Onur yürüyüşleri desteklenmeli midir?

onur yürüyüşleri desteklenmeli midir, desteklenmemeli midir? Destekliyorsanız neden destekliyorsunuz, desteklemiyorsanız neden desteklemiyorsunuz?

com-oek3wj1u3sd43lurnl9t.jpg
O
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
72
72 CEVAP

Bana göre Cinsel tercih kişinin içinde yaşaması gereken bir duygudur. Nasıl ki Hetero bir insan çıkıpda ben şöyle kız yaparım böyle Erkeğim diye meydanlarda bağıramayacaksa,Eşcinsellerde böyle Eylemler yapmamalılar.

E

ama onlar çok eziliyorlar toplum içerisinde, bu açıdan bakarsak kendilerini topluma kabul ettirebilmek için bu tür eylemleri yapmaları mantıklı değil mi?

Onur Uyuz 2 yıl

ayrıca bu bir "tercih" değildir.

Onur Uyuz 2 yıl

insanlar cinsel yönelimlerini seçemezler.

Onur Uyuz 2 yıl

mesela sen heteroseksüel olmayı seçebildin mi? Hayır. Onlar da seçemiyorlar.

Onur Uyuz 2 yıl

Desteklemiyorsa bile saygı duymayi bilsin yeter ...

O

Destekliyorum, cünkü tarihsel bir sindirme politikasinin hatirasidir bu yürüyüs.

D

'Hey biz varız, buradayız' gibi pankartlardan çok, istismara uğrayan ya da şiddet gören LGBT üyelerini anma, ya da protesto yapma içerikli olsa daha sağlıklı olur. Desteklemiyorum fakat gidip taşlayacakta değilim. Ya da küfür falan.

H

desteklemiyorum.... Homoseksüel, biseksüel filan oldukları umurumda değil ama bunu bağıra çağıra bir yerlerde ilan etmeleri hoşuma gitmiyor, karşıt cinsten hoşlananlar neden böyle bir şey yapma gereği duymuyorlar da... Onlar duyuyorlar çünkü bilinç altlarında kendilerinde bir şeylerin yanlış olduğunun farkındalar...

S

bunda yanlış bir şey yok. İnsanlar cinsel yönelimlerini seçemiyorlar. Bu insanlar toplum içerisinde çokça ezilip dışlanıyor, bu yüzden de kendilerini topluma kabul ettirebilmek için bu yürüyüşü düzenliyorlar.

Onur Uyuz 2 yıl

Neden hetoroseksüeller yapmiyor diyorsaniz, o zaman bir zahmet acip bir LGBTI tarihine bakarsaniz anlarsiniz.

D

Bunu yapma sebepleri insanlarınbunları normal bir insan gibi görmelerini istemelerindendir. Sorun bizlerde, onları normal görsek hiç sorun olmayacak...

M

aynen öyle, tamamen katılıyorum.

Onur Uyuz 2 yıl

Desteklemiyorum yürüyüş her sene daha çok tepki çekmelerinden başka bir işe yaramıyor bu yolla kendilerini normalleştiremiyorlar.

A

Tüm derdimiz bitti bunlar kaldı desteklemiyorum

O

Ne destekliyorum ne de desteklemiyorum.

E

Destekliyorum. Ailem de destekliyor. Mesela sırf bir erkek arkadaşım gey diye annemler bizde kalmasına izin vermişti, bana dokunamazmış sonuçta. Gey arkadaşlarımla çok rahatım aman bana ne zaman yanlış bir hareketi olacak diye düşünme derdim yok. Hepsini de çok seviyorum.

B

Annenizin mantığı çok sağlıklı mı bilemedim de yine de iyi birsey en azından karşı değil

Ozgur Yüceler 2 yıl

Destekliyorum.

D

destek

U

Desteklenmelidir kimsenin cinsiyet özgürlüğüne karışamayız Love is Love...

S

Bir de life is life vardı

Ozgur Yüceler 2 yıl

Ilgilenmiyorum açıkçası. Ama herşeyin asirisi antipati dogurur onu biliyorum. Tadında bıraktıkları sürece yürüyüş haktır yapsınlar

A

Herkesin cinsel yönelimine saygı duyalım ozaman. Biriside 13_14 yaşındaki kızlara nikah kıysın buda benim tercihim desin onada saygı duyalım. Bu ne abi ipini koparan saygı bekliyor yüksek perdeden eylem yapıyor. Milletin çükünün eylemine birde destek mi verecem.

M

İkisi aynı durum değil ki, birinde iki tarafın da rızası var ötekinde rıza verecek bilinçte olmayan bir çocuk var.

Ahmet Dnçr 2 yıl

Aynı olan durum bizi ilgilendirmemesi. Ailesi belki izin verecek ne diyebilirsin ozaman. Hem adama demezler mi ben en azından karşı cinsle evleniyorum yada ilişkiye giriyorum ya siz ne yapıyorsunuz erkek erkeğe ilişkiye giriyorsunuz benim durumumdan daha mı ahlaklı bu olanlar. Böyle derse ne cevap vermeyi düşünüyorsun? Her iki tarafın rızası olan durum doğrudur diye bir kaidede yok ayrıca. İyi bende birini bulayım kafa kafaya verip rızası var diye istediğimiz şeyi yapalım. Sadece kendi tercihlerimizi doğru kabul edersek kaos çıkar dileyen dilediği şeyi yapmaya kalkar. Eşcinselse eşcinsel beni ilgilendirmez ama her sene ortalığı velveleye vermesinler.

Metin Saran 2 yıl

İki tarafın da rızası varsa ve etraftaki kişilere zarar vermiyorlarsa istediklerini yapabilirler, sen de birini bulup kafa kafaya vererek ilişki de yaşayabilirsin, deve idrarı da içebilirsin ya da tekme tokat kavga da edebilirsin, eğer anlaşma varsa diğer insanları ilgilendirmez. Bu kişiler de cinsel yönelimleri sonucu kendi cinslerinden hoşlanıyor ve kendi kendilerine hayat yaşıyorlar, bize dışarıdan bakınca garip gelebilir, muhtemelen biz de onlara garip geliyoruzdur.

Ahmet Dnçr 2 yıl

Zarar sadece fiziksel bir eylem değildir. İki tarafın rızası olayı beni açıkçası tatmin etmiyor. Seni belki edebilir. Peki şu soruya samimice cevap ver ailenden birinin kardeşinin yada doğmamış çocuğunun eşcinsel olmasını mı yeğlersin yoksa heteroseksüel olmasını mı? Muhtemelen onlarda karşılıklı bir rıza ilişkisi kuracaklar zaten kimse zorla ilişki kurmuyor. Soruya cevabın heteroseksüel ise neden bu eylemi destekliyorsun? Onlar kendilerini düşünürken sen neden kendi ailene yada yakınlarına tasvip etmediğin bir şeyi başkaları için destekliyorsun? Ozaman başka partiye oy ver nasılsa o partininde destekçileri var saygı duy. Yada ne bileyim sana ait olmayan herşeye destek ol başka takımın maçlarına gitv. S. Bence bu saçmalık.

Metin Saran 2 yıl

Eğer Norveç, Kanada gibi bir ülkede yaşıyor olsam önemli değil derdim ancak Türkiye koşullarında eşcinsel bir çocuğum olmasını istemem, güvenliği ve sosyal hayatı risk altında olur. Eğer özgür ve saygı düzeyinin yüksek olduğu bir ülkede olsam bu soruya rahatlıkla sağlıklı olsun cevabı veririm, çocuğumun cinsel yönelimi tek başına önemli değil, yeter ki güvenliğini riske atacak bir toplumda yaşıyor olmasın.

Ahmet Dnçr 2 yıl

Desteklemiyorum, çünkü kafa farklı bir kafa. "Ben istediğimi yaparım başkaları umrumda değil." diyen insanlardan oluşuyorlar. Asıl saygısızlık budur. Burada orta bir yol bulmak yok, direkt olarak karşıt olmak ve karşı tarafı ezmek isteği var. Yani istedikleri "bana karışılmasın" değil, karşıt aktivitelerde bulunmak, insanlara düşmanlık etmek.

B

Çok merak ettim nasıl bir "orta yol" oneriyorsunuz

Özgür Nilgün 2 yıl

"Ben istediğimi yaparım başkaları umrumda değil." diyen insanlardan oluştuğunu nereden çıkardığınızı aşırı merak ediyorum şahsen.

Zeynep ßostancı 2 yıl

Destekliyorum..Nasıl biz kadınlar saçımı ister kapatırım ister açarım diyebiliyorsak ve saygı görüyorsak onlarda bu saygıyı cinsel kimliklerine istiyorlar.... Ama göremedikleri her seferde kendilerini ispatlamak için daha çok abartılı davranışlara sığınmaları hata diye düşünüyorum çünkü bu insanları daha çok irrite ediyor malesef...

B

Aslında onları eylem yapacak seviyeye getiren biziz daha doğrusu bizim de içinde yaşadığımız ve ayak uydurdugumuz bu geri düzen. ..
Birşeyin ısrarla eylemi yapılıyorsa zaten orada bir anormallik var demektir

O

Tabii ki desteklenmeli onca ölüm, nefrete karşı çıkmalıyız

A

Destekliyorum Bu yürüyüşe katılan birkaç kişi ile tanışma imkanı buldum; iyi niyetli, kibar ve sempatik insanlardı, bazı insanlar bu kişilerin yürüyüşlerine tepki gösteriyor ya da kırıcı laflar söylüyorlar, bu çok yanlış ve kaba bir hareket. Aynı zamanda LGBT haklarının en gelişmiş olduğu ülkeler, çoğunlukla refah düzeyi yüksek ve modern ülkeler oluyor, tepki gösterenlerin fazla olduğu ülkeler ise özgürlüklerin ve yönelimlere saygının ortalama altı düzeyde olduğu ülkeler oluyor.

A

destekliyorum

Ü

Destekliyorum gayette tabiki. Kimseden farkları yok çünkü

H

Kadın hareketlerini desteklemediğim gibi onur yürüyüşlerine de karşıyım.. Kendini daha güçlü sananların, Zayıf gördüklerinin zayıflığını pekiştirdiği, ekmelerine bal süren Pasif Ayrımcılık hareketleri..
Tabi ki kadın güçlü tabi ki gay ler onurlu...
Yüksek sesle konuşmak ses duyurmak istediğin kişilerin üstünlüğünü kabul etmek demek..

G

Sizin mantiginizdan hareketle dünyada ve de Türkiye de hiçbir eylem yapilmamali ??? Emekçiler falan da yapmasın öyle mi ? Ama dünyada suana kadar kazanılan tüm haklar tepkilerin sonucudur

Ozgur Yüceler 2 yıl

Tepkiye gerek kalmamalı diyorum, ancak dediğimi anlamanız için baktığım pencereden bakmanız gerekiyor

Gozem Yunuss 2 yıl

O konuda aynı fikirdeyim gerek kalmamalı ama suan bu insanlar bildiginiz gibi yok sayılıyor hatta sapık yada hasta olarak ve hiçbir şekilde toplum tarafından kabul görmüyor ... Yani merdivenin ilk basamağında öncelikle varlıklarıni kabul ettirme gibi bir sorunları var... Bu gerceklesmeden sizin dediğiniz aşama zaten mümkün olmaz ki ...

Ozgur Yüceler 2 yıl

Dikkat edin bu fikir sizi pasifize biri yapabilir .

Ozgur Yüceler 2 yıl

Neyi desteklediğinizi gerçekten merak ediyorum. Mesela öldürülen kadınlara karşı sessiz kalınmasını mı? Yoksa LGBTİ mensubu olması sebebi ile öldürülen bireylere karşı sessiz kalınmasını mı? Olay tam "Çarşı kendine bile karşı"ya dönmüş resmen. İnanılır gibi değil.

Zeynep ßostancı 2 yıl

Toplumda yeteri kadar hak/eşitlik/özgürlük kazandıkları zamana kadar destekliyorum.. sonrasi icin sembolik olarak yapılacagını düşünüyorum bu tür yürüyüşlerin.

A

desteklemiyorum cunku umrumda degil beni ilgilendirmiyor

M

Var oldukları asırlardır ispatlı zaten.. Kime neyi niye ispatlamaya çalışıyorlar ki varlar tamam kabul ee?

N

Tuhaf yorumlar var... Var olduklarını bizim kişisel olarak kabul etmemiz örneğin trans cinayetlerini ya da toplum içinde kabul görmeme, sokağa bile çıkarken problem yaşama, çoğunum is verilmedigi için bedenini satmak zorunda kalması, oturacak ev dahi bulamamasi, aileleri tarafından cinayetle sonuçlanan ölümlerle karşılaşmaları, polisin elinde çok ciddi şiddete maruz kalmaları gibi sorunları çözüyor mu ?
Varlar ben kabul ediyorum mesele yok. O halde sokağa da çıkıp eylem yapmalarına gerek yok ... Öyle mi ?

Bunun adı gizli reddetmedir

O

Bunların hepsini yaşayan kadın cinsiyeti var zaten.. Kadını kabullenemeyen toplumda neyi kime niye ispat?

N

Destekliyorum kesinlikle

S

Sayğı duyuyor ve destekliyorum

H

Ne zamanki yürüyüşler eş cinsel, kadın, öğretmen hakları olmaktan çıkıp "insan hakları" için olacak bende o zaman destekleyeceğim ^^

A

Hah bende aynen bunu söylemeye çalışıyorum

Gozem Yunuss 2 yıl

Hadi dagbaşina

O

Destekliyorum, insanlari toplumun kenarlarina itmeyi dogru bulmuyorum

S

Escinsellik evrim acisindan hastaliktir. Türün devamını tehlikeye atar. Dindar biri için de günahtır.

K

Ayrıca kültürel dejenerasyonun bilinçli olarak yaymak istediği biseydir

K

Tur biraz daha devam ederse soluyacak hava kalmiyacak

S

Ozaman belki de hava alabilmemiz için gerekli bir hastalıktır

K

Desteklenmemeli hatta dikkate alınmamalıdır. Kafalarına göre yürüsünler, koşsunlar hatta uçsunlar.

E

Desteklememek için bir tane bile mantıklı neden bulamıyorum. Farklılıklar renklerimizdir. Tam destek

D

Ezilen herkesin hakkını savunurum...

A

Süperleştirilmesine karşıyım

K

Süperleştirmek?? Ahahah inanılmaz..

Zeynep ßostancı 2 yıl

Zeynep ßostancı tekrar oku!

Kömürcü Akdikmen 2 yıl

Tekrar okudum. Süperleştirmek demişsiniz. Hatta ilk okuduğumda da anlayabilmek adına birden çok defa okumuştum. Doğru okumuşum. Süperleştirmek ne demek açıklayabilir misiniz?

Zeynep ßostancı 2 yıl

Zeynep ßostancı süperleştirmek kısmı kendi içinde. İşte onun için tekrar istedim

Kömürcü Akdikmen 2 yıl

Bakınız hanımefendi; Türkçe'de süperleştirmek diye bir kelime yok. Ben de size bunu açıklamaya çalışmak adına belirtmiştim. Zira siz de açıklayamadınız. Kimsenin kimseyi "süperleştirdiği" de yok. İnsanlar özgür iradeleri ile isyan ediyorlar ve alışılmışın aksine RENKLİLER. Bu arada, böyle bir ülkede özgürce kendilerini ifade ettikleri için, gerçekten de SÜPERler Bi isyan edin ya, çok zevkli.. Valla bak.. Siz de kendinizi SÜPER hissedeceksiniz.

Zeynep ßostancı 2 yıl

Harvey Milk'in onurluca yürüttüğü mücadele esnasın da öldürülerek yok edilme, başka kimliklerin ve başka yaşam şekillerinin varlığını yok sayma çabasına inat onurlu bir yürüyüştür ... Biraz tarihçesine bakan herkes destekler ....

S

Cahille sohbeti kestim...

S

Evet büyük kapak oldu ... Yerin dibine gömdün beni... Rahat ol... Uzak dur...

S

Toplum içerisinde dışlanmadıkları, şiddete maruz kalmadıkları, ayrımcılığa uğramadıkları zamana kadar desteklerim. Onlarda bizim gibi insan ve istedikleri gibi yaşamaları en doğal hakları diye düşünüyorum.

A

Destekliyorum ve saygı duyuyorum onların yürüyüşleri onları kabullenmemiz için sokak ortasında taciz tecavüz yaralama öldürme gibi eylemler olmaması için onların cinsel tercihi bizi ilgilendirmez bize saygı duymak düşer ben hiçbir lgbt bireyinin bir insana zarar verdiğini duymadım homofobikler gibi sadece insana değil bir canlıya zarar vermişlikleri yoktur biri de yazmış orada ona saygı duyalım buna saygı duyalım o zaman yaşlı biri 12-13 yaşındaki çocukla evlensin saygı duyalım sayın gerizekalı arkadaşım o bir pedofolidir bu bir suçtur 18 yaşından önce hiçbir birey böyle birşeyi kabul edemez aklının ucundan dahi geçmez bu ülke de lgbt bireyi kadın çocuk hayvan ağaç olmak suç gibi olsada asıl suç sizin gibi çirkin beyinleri doğurup yetiştirende yarın bir gün gay bir birey kızınıza tacizde tecavüzde bulunmaz o homofobik olan zihniyetler yapar bunları lgbt bireylerinin yaşama hakkı var ve bu hakkı çoğu zaman siz homofobikler ellerinden alıyorsunuz daha iki hafta önce hastanede trans bir kadın arkadaşımız bilinçli şekilde öldürüldü buna müsade edildi çok uzun zaman önce hastalığın tedavisi bulundu bile her zaman çirkin düşünceleriniz var ve tiksiniyorum zihniyetinizden. Bir çok lgbt bireyi arkadaşım var o sözde Müslümanlardan Hristiyanlardan ondan bundan daha insanlar önce İnsan olun gerçekten bir insan olun sonra kalkıp başkalarını eleştirin sizin çoluğunuz çocuğunuz görüpte etkilenmezler merak etmeyin herkesin cinsel tercihi kendine bakın ben daha 19 yaşındayım bir sürü arkadaşım var sadece saygı duyup destekliyorum ölmelerine taciz edilmelerine göz yumamam tıpkı bir kadının bir hayvanın bir çocuğun bu şeylere maruz kalmamasını istemediğim gibi erkek birey erkekle birlikte olmak istiyorsa olur kadın kadınla birlikte olmak istiyorsa olur soy devamına gelince milyonlarca insan var herkes lgbt üyesi değil kendinize gelin bok atmadan önce araştırıp öğrenin insan olun saygı duyun sadece lgbt bireylerine değil kadınlara çocuklara hayvanlara doğaya saygınız olsun çok zor değil insan olmak.

B

Ağzınıza sağlık. En nitelikli yorumlardan biri.

Aybike Unl 2 yıl

Sen kime gerizekalı diyorsun lan yeni yetme ergen müsveddesi haddini bil. Dünya öyle doğdum haklarım var yaşarım istediğimi yaparım kimsede karışamaz kafasında bir dünya değil önce bunu o yeni ve kullanılmış kafana bir yerleştir yeterince olgunlaştığın zaman bunun anlamını daha iyi idrak edersin. Hadi şimdi ikile birdahada yorum yapacaksan başkalarının fikirlerinden nemalanıpta duyar kasma kendi düşüncelerinle gel çakma hümanist seni.

Metin Saran 2 yıl

Ahahaha nasıl da kudurup ahlaksızlığa sarıyorsun oturma organını beynin yerine kullanıpta seviyeni düşünme burada bahsettiğimin ne olduğunu gayet iyi anladılar sen anlamadıysan o senin sorunun benim değil ve evet bu dünya öyle doğdum haklarım var yaşarım istediğimi yaparım dünyası burası Türkiye Cumhuriyeti burada bireyler özgürdür haklarını savunmaktan asla çekinmeyeceğim yarın bir gün seninde çocuğunun başına gelirse o zaman görürüz.

Beyzanur Dgrl 2 yıl

Ne kuduracam kuduran sensin ki benim yorumuma atıfta bulunup göya yorum yapıyorsun. İnşallah sevgilin yada baban gizli gay çıkarda ozaman görürüm o nazikg. Tünü.

Metin Saran 2 yıl

Ahaha kalitesiz seni

Beyzanur Dgrl 2 yıl

Bütün dünya bağıra bağıra bu bir hastalık değildir diyor ... Biz de halen kişisel olarak kafasındaki tabulari, din olgusunu ve eril feodal kafayı yenemeyip doktorluk oynayarak hastalık diyenler var ...

O

Başka insanların cinsel yönelimleri beni ilgilendirmediği için ne destekliyorum ne de yürüyüşler engellenmeli diyorum. Ne yapıyorlarsa bana, toplumuma ve kültürüme zarar vermeden yapabilirler.

O

Konuya evrimsel açıdan ve üreme üzerinden yaklaşan arkadaşlar var. Evrimsel açıdan bakacak olursak genetik faktörlerin yüksek olduğu hastalıkların ileriki nesillere aktarılıp çocuklarında hasta olması riskini arttırdığı için binlerce insanı tedavi etmeden ölüm ile başbaşa bırakmamız gerekiyor. Kalp hastalıkları, kanser gibi genetik faktörün etkili olduğu binlerce hastalığa, sahip insanları ölüm ile başbaşa bırakmıyoruz değil mi? Dünya nüfusu hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Eşcinsel bireylere rağmen hızla artıyor... Üremeyen bireyler zaten ileriki nesillere genlerini akataramıyorlar.Bu yüzden nüfus açısından bir riski olamaz.

A

Bana biraz garip geliyor, ben sevdiğimi söyleyemem hatta itici gelebilir ama saygı duyarım bir karar ve bir yaşantısını baz alarak bu kararı vermişse ne mutlu ona ama bunu bana yada ona kanıtlamak istemesi garip hayır neden böyle bir yürüyüş tertip edildi onu da bilmiyorum, umarım herkes kendi dünyasını yaşar.

I

com-60s68fm70r0q0evwqq16.jpg

görsel materyal
M

27 kasım 1978 den bu yana çokça onur yürüyüşü yapıldı ama ne yazık ki onu öldüren zihniyette bir arpa boyu yol alınamadı... Cehalet ne kara bi kuyu içine düşeni çekip çıkartmak için onca uğraş işe yaramıyor...

S

Desteklemiyorum, niye diye sorarsanız ise insanların her boku normalleştirme çabasına girmeye başlaması lgbti'de mi olan öyle mi olan diyim neyse işte onlara bir sözüm yok fakat bunun gibi aşırı normalleştirme çabaları devam ederse pedofiliyi agefluid diye kakarlar size

U

Normal olan bir şeyi normalleştirmeye çalışmak neden bu kadar sinirinize dokunuyor anlamış değilim gerçekten. İnsanlar LGBTİ bireyi olması sebebi ile tehdit edilmese, öldürülmese ve şiddete maruz kalmasa zaten bu tür eylemlerin gerçekleşmesine gerek kalmazdı. Yani öncelikle insanların NEFRETten arınması gerekiyor.

Zeynep ßostancı 2 yıl

Normalleştirme çabası bağından kopmuş bir şekilde ilerliyor dediğim gibi eşcinselliğe bir nefretik yok fakat saygı da duymuyorum çünkü dediğim gibi böyle giderse absürt şeyleri normal görmeye başlayacağız ve sırada pedofili var gün geçtikçe anlayacağız bunu

Umut Zede 2 yıl

Nefret etmiyorum fakat saygı da duymuyorum = homofobiğim ama tepki almamak için bu şekilde dile getirmiyorum. Eşcinsellik normaldir. Normalleştirmeye dahi ihtiyaç olmaması gerekendir., Üzülerek belirtiyorum ki, bu gibi fikir ve düşünceler devam ettikte pedofili, nefret ve dahasını artarak görmeye devam edeceğiz.

Zeynep ßostancı 2 yıl

Eşcinsellerden tiksiniyorum demedim, saygı duymuyorum dedim bu durumlarına, böyle bir yorum yapmanız beni üzmedi değil. Tepki konusuna gelirsek de ben şu zamana kadar birinin tepkisine bakarak mı hareket etmişim ki yine birinin tepkisinden çekineyim

com-o3lelberhg3huwrqws1s.jpg

Umut Zede 2 yıl

Farkında iseniz ben de size tiksindiğinizi söylemedim. Cümleleriniz ve beyanınız gizli homofobiklerle bire bir örtüşüyor. Toplum içerisinde var olan ve azımsanamayacak kadar büyük bir topluluğa saygı duymak durumundasınız. Sizler saygı duymaya başladıkça toplum gerçekten bir refah düzeyine çıkmaya başlar. Saygı kelimelesinin anlamını tartışmayalım isterseniz zira bu ap ayrı bir tartışma konusudur.

Zeynep ßostancı 2 yıl

Sık sık çoluk çocuğa örnek olmamak üzerine cümleler kurulmuş. Şunu çok merak ediyorum; insanın cinsel tercihi çevresinden görerek mi şekillenir? Buradaki homofobik arkadaşlar, etraflarındaki herkes karşı cinse ilgi duyduğu için mi karşı cinsle ilgilenmeye başladılar? Bu noktadan bakarsak, çevrelerindeki herkes eşcinsel olsaydı, kendi cinslerine mi ilgi duyacaklardı? Bu yürüyüşler insanca yaşamak için yapılıyor. Ötekileştirmeden, sözlü veya fiziksel şiddete uğramadan, aşağılanmadan, öldürülmeden yaşamak için.. Bu yürüyüşler, burada bile (görece okur-yazar-düşünür-anlar olduğunu varsaydığımız bir kitle kabul ederek) bir hastalık, aşağılanası bir durum gibi görenlere karşı veya bir empati arayışı olarak yapılıyor. Hep bir normal tartışması var. Normal olan "yetişkin" bireylerin tercihlerine saygı duymak değil midir? Benim normalim bu en azından...

Ç

git nasıl yaşarsan yaşa banane senin yaşantından

M

Çocuklara dayak atan baba, dayak yiyen anne, yakalaninca sevgilisi ile bir olup çocuğunu öldüren anne, kuran kursunda tacizci imam, abuk sabuk oyunlarla yok etmeyi aşılayan bir oyunlar ağı, eril bir ulkenin ve dünyanın tüm cinsiyetci hallerinden örnek almayip sadece lgbti bireylere bakıp ahlaksız olacaklar... Kötü örnek demek yerine çocuklara bu da bir yönelim demek zor mudur anne baba ya da çevre için ?
Hangi ahlaki öğretmek istiyoruz çocuklara? Kızından tahrik olan baba normaldir diyen dinsel bir ahlakı mi? Yoksa her canlının ve her insanın yaşam hakkı olduğuna inandığımız bu dünya da hastalık olmadığı bilimle kanıtlanmış bir yönelimin de gayet normal olduğunu anlattığımiz bir ahlaki mi?

O

Harvey Milk icin onun soy ismindeki filmi izlemenizi tavsiye ederim. Birde istatiskler escinsellere dönük, peki biseksüellige bakalim o zaman. Tabi bu sapkinlikta insanlarin abazanligindan oluyordu degilmi, pardon. Bende toplumda escinsellerden en cok korkan kisilerin veya karsi cins ile seksi kim en cok konusuyorsa onlarin es cinsel icsel homofobi yasadigini gördüm. https://en.wikipedia.org/wiki/Gay_pride

D

https://en.wikipedia.org/wiki/Harvey_Milk Harvey Milk hayati ve basarisi.

D

Yakilan, denek olarak kullanilan, insan yerine bile konulmayan. AIDS salgininda ölenlerin yillarca yardim dilendigi, ama sirfa gay diye hükümetlerin neredeyse aciklama bile yapmadigi bir grup kendi görünürlügü ve haklari icin yürüyor. Eger buna sayginiz yoksa insan haklarina ve mülkiyet hakkinada saygi duymuyorsunuz demektir. Iste zaten insan haklari, bireysel haklar ve mülkiyet haklarinda bu kadar geri kalmanizin bir sebebide bu kafa yapiniz aslen. Cünkü bu mentalitenin vardigi nokta benden olmayan, yasamasindir...

D

Temel problem şu ... Nasıl ki din, ırk ve buna benzer dogmatik aidiyetler doğduğumuz an itibariyle bize yukleniyor ve kisiligimizin en derinine empoze edilirken biz bunu doğal birsey sanıp üstüne de savunmasını yapıyor ve ötekine, benzemeyene karşı tahammül edemiyorsak lgbti bireyler karşısında da tutumumuzu bunlar belirliyor ...
Bir an icin lgbti bireylerin gayet normal karşılandığı hatta lafının bile geçmediği bir yerde doğup büyüdüğümuzu hayal edelim hem her tür cinsel yönelimin olduğu ... Anormal mi görecektik bunu? Ne tepki verecektik? Dostlarımız, arkadaşlarımız, belki birlikte iş yaptigimiz ya da ekmeği bolustugumuz insanlar olmayacak miydi ?
Öğretilmis kimliklerin içinde tepkilerimizi doğal sanıyoruz... Bu yargıları din ve insanlardan aldın bunun farkına var yeter diyorum ben sadece ... Bu Öğretilmis kimlik ve kişilik artık yürümüyor ve katillesiyoruz... Erkek kadını yok ediyor, bazen kadın hem kendi kimliğini hem annelik aracılığı ile erkek çocuğunu vs ... Model aldığımiz şeyler bize gelenek görenek ve din etkisi ile yutturulmus.. İnsan bu değil ... Bir parçasıyiz kocaman yaşamın sadece ... Yeniden bakmak zorundayız bu yargilarimiza... Zor ama buna mecburuz.... Hepimiz

O

Sevmenin şekli şemali mi olur ... Sevenden değil sevmeyenden... Sevmeyi şartlarla kabul edenden korkmalı...))))))))) bırakınız kim kimi nasıl isterse sevsin...))))))

S

Bosuna ugrasmayin LGBTLIler bu ulkede barinamazsiniz..

W

Valla barınıyoruz arkadaşım ya. Hem de senin aklının alamayacağı bir çoğunlukta ve üzüleceğin refah ve kültürel düzeydeyiz. Alışın buradayız ve hiç bir yere gittiğimiz de yok Sizin gibi homofobiklere inat daha da göz önünde olacağız Sinirden kudursanız dahi gerçekler bunlar

Zeynep ßostancı 2 yıl

WutLu Kural çok güzel sarma saran, börek açan gay arkadaşlarım var... Bi yemeğe çağırsalar valla dersin ben hep geleyim ...))))

S

Psikolojimi bozamam onlarin icinde kalip, ayyyy sekerim boregim nasil oldu deyip sapsal sapsal hareketlere gelemem.. Uzak durmalisin bence o arkdslarindan

WutLu Kural 2 yıl

Ama öyle konuşmuyorlar ki .... Onlar magazin gay larıdır...)))))))

Sinem Svn 2 yıl

Olsun sen yinede uzak dur.. Ellerinde guc olsa yoldan gelen gecenlerede sarkip tecavuz ederler lut kavmi gibi..

WutLu Kural 2 yıl

Mutlu bey bir liste yapın verin başka kimler yaşayamaz ?

O

Insanlara saygi duyan herkes yasayabilir..

W

Ozgur Yüceler komik degil hem bosuna beyhudeler icerisindesiniz dogruca adaya yada hollandaya..

W

wutlu homofobik nefret söyleminden engelli atıldı, bazı yorumları silindi. Lütfen saygı çerçevesinde kalalım arkadaşlar

B

Loveislove ...

T

Destekliyorum. Kimseye zarari dokunmayan, kendi halinde insanlarla ne alip veremedigim olabilir?

A

Önemli günlerde padişahın önünden geçen eşcinseller esnaftan sayılıyordu. Geçmişi unutanlar ne dediklerini bilmiyorlar

H

Destekliyorum.. insanlarin kendilerini ifade etmek en temel hurriyetleridir..

E