Hayvanat bahçeleri olmalı mı, olmamalı mı sizce?

Hayvanat bahçeleri olmalı mı, olmamalı mı sizce? Sırf biz onlardan daha zeki bir hayvan türüyüz diye bizim eğlencemiz için önümüzde, emrimizde sergi malzemesi mi olması lazım onların?

Fatma Beyoglu
F
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
29
29 CEVAP

Hayvan hapisanelerine hayır!!!

Gül Candur
G

Hayvanat bahçesi, sirk, yunus havuzu vs... Hepsi derhal kapatılmalı. Bunca doğa belgeseli varken tek bi hayvan bile esir yaşamamalı artık.

Bilgin KAlkan
B

sirk ve hayvanat bahçeleri olmamalı hayvanlar kafeslerde değil kendi doğal ortamında yaşamalı.

Özlem Atak
Ö

Üzücü bir durum, insan kadar egoist bir tür ve her şeyi kendine hak gören bir tür daha var mıdır?

Fatma Beyoglu
F

hayvanları kesip yiyoruz, hapsetme hayvanat bahcelerı bunun yanında devede kulak kalır

Mahmut Bahçeci
M

Nasıl ki evcil hayvanlarımız varsa haycan bahçelerimiz de olmalı

Ali Badur
A

Katılmıyorum, hayvanat bahçesinde evcilleştirilmiş hayvanlar degil yaban hayvanları bulunuyor. Sokak kedileri 2-3 yıl ancak yasıyor ama ev kedileri 16 yıla kadar yasayabiliyor. Evcilleştirilmiş hayvan türleri için yaban hayatına dönmek artık zor.

Gulcin İşbilir 6 ay

Katılıyorum, hayvanat bahçeleri yerine Safari tarzı bir olay ile hayvanların yaşam alanlarını yerinde incelemek ve gözlemlemek daha "etik" ve insancıl.

Volkan GencKan
V

Olmamalı. O kadar.

Hakan Seçgin
H

Suphesiz olmamali. Ancak tehlike altindaki turler icin eziyetsiz bir yontem bulunmasi sartiyla uygulanabilir. Tamamen turun devamini korumak ve insanlarda farkindalik yaratmak icin.

Berk Suvari
B

Olmalı yarın insanlar katledecek en azından görmemiz ve bilmemiz gerek.. Tv den görmekle karşında görmek açısından farkları çoktur

Bülent Rodi
B

Tabiki.. Arz talep meselesi.. Mesela insanlar olmasa Panda olmazdı.. İnsan olmasa Bir çok şey olmaz iken.. Sadece kişisel düşünceleriniz için korumak adın başıboş bırakmak başkası tarafından bir eğlence ve katliam haline geliyor.. Başıboş bırakmak varken neden koruyalım demi

Bülent Rodi 6 ay

Herkesi yabanimi sanıyorsunuz

Bülent Rodi 6 ay

Hayır elbette değil ancak kontrol altında üremeleri ve doğaya bırakılmaları şarttır.. Ancak hiç birisi olmasın dediğiniz zaman yaptığınız banane mantıgıdır.. Geleceğimize gösterecez koruycaz kolluycaz.. Asla Ama asla bunlar eğlence yada herhangi bir nedenle öldürmüyeceğiz.. Ancak hayvanat bahçesinde yada doğal oretamlarında bakılmaları bence uygundur

Bülent Rodi 6 ay

Birince amaç o olsada onlar olmasa Kimsenin hiç bir şeyden haberi olmaz Kesinliklle fikirlerinize katılıyorum ancak Bu demek değildir ki insanların hepsi hayvanları katleder.. Ayrıca Hepsiyle olmamakla birlikte Bir takım hayvant bahçeleride bu iş için uygundur Ancak ben Her şehirde 1 tane hayvanat bahçesi olması kanaatindeyim

Bülent Rodi 6 ay

Siz hayvanat bahçesi ile İngilizcesi "sanctuary" olan koruma alanını karıştırdınız sanırım.

Gulcin İşbilir 6 ay

Hic bir canli hapsedilmek istemez.

Ümit Hamzaoğlu
Ü

Olmamalı, hayvanları hapsetmek insanlık suçudur.! Kesip yemekle mukayese bile edilemez.

Ali Erva
A

Sorulacak soru mu bu da? Tabiki de olmamalı. Bazıları doğal yaşamda sayıları azalanları buralarda saklarız diyor ama onun adı hayvanat bahçesi olmaz, para amacı da gütmez.

Deniz Akcaa
D

Niye sorulacak soru olmasın. Olmalı diyenler de var çünkü. Herkes hemfikir olsa sormaya gerek kalmazdi.

Fatma Beyoglu 6 ay

Yıllardır pandalara yapılanlar bir işe yaramadı. Sorunu çözmedikçe hayvanların nesli tükenir biz de kafese tıkarız. Bu böyle sonsuza kadar gider. Açın yavru yunusun annesinden çalınmasını izleyin, kaplanların nasıl obez yapıldıklarını görün.

Deniz Akcaa
D

Doğal ortamından alıkonulan her canlı için hep üzüldüm. Sahibi işteyken saatlerce evde tıkılıp kalan kedilere köpeklere bile. Onların doğal ortamında onlara yardıma evet, alıkonulmasına ne şartta olursa olsun hayır!

Ali Çandik
A

Olmamalı! Gecen ay izmir dogal yasam parkına gittim pişman oldum, hayvanlar daracık yerde, elektrikli tellerle çevrelenmiş ve korkmuş durumdalar. Kimbilir o tellerin elektrikli oldugunu anlayana kadar kaç hayvan çarpıldı. Kesinlikle yaklasmıyorlar tellere ve camın önünde durmak zorunda kalıyorlar. İnsanlar gelip eglenerek gülerek vakit geçiriyorlar ben ve erkek arkadasım gözlerimizden yaslar gelerek ayrıldık, günlerce kendimize gelemedik.

Bilge Güvendi
B

Bence olmalı, hayvanların şikayet ettiğini düşünmüyorum. Aç bırakılmadıkça ve eziyet edilmedikçe hiç biri "katlettiğimiz" doğalarına dönmek istemez.

Ersin Emer
E

Bu senin fikrin. Bir araştırma var ise paylaş.

Deniz Akcaa 6 ay

O zaman tartışmanın ne anlamı var. Hayvanlar vahşi yaşamdan daha mutlu ise neden hayvanat bahçeleri olmasın? Zaten tartıştığımız konu hayvan refahı. Eğer mutlular ise karşı çıkılacak bir durum kalmaz.

Deniz Akcaa 6 ay

Öncelikle şunu belirteyim ben bu siteyi severek takip ediyorum çünkü insanca tartışıp konuşabiliyoruz buna ihtiyacımız var. Özgürlüğe ihtiyacımız var kapalı, tel örgülerle çevrili bi yerde yaşayamayız. Karnımızı doyurmak için, bu kapitalist düzende bi işte çalışıp para kazanmamız lazım yani sosyalleşmeye ihtiyacımız var vb. Görüldüğü üzere bunlar hep insansı düşünceler ve ihtiyaçlar. Yani, bizim "esaret altındalar" diye düşüncelerimiz onlar için velinimet olabilir. Not: Elbetteki hepsi benm düşüncem bununla ilgili bir araştırma var mı bilmiyorum

Ersin Emer 6 ay

Sirkler ve hayvanat behçeleri kaldırılmalı. Yasaklanmalı

Levent Yozoğlu
L

Vahşi yaşayan insanlar, doğadan tecrit edilmeleri lazım. İhtiyacı kadar tüketen canlılara vahşi demek komik gelmiyor mu?

Rıza Ozberk
R

sormuşşun cevaplamışsın

Özkan Kiracıoğlu
Ö

O birçok kişinin ve benim fikrim, cevabım, aynı fikre sahip olmayanlar da yorum beyan etti.

Fatma Beyoglu 6 ay

Dogal yasam alanlarindaa avcilarin olmadığı yerde olmalidirlar.

Deniz Doğrusoy
D

Bu sorunun cevabı çok basit. Seni yaşam alanının dışında bi kafese kilitleseler, başkaları da gelip sana fıstık atsa hoşuna gider mi?

İşin "Zoo" kısmı tamı tamına da bu durumdadır.

Ayvanların güzel şeyler için esaret altında olması bile çok acı. Kaldı ki anladığım kadarıyla bilim insanları dahi buna "Esaret altındaki ayvan" tanımlaması yapıyor. Hiç bi yerinden bakınca hoş olmayan durumlar.

Lütfen artık idrak edilsin. Bu gezegen insanların değil, hepimizin (tüm canlıların) ve hiç bir canlıya eziyet etme ya da keyif için yaşamlarını sonlandırma hakkına sahip değiliz!!!1

Mesut İzler
M

yanlış olduğunu düşünüyorum isteyen insanlar gidip doğal alanlarında rahatsız etmeden görmeli ama dünyada önemli bi sektör bu yani bunun kalkacağını sanmam

Berkan Gümüştaş
B

Bütün hayvanların doğada özgür olmaya hakkı var. Kimsen eğlencesi olmamalılar.

Meriç Alfidan
M

Hayvanlar hayvandirlar

Sinan Dişli
S

The Zoo diye dizi var, izlediğimde acaba gercek olsa dünya nasıl bir yer olurdu diye kendi kendime sormadan edememiştim. Herkese tavsiye ederim.

Ismail Sofuogullari
I

Din zorla bitmez insanlara mantık, bilim ve sorgulama filtresini beyinlerine yerleştirmek lazım.

Muhammet Fevzioğlu
M

Balyozla vuraydın dayı!

Yunus Küçükkara
Y

Olmamalı

Defne Engiz
D