İnsanoğlunun robotlara dönüşmesini ister miydiniz?

Kac zamandir aklimda olan bir seyi sizede sormak isterim.

Beyninizin yasam destek araclari ile donanmis metal bir govdeye koyuldugunu ve sizi biolojik kusurlu kilan et bedeninizden ( 5 duyu organina sahip olacaksiniz fakat bu olcum aletleriyle beyninize dijital sinyal olarak gelecek ) kurtuldugunuzu ve uzayda yada korunma ekipmani gerektiren her yerde korunmasiz bir sekilde olabildiginizi, yani robotik bir evrilmeyi dusunun.

Olumlu ( uzayda seyahat ) ve olumsuz (insan ozelligini kaybetme ) yanlarini iyi dusunun lutfen.
Bunu istermiydiniz?

com-vtlqzpv85rwhigtqh50m.jpg
K
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
30
30 CEVAP

Birdaha Adana Kebap yiyemezdim o zaman.. Ben almayim kalsin.

M

yav abi

Kaan Şenkul 6 yıl

Bunları yapabilen beynin haz yada işte ilgili bölümünde adana kebap yemiş hisside yaratabilir

İlhan Incesoy 6 yıl

Zaten yakında onu da yiyemiyeceğiz.

Hamit Ceyhan 6 yıl

5 duyu organi var diyo takarsin flaşı agzına tat hissini alirsin

Demir Aykır 6 yıl

Ölümsüzlük varsa neden olmasın

K

Uzayda seyahat ettikten sonra insan olmanın hiç bir önemi yok

P

İstemezdim. Beş duyu şu andaki gibi olamaz. Ayrıca beyinin de ömrü var sonuçta ölümsüzlük olmayacak. O robotik vücut için enerji gerekecek. Şu anki vücut ne versen enerjiye dönüştürüyor. O öyle olmayacak. Başkalarına daha çok muhtaç olacaksın... Bir sürü dert...

I

Yapma ama hayatın bütün zevklerinden mahrum kalmak ben almayayım

F

beyin hala organikse hala insanım

M

Bildigim kadariyla beyin hucrelerinin kesin bir omru yok ayrica boyle bir teknolojiye erdimiz zaman enerji sorun olmayacak ( simdiki nukleer pillerin daha geliskinleri ) bu sorun olmaz ayrica bedenimizin mobilitesi cok yuksek olacagindan benim kaygim yok.
Beni asil heyecanlandiran sey uzayda seyahat olanagi olusacak

K

Ya düşünsenenize adamlar biyonik vücut yapmış siz adana kebabı şarjı düşünüyorsunuz alemsiniz valla

İ

Benim bildiğim bütün canlı hücrelerin bir ömrü var. Uzayda seyahat derken... Uzay gemisinin içinde olmak yerine dışında olabilme konusu değişmiş olacak sadece. Hız sınırlarını aşamadığımız sürece hayal ettiğimiz uzay seyahatleri olamayacak malesef. Yıllarca karanlık uzayda yol almak zorundayız gğzel birşeylerle karşılaşmak için.(uzayda olmanın kendisi güzel tabi o ayrı mesele.)

I

Beyni uyku moduna alip arayuz bir plc ile govdenin calismasi saglanabilir.
Otomasyon cok gelisti kim bilir ileride tıp bu kadar ileri gidebilir

K

Hafızamız da duyu organlarımızla beraber kalırsa aslında aslında insan olarak kalırız. Beynimize giden sinyallerde zaten elektrik var. O sinyaller beyinde kimyasal tepkimelere de neden oluyor yanlış bilmiyorsam yada tam tersi. Her halükarda elektrik var. Beynimiz komple kalacaksa ikisinin birlikteki etkileşimi devam etmek durumda sanki .

E

Tıp beyni ölümsüzlüğe ulaştırabilmişse diğee bütün organlarıda ulaştırabilmiş olur bence. Hatta kök hücreden yeni organlar ürermek ve bunları yerlerine monte etmek çok kolaylaşmış ve ucuz olacaktır. O yüzden metal gövde yerine yine de kendi organik gövdemi tercih ederim.

I

Beyin seker yakiyor, atiklari atman lazim. Buna gerek yok ki yakinda cok gelismis yapay zeka yani bilgisayarlar olacak. Onlarda ayni gorevi gorur.

N

Kesinlikle isterdim. Nitekim de en akla yakın ve olabilme ihtimali yüksek ölümsüzlük senaryosu da bu. Black mirror'ın birden fazla bölümünde işleniyor bu konu.

A

com-3aq4f2jmzk4yto46c516.jpg

görsel materyal
E

Bedenimizin orjinalliğini bozmaya gerek var mı? Bence Avatar filmindeki gibi beynimiz, bedenimizi idare ederken böyle bir sisteme de uyum gösterebilir.

Beynimizi bir yapay vücut sistemine bağlayabilseydik ne olurdu?

-Robotları kendi vücudumuz gibi kullanacağımız için Güneş Sistemindeki ve Dünyadaki tehlikeli işlerde özellikle inanılmaz esneklik sağlardı. Hayati riskler çok azalırdı. Normalden daha çok mesai yapma kapasitemiz olurdu. 5 duyu organımızın kapasitesini aşan duyulara sahip olurduk. Diğer insanlarla iletişime geçmek telepatiye benzerdi. Ancak bilgiyi ışıktan hızlı iletemememiz çok kötü. Marstaki işleri akıcı bir şekilde idare edebilmek için orjinal bedenimizle orada olmak zorunda kalacaz gibi.

Bu durumun dezavantajı ne olurdu? Amelelik işleri robota kaldığı için, düşük kütle çekimi ile hareketsizlik vücudumuzu mahvederdi. Robatla beynimiz aşırı içli dışlı olduğu için, robotun başına bir şey geldiğinde kendi vücudumuza zarar geldi moduna girebiliz. Ya da hayati risk refleksimiz azalır ve orjinal bedenimizi daha az kazalardan sakınmaya başlarız. Bedenimizi kullanmaya programlı sinir hücreleri ile robot arayüzü ile etkileşimdeki sinir hücreleri rekabete girerse epilepsi tarzı krizler ve duyularımızı yorumlama bozuklukları gibi sıkıntılara yol açabilir. Akıllı telefondan gelen bildirimler bile bazen canımızı sıkıyor. Robotta bir arıza çıktığında arıza bildirimlerinin, internet sunucusuna giden DOS atağı tarzı, bize ulaşması durumunda kafayı yeriz herhalde.

E

Ghost in the shell #

M

Şarj kablosudur, bataryasıdır. Donma /kasılma istem dışı reaksiyonlar. İnsanın soğuk bir metale dönüşmesi değilde, şuanki bedenin yenilenme durumu olursa çok daha iyi olurdu..

H

Beyin de organik bir organ. Onunda hücreleri bir anlamda yaşlanıır ve bir süre sonra yeterli hücre yenilemesi olmayacağı için ölmek zorundadır. Ne kadar mükemmel bir yapay ortam yapılıp ona monte edilsede öyle ahım şahım bir süre ekstra ekleyemezsin. Ha dersenki beynin sahip olduğu bilgileri bir yapay beyine kopyalarsak ve bunu iyi dizayn edilmiş bir gövdeye (insan vucudu gibi robot, uzay gemisi, uçak, otomobil gibi herhangi bir nesene) monte edip kontrol eder hale getirilirse O UZUN HİKAYE. Kocaman SERİ BİLİMKURGU ollur...

M

Zaten var. Bsg

Emre Dilki 6 yıl

Beyin ölümü diye ayrıca gerçekleşen bir ölüm var. Oda ilginç hakikaten.

Emre Dilki 6 yıl

Cyborg gibiyse. Organ kaybında tercih edilir
Dw cyberman gibiyse olmasın. Ama bana kalırsa gelişmiş biyolojik yükseltmeler daha iyi. Metalsiz bol organik

M

Romatizma ağrılarımızdan kurtuluruz

M

Insan evrimi yapay yollardan olacak bence bizi daha narin ve kusurlu kilan et bedenini terkedip robotik bir bedene gecmeliyiz.
Ne radyasyon ne asmosferik olaylar bizi engellememeli, cag artik uzay cagi yildizlararasi yolculuga adapte olmamiz gerekiyor.

K

E tabi robotik bir govdeye sahip olacagimiz icin insan formundan ziyada uzay aracina yada bir kamyona ucaga entegre olabiliriz. Bunlari komuta edebilmek icin PLC destekli arayuz programlar kullanilabilir. Bunlarin hepsi teknik konular

Kaan Şenkul 6 yıl

Onlarla uğraşmak yerine beyinlerimizi özel bir cihaza koyalım matrix misali bir evren yapalım sanal dünyanın sınırsızlığını yaşayalım. Veya suretler filmine dönsün.

Muhammed Biz 6 yıl

Sonra bizi hack etsinler:)

Kaan Şenkul 6 yıl

satürn manzarasıyla rakı içemeyeceksek benim için pek bir anlamı yok

A

Evet kesinlikle isterdim

U

Yok. Öyle olmaz...

U

Isterdim

Ö

Tabiki istemem. Halimden gayet memnunum. Yardımcı ekipmanlar çok iyi olur ama biyolojik ve anatomik bedenime asla dokundurmam. Böyle iyi

M

Prototype (1992) #

I

Transhumanistler toplanmis

M

Kesinlikle isterim!!!

Ş