Tarikat nedir?

Tarikat nedir?
Y
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
75
75 CEVAP

Tarikatsiz olmaz deniliyor neden?

Y

Ömer Tuncbiz , Aziz Khrdbn

Y

Okudum ama tarikata baglanmadan neden ben yolumu bulamıyorum

Y

Kuran anlaşılmaz, okursan sapıtırsın deyip, Kuran dan uzaklaştırdıkları için..

Ömer Tuncbiz 6 yıl

Tarikat mi
Barikat mi

Y

Çok dogru fethiye abla.. Kanımca vahyin çatısı altında birleşebilmek tevhidden geçer.. Eskiden farklı dergahlardan olan insanlar birbirini bir yerde gördüklerinde edep ederlermiş sen hangi tarikattansın demeye..ćünkü bu söz tevhide aykırı.. Bölücü, parcalayici, yargilayici, kusur bulucu sonućlari ortaya cikarabilir nitelikte.. Öğrenilmesi gereken bir durum varsa'' sen hangi çéşmenin bülbülusun''diye latife ederlermiş hilm ile.. Biz bu hilm-i bu yumuşak başlilıği koruyamiyoruz bugun. Daima biz haklıyız. En dogru bizim dogrumuz.. Evet öylede olabilir.. Ama peygamberin tutumunu burada izlememiz zaruri olacaktir... Ve tarikatların durumu da bugün meydanda.. Allahdan dilenecek en güzel şey tevhid lütfu ve mümin ferasetidir bugün.. Gerisi cok da önemli değil bence.. Dogru yolda olanı da, olmayanı da gittiģi yoldan çevirmeye muktedir olan allahdır..

K

Kur'an okuyun kardeşim. Yalnız Allah'a çağıranı dinleyin. Kendine çağırandan uzak durun. Çağıran kişinin hayatını inceleyin;lüks içinde yaşıyorsa, insanları kendisine kul yapmaya çalışıyorsa, biz ne dersek ona tabi ol senin aklın ermez diyorsa, aklını kullanma diyorsa asla uymayın derim.

Ö

Hepsi yolumuz Allah yolu diyor

Y

İşte mümin feraseti olan anlar, yolu allah yolu mu degil mi diye.. Yani iş yine bizlerin müminliğimize geliyor..

Kübra Günhan 6 yıl

Zümer 3.ayeti okuyun. Müşrikler hep, yolumuz Allah yolu diye iddia ederler.

Ömer Tuncbiz 6 yıl

Amacim asla aşağılamak hakaret etmek falan değil bunu belirteyim. Tarikatlara saygim var ama neden en uç noktalardalar? Neden diger tarikatlari cehennemlik ilan ediyorlar

Y

Dünya menfaati var işin ucunda.

Ömer Tuncbiz 6 yıl

Allah ile kandırilmaktan allaha sığinarak ilerleyeceğiz yasmincim.. O bize mutlaka bilmemiz gerekenleri öğretecektir.. Tevekkul etmemiz gerekiyor..

Kübra Günhan 6 yıl

: O müşriklerden ki, (emredildikleri) dinlerini (terk edib ihtilâfa düştüler ve onu) parçalara ayırdılar; böylece öbek öbek olmuşlardır. Her din sahibi (grup), kendindeki dine güvenmektedir.(Rum/32)

Ö

Soyla sopla olsaydı Hz. Nuh oğlunu kurtarırdı.

Ö

Tarikat yolda yürümek demek ALLAH cc bir kulun şeriatını ( hayatın içindeki her alanda yaptığı işler) severse tarikat kapısını açar. Ben KURAN dan başka bişeye inanmam diyen insanlar var KURAN nı okuyup ben anladım kimseye ihtiyacım yok diyen insan yanılır KURAN indirildiği zaman bile sahabe ayetlerin açıklamasını kendi dilleri olduğu halde sormuşlar. Hakiki bir tarikat Şeyhide insanlara hakikati öğretmeye çalışır

B

Kamer suresinde 4 defa geçen Andolsun ki; Biz, Kur'an'ı düşünmek için kolaylaştırdık. Düşünüp öğüt alan var mı?" ayetini nereye koyacaksın!!!!

Ö

ALLAH dünyayı ahireti bırakın demez yalnız hakikate ulaşıp gerçek bir mümin olmadan sahip olduğun herşey sana zarar verir bu namaz dahi olsa

B

Allah, kuluna kâfi değil midir? Durmuşlar da seni O'ndan başkalarıyla korkutuyorlar. Her kimi ki Allah şaşırtırsa, artık ona hidayet edecek yoktur. Zümer 36
Ya bu ayeti napcan!!!

Ö

Ayrıca kendi başına hakikate ulaşanda vatdır Veysel karani hz gibi ama zor bi yoldur

B

Gerçek Mürşidi Kamil ile birlikte ancak hidayet yolunda ilerleme kat edilebilir.

C

Ha diyorsanki benim imanımda en ufak bi şüphem yok o zaman bi yol göstericiyede ihtiyacın yok

B

Kur'an dır. Allah sözüdür.

Ö

Gerçek mürşid hakkın emrettiği gibi dosdoğru olan insandır

B

Gerçek Mürşidi Kamil Peygamberimiz Sav e edep adap ve silsile ile bağlı öğreticilerdir.

C

Bakıyorum da bilen de konuşuyor bilmeyen de bilmiyorsanız araştırın bu şekilde gerçekten öğrenmek isteyenlere mani olmayın. İslam hiç bir döneminde bu kadar garip kalmadı şu ahir zamanda zaten...

C

Kendisinde şüphe olmayan bu Kitap Müttakîlere (sakınanlara) hidayetin ta kendisidir. Sapıklıktan çıkıp hakkın korumasına girmek yeteneğine sahip olanlara hakkın hükümlerini bildirecek bir delil, doğru yolu gösterecek apaçık bir belgedir. Diğer bir ifade ile bu kitapta pek büyük bir hidayeti rabbaniye vardır.

Ö

Hz Peygamber, sadece Kur'ana tabi olmuştur.

Ö

Mevlana hz örnek alalım neden talebe yetiştirdi neden kitap yazdı

B

Mürşidi Şems Hz idi

Cevdet Biçgi 6 yıl

En son mürşidi

Bahadir Ftoo 6 yıl

Yunus 15,En'am 50-51

Ö

Kendi başınıza sadece kitap okuyarak profesör olamazsınız. Kuranı kerimi layığı ile kavrayabilmek için 13 civarı ilme ihtiyaç vardır. Sadece meal okumak yeterli değildir. Bu nedenle yol gösterici Mürşidler olmaktadır. Kişi kendi başına nefsi emmareden levvameye kolay mı geçer? Manevi tasarrufat olmadan??

C

Halbuki Mevlana hz ben KURAN nın hizmetkarıyım MUHAMMED in ayağının tozuyum bıyurmuş

B

.. Bunlar bizi Allah'a ulaştırsınlar diye kulluk ediyoruz...

Ö

Usluba dikkat edin. İlmi nasibi olan alır nasibi olmayan almaz. Kimse kimseyi zorlamıyor.

C

Zümer 45 Ve ne zaman Allah tek başına anılsa, ahirete inanmayanların kalpleri tiksinti tuyar; ne zaman da O'nun dışında başka varlıklar anılsa, bu kez aynı kimseler sevinçten uçar.

Ö

Tarikatlar şirk yuvasından başka bir şey değildir... Ağzınızla istediğiniz kadar Rabbim Allah diyin... Ancak Rab kelimesi arapçada patron demektir... Yani siz kimin dediğine göre yaşıyorsunuz? Kimin kurallarına uyuyorsunuz? Hangi şeyhin, imamın, komutanın, başkanın, meclisin? Allah'ın mı yoksa aciz kulların mı ?

E

Rab eğitici demektir nerden uyduruyorsunuz. Vay arkadaş nereye düşmüşüz

C

Siz yeryüzünde âciz bırakıcılar değilsiniz. Sizin, Allah'tan başka dostunuz da yoktur, yardımcınız da.(Şura 31)

Ö

Herkese iyi akşamlar kendi bildiğiniz yolda ilerleyin.

C

Son tahlilde .... Sizin dininiz size, benim dinim banadır.

Ö

Ömer Tuncbiz tam dediğin gibi mürşid ALLAH tan başka ilah olmadığını ve senin kalbindeki şirki temizleyendir

B

Tarikatçılar zır cahildir zaten... Gidin Hz. Egemen şöyle demiş diyin.. Anında inanırlar.. Meşhur iranlı bir imam diye sallayın bir de... Denemesi bedava... Hep bu Hazret ibaresi karıştırıyor işleri..

E

Fethiye Yılmaz insanın kalbinde o kadar gizli şirk varki bi gösteren olmadan görmek çok zor

B

Bahadır okur. Kalpleri Allah dan başka kimse bilemez. Hidayeti Allah dan başka kimse veremez. Allah ile beraber başkasından meded umanlara Allah,"müşrik" diyor. Kur'ana biraz zaman ayır güzel kardeşim.

Ö

Ömer Tuncbiz kardeşim sen bir Fizikci olmak istesen Fizik Profunu da İLAH saysak sen ilk önce okuma yazma öğrenmen gerek ve fizikci olabilmen için bir sürü öğretmenin elinden geçmen lazım

B

Bu bir gerçekliktir.

Kübra Günhan 6 yıl

Kübra Mürşidin varmı

Bahadir Ftoo 6 yıl

Yok

Kübra Günhan 6 yıl

Tasavvuf bilgin var Ahmet er Rufai hzçok az kişi bilir

Bahadir Ftoo 6 yıl

Tasavvuf okumalarını seviyorum.. Ahmed er rufaiyi de kenan er rufainin kitaplarini okumustum bir donem oradan ögrendim.. Yani rufailik nedir ne degildir.. Yani tarikatları arastirdim daha önce bir donem meraketmistim.. Mevleviler, bektaşiler, kübreviler, melamiler, nakşiler, rufailer, gülşeniler, kadiriler, arabiler, halvetiler, celvetiler ve daha bir çokları.. Neden tarikatlar var ve bu yoların ögretileri hakkında arastirmada yapma fırsatim olmustu.. Neden çıkmıştır.. Nasil devam etmiş.. Merak konum olmustu...

Kübra Günhan 6 yıl

Çobanlık dahi yapabilmen için bi süre bi çobanın yanında yamaklık yapman lazımken bi düşün

B

İşte tam da fark burda Bahadır okur. İman konuları fizik vs. Ye benzemez. Delilli iman etmemizi Allah ister. AKLINIZI KULLANIN der.

Ö

Ömer Tuncbiz hz İBRAHİM bile ALLAHIM bir insanı öldürüp nasıl tekrar diriltiyorsun kalbimi mutmain et buyurmuş insan bu gibi şüpheler sarar

B

Bahadır kardeş, Zümer 39.ayeti bi tefekkür et. Allah, şöyle bir misal vermiştir: Bir adam ve birtakım ortakları var, hırçın hırçın çekişip duruyorlar. Bir de yalnız bir kişiye bağlı selamet içinde olan bir adam var. Bu ikisinin hali hiç bir olur mu? Hamd Allah'ındır, fakat pek çokları bilmezler.

Ö

Bir de Hz ibrahim, bu isteğini yanındakilere /müşriklere isbat için ister..
Yani biraz araştır kardeşim. Selamlar.

Ö

Hayır ALLAH kuluna soruyor inanmıyormusun diye HZ İBRAHİM de ALLAHIM kalbim mutmain olsun diye söyledim diyor

B

HULASA! AKLINI KULLANMAYANLARIN ÜZERİNE ALLAH PİSLİK YAĞDIRIR..

Ö

Kardeşim Alimler benim varisimdir hadisini düşün

B

Dandik bir meslekte dahi birsürü eğitim birsürü hoca varken ALLAH ın yolunda neden eğitim ve öğretmen olmasın

B

Doğru. Alimler, Allah rasulünün varisleridir. Onlar da aynen Kur'ana tabi dir. Ölçümüz;Kur'ana tabi olanlardan istifade etmek olmalıdır yani gerçek alimlerden... Şarlatanlardan, din istismarcılarından, kendine kul köle yapmak isteyenlerden, Kuran okumayın sapıtırsınız... Vs. Diyenlerden değil değerli kardeşim.

Ö

Bu sabah çalar saatte bi kitap tanıtıldı ben almayı düşünüyorum. Sizede tavsiye ederim

com-1qscupayqlm5tu9657jl.jpg

A

@Ali Babaoğlu bu tavsiyenizi nokta vuruşu kütüphane sayfamızda yapar mısınız.. İlgilenen daha fazla insan yararlanabilir böylece..?

Kübra Günhan 6 yıl

Ve hatta bu hadis,"Kulları içerisinde Allah'a en fazla duyarlı/muttaki olanlar alimlerdir/bilenlerdir"ayetinden südur etmiştir.

Ö

Arkadaslar Allah yolunda arkadaslar edinmek onlardan bilgiler almak vs bunlar güzel seyler ama keskin virajlarda savuran tarikatlardan bahsediyorum ben

Y

Aynen.

Ömer Tuncbiz 6 yıl

com-07tdkp7q3vsgkw5men78.jpg

görsel materyal
B

Oyle ki kitapta olmayan yasağı koyuyor. Insanlari birbirinden ayirip dusmanlastiriyorsa bu Allah yolu bir tarikat olur mu?

Y

com-0w0iccauer8gmrvsv2n9.jpg

görsel materyal
B

Mürit dedigin hocaefendisini Allah tan cok zikreder mi peki

Y

Ğassalın elinde ölü gibidir mürit.

Ömer Tuncbiz 6 yıl

Allah korusun yasmin..

Kübra Günhan 6 yıl

Ya canim gormedigimiz seyler degil bunlar

Yasmin SeCo 6 yıl

com-lja7qb1j3hhrojgm1q44.jpg

görsel materyal
B

Şeyhler de kendi seyhlerini overler. Tarikatlarda Allah tan cok her şey anılıyor. Beni rahatsiz eden seylerden biri bu.

Y

Severim ben ahmed er rufaiyi

Kübra Günhan 6 yıl

Kübra hanım önce ALLAH sever Sevdiklerine sevdirir

Bahadir Ftoo 6 yıl

Yani Sevmek yukardan başlar

Bahadir Ftoo 6 yıl

Şahı nakşibend bahauddin hz. Severim. Çok kıymetli buluyorum. Tabi bugun yaşayan nakşilerin kaci onun yanından gecer tartişilir. Gerci bilemem kimbilir hangi ücra köşede kendisini gizleyen bir bilen var.. Bu yuzden illede mümin olmak.. İllede feraset sahibi olmak zorundayız.. Allah ı birlemek bu tartıştigimiz sıfatlardan ćok daha öte bir sey.. Bir de öyle degilmi dilerken hep allahım beni sevdiklerinle dost kıl diyoruz..

Kübra Günhan 6 yıl

Önce ve mutlaka '' la mahbube illallah ''ı sindirmeliyiz bence..

Kübra Günhan 6 yıl

Peygamberimizin sahabesine bakın farklı yerlerden gelenler var sırf hakikati arayanlar Selmani farisinin hayat hikayesini okuyun

B

Aziz Khrdbn

Y

Eyw...

A

Ayrıca sünni mezhepler yaratıcısı öldükten sonra( hayattayken izin verilmemis, iskence dahi edilmis) türetilmistir.

A

Güzel konu ...

A

com-f63524kw29vffnbuxz6j.jpg

görsel materyal
K

Mevlâna Celaleddin-i Rumi ile Hacı Bektaşi Veli arasında gidip gelen adamın hikayesi, zan ediyorum ki "Şeyhler de kendi şeylerini överler" sözünüze cevap olacaktır

A

Şeyhleri ovsunler ama Allah tan cok zikretmeleriyle ilgili cumlemin devamiydi. Muritler seyhlerini dilinden dusurmezler seyhler de şeyhlerini.

Yasmin SeCo 6 yıl

Şeyh Allah'ı hatırlamadıkça şeyh değildir.

Alparslan Goren 6 yıl

Dediginiz hikaye gercekten etkileyici bu arada teşekkürler. Ayni olgunlukta yeni nesil şeyh var mi yok mu bilgi sahibi değilim. Ama toplu sapkinliklar tarikatlardan soguttu beni

Yasmin SeCo 6 yıl

Müridler şeyhlerini değil, Allah'ı zikrederler.

Alparslan Goren 6 yıl

Birilerine bakıp yaptıkları şeyden soğumak, ucu bucağı olmayan bir konu. Ve, derinliğine eş değer bir muhakeme kabiliyetim olmadığı sürece sanırım, mukayese etmeye çalışmayacağım. Ancak, size bir sorum var: Katiller var diye insan olmaktan vaz geçtiğiniz oldu mu?

Alparslan Goren 6 yıl

Maşallah herkes hakkında bir önyargı....

A

Herkes derken genel olarak demiştim ...

A

Bütün paylaşımlarda bu kanıtı sezdim eleştirim sana özel değildi

A

Yani?

Yasmin SeCo 6 yıl

Yani herkes alim mübarek

Aziz Khrdbn 6 yıl

Benim olmadigim kesin

Yasmin SeCo 6 yıl

Yorumlarına bakacak olursak bilgi sahibi olduğun kesin ...

Aziz Khrdbn 6 yıl

Yok kardeşim hele de dinle ilgili fazla bilgim yok. Tek inancim bir yaraticinin oldugu ve bizim toplumda huzurlu yasamamizi faydali olmamizi istedigi falan yani. Oyle milleti asıp kesin zulmedin bozgunculuk cikarin diyen bir yaratici olabilir mi sence

Yasmin SeCo 6 yıl

com-dlpe5umntqall18dindl.jpg

görsel materyal
S

)) bir göz attım şöyle misafirlere rağmen. Siz hepsini dövebilersiniz bence.) Mutlu akşamlar fethiye hanım...

Selami Yrdmcı 6 yıl

Bunu yapmiyorlar selami bey partizanlik yapiyorlar çoğu

Y

Şeriat, Tarikat, Marifet ve Hakikat hiç bu kadar güzel açıklanmadı! Mumsema 1-Şeriat Kapısı
2-Tarikat Kapısı
3-Marifet Kapısı
4-Hakikat Kapısı

Öğreti olarak bu kapılar birer birer geçilerek Hakikate ulaşılır.

Öğrencilerinden biri Mevlana'ya sormuş.
- Efendim, bu 4 kapı mes'elesini ben pek anlayamıyorum. Bana
anlayabileceğim bir lisanla anlatır mısınız ?

"Şimdi bak, karşı medresede dersini çalışan dört kişi var. Hepsi
rahlelerine eğilmiş. Sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at, sonra
gel sana anlatayım"

Adam gitmiş birincinin ensesine bir tokat asketmiş. Tokadı yiyen
derhal ayağa kalkıp arkasını dönmüş ve daha kuvvetli bir tokatla Mevlâna'nın öğrencisini yere yıkmış.
Öğrenci dayağı yemiş, geri dönecek ama hocasına itaat var.
Yaradana güvenip ikinciye de bir tokat asketmiş.
O da derhal ayağa kalkıp elini kaldırmış. Tam tokadı vuracakken vazgeçip yerine oturmuş.
Öğrenci devam etmiş üçüncüye de bir tokat atmış. Üçüncü şöyle bir
kafasını çevirip baktıktan sonra çalışmasına devam etmiş.
Dördüncü, tokadı yemesine rağmen hiç oralı bile olmadan çalışmasına
devam etmiş. Öğrenci Mevlâna'ya dönmüş, olanları anlatmış.

Mevlâna ;
"İşte sana istediğin örnekler;
Birinci; şeriat kapısını geçememiş biri idi Şeriatta kısasa kısas
olduğu için tokadı yeyince kalktı Aynısını sana iâde etti.
İkinci; tarîkat kapısındadır. Tokadı yeyince o da kalktı tam tokadı
iade edecekti ki, tarikat öğretisinde verdiği söz aklına geldi "Sana
kötülük yapana bile iyilik yap" Onun için döndü, yerine oturdu.
Üçüncü; mârifet kapısına kadar gelmiştir. İyinin ve kötünün tek
Yaradan'dan geldiğini bilir, inanır. Yaradan bu kötülüğe hangi iblisi
âlet etti diye merakından söyle bir dönüp baktı.
Dördüncü; hakikat kapısını da geçmiştir. İyinin ve kötünün tek sahibi
olduğunu bilir. Onun için dönüp bakmadı bile.

M

Nebii'ye yapilan işkence sebebi ile değil, Resul dışındaki inananlara yapılan işkenceler sebebi ile hicret gerçekleşti. Daha öncesinde de Habeşistan'a bir takım Müslümanlar gitmiş idiler. Benzer şekilde, Resul vücudunun bütün kısımlarına taşlar atılmak sureti ile işkence gördüğü zaman dahi tebliğden geri durmamış, onu taşlayan insanlar ve onlardan sonra gelenler için ümit beslemiştir.

Alparslan Goren 6 yıl

Mevlâna aşık demektir. Zâtın adı da Mevlâna Celaleddin-i Rumi değildir, kendisine öyle denmiştir.

Alparslan Goren 6 yıl

Kölelerin efendilerine demesi caiz mi? Değilse sahabe sizin kadar bilmiyor muydu ki "Salim Mevlâ Ebu Huzeyfe" tabiri yaygın olarak kullanılagelmiştir? Mevlana, mevlamız demek değildir. Bir saygı ifadesi olarak "efendimiz" demektir. Ne farkları var, bizim dinde efendimiz Allah değil midir, diye bir soru gelirse gramere müracaat edilir. Mevla, tekillik belirtirken, mevlana, kelimeye gelen (na) ekiyle çoğul olur, 3. şahsı ifadelendirir. Ayrıca, Sözlükte "Rab, efendi, seyyit, komşu, malik, kul, köle azad eden, bir işi gören, idare eden, azat olmuş köle, yakın, hısım, yardımcı, ihsan eden adam, ihsan olunan adam, dost, sevdiği kimse, antlaşma yaptığı kimse" gibi anlamlara gelir. Ve yine, El-Mü'min kelimesi de Haşr Sûresi'nde Allah için kullanılmıştır ve Esmaü'l-Hüsna'dandır. Şimdi biz iman edenlere mü'min demeyecek miyiz?

Alparslan Goren 6 yıl

Bende yapmadıkları için paylaştım yasmin hanım gün gelir yaparlar belki...)

S

» 20 / Tâ-Hâ 104
Tarikat ifadesi Arapdaca TRG kökünden gelir.
Müfredat sözlügünde TRG Maddesi.
http://m.kuranmeali.eu/Mufredat/index.php?t=%C5%A6RG
icinde TRG kökünden gelen kelimelerin geciti ayetler
http://beta4.kuranmeali.eu/KokTranscript/ŦRG/13?fref=gc

com-1u0e6sj6fhn0eu1qf3ml.jpg

U

Yani yol hayat tarzi anlamlarinda var ancak Allah yolu birdir bu kadar kutuplasma olmamali

Y