya da Öğrenci kendi yolunu çizecek iyi akşamlar herkese .

A

Denklik şartı isteyen arkadaslara evet sadece iki okul mevcut Polonya da .

A

Haksızlık yapılmasın diyorum ben. Lehçe hazırlığa neden alıyor yada kaydediyorlar o zaman kabul şartlarını değiştirerek.

S

ilk 500 sıralamasından çıkmak üzereler zaten ve Bologna dahil tüm ilgili kurumlara, üniversiteler kuruluna vs şikayet ettim ve gerekirse üniversite senatosunuda mahkemeye vereceğim.

S

Tesekkur ederim benim sanirim daha iyi arastirmam gerekiyor

S

Farkli ulkelerede bak bence usa ve almanyada da denklik veriyor

B

birtek bahsi geçen iki üniversiteye mi denklik veriyorlar? Poznanda okumayı düşünüyorum denklik alabilirmiym peki ?

M

Poznań da ki herhangi bir okul da denklik söz konusu bile değil. Ilk 500 üniversite de sadece iki okul var o kadar

A

Merhaba iyi gunler ben kayit olunacak uni icin YOK ten taninirlik alininca denklik islemlerinde bir problem olmuyor diye biliyorum yoksa bilgim yanlismi?

Z

teşekkür ederim mutlaka ki doğrudur, fakat bukadar büyük bir ülkenin sadece 2 üniversitesinin tanınması çok anlamsız ve düşündürücü neredeyse

M

YOK denklik duzenlemelerinde yeni alinan ilk 500 Universite icinde olmasi gerekmektedir aciklamasi cok genis bir aciklama. Bu listeler field based listeler yani bolume spesifik listeler. Degerlendirme olarak baz alinmasi gereken okunacak dalda okulun kacinci sirada oldugudur. Yani okuyacaginiz dal ne ise o liste icindeki durumu akademik olarak baz alinmalidir. Genel klasmanda ilk 500 de yeralan bir okul bransinizda ilk 500 de olmayabilir fakat genel klasmanda ilk 500 de olmayan bir okul bazi spesifik dallarda ilk 500 de olabilir. URAP listesinde muhendislik dallarinda ilk 500 de yeralan okullarin listesini ekran goruntusu olarak ornek olmasi icin paylasiyorum. Ayrica sat 1 gibi sinavlara girip YOK un ongordugu puanlari alirsaniz yine denklik alabilirsiniz ki YOK un istedigi puanlar komik denecek derecede dusuktur.

com-mrsvv39gw1nznt8uls4y.jpg

Mehmet Küçüktepe 1 yıl

Denklik ayrı tanınma ayrı bir konudur.

Ferit Ünlügüneş 1 yıl

Evet benim bildigim kadariyla direkt olarak denklik alinacaksa bu iki universteyi YÖK kesinlikle tanıyor fakat eger poznan wroclaw gibi kentlerdeki üniler için yöke tanınırlık dilekçesi yazılmalı ve engeç 10 gün içinde tanınırlık verılıp verılmeyecegı halkında bilgi veriliyor diye biliyorum okul bittikten sonrada diploma ve birkaç dökümanla denklik işlemlerine baslanıyor

Z

Cünkü bende seneye yüksek lisansa polonyada baslayacagım ve tanınırlık dilekçesi yazıp gönderdim, cevabı bekliyorum. Yök Denklik sayfasındanda ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz .

Z

tanınırlık dilekçesi örneği hakkında sizden yardım alabilirmiyim acaba isim ve size ait bilgileri iptal ederek bana yardımcı olabilmeniz mümkün müdür zafer bey

Mert Alyörük 1 yıl

YÖK'ün tanınırlık vermesi direk denklik veriyor anlamını taşımıyor zafer kardeşim. Uzun ve çetrefilli hususlar var. Ben mezun olayım sonrada Tr'de gelip işimi yapayım diyorsanız seçenek sadece bahsedilen iki okul ve onlarda pekçok bölüme almıyorlar yabancıları artık yok ben Polonya'da kalacağım derseniz zaten okulun önemi yok nerde okursanız okuyun. İşin özü Polonya'nın cazibesi kalmadı. Zaman ve para harcamaya değmez! Tr'de dişinizi sıkıp çalışıp kazanın bir yer sonra yine gidin yurtdışına Yüksek lisansa, en mantıklısı şu anda sadece bu.

Seyfettin Şişik 1 yıl

Evet seyfettin bey haklısınız sizin dediğiniz gibi sanırım okul bitip denkliğe basvurdugumuzda 6-7 ay gıbı bur sure beklememiz gerekiyor sonucu öğrenmek için fakat hersene birçok öğrenci yurt dışına gidiyor ve takdır edersinizki ilk 500 deki okullara girmek oldukça zor (benim kanaatim) o yüzden evet cetrefıllidir falat sonunda kabul edilir diye düşünüyorum 1 yıl gibi bir süre içinde .

Zafer Zengin 1 yıl

Bana yuksek lisans icin yardim edebilecekmisiniz acaba dolekce ile ilgili taninirlik icin ben turkiyeden mezun olarak basvuracagim

Mert Alyörük 1 yıl

Yüksek lisans da sorun yok kardeşim. Tanınmayan okul bitir istersen sonra yüksek lisans yap gel sıkıntı yok.

Seyfettin Şişik 1 yıl

Jagiellonia tip egitimi çok iyi, zor ama hakkini veriyor.

O

Denkligi neden bu kadar takiyorsaniz.. Mühendislik okuyorsan denklik almamissan muhendislik odasi kabul etmez devlet kurumunda da çalışmayacağın için özel sektörde calisicaksin zorunlu, denklik olsun olmasin sen yine de mühendissin, muhendis olunmaz muhendislik uygulanir bu tüm meslekler icin geçerlidir. Ayriyetten yuksek lisans yaparsan denklik veriliyor diye duymuştum.

B

Mühendis olmuş iken mühendisler odasına kayıt olmazsan senin sigortanı 500 liradanda geçirirler 300 liradanda sonrasında itiraz etme gibi bir hakkın olmaz. İtiraz etmeye kalktığın vakitte sana diyecekleri tek laf mühendisler odası kaydın yok istersen çalışırsın istersen gidersin olur ve ayrıca meslekteki yükselme aşamalarının bir sınırı olur. Mühendisler odasını laf olsun torba dolsun diye kurmadılar ülkede. Biraz araştır sonra insanlara fikirlerini sun bu kategori her iş kolunda aynı düzende işler. Ayrıca tekrar söylüyorum karşındaki baban yaşındaki adamlar ile biraz terbiyeli takın polonyada denklik varmı sorusundan önce terbiye kurallarının denkliğini almanda fayda var bilmem anlatabildim mi ?

Alexander Çilesiz 1 yıl

Yüksek Lisans yapıldığı takdirde denklik verilmiyor muydu?

Burak Hepşen 1 yıl

Önce yazdığını oku sonra tekrar yorum yap dediğin kısım mühendisler odasına kayıt olamazsın kısmı yukarıda bahsettiğim olayın denklik ile ilgili bir alakası yok önce anla sonra yorum yap bu saatten sonra birde türkçe hazırlık eğitimi çıkarma başına güzel kardeşim.

Alexander Çilesiz 1 yıl

Gitmek isteyen arkadaşlar hazırlık dönemi boyunca 1 yıl çalışır Türkiye'ye gelir sınavlar için mühendislik alanı istiyor ise MF-4 240 bine girer, sonra denkliğini aldığı için geri lisans başvurusunu yapabilir. Ben öyle planlıyorum. Zaten Türkiyeye dönme gibi bir planım yok, işi sağlama almak amaçlı yine de.

Burak Hepşen 1 yıl

Denkliği olmayan mühendislik diplomanla Türkiye'de öyle dediğin gibi mühendislik yapamazsın burak. Sana epeyce anlatmıştım ama iyi dinlememişsin anlaşılan. İmza yetkisi olmayan mühenendisi özeldekilerde almaz ayrıca.

S

insaat muhendislerinin imza yetkisi almasi zorunludur fakat bir bilgisayar muhendisi hangi sebeple imza yetkisine sahip olmalidir? Hangi daldan muhendis ciktiginiz onemli. Eskiden yok denkligi askerlik sebebiyle er olarak askerlik yapmak istemeyen mezunlar tarafindan onemseniyordu simdi yurtdisinda 3 sene calisan her Turkiye Cumhuriyeti vatandasi 1000 euro vererek parali askerlikten faydalanabiliyor yani askere gitmiyor. Bu sebeple YOK denkligi devlet kurumlarinda calisilmayacaksa, doktorluk, dishekimligi vb. Branslarda egitim alinmayacaksa pek onemsenen bir konu degil seyfettin bey.

Mehmet Küçüktepe 1 yıl

mehmet bey önceden de söylemiştiniz biliyorum. İlgili arkadaşın hedefi Tr'ye gelip devlete yazılım yapmak olunca hatırlatmak istedim.

Seyfettin Şişik 1 yıl

Türkiye'ye özel başvurup bireysel olarak, denklik alınabiliyor, tecrübeyle sahip çok insan biliyorum.

Oğuzhan Eracar 1 yıl

Oğuzhan Eracar bir anlatıver sana zahmet nasıl alınıyor. Herkes de öğrenmiş olur bu sayede.

Seyfettin Şişik 1 yıl

özel olarak, senin okuduğun üniversite aracılığıyla basvuruyorsun, 6 ay ile 1 yıl içerisinde denklik çıkıyor diye biliyorum.

Oğuzhan Eracar 1 yıl

Selda Tüysüz kararını verdınız mı?

S

Hayir polonya ukrayna sirbistan arastiriyorum iyice kafam karisti: D

S

Sırbistanda direk denkliği olan bir üniversite var. Zagreb üniversitesi. Polonyada iki ama çoğu bölüme yabancı öğrenci almıyorlar Lehçe hazırlık alsanız bile. Polonyaya gitmemiş görmemiş bilmeyen kişilerin yorumlarına bakarak karar vermeyin.

S

Zagrep üniversitesi Hırvatistan'dadır ve direk denkliği yoktur. Denkliği olan Belgrat üniversitesidir.

Ferit Ünlügüneş 1 yıl

Öncelik ile belgrad üniversitesi çok iyi bir eğitim sistemine kalitesine sahiptir hırvatistanda bu yönde sadece hırvatistanın denklik sorunu vardır ayrıca burak isimli arkadaşın fikirlerini dinlememende fayda var daha 2 hafta öncesinde polonyada nasıl okurum diyen bir arkadaş bu zamana kadar kendisine anlatmış olmamıza rağmen hayal dünyasında yaşamaktan vazgeçmiyor gençsin seni 3 kere uyarmamıza rağmen hala hayal dünyasında yaşıyor ve abin baban yaşındaki adamlar ile kanka muhabbetinde bir diyalog sergiliyorsun. İlla siz gençleri biraz rencide etmek hırpalamak mı gerekiyor sözlerimiz ile anlam veremedim.....

A