Neden iyi insan olmak için çabalıyoruz?

Gunun sorusu da geliyor Neden iyi insan olmak icin cabaliyoruz? Iyilik nedir? Kotuluk dedigimiz bazi seyler iyilik, iyilik dediklerimiz de kotuluk olabilir mi? Sohbet konusu olsun dusunceleri alayim

com-r4n1isgdlhihi9ugr9lz.jpg
Ilker Öngel
I
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
4
4 CEVAP

Empati herşeyin ilacı diyorum.

Ali Togrul
A

Peki güçlü insan empati yapma gereği duyar mı? Ya da duysa bile yapmak zorunda mi? Neden yapsın ki?

Ilker Öngel 7 ay

Duyar ve zorunda değil elbet. Ancak karşıdakinin durumunu anlamaya çalışmadan nasıl kesin sonuca ulaşmayı düşleyebilir bilemiyorum.

Ali Togrul 7 ay

Sen iyiyiyi seçtiğin için, ben de kötüyü savunuyorum beyin fırtınası maksatlı, başka birisi kötüyü seçerse ben de iyiyi savunacağım

Ilker Öngel 7 ay

iyide iyilik ve kötülük kavramları başlı başına kendilerine yetiyor bence. Senin dediğin gibi bir olgu her zaman iyi olmayabilir aynı şekilde kötülükte. 5N1K da önem kazanıyor kanımca burda

Ali Togrul 7 ay

5N1K değil aslında olay az önce mesela iyilikten yanaydın. Şimdi kişisine göre diyosun. Ben kimi insanlar tanıyorum tamamen kötü, kimi insanlar tanıyorum tamamen iyi. Hani adamın canını alsan bile, iki yanlış bir doğru etmez diyerek hala iyilik yapan insanlar.

Ilker Öngel 7 ay

İyi bi insan olma mecburiyeti diye bişey de yok bence ama ilerde "iyi" insanların gazabından korunması gerek

Ali Togrul
A

Peki iyiyi seçmekteki amaç ne? Neden iyi olmaya çalışıyoruz? Ve iyilik nedir sence?

Ilker Öngel 7 ay

Onu diğer tarafta söyledim galiba

Ali Togrul 7 ay

İyi insan olmak icin degil de iyi yaşamak, vicdanimizi rahatlatmak, huzurumuzu bozmamak, inanclar dogrultusunda belki de cennete gitmek (?) için yasiyoruz bence. Bu da iyilik dedigimizin seyin degistigini gosterir.
Siz bir köre yardim ettiginizde iyilik yaptiginizi zannedersiniz ancak kör onun körlügunu yuzune vurdugunuzu ve kendisini baskalarina muhtac sandiginizi duşünür ve bunu iyilik olarak gormez.
Herkes kendi icin yasar hayatta

Gulsah Dadaşova
G

Süper özet oldu hatta karşı tarafa geçmeyi göze alamadım çünkü benim düşüncelerime dayandı. İnsanın doğasında çıkar var mı olayına döner ki olduğuna inanıyorum

Ilker Öngel 7 ay

Dünya çıkar üzerine döner

Gulsah Dadaşova 7 ay

Geçenlerde bi post atmıştım aslından bu dediğinizi destekleyecek birşey yazmıştım.. Aslında kim birine iyilik yapmak isterse önce onun hayatını kendine kopyalamalı aynı onun gibi olduktan sonra yapılan davranışlar iyilik olur.

Kubilay Zühre 7 ay

Sözlerin en doğrusu kaynakların en hakikisinden örnek vereyim.

Her cuma hoca mimberden Nahl suresi 90.ayetini okur ve der ki;

Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.

Konu bundan ibaret

Kubilay Zühre
K