Özel ders verdiğim bir aile paramı vermiyor nasıl alabilirim whatsapp konuşmaları var

merhabalar bir sorunumu paylasmak istiyorum belki sizler için çok önemli olmaz ama benim büyük bir sıkıntım var. Üniversite hayatım boyunca hep özel ders vererek paramı kazandım, çünkü çalışmam zorunluydu. Paramı genelde o gün ders çıkışı aldım ama güvendiğimden sonra toplu da aldığım aileler oldu. Güya hemşehrim olan bir aile tarafından anlamsızca dolandırıldım.
Kalan sadece 900liraydı. Ve bu aile ödememek için sürekli yalanlar söylüyor, ödeyeceğine dair yemin ediyor. Vatsapta hep borcunu kabul edip ödeyeceğine dair yazışmalarımız var. Ve daha garibi bu aile düşük yada orta gelirli bir aile değil, çok ünlü bir kargo şirketleri var birinci dereceden akrabaları milletvekili.
Ben insanlıkla defalarca kere istedim bi kere biz senin paranımı aldık para istiyosun cevabını bile aldım. Milletvekili amcanın adını soyadını biliyorum facebookuna da ulaştım ona yazabiliriz diyince de hanımefendi beni tehdit ediyosun asla vermiyorum paranı dedi sonrasında aradı biz çok büyük bi aileyiz rezil olamayız vs vs yine odeyecegi vaatlerinde bulundu ay sonuna kadar ama beni engellemiş. Ancak çok iyi sosyal medya kullanamadığından hesabı açık ve bütün arkadaş listesinin resmini aldım. Hepsine tek tek yazabilirim. Yahut bu işin hukuki bir yolu varmıdır o şekilde mi halletsem? Aşamaları nasıl olur. Dediğim gibi sadece vatsap konuşmaları var tanık bikaç kişi var ama tanıklık yapabileceklerini sanmiyorum çok teşekkür ederim.

A
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
7
7 CEVAP

ders verdiğiniz ilden bir arkadaşın ilgilenmesi daha doğru olur, iyi çalışmalar.

İ

Miktar sınırın altında olduğundan şahitle kanıtlayabiliyorsunuz. Bence de bi yardım alın. İyi çalışmalar.

B

Bence 900 tl icin hukuki yola gitmeyin. Astari yuzunden pahali olur. Geçmiş olsun

N

Tesekkur ederim ama birakmak istemiyorum nedense.

Ayşe Türel 6 yıl

Hazmetmek zor olur.

Nilüfer Karatosun 6 yıl

Odemezsen tum listene yazacagim deyin. Odemezsede yazın

Nilüfer Karatosun 6 yıl

Bunu söyledim zaten ondan sonra yumuşak bişekilde arayıp yine ödeme taahhüdleri verdi bigün sonra da facebooktan sildi Allahtan hesabı açıkmış da tüm listesinin fotoğrafını çektim başka hesaptan. Sanırım iş oraya gidiyor.

Ayşe Türel 6 yıl

Nasıl zengin oluyorlar sanıyorsunuz işte böyle hak yiyerek. En güzeli peşin almak yada baktınız vermiyor 2-3 dersten sonra bir daha gitmemek. Yasal yol için miktar düşük masrafınız 2-3 bini bulur çünkü

İ

Inanin kendimi okadar kotu hissediyorum ki simdi de telefonlarim engellenmis ulasamiyorum. Normalde zaten oyle calisiyordum ben ama surekli yalanlar vaadler. Keske dediginiz gibi yapsaydim keske gitmeseydim emeklerime cok uzuluyorum

Ayşe Türel 6 yıl

Hayrını görmesinler deyin artık insanlar böyle.

İlknur Dayoglu 6 yıl

İlgili Kanun HMK:
belge
MADDE 199- (1) Uyuşmazlık konusu vakıaları ispata elverişli yazılı veya basılı metin, senet, çizim, plan, kroki, fotoğraf, film, görüntü veya ses kaydı gibi veriler ile elektronik ortamdaki veriler ve bunlara benzer bilgi taşıyıcıları bu Kanuna göre belgedir.
Senetle ispat zorunluluğu
MADDE 200- (1) Bir hakkın doğumu, düşürülmesi, devri, değiştirilmesi, yenilenmesi, ertelenmesi, ikrarı ve itfası amacıyla yapılan hukuki işlemlerin, yapıldıkları zamanki miktar veya değerleri ikibinbeşyüz Türk Lirasını geçtiği takdirde senetle ispat olunması gerekir. Bu hukuki işlemlerin miktar veya değeri ödeme veya borçtan kurtarma gibi bir nedenle ikibinbeşyüz Türk Lirasından aşağı düşse bile senetsiz ispat olunamaz.

Yani; Senetle ispat zorunluluğunuz yok, tanık dinletebilirsiniz. Whatsupp görüşmeleri ekran görüntüleri ise belgedir. Hukuki değeri vardır.

M

hukuki bilginin dışında ek olarak: Bildirimsiz özel ders verdiğiniz için vergi ziyaına sebebiyet vermişsiniz. Başınınz bu yönden de ağrır. Bunu göze alark hukuki süreç başlatacaksanız başlatın.

C

normalde faturalı alacaklar bile alınamıyor bu ülkede kanun hırsızlar için yapılmış bu memlekette boşuna adalet aramayın onlar filimlerde var. Metehan Glç kitaplardaki kanun sokakta geçmiyor maalesef

A