Ateistler iyi kötü ayrımını nasıl yapıyor?

Hayatınızda iyi-kötü ayrımını nasıl yapıyorsunuz?
özellikle ateist arkadaşlar, kötü insanların yaptıklarınin karşılığını nasıl alacağını düşünüyorsunuz. Ya da kime göre iyi - kötü diye düşünenler var mı acaba.

A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
18
18 CEVAP

İyide iyi-kötü ahlaka bağlı ve bu da insanın kendi içinde değil mi? Ahlaklı olmayı dinlerden öğrenmedik ki dini reddedince unutalım.

S

Ateist ile bağdastirmamin sebebi dinde cennet cehennem kavramının olması ve insanların bu şekilde mükafatlandirilacaginin dusunulmesi.

Ayfer Arabaci 2 yıl

Ayfer Arabaci Gerçek hayatta da hapis ve diğer hukuki cezalar var. O yüzden tam ve bağımsız bir adalet anlayışı olmalı bir devlette.

Eser Altmış 2 yıl

Devlet bunu tamamen başaramaz diye dusunuyorum. Kapsamim katillerden, belli suçlardan daha geniş aslında. En basit örnekle sizin hayatınızı olumsuz etkileyen bi insanın yaptığının karşılığını alacağını düşünüyor musunuz

Ayfer Arabaci 2 yıl

ayfer hanım Ben ahirete inanmam varsada asla korkmam. Çünkü ahlakli bir insan olmak icin dine ihtiyaç duymam. Kutsalım iki çocuğumun kılına dokunanı ne öbür dünyaya nede böyle bir ulkenin adaletine teslim ederim. Sıkarım kafasına Aslan gibi girip Yatan ben olurum.(bilmek istediginiz konuya yakın bir örnek olmuştur umarim.

Ufuk Özcüler 2 yıl

ufuk inanmadığın ahirette vakti kemale erince hesap vermeye başladığınizi görünce o an anlarsınız zaten pişmanlığınızı

Memet Dağçiçek 2 yıl

Bence çok basit. "Bana yapılsa hoşuma gider miydi?"

M

empati bir noktaya kadar geçerli bence. Senin hoşuna gidip gitmeme eşikleirnle bir başkasının ki çok farklı olabilir.

Eser Altmış 2 yıl

Empati yeteneğimin yeterince yüksek olduğuna inanırım. Ama tabii her görüş gibi bu da kendi bakış açım ile sınırlı. Yine de bir insanın sahip olabileceği en etkili aracın bu olduğuna inanıyorum.

Mansur Dülger 2 yıl

Bu kişiden kişiye değişebilir. Empatiyi ortaya alırsak kesin iyiyi doğruyu hiç bulamayız

Ayfer Arabaci 2 yıl

Fakat bunu yapmak zorundasın. İnsan her zaman subjektivite'nin görünmez bağlarıyla bağlıdır. Objektif bir gerçeğe hiçbir zaman ulaşamazsın. O yüzden empati yapmalı ama eksiksiz bir şekilde yapmalı.

Mansur Dülger 2 yıl

Yapamayanlara ne yapmalı peki

Ayfer Arabaci 2 yıl

Amaann nasil alirsa alsin bana ne diye düşünüyorum. Lakin gözlemlerime göre kötü insanin sonu kotu bitiyor. Karmaya inanıyorum. İyi ve kötü ayrımı gayet net bence. Zarar vermek kötüdür, inşa etmek iyidir. Her şeye uyarlayabilirsiniz.

G

Bugün ayni cümleyi bende kurdum. Bende kötülerin bisekilde yokuş aşağı gittiğini dusunuyorum. Ama bu yeterli mi

Ayfer Arabaci 2 yıl

Ne yapalım kötüleri toplayip kuyuya mi atalim

Gülay Durul 2 yıl

bu yeterli olur mu

Ayfer Arabaci 2 yıl

Olur bence ama ustune beton da dokersek

Gülay Durul 2 yıl

hahaa

Ayfer Arabaci 2 yıl

Cok guzel bir soru... Cennetle ödüllendirilmeyi degil de kotu insanlar cezasini bir sekilde bulsun istiyorum!!

T

Bi ceza olmalı. Ve bu yanmak vb olmamalı

Ayfer Arabaci 2 yıl

Doğanın dengesi diyorum ben her zaman. Bir ateist olarak " öbür dünyada yakana yapışacağım" saçma ama bir ateist olarak doğanın dengesi mantıklı hak etmediğin bir şeye sahip olduğun zaman o senden veya sevdiklerinden geri çıkacaktır, tabiki bu hayatta, başka hayat yok zaten bu demektir' ki doğa dengeyi geri bulacaktır. İyi be kötü diye bir şey yoktur hak vardır kimsenin hakkına gasp etmediğin müddetçe iyisin

B

Çok teşekkürler ederim düşünceleriniz için bu konuda kafamda çok soru işaretleri var. Böyle dusünebilirim.

Ayfer Arabaci 2 yıl

Annem müslüman beş vakit namazlı ama bu düşüncemi ve yaşam tarzımı çok takdir ediyor ve bana "bir eşhedü çekip geri müslüman olsan cennetliksin" diyor ama dinler ve Tanrı insanların uydurması olduğunu bildiğim için gerek yok eşhedüye ben insan olayım ve insan gibi yaşayayım kimseye zararım olmasın ve elimden geldiği kadar insanlığa faydalı olayım bu bana yeter en önemlisi oğlumu insan olarak yetiştireyim başka bir lütfum yok bu hayattan

BinnazYilmaz Kırat 2 yıl

sizinle aynı düşüncelere sahibim aslında. Ama çoğu zaman takılıyor aklıma iyi-kotunum karşılığı olacak mi diye. özellikle iyilerin bi karşılık beklediğini düşünmüyorum ama kötülerin bi cezasının olması gerekir

Ayfer Arabaci 2 yıl

Hepsi bu dünyada cezandırılıyor emin olun onlar ceza almıyorsa çocukları ceza alıyor doğa her zaman her şeyi dengeliyor emin olun ve gerçekten iyi insanlarda mükafat için iyilik yapmıyor iyi oldukları için iyilik yapıyorlar bakın bir çok zengin iş adamlari ateist olanlardan bahsediyorum Mark zukerberg bill gates gibi bir çok ateist varlıklarının büyük kısmını fakir insanlara bağış yapıyorlar bunlara cennet vaad edilmiyor bunlar ateist bunlar gerçekten iyi insan oldukları için bağış yapıyorlar olayda budur zaten iyilik yaparken karşılık beklemeden yapacaksın

BinnazYilmaz Kırat 2 yıl

Çocuklari ceza alıyor kısmına takıldım. Diyelim benim annem babam kötü ama ben iyi bi insanım.

Ayfer Arabaci 2 yıl

Ben karşılık beklemiyorum ve yaptığım iyilikle iyi hissetmeyi başarıyorum. Gece uyurken gülümseyerek uyuyorum, ya da birine zarar verdiğimi düşününce zor uyuyorum, telafi imkanlarını düşünüyorum. Yani insani değerlerin getirisi ve hayatını etkilediği ölçüt iyi biri olmak için yeter diye düşünüyorum.

H

eğer siz böyle düşünerek hareket ediyorsanız bana göre iyi bir insansiniz. Bahsettiğim aslında daha çok kötü olarak düşündüklerimizin yaptıklarınin karşılığını alıp almayacağı. Ya da benim kötü olarak değerlendirdirdigim insan bir başkasına göre iyi olabilir. Böyle olduğunda yaptıklarının karşılığını olmayacak. Yaptıkları yanına kâr kalacak. Ben şöyle düşünüyorum. Benim sadece bir tane hayatım var. Tekrarı yok. Belli dönemlerde yıpratan insanların, benim hayatımdan çaldıkları kadar cezalandırılması gerekir. Bu dindeki cennet -cehennem gibi olmamalı.

Ayfer Arabaci 2 yıl

Bence zaten bu tarzda kötü insanlar yaptıklarının bir cezası olarak kötü insanlarla aynı yerde olmak zorunda kalıyorlar. Yani yaptıklarının karşılığını sizden olmasa da başkalarından bi şekilde görüyorlar. Döngü bu şekilde sağlanıyor. Hatta çıkarcı bir insanı ele alalım. Bunu farkeden iyi niyetli insanlar belli bir çabadan sonra istersen istemez yanından uzaklaşıyorlar.Bu kişi ya yalnız kalıyor ya da aynı muameleye maruz kalacağı insanlarla aynı ortamı paylaşıyor. Yaptığının karşılığını bi şekilde alıyor. En azından ben öyle düşünüyorum.

Hasan Kanoğlu 2 yıl

Çok teşekkür ederim düşüncelerinizi paylaştiginiz için.

Ayfer Arabaci 2 yıl

Benim gözümde iyi insanlar iyi niyetle yaptıkları şeylerle sorgulanırlar. Ki iyilikler iyi şeylere gebedir. Karşılık bekleyerek ya da çıkara dayalı yapılan iyilikler, sonuca bağlı hayal kırıklığı da getirir. Kötü niyetle yapılan davranışlar ise anlık iyi sonuçlar verebilir, ama genelde alınan tepki (özellikle devamlılığı olan bir kötülükse) tercih edilen bir hayatın habercisi değildir gibi...

Hasan Kanoğlu 2 yıl

Rica ederim, soru için de teşekkürler

Hasan Kanoğlu 2 yıl

Bi insani zor durumda birakmak kotuluktur mesela ama bu insanlar degismedigi surece hep kotuluk yaptigi surece etrafinda da kotuluk yapanlar olur dolayisiyle buda onun cezalandirilmasi anlamina geliyor. Etrafinda iyi insan olmamasi onun cezalandirilmasidir.

M

Ona katlanmak zorunda olan iyi bir insan varsa. Ki sizin dediğiniz gibi olduğunu varsayalim kaybedeceği birsey olmaz diye düşünüyorum. Zaten kötü çevresi zaten kötü olur büyük ihtimal.

Ayfer Arabaci 2 yıl

Demek istedigim bi insan nekadar kotu olursa olsun iyilik gormeye muhtactir. Ama kotuluk yapan insanlara kimse icten iyilik yapmak istemez zaten. Yani kaybedecegi sey iyilik yapilmamak olacak. Ona katlanmak zorunda olan insaninda katlanmicagi durumlar olucaktir buda yaptuginin bedeli olacak.

Mazlum Carter 2 yıl

Teşekkürler goruslerinizi paylaştiginiz için

Ayfer Arabaci 2 yıl

Ben ikisinin iç içe olduğunu düşünüyorum o yüzden pek kesin bi çizgiyle ayırmıyorum, bazı istisnalar dışında.

U

Kimse tamamen iyi ya da kötü değildir mi demek oluyor iç içe olması

Ayfer Arabaci 2 yıl

Evet öyle.

Uğur Adatepe 2 yıl

Doğru aslında.

Ayfer Arabaci 2 yıl

Her insanın başına iyi ve kötü şeyler gelir hayatta. Biri size kötü bir şey yapabilir. Bu yanına da kalabilir. Diğer yandan başka biri de ona kötülük yapabilir. Yani demem o ki kötülük yapıp hukuken ceza almayan ya da hukuken suç olmayan bir kötülük yapan kişi mutlu yaşıyor anlamına gelmez. O kişiye de kötülük yapan birileri vardır. Aynı şeyler iyilik için de geçerli. Fakat iyilik yapana iyilik ile karşılık vermeliyiz. Böylece iyilik artar.

V

Çok teşekkür ederim düşüncelerinizi paylastiginiz için

Ayfer Arabaci 2 yıl

Rica ederim Diğer yorumları okudum bi benim yorumun cevabı farklı geldi

Volkan Bulundu 2 yıl

önceki yorumlarla kafamdaki sorularin cevapları sekillendi biraz o yüzden sizin yorumunuz da özetledi aslında

Ayfer Arabaci 2 yıl

Yorumda açık yok galiba

Volkan Bulundu 2 yıl

yazacak sey bulamadım aslında. Güzel özetlediniz.

Ayfer Arabaci 2 yıl

hukuk sisemi adaleti sağlayabilmeli ama herşeyden vicdan olmalı sağduyulu olmalı insanlar

B

Vicdanlı, sagduyulu insanlarin olduğu gibi tam tersi insanlarda var. Bahsettigiiz hukuk sistemi bunun için yetersiz bence.

Ayfer Arabaci 2 yıl

evet cunku insanların yaptıgı kanunların acıklarını yine insanlar bulabilirler

Birol Çepniler 2 yıl

yüzde yüz adalet hiçbir zaman olmayacak tek ihtimal yapay zekanın kontrolü ele alması ama o zaman da insanlar özgür olmayacaktr

Birol Çepniler 2 yıl

Peki doğanın dengeyi bir sekilde sağladıgi düşüncesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ayfer Arabaci 2 yıl

doğanın kendi içinde bir işleyişi var sonsuz bir döngü söz konusu ancak insanlar arasındaki etkileşimler mutlak bir adaletle sonuçlanmayacak maalesef

Birol Çepniler 2 yıl

Kötü insanlar cezalarını yalnızlıkla ödemek zorundalar

E

İyi olduğu için de yalnız olanlar var ama.

Ayfer Arabaci 2 yıl

evet ama iyi olanlar mutlaka dogru insanlari buldugunda yalnizligi yenebilirler, lakin kötü insanlar dâima yalnız kalmak zorundalar

Emirhan ArsLan 2 yıl

Peki sizce iyi-kotunun ayrımı nedir?

Ayfer Arabaci 2 yıl

empati yaparim ve karsimdakinin isteyecegini dusundugum birseyi yaparsam iyilik yaptigimi dusunurum, tersini yaptigimda da kotuluk

Emirhan ArsLan 2 yıl

sizin yanlıs, kötü dediğiniz bir durum veya kişiye iyi diyenler de olacaktır. Bu durumda iyi kötüyü ayırt etmek mümkün mü sizce?

Ayfer Arabaci 2 yıl

Kötü birinin hatta çok kötü birinin cehennemde cezalanmasi ile hak yerini mi bulmuş oluyor?

R

Cehenneme inancım azalıyor. En azından yanarak cezalandirilamayacagini biliyorum. Ki cezalandırılırdiginda değişen birşey olmayacak aslında. Sonuç olarak zarar verdi ve artık zaman geçti, geri donemeyecegiz

Ayfer Arabaci 2 yıl

Aynen dolayisi ile iyilik de kotuluk de vicdanda yasandigi an karsiligini almis oluyor. Iyilik icin ok ama kotuluk icin boyle olmasi sindirilmesi zor ama gercek bu.

Rusuhi Genoğlu 2 yıl

Belki biz farketmeden karşılığını bulur. Bizden çaldığı bütün güzel zamanlar misli ile bize verilir.

Ayfer Arabaci 2 yıl

İyi kötü ayrımı için vicdan yeterli.

Kötü insanların karşılığını almayacaklarını düşünüyorum.

E

Bu iyilere haksızlık değil mi. Kötüler istediği gibi yaşayıp etrafını kırıp dôkerken iyiler iyileştirmeye çalışıyor. E . Bi karşılığı olmayacak mı yani. Bi karşılıgi yoksa kötüleri öldürüp yok edelim. Dünya cennet olsun

Ayfer Arabaci 2 yıl

Agnostiğim bu arada. Aynen öldürelim de kurtulalım diyorum.

Ege Hasbolat 2 yıl

Karşılığı falan yok. Ceza almayacaklar. Biliyorum çok boktan bir durum ama olay bu. Bir şey yapamadığım için de endişelenmiyorum.

Ege Hasbolat 2 yıl

saçma. .

Ayfer Arabaci 2 yıl

Neden mutlak bir adalet olması gerekiyor ki? Dünya adil ve süper mantıklı bir yer olmak zorunda mı?

Ege Hasbolat 2 yıl

İyi bi insan olmanız için bir dine mensup olmanıza gerek yok bunların hepsi bir savsata hangi dinin hangi kitabında kötülük yapılması söyleniyor bütün dinler birbirleriyle çatışırken

E

iyi kötü tamamen bir bakış açısıdır.
hoş evrensel doğrular mevcut. Bunun için din'e gerek yok

T

Kötü insanlar kötü olarak gidecek karsiligi filanda yok.

E

Fırsatını bulunca yada genellikle kendim yaratırimm çakarım ben

İ

Mutlak adalet yoktur.

A