Polonya'da üniversite ücretleri

merhaba. Polonyada universite ucretlerini arastirdim muhendislik fakultelerine 1 yil dil egitimi + 3 yil 2000 euro dediler senelik. Sizce dogru mudur veya sizin bildiginiz bir fiyat var muhendislik fakultelerinde?

Mehmet Arbl
M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
16
16 CEVAP

Mimarlik ingilizce 4500 euro /Varsova.. 2000 euro ingilizce fakulte oldugunu pek dusunmuyorum..

Hüseyin Kaleözü
H

danışmanlara sordum ozellikle

Mehmet Arbl
M

com-ui8bo2siebckhsmmdvdk.jpg

Mehmet Arbl
M

Benim odedigim fiyat bu.. Insaat muhendisligide ayni ucret. Diger fakulteler 3500 euro

Hüseyin Kaleözü
H

mehmet kardeşim boşver danışmanlık şirketlerini paranı kaptırma. Dil bilen birinden yardım al kendi işini kendin yap. Zor değil. Ayrıca söylediğin fiyatlarda İngilizce eğitim yok! Başarılar.

Seyfettin Şişik
S

teşekkürler arastıracağım

Mehmet Arbl 10 ay

İlk 500 de iki tane üniversite var Polonyada kandırmacalara tuzaklara düşme.

Seyfettin Şişik
S

poznan teknolojı unıversıtesı 2500 euro ornek vermek gerekırse. 2500-4500 euro arası muhendıslık ucretlerı degısmekte. Bazı ozel okullarda 2000 euro ya kadar dusmekte. Ingilizce eğitim için konuşuyorum

Utku Özdemir
U

2000 euroya ingilizce egitim yok demis seyfettin abi az once

Mehmet Arbl 10 ay

baz ozel okullarda var. Muhendslık dısında uluslarası ılıskıler gıbı bolumler 1250 euro ya kadar dusmekte.

Utku Özdemir 10 ay

peki yök denkliği var mı bu okulların ?

Mehmet Arbl 10 ay

Yurtdışında Öğrenim Görmek İsteyen Öğrencilerin Dikkatine (15.01.2016) Yükseköğretim Genel Kurulunun 24.12.2015 tarihli toplantısında; ortaöğrenimini Türkiye'de tamamlayan ve eğitime başladığı yıl CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 500 içerisine giren ve tanınan üniversiteler dışında kalan yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyen ilgililerin, Eğitime başlayacakları yıl ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS'ye girmeleri; Tıp doktorluğu alanında sıralamada ilk 40 bin, hukuk alanında ilk 150 bin, mimarlık alanında ilk 200 bin ve mühendislik alanında ilk 240 bin içinde yer almaları; ÖSYS Kılavuzunda yer alan diğer alanlarda en az Türkiye'deki ilgili programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almaları; ÖSYS Kılavuzunda yer almayan diğer alanlarda eğitim alacakların ise ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 150 puan, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almaları; özel yetenek sınavı gerektiren programlara başvurabilmek için de 2016-YGS'ye girip 2016-YGS puanlarının herhangi birinden en az 150 puan almalarına; İlk 500 dışında kalan yurtdışındaki tanınan yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyenlerin YGS ve LYS puanlarına sahip olmadıkları durumlarda; SAT 1 : En az 1000 puan ACT: En az 21 puan Abitur: En az 4 puan Fransız Bakaloryası: Diploma notu en az 12 GCE A Level Sertifikası: En az 2 dersten Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureat IB) : En az 28 Avusturya Matura Diploması (Matura Reifezeugnis) : En çok 2 İtalya Maturita Diploması (Diploma di Maturita) : En az 70 olarak belirlenen muadil belgelerinden biri ile kayıt ve mezun olmaları hâlinde denklik başvurularının bireysel olarak değerlendirilmesine ve yukarıda belirtilen hususların, yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, her eğitim-öğretim yılı için geçerli olmasına karar verilmiştir.

Utku Özdemir 10 ay

YÖK ün kendi web sitesinden alıntıdır yen denklk yasası

Utku Özdemir 10 ay

danışman firmalara gerek yok 15 dakika sürecek bir diyalog var sadece yardım alarak halledebilirsin.2000 euro altında ingilizce hazırlık eğitimi yok denilecek kadar az olanlarında eğitim standartları vasattır. Lehçe eğitim bile 1500 2000 eurodan başlarken o fiyatların altında ingilizce eğitimi alman imkansız sayılır. Polonyada 2 adet ilk 500 üniversite sıralamasına giren üniversite var biri krakow şehrinde diğeri ise varşova şehrinde onun haricindeki üniversitelerden mezun olduğunda yök kurumunun son getirdiği kural ile türkiyede belirli sıralamalar var bölümler için getirilen bu sıralamalara girmen gerekiyor ondan sonrasında denklik başvurusu yapabilirsin. Onun haricinde alman için yurtdışında gördüğün eğitim kurumundan dökümanlar istenir türk yetkililer tarafından ve bu aldığın derslerin hepsinden tekrar yeterlilik sınavına girmen istenir ki son getirilen kural ile bunun olma olasılığı %5 sevilerine düşmüş durumda.

Alexander Çilesiz
A

mehmet kardeşim gördüğün üzere benim dediğim gibi ya ilk 500 de olan iki üniversiteden birinde eğitim alıcan yada sıradan bir üniversiteye gidipmezun olucan ve hemen bitiminde mastır yapıp dönücen yoksa denklik sorunu yaşarsın Tr'de.

Seyfettin Şişik
S

Okul sonrası Polonyada kalıp birşeyler yapmak istiyorsan İng. Değil Lehçe hazırlık okuyup Leh dilinde bir bölüm oku. Böylece eğitiminde ucuza gelir Polonyada yaşaman iş imkanların vs de kolaylaşır.

Seyfettin Şişik
S

TR'ye döneceksen zaten okuldan sonra neden yurtdışına gidiyorsun ayrıca. Biraz sıkı çalış Tr'de bir üniversite kazan bence.

Seyfettin Şişik
S

Hangi ülke olursa olsun gittiğin ülkenin dilini öğrenip o dilde eğitim almak her zaman sana o ülkede fırsat yaratır. Tr de İngilizce dilinde üniversite bitirip Türkçe konuşamayan birini işe alırmısın patron olsan?

Seyfettin Şişik
S

alırım niye almayım?

Burak Hepşen 10 ay

staj yaptığım fabrikada elektrik mühendisi vardı ve türkçe bilmiyordu ?

Burak Hepşen 10 ay

ya zaten orda ingilizce hazırlık okusa bile sonuçta toplumda lehçe konuşulduğu için 2-3 yıla çözer dili

Burak Hepşen 10 ay

Başka ülkede eğitimini alıp diğer bir ülkede çalışmak ayrı birşey. Neyse anlattıklarımı anlamamış olmalısın.

Seyfettin Şişik 10 ay

Öyle basit değil o iş. Lehçenin dünyanın en zor dili olduğunu bilmem duydunmu? Sokakta 5 senede ancak tarzanca konuşabilecek kadar öğrenebilirsin.

Seyfettin Şişik 10 ay

seyfettin abi simdi 4 yil polonyada kalsam, gunluk konusma dilini ogrenemez mi oraada?

Mehmet Arbl
M

Polonya halkıyla kaynaşır ve arkadaş edinirsen öğrenirsin ama senin gibi yabancı arkadaşlarla takılırsan asla öğrenemezsin. Lehçe bilmeyen sana nasıl öğretecek değilmi?

Seyfettin Şişik 10 ay

yabancı dil en kolay o bolgeye gidip ogreniliyor. Unide ing. Gunluk onusma dili lehce ogrensek 3 dil guzel olmaz mi

Mehmet Arbl
M

Danışmanlıkları aradan çıkarmanı kendin gidip üniversiteye başvurmanı tavsiye ederim dil bilen biriyle bu danışmanlıklar yarısını cebe atıyorlar yazık yani.

Yasemin Elçioglu
Y

aynen biliyorum bu yuzden gruba sormak istedim bende tesekkur ederim bu arada

Mehmet Arbl 10 ay

Sana diyorlar ki 1500€ sen kayitbyaptiriyosun sirkete sonra diyorlar ki o dönemlik fiyat yani 3000€ vermen gerekiyor sonra

Emre Dinc
E

Aynen öyle ve polonyaya geldiğinde oturum islerini yapmaları gerekirken hiçbir işini yapmıyorlar hepsi senin paranin pesinde

Yunuscan Kaymakçı 10 ay

Aynen oyle tecrübe ettim malesef

Emre Dinc 10 ay

Hele ki AVRUPA EĞİTİM Ve DANIŞMANLIK tam bir fiyasko

Yunuscan Kaymakçı 10 ay