Elektronun hacminden bahsedilebilir mi? Yada şeklinden, renginden?

Elektronun hacminden bahsedilebilir mi? Yada şeklinden, renginden?
U
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
19
19 CEVAP

Yakalayabilirsek bunların hepsine bakacağız. İsvicreli bilim adamları olarak araştırıyoruz

M

Elektron atomda hacim dediğimiz şeyi belirliyor. Aslında atomun hacmi de tartışmalı gibi. Ama hacmi oluşturan bir şeyin hacmi olabilir mi? Yakalamadan da bir takım şeyler söylenebilir gibime geldi.

U

Söylenebilir ama tam hacim, şekil, renkten bahsetmek için gerekli bence

M

Elektronun hacmide var rengide ama bu inanılmaz mikro küçüklükte kuantum fiziği kitaplarından araştırabilirsin

Y

kütlesi var, hacmide olmalı

Ç

Kütlesi olan her şeyin hacmi de var mıdır?

U

Çok basit bir mantık ama d=m/v bunu soyluyor

Çetin Kaner 6 yıl

Basit bir çaprazlamayla v=m/d

Yavuz Gnc 6 yıl

V=m/d

Y

Klasik fizik yasalarina gore olmasi gerekiyor. Herşey kuantum fizigine ve belirsizlige bakıyor

M

Size tuhaf gelecek ama ben kütlesi olan her şeyin hacminin olması gerektiğini yeni düşünüyorum.

U

Vardır muhakkak ama fizikte çoğunluklaa noktasal bir parçacık olarak kabul edilir

M

İyi de elektronlar değil mi hacim dediğimiz şeyin kaynağı? Elektronun nasıl hacmi olacak? Bu fotonun rengi gibi bir şey değil mi? Yada elektronun hacmini ne belirler?

U

Yoz elektron basıncı diye bir kavram var, 1.4 Güneş kütlesinde daha düşük kütleli yıldızlar Beyaz cüce'ye dönüşür ve öyle kararlı kalırlar bunu sağlayan elektronlardır. Bu durum bildiğimiz anlamda olmasa da bir hacimlerinin olduğunu gösteriyor. Renk ışık ile ilgili bir kavram elektronun renginden bahsedemeyiz ama şekil dersen benim tahminim küresel olması büyük ihtimal.

B

Ah bi yakalasak

M

Kuantum ölçeklerine inildiğinde artık şekil şemalden çok net söz edemez hale geliriz. Üzerinde henüz netleşilmemiş konular var. Öncelikle elektron bir tanecik mi, dalga mı yoksa dalga şeklinde hareket eden tanecik mi. Sicim yaklaşımı yay gibi titreşen küçük enerji iplikçiklerinden bahsediyor mesela. Enerji iplikçikleri!! Dalga!! Bunların hacminden söz edebilir miyiz?

V

Konuyu uzun uzun dusundum arkadaslar(hacim) çok ama çok kucuk olabilir. Ancak asla 0 değildirg

Ç

kuantum mekaniğine göre hacimsizdir, sicim'e göre plank uzunluğunda bi çember olarak düşünebiliriz.

G

Gorulemezler ama oradalar.

K

Elektronlar üst orbitalden alt orbitale geçerken enerji salar. Bu enerjinin spektrumuna göre elektronun rengi belirlenebilir. Ancak orbital ler farklı enerji düzeylerinde olduğu için alt orbitallere geçerken farklı miktarda enerji yayar. Onun için spektrumlar da farklılık gösterir. Yani enerji düzeyine göre elektronun rengi farklılık gösterir. Rengi de belirsizdir.

İ

Elektronun rengiyle alakası yok. Bir orbitalden diğerine geçiş ışık formunda enerji yayılımına sebep oluyor. Her bir sıçrama farklı frekanslarda dolayısıyla renklerde olabilir. Bu tamamen iki orbital arasındaki enerji farkından kaynaklı,elektronun renginden değil.

Sibel Babuş 6 yıl

Ben de ayni şeyi söyledim. Tam anlamadınız galiba. Bu enerji saliniminin frekansina göre her orbitalden ayrı bir rengi belirlenebilir diyorum ben de.

İsmail Sokmen 6 yıl

* "Elektronlar üst orbitalden alt orbitale geçerken enerji salar. Bu enerjinin spektrumuna göre elektronun rengi belirlenebilir." Bu sizin yazınızdan bir kesit. Ben de hiç bir alakası yok diyorum.

Sibel Babuş 6 yıl

Zaten siz benle aynı şeyi söylediğinizi düşünseniz bu gönderinin altına bu cevabı vermezsiniz, orası da ayrı.

Sibel Babuş 6 yıl

Neden alakası yok? Orbitaller arasındaki enerji farkından kaynaklanıyor dediniz. Bu orbitallerde farkli işinimlar yapıyor elektronlar. Farklı enerji düzeyine ler.

İsmail Sokmen 6 yıl

Özünde elektronlar renksizdir diyebiliriz herhalde? Her durumda farklı renk salabildiği için büyük ihtimal bir terimi vardır

M