Muska yapan kişiler için hukuken cezai bir işlem yapılabilir mi?

Merhaba, toplumumuzda çok karşılaştığımız bir şey var. Doğrudur veya değildir, vardır veya yoktur. Bunun tartışmasını tartışmayalım.
Konu: Muska
Öğrenmek istediğim şu, kişilerinin kim olursa olsun birbirlerine muska (büyü) yapma hakkı var mıdır? Kim kim oluyor da, ne düşünüyor da başkası için böyle bir şey yaptırıyor.
Kanunlarımızda bunu yaptıran kişiler için cezai bir işlem var mı? Şahitlerle de kanıtlandığı halde. Şikayetçi olunabilir mi?
Not: Muska büyü var yok bunu tartışmayınız.

M
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
14
14 CEVAP

Bilimsel olarak gerçekliği kabul edilmeyen olguların hukuken de varlığı kabul edilmiyor. Muska ya da büyü yaptırdı diye bir kimseyi şikayet etseniz de dikkate alınmazsınız.

A

Hukuk bulunduğu toplumun örf ve adetlerine vs göre de kanunlarını düzenlemez mi?

M

Kanunda hüküm bulunmayan durumlarda elbette düzenlenir, ama bunun örfle alakası yok, bunlar hukukun batıl gördüğü meseleler. Sizin bahsettiğiniz şey, örneğin nişan bozulduğunda malların paylaşımında olur, ticari örf ve adetin gerekleri ticari davalarda söz konusu olur. Fakat büyü, fal, muska bunların inanıştan öte bir gerçekliği yok. Dolayısıyla yok sayılan bir şeyin değerlendirilmesi mümkün değil. Kaldı ki değerlendirilebilseydi de ispatı mümkün olmazdı zaten. Bunları kabul etmek şöyle dursun, hukuk sistemi bunları yaptığını iddia ederek insanları aldatanları cezalandırır. Yani falanca kişi bana büyü yaptı diye şikayetçi olamazsınız. Ama falanca kişi ben hocayım, ben büyücüyüm diye insanları dolandırıyor diye şikayette bulunabilirsiniz, şayet elinizde deliliniz varsa.

A

Yani şunu yapabiliriz ama öyle değil mi?
Suç duyurusunda bulunup, gitsin hesap versin bi titresin. Ve yazan kişi için de şikayette bulunucağımızı söyleyebilir, gerekirse şikayet edebiliriz.
Yani en azından böyle işlere kalkışanlar korkmalı, böyle bir işe girişmemeli. Ne kadar batıl olsa da yapan da yaptıran da yapılan da inanıyor
Teşekkür ederim ilginiz için.

M

Şimdi gidip savcılığa falanca bana büyü yaptırdı dediğiniz için savcı onun ifadesini almaz.

A

Muskayı felan versek savcıya yine dönüp bakmaz yani anladığım .
Bu olmadı
Aslında bunu yazan suç işliyorsa, yaptıran da suça ortaktır ama neyse artık
Teşekkür ederim

M

Kesinlikle bakmaz Yapan eğer bundan menfaat sağlıyorsa, dolandırıcılık suçu işliyor. Ama yaptıran gerçek olmayan bi şeye aldanmış gibi sadece. Düşünsenize bunları dikkate alsa savcılar, her şuç işleyen bana büyü yaptılar ondan böyle oldum der çıkar işin içinden, nası olsa ispatı da mümkün değil

A

Ben ayda bir kere veya 2 kere yani senede 10 tane falan evimde muska buluyorum ben inanmiyorum ama sanki tutuyormu ne bilemedim bize yapan kisielere aklım ermiyor malesef. Tek çözümü var yapan kisiyi evine koymucaksin ben oyle yapiyorum artik..

M

Bütün bunlar vergiyi doğuran kazanç biliyorsunuz dimi,,,

S

Eşinizin annesi olsa da mı?
Konuya inanç olarak bakmayalım hadi, bir kişininin bunu yazıp benim evine bırak aya hakkı yok. Bunu yazdırmakta iyi veya kötü bir niyet taşıyor çünkü.
Beni öldğremeyeceğine göre, dövemeyeceğine göre, boynumdan iple bağlayıp her dediğniy yaptıramayacağına göre, elinde yaptırabildiği bu varsa bunun da bir cezası olmalı ama bir boşluk var

M

Muskanın zarar verdiğini ispatlayabilir misiniz Melek hanım? Herhangi bir kuruluştan bu yönde bir rapor alabilir misiniz mesela? Onun zararlı olduğunu siz inanıyorsunuz, atıyorum ben de inanmıyorum. Bilimde bunun varlığını kabul etmiyor. E siz inanıyorsunuz, kayın valideniz inanıyor diye bunun üzerinden ceza verilebilir mi? Diyelim ben de boş beşik sallamanın zararlı olduğuna inanan bi insanım, evim gelip biri bunu yapsa, ceza mı alacak? Muska dediğiniz şey mahkemelerin gözünde üzerinde yazı yazan kağıt parçasından başka bi şey değil. Bununda bi cezası yok. Bunun ötesi sizin inancınız aslında kanunda boşluk yok.

A

Şimdi inanıp inanmamak konusuna girmeyelim. Kuranı Kerim de büyünün varlığından bahsedilir.
Madem kanunlar böyle diyor, yapılacak bir şey yok. Kuran okuyup Allah a sığınmaya devam edeceğiz.
Teşekkürler

M

büyü yapma karşılğı çıkar temin etme, para alma vs. Gibi şeyler dolandırıcılığa söz konusu olabilir.

F

o muskayı yazan için güveni kötüye kullanma, para temin etme, dolandırıcılık, haksız zenginleşme gibi konularla şikayetçi olunabilir.

H