Kibirli olmak ne demek?

KİBİR
''Öyle bir şeydir ki bu kibir, insanı kendi elindekiyle değil başkasının sefaletini görerek mutlu olmaya iter.''

kibirli olmak ne demek ile ilgili görsel sonucu
Kibir, kendini başkalarından üstün görmektir. Başkalarını beğenmeme ve kendini diğerlerinin üstünde görme davranışıdır. Bir davranış olarak dışarıya yansımayabilir. İnsan kendi içinde gizli bir büyüklenme hissine sahip olabilir.
Bir davranış olarak dışarıya yansımayabilir. İnsan kendi içinde gizli bir büyüklenme hissine sahip olabilir. Bu his zaten genellikle gizliden gizliye yürütülür. İnsan kibrini genellikle ilan etmez. Hepimizin içinde bir şekilde büyüklük güdüsü vardır. Bunun farkına varmak epey zordur. Az ya da çok, büyüklük iddiasındayız

com-ovnjm77ug96lk80mlh5e.jpg
H
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
21
21 CEVAP

Bende var yok diyemem ...

S

kabullenmesi zor olsa da, galiba, yanılmıyorsam, sanırsam bende de var..

Ömer Hasçelik 6 yıl

Azaltmaya çalışıyorum sadece ama var bu kesin:))

Süleyman Keyfi 6 yıl

Egodur o:)

Özlem Kygs 6 yıl

Her ikiside var eminim kendimi tanıyorum

Süleyman Keyfi 6 yıl

Bir yerde okumuştum bir yazarın sözü kim olduğunu hatırlayamadım. Diyor ki egonun azı olur ama kibrin azı olmaz. Bulmaya calisiyim bir saniye.

Özlem Kygs 6 yıl

Büyüklük ALLAHA mahsustur çünki tektir eşi benzeri yoktur amenna ve saddekna

O

Kibir ve ego birbirine karistirilir çoğu zaman. Kibir varsa kilit özellikleri kendini herkesten üstün görme, insanlari küçümseme ve kendinden bir haber olmaktır. Yuksek egonun zamanla ortaya çıkan ürünüdür. Coğumuzda kibir sandığımız şey yüksek ego olabilir. Kendi dogrularimiz ön plandadir ve başka bilgilere kapali olmak, yanlista ısrar etmek, birine bir şey sormaya tenezzül etmemek ya da çekinmek ben yaparım, bilirim havasında olmak yüksek egodur. Bunun sonucunda insanları küçümseme, kendini herkesten üstün görme, empati kuramama, menfaati için sadece insanlarla gorusme gibi özellikler varsa bunlar kibrin olduğunu gösterir. Kibre giden yolu kapatmak egoyu dengelemekten geçer.

Ö

giderek yanlızlaştığımın farkına vardım, küçük görmek, ben biliyorum demek ya da en iyi ben bilyorumla açıklanacak bir durum değil bu durum, biliyorum ki bilgi insanda ne kadar çok insan o kadar çok bilgi, o kadar tamamlanma fırsatı hepimiz için, fakat çevremdekilerin devamlı akıldan uzak hareket etmeleri, çıkarcı davranışları yoruyor hem de çok, benim hiç akılsızlık yapmadığım anlamına gelmiyor bu tabiiki, tabiiki akıldan uzak davranışlarım oluyor ara sıra sıklıkla olmasa da ve adını koyamıyorum, kibir gibi düşündüm..

Ömer Hasçelik 6 yıl

Aslında bu durum etkiye tepki olayı. Sahte yüzler çıkar iliskileri çağımızın hastalığı. Dogal olarak ya aralarına karışıp onlar gibi olacağız ya da kendi kabugumuza cekilecegiz. Tabi biz nasil davraniyiruz bunu da sorgulamayı ihmal etmeyerek. Hepimiz uzak kalıyoruz aklımızdan kendimizden çoğu zaman. Yanlış yapıyoruz. Ama işin özü kendimizi tanımaktan geçiyor. Kendimizi biliyorsak önemli olan bu. Eksiğimiz yanlisimiz olacak tabi. Yeri geldiğinde ofkemize yenilecez, bazen de savunma mekanizması olarak göreceğiz yaptığımız yanlışları. Ama ozumuzde nasıl olduğumuzu biliyorsak kibir mi yoksa davranışsal bir değişim mi bu ayırt edebiliriz. Sen de kibirli degilsin bence.

Özlem Kygs 6 yıl

Kibir arapça kökenli, ekber yani en büyük kelimesi de buradan gelir. Ene ben demektir, enaniyet bencillik. Ego sanırım enaniyet e tekabül ediyor. Enaniyet, egoistin eş anlamlısı olabilir.
Kibirli insanda, enaniyet tavan yapmış, vefa duygusu, empati, merhamet, tevazu, alçakgönüllülük çok az...
Kibir, insan kendini, kendine yeterli görünce başlıyor.
Bu durumda nankörlük kaçınılmaz, bu duruma kendi kendime geldim, bende kimsenin emeği yok...
Derken vefasızlık başgösteriyor.
Vefasızlık gören insanlar kibirliden bir bir uzaklaşırken, bir süre sonra yalnız kalan kibirli, sevgisiz, ilgisiz, arkadaş ve dostsuz kalakalıyor.
Bunu fark ederse, kendine ayna olacak gerçek dostu, henüz bozulmamış vicdanı yada kabul olunmuş bir anne duası varsa,
Kibirli günah çemberini kırıp, eğilip, alnını secdeye koyup özüne dönecektir.
Bütün günahların menbaı olsa gerek ki, günde kırk kere alnı secdeye koymakla ancak bertaraf edilecek bir kötü hal kibir... Yoksa ekber olan Allah, önünde secde etmemizi neden dilesin, kibrimizi yok etmekten başka...

S

Çok güzel de açıklaması yapılmış bende katılıyorum açıklamalarda kimse de pek kabul etmiyor konduramiyor egoyu veya kibri kabul edilmeden Nasıl ego kibirden kurtulacağız? Önce yüzleşmek gerekmez mi?

S

Bu soruyu sorabiliyorsak ki ben de bunları okuyunca özellikle sevgili Özlem Kygs ın yazdıklarını, teşekkür ediyorum kendisine, okuyunca, kendi kendime sordum. Sorabiliyorsak bende kibir var mı diye, çok yoktur sanıyorum. Çünkü kibirli insan kendine bu soruyu bile sordurtmaz.

S

Ben teşekkür ederim. Saygilar hocam.

Özlem Kygs 6 yıl

İnsan kendi hakkında hiçbir zaman objektif eleştiri yapamaz bence insan doğasına aykırı...

S

Mümin müminin aynasıdır, der allah resulü. İş ayna olacak bir dost bulabilmekte, ayna tutacak dost olabilmekte sanırım.

S

Ben kabul ediyorum kendi adıma. Egom var. Yeri geldiğinde yükseliyor. Hemen kendime şunu soruyorum. Sen kimsin? Bu kadar yükselmenin anlamı ne? İnsanlardan üstün olduğunun kanıtı ne? Kendini ne olarak görüyorsun? Bunlara vereceğim cevap tokat gibi kendime getiriyor beni. O zaman daha farklı bakıyorum. Ben hep muhtacim hep muhtaç olacagim. Geldigim yer, fikrim aklım hiçbirisi muhtaciyetimi gideremeyecek. Nefsim beni aldattiginda da vicdanım cezasını veriyor zaten.

Ö

Her insanda var sizdeki daha az kabulleniyorsunuz nefsin üstüne bastiniz söylediniz buna saygım sonsuz olur...

Süleyman Keyfi 6 yıl

Ego, irade olan herkeste olmak zorunda galiba. Kötü olan ego değil egoistlik bence. Hem o kadar ego kadı kızında da olur

S

Ego derken o kötü olanindan işte Ego bilmek ve ogrenmek için gerekli zaten ama dengeyi kuramazsan o zaman ustunluk mücadelesine dönüşüyor.

Ö

Şimdi yaptığımız gibi buda ego lu oldugumuzu ispat lar:)

S

Egolu değil Ego var :))

Özlem Kygs 6 yıl

Daha da aynı devam olay:))

Süleyman Keyfi 6 yıl

Ne aynı anlamadim

Özlem Kygs 6 yıl

Üstünlük kurma olayı :))

Süleyman Keyfi 6 yıl

Sen de mi:)

Özlem Kygs 6 yıl

Tabiki de Ego var hepimizde. Ama halk arasında egolu derken aslında egosu yüksek anlamında kullanıyoruz bunu. Egosuz insan olmaz zaten

Ö

Evet, kuran buna aynen sizin kullandığınız kelimeyi kullanır Özlem hanım,
Kendini yeterli görmek, müstağni saymak..

S

Kalbinde zerre kadar kibir bulunan cennete gidemez der peygamber efendimiz.
Çok enteresan, öfke demiyor, cimrilik demiyor.. Kibir diyor. Bu da yukarıda dediğinizi doğruluyor, kibrin azı çoğu olmaz..

S

Burada kibrin ne kadar kötü olduğuna vurgu yapmak için söylenmiş de mi bu söz hocam? Yani demek istediğim imanı olan herkes girecek cennete. Bazen bunu soran arkadaşlarım oluyordu bana.

Özlem Kygs 6 yıl

Evet, kim zerre miktarı iyilik yaparsa karşılığını görecek, kim de zerre miktarı kötülük yaparsa karşılığını görecektir.

Sevim Alagoz 6 yıl

Bazen görürsünüz bazı insanlar cenneti garantilemiş gibi davranırlar hani hep kendimi haklı görürler Buda bir nevi kibirdir...

H

Ersem Karadag bu Ve da ayrı yazılıyordu değil mi? Ben unuttum

Hasiyne Durhan 6 yıl

Şimdi fikrî olarak birbirimize üstünlük kurmaya calismiyormuyuz? Gerçekçi olalım ... Herkes benim dediğim doğru diyor basta da ben diyorum..

S

Hayır öyle değil. Fikirlerimizi paylasiyoruz. Paylasmak ustunluk kurmak değildir. Ben zaten kendimi eleştirdim. Sen de öyle. Buna sebep olan fikirleri de paylaştık. Oyle değil mi,?

Özlem Kygs 6 yıl

Onları kabul ettim zaten yazdimda :)benim yazdıklarım yanlışta olabilir soru soruyordum :))

Süleyman Keyfi 6 yıl

Anladım. Burda zaten olan bir şeyi kabul ettik ve yasadiklarimizdan kendimizden yola çıkıp paylaşım yaptık. Ama dediğin şeyi çoğu zaman yapıyoruz. Fikirlerle üstünlük kurma çabası. Karsi tarafı dinlemiyoruz ya da anlamıyoruz. Burda tartışma ortamında bile okumadan kendi fikirlerimizi kabul ettirmeye çalıştığımız çok oluyor. Dediginde genel anlamda haklisin

Özlem Kygs 6 yıl

özeleştiri kadar güzel birşey yok sorularimda kendimi ayrı tutmadim en büyük eleştiri kendime yaptım yazdıklarınizda altına imzamı atarım

Süleyman Keyfi 6 yıl

Kirici olmmaya calissam da çoğu zMan bu grupta fikir ustunlugu kurmaya calistim. Sayende bunu görmüş oldum. Tesekkur ederim:)

Özlem Kygs 6 yıl

İyi de hepimiz aşağı yukarı aynı şeyleri söylüyoruz beyefendi. Herkes içinden geçeni söylüyor, muhabbet ediyoruz. Size buradan tartışma çıkmaz eğer niyetiniz buysa...

S

Fikirlerim yanlışta olabilir bu ihtimal çok yüksek bunu kabul ederim amacimi söyleyeyim sorularla insanları düşündürmek.. Eğer bundan kırılan olduysada özür de dilemesini bilirim kirildiysanizda özür dilerim ... Siz fikrinizi yazdınız bende eleştirdim sizde beni elestirdiniz gayet normal bu ...

S

Estağfurullah, ben yanlış anladım galiba. Kibir törpüsü oldu bu paylaşım benim için de.

Sevim Alagoz 6 yıl

Ben de cins sorular soruyorum kabul ediyom sorulmasida gerek ki doğru olanı bulalım

Süleyman Keyfi 6 yıl

Yazı dili zor. Jest yok mimik yok. Yanlış anlaşılmaya müsait

Sevim Alagoz 6 yıl

Kesinlikle bide nokta virgül kullanmıyorum yanlış anlaşılabilir normal kirdiysam falank. Bakmayın tekrardan..

Süleyman Keyfi 6 yıl

Bu da senin kibirli olmadığını gösteriyor Süleyman Keyfi .

Özlem Kygs 6 yıl

Kibir kötü bir huydur. Kibirli insanlar hastalikli bir ruh haline sahipler kimseyi beğenmezler Ne yaparsaniz yapin kibrinden asla vazgecmeler tedavisi yok. Zaten en sonunda kendi kibirlerinde boğulup gidiyolar

M

Allahc. C. kuluna sorar seni kendi magfiretimle mi yoksa yaptigin ibadetinlemi terazi de tartayim kul der ki kendi ibadetimle ...
Ve Allahc. C buyurur bir nar i bir tarafa koyulur bir tarafa ibadet leri terazide

kulunun bir narin bedeli kadar ibadeti yoktur yaşanmış koca ömründe sürekli secde ile gecirmesine rağmen ...
Ve cehenneme götürülmek üzere hazırlanırken kul tekrar Allahc. C huzuruna varmak ister ...
Ve huzura geldiği an Rabbin e yalvarir bana magfiretin ile muamele eyle yarap der ve mağfiret ile hesaba çeker Kulunu mevla cennet lik eyler.. Kulunu ...
Bir narin kudreti ni odeyebilecek kadar kibir barindirmak varsa ruhumuzda bu ettiğimiz secdelerin guvencesinde yok eder bizi bilemeyiz Allahc. C magfiretin den mahrum kalmayalim ins .

A