Kuran Araplar ve çevresine mi inmiş?

Kuran Araplar ve çevresine mi inmiş?

Kuran'ın bazı surelerinde aşağıda görüldüğü şekilde, Kuran'ın sadece Araplara, sadece Mekke ve çevresine indirildiği ve bu yüzden Arapça olduğuna dair ayetler vardır.

Enam 92

'Bu indirdiğimiz Kuran kendinden öncekileri (Tevrat ve İncil'i) tasdik eden, şehirlerin anası olan Mekke Halkını ve çevresindekileri....

(Abdullah Aydın Meali)

Enam 92

'Bu mübarek bir kitaptır ki onu kendinden önceki kitapları tasdik edici olarak MEKKE halkını ve civarındakileri kendisiyle korkutman için indirdik.'

(Doç Necip Taylan MÜ Ilahiyat. Fak. )

ŞURA 7

İşte böylece sana ARAPÇA bir Kuran vahyetmekteyiz, ki Anaşehir(Mekke) halkıı ve çevresindekileriuyarasın....'

(ELMALILI Hamdi Yazir Meali)

'Şehirler anası (olan Mekke'de) ve onun çevresindekileri uyarman........ ARAPÇA bir Kuran vahyettik. ' (Diyanet Meali no 86)

Mealler Açık, Ne diyor?

Biz Mekke ve civarına hükmetmen için Kuran indirdik.

Nasıl indirdik ARAPÇA. Neden? Çünkü Mekke ve çevresi Arapça bilir de ondan. Yani Çinlilere inse Arapça olmazdı.

Fussilet 44'te de şöyle der;

'Eğer biz onu yabancı dilden bir Kuran kılsaydık, diyeceklerdi ki'Ayetleri tafsilatlı şekilde açıklanmalı değilmiydi?

Arapça bilmiyoruz.... Okuyamıyoruz ??? anlamıyoruz arapça? Tercümeleri okuyunca da gerçi anlaşılmıyor bi halt ... Kuran kendi diyor işte.... Tafsilatlı şekilde açıklanmalı değilmiydi?

ARAB'A YABANCI DİLDEN KİTAP OLUR MU?'

Yani, kitap kime inmis?

ARAB'A, Bu yüzden yabancı dilden olamazmış.

Kitap ARAB'A inmişse,

O halde,

Bize ne?

K
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
30
30 CEVAP

MEKKE kelimesi nerde bu ayetlerde dostum?..
Alakası YOK.........

Ş

Enam 92
9. umme el kurâ : şehirlerin anası
10. ve men havle-hâ : ve onun etrafındakiler

Neden Arapça bir Kuran? Onun etrafındakiler derken, tüm insanlık için neden dememiş acaba?

A

Ümmel kurra demek şehirlerin anası değil... Hepsi.

Ş

Onun etrafındakiler ??

A

Evet.. Şehirlerin hepsi ve etrafı

Ş

Bulduğum bir yerde:

7. umme el kurâ : şehirlerin anası değil…..

Ummul Kura = kentlerin hepsi
Aynı aşağıdaki örneklerde olduğu gibi,

Ummul nucum = samanyolu (yıldızların hepsi)
Ummul Kuran = Kuranın tamamı
Ummul şer = dünyadaki tüm kötülükler
Ummul heyr = dünyadaki tüm iyilikler

A

Enam 92 "...Âhirete inananlar, ona da inanırlar; onlar, namazlarına da dikkatle devam ederler." Bu cümleyi yorumlar mısınız? Ayetteki bu cümle bile sizin yanlış bir yorum yaptığınızın işareti bence.

A

Şecaaddin Cica diyor ki;
Enam 92: Bu da bizim, kentlerin/medeniyetlerin tümünü uyarman için indirdiğimiz bir Kitap. Kutsal-bereketli, kendinden öncekini doğrulayıcı. Âhirete inananlar, ona da inanırlar ve onlar namazlarına devam ederler.

A

Enam 92: Dİyanetin: İşte bu (Kur’an) da, bereket kaynağı, kendinden öncekileri (ilâhî kitapları) tasdik eden ve şehirler anasını (Mekke’yi) ve bütün çevresini (tüm insanlığı) uyarasın diye indirdiğimiz bir kitaptır. Ahirete iman edenler, ona da inanırlar. Onlar namazlarını vaktinde kılarlar.

A

Enam suresi 19.ayet…

Yaşar Nuri Öztürk: Sor: “Tanıklık bakımından hangi şey daha büyüktür?” De ki: “Benimle sizin aranızda Allah tanıktır. Bu Kur’an bana vahyolundu ki, onunla SİZİ ve ULAŞTIĞI HERKESİ uyarayım. Siz gerçekten Allah’ın yanında başka ilahların bulunduğuna tanıklık ediyor musunuz?” De ki: “Ben buna tanıklık etmiyorum.” De ki: “O, sadece tek bir tanrıdır! Ve ben, sizin ortak tuttuğunuz şeylerden uzağım!”

Ş

Enam 92:
Tüm insanları uyarman için indirdiğimiz bir Kitaptır, bu kitap.
demiyor
Kendinden öncekini doğrulayıcı ne anlama gelir?
Ahirete inananlar, ona da inanmazsa ne olur?

A

Zeb Ercet ... Tamamen atmasyon bir yorum bu. Bülent Tatlıcan da zaten benim eski bir arkadaşımdır. O da eskiden Adnan beyin talebesiydi. Onun sitesinin adı Kuranda çelişki yoktur. Benimkinin adı Kuranda çelişki olmaz..
İsteyen her iki siteye girer ve kaç konu olduğunu çok rahat mukayese eder.
Sıkılmanıza gerek yok yani.
Doğru bilgilenin yeter...

Ş

peki, izlenmek isteyen girsin. Size bu troyan işi aylardır söylenyor. Bülent beye gelince adnan onun talebesi olabilir. Ne de olsa hapishane arkadaşları..

Z

Bülenti tanıyor musun?

Şecaaddin Cica 2 yıl

Kim kimin talebesiymiş gelsin söylesin bakalım. Ben burdayım dostum.

Şecaaddin Cica 2 yıl

EPOS İNŞAAT Bülent Tatlıcan Yıllık cirosu 100 milyar lira. Hocanin sirketlerinden biri si=) adnan hocam bi harika bi elini opmek nasip olmadi Şecaaddin Cica abi

A

Bu da yanlış bilgi dostum. Bülen şu anda mermer işi yapıyor. Şirketi bu değil. İsa ki kardeşidir şimdi sanırım sabah gazetesi genel yayın yönetmeni.

Şecaaddin Cica 2 yıl

Allahın ifade şekli böyledir ki 1400 küsur sene sonra kelimelerin anlamları değiştirmeye uygun olsun Ayetler bükülebilsin... Kısa yoldan bütün insanlığı uyarmanız için demez de şehirler ve etrafı der Kimi bunu Mekke merkez olmak üzere (!) bütün dünya diye tanımlar kimi biraz daha insaflı olarak şehirlerin hepsi ve etrafı olarak tanımlar kimileride anadilleri olan arapçayı dahi anlayamayıp şehirlerin anası diye çevirir İlahi komedya bu olsa gerek... Tabii bütün insanlığa arapça bir kuran indirmekte ayrı ve yaman bir çelişki ama ben ayet bükücülerden bir çözüm bulacaklarına dair inancım tamdır... Kolay gelsin..

Ö

Tabii güneşin doğduğu ve battığı yerleri zulkarneyne gösteren bir kitaptan böyle çelişkiler beklemekte normal sayılır..

Ö

özcan bey sen görmüyor musun güneşin battığı ve doğduğu yerleri?

Ş

İlahi şecaaddin bey. Anlamadığını sanmıyorum ...

Ö

Anladım ve artırıyorum..

Ş

evet evet müslümanlarda bunu ilahi bir mesaj olarak hemen algılayıp dünyanın düz olmadığını (küre olduğunu) dolayısıyal güneşindoğup batmadığını dünyaya haykırdılar ve yüzyıllar sonra dünya bunu anlayıp ispatlayınca toptan müslüman oldular ilahi şecaaddin bey..

Ö

Tabii zamanın müslümanları ebleh oldukları için bunu anlayamamışlardır kesin... Kısmet bugüneymiş..

Ö

Belki başta Muhammed kendini sadece Araplara gönderilen bir peygamber olarak düşünmüş olabilir ama ölümünden hemen dünyaya yayılmaları kendisini hiç olmazsa bir safhada evrensel bir peygamber olarak düşündüğüne işaret ediyor.

Y

Sadece Mekke ve çevresine hitab etmesi ihtimal dışı gibi, yoksa Arapları niye birleştirsin?

Y

Olayı Muhammedin kişisel bakışı olarak düşünürsek önce araplara sonra da insanlığa uygun görmesi liderlerde görülen süper ego dahilinde mümkün olabilir tabiii ve fakat biz kutsal kitaptan tanrı kelamından söz ediyoruz.. Hal böyle olunca sesler zurnanın son deliğinden çıkıyor hep: D

Özcan Kızılay 2 yıl

Ayrıca Bilal, Selman gibi Arap olmayan sahabeler var (uydurma olmalıları tarihçilerin umumi kanaatine uygun değil).

Y

ALLAH HANGİ DİLDE KONUŞUR?

Bazı insanlar var ki; Elçi, Tanrı gibi kelimelere kafayı takıp "takılıp" kalıyorlar. Oysa elçi, rasulun karşılığı. Ancak daha çok Türkçe bir kelime gibi yaygın bilinen, Türkçeleşmiş bir kelime. Tanrı da Allah kelimesinin Türkçesi.
Allah, sonsuz Rahmeti gereği her millete kendi dillerinde Elçiler ve kitaplar göndermiştir. Bunu anlamı da; Arapça bilmeyenler de mealleri okuyarak Kuran öğrenme ve anlama Hakkı'na sahiptir demektir
&&&
İstanbul'un Fethi sırasında, Kilisede Papazlar Melek'ler erkek mi dişi mi diye yıllardır süren tartışmalarlarına aralıksız devam ediyorlardı....!
&&&
Allah nezdinde bütün diller aynıdır. Allah ne Arapça konuşur ne de Türkçe.
Ama Allah, her konuşanın ne dediğini duyar, bilir ve anlar.
ARAPÇA DAHİL HİÇ BİR DİL KUTSAL DEĞİLDİR. Allah katında bir dilin öteki dilden en ufak bir farkı yoktur. Çünkü bütün dilleri Kendi yaratmıştır. Unutmayalım!
Elçi Çinli olsaydı Kuran da Çince gelecekti ya da Türk olsaydı Türkçe...
Kelimelere takılıp kalmak yerine Kuran ne diyor, anlamaya çalışmak daha iyi değil mi?
Elçi'nin tebliğ ettiği Kuran'ı kabul etmeyen müşrikler "Tanrı" demiyorlar "Allah" diyorlardı ama, çoğu imam etmediler
Selam ve sevgiler herkese.

C

Bu Kuran, onunla uyarılsınlar, Allah'tan başka ilah olmadığını bilesinler, aklı ve gönlü işleyenler de ders alsınlar diye tüm insanlara bir tebliğdir.
(Y. Nuri Öztürk meali)

Ayetten de anlaşılacağı üzere Kuran bütün insanlık alemine gönderilmiştir.
Yalnız ilk muhatapları ve vahyi alan elçi Arapça konuştukları için Arapça olarak gönderilmiştir.

C

farklı kuran var mı? Yok mu? Bir alıntı ve yorum size kalmış.. "... Hz. Osman'ın düşmanları sırasına girenlerden bir yerde da İbni mes'ud'un gözden düşmesine kızmış olanlar ile Kur'an'ın eski nushalarının yakılıp resmi nushalarının çoğaltılmasına tahammül edemiyenlerdi (13). İbni Mes'ud, Hz. Osman'ın Küfe'ye yolladığı resmi nushayı okumayi reddedip kendi nushasını okumakta israr etmiş; bu husus onun yaşadığı müddetçe kendi yandaşlannca da izlenmişti. ..." ortada iki farklı bir şey var gibi..

Z

Bu konuda iddialar ve rivayetler ne olursa olsun Kuran'ın orijinal hali korunmaktadır.

C

peki..

Zeb Bahadır 2 yıl

Bir görebilseydikde orjinali

Özcan Kızılay 2 yıl

(13)... Küfeliler Abdullah İbni Mes'ud'dan, Basralılar Ebu Musal-Eş'âriden, Şam halkı Ubey ibni Kâ'b'dan, humuslular ise Mikdad bin Esved'den öğrendikleri üzere Kur'an okumakta idiler. Bu durum her biri kendi okuyuşunun doğruluğunu iddia edenler arasında huzursuzluk yaratmıştı (bk. Cevdet Paşa, Kısas-i Enbiyâ,C. VI, S. 634)... Bilemiyorum...

Z

peki fars olan selman neden iman etmiş?

Y