Sosyalizm şeriattan daha mı tehlikeli? Venezuela vs Suudi Arabistan

Doğru

com-f2cn1hqexopxlsclgylc.jpg
S
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
35
35 CEVAP

suudi arabistanda herkesin alım gücü harika demek bu tabloya göre. Kraliyet ailesini cıkarıncamı bu kanıya varıyor, dogru diyorsunuz?

K

Ortaya bir gini indexi vermedim. Nüfusun daha az ve petrol kaynağının daha fazla olmasına rağmen kişibaşına düşen gelirde neden 4 kat yaratıyor sorusu burada var. Halka dağılmasına gelirsek Venezuela halkı yiyecek sosyalist patates bile bulamıyor. Edit: Venezuela'da gini indexi 2011'de 39, baya yüksek. Demek ki "dağılmıyormuş"

Sercan Hazır 3 yıl

Kübaya baktın mı kardeşim

Soner ßozkurt 3 yıl

Petrol rezervine bakarak sosyalizm şeriat kiyaslaması yapılması da ayrı bi zeka işi olmalı. Sıkıntı sosyalizm de değilde diktatorlukte olmasın?

T

Suudi Arabistan'da bırakın diktatörlüğü, çağdışı monarşi var. Venezuela'da "sosyalist" çağdaş diktatörlük var ama sonuç ortada.

Sercan Hazır 3 yıl

Venezuela şuan kötü durumda. H.Chavez döneminde patates değil birçok şey ücretsiz yada çok makul ücretleydi. Ayrıca biri kapitalist şeriat diğeri sosyalist ülke. Elmayla armutu karşılaşıyorsunuz. Sosyalist ülkede ekonomi daha kapalı sahip olunabilecek şeyler için ömrünü tüketmeniz gerekmez gelir dağılımının daha dengeli olmasını amaçlar sistem. Kapital de tam tersi elde edilen paranın, çok büyük kısmı patronlarda toplanır kölelik vardır işçiler değersizdir çalışma koşulları daha kötüdür.

S

İkisininde farklı avantaj ve dezavantajları var

S

HDI(Human Development Index), bu ülkeler hep sosyalistti zaten.

com-n6v7emxw6knqwm6wjrst.jpg

Sercan Hazır 3 yıl

Siz karşıza sosyalizm savunacak birisini arıyorsunuz eleştiri getirmek için. Ama yukarıda yazdığım belli ki okumadan geçtiğiniz yorumu tekrar edeyim "ikisininde farklı avantaj ve dezavantajları var" Bu arada attığınız resimdeki HDI sıralamasında ki ülkelerde ilk sıradaki ülkeler kuzey Avrupa ülkeleri yani işçi haklarının en iyi olduğu gelir dağılımının en dengeli olduğu kapitalizmin zayıf yaşandığı sosyal devletler.

Sahin Incebacak 3 yıl

Kapitalizm kuzey Avrupa'da hiç zayıf yaşanmıyor. Yaşamadığınızdan bilmiyorsunuz. Üst sırada olanların çoğu sosyaldemokrat değil.

Sercan Hazır 3 yıl

Bakış açınız yanlış. Sosyal demokrat olmak parti meselesi değil sağ partiler yıllarca yonetse de Avrupa da sosyal demokrasi çok gelişmiş. Devlet sosyal demokrat zaten. O tepedeki ülkelerde sömürü düzeni yoktur. Ekonomi tam anlamıyla liberal değildir kendi argümanları kuralları vardır. Hatta bırakın Avrupa yı Amerika birleşik devletlerinde bankalar battığında devlet eliyle birçok banka kurtarılmıştır. Demek ki kapitalizmin merkezinde bile yeri gelince ulusalcı/sosyalist devlet olabiliyor.

Sahin Incebacak 3 yıl

Bana soracak olursan banka kurtarılmasına karşıyım. Avrupa sosyal demokrasisinin 1970'lere kadar süren Keynezyen ekonomi bağlamında olduğunu biliyor olmalısınız. Bugünki Avrupa'yı sosyal demokrat değerlendirmek yanlış olur. Kuzey Avrupa'da bile birçok devlet şirketi özelleştirildi ve bu durumu olumlu olarak görüyorum. Ekonominin liberal olması kuralsız olacak demek değildir, zaten kendi işleyişi kendi kurallarıyla işlemektedir. Karşı olduğum durum şirket kurtarmalar, sübvansiyonlar, merkez bankaları, regülasyonlar gibi devletin ekonomiye müdahaleleridir.

Sercan Hazır 3 yıl

Kaçınız Venezuela ya gittiniz bilmem ama, ben gittim. Amerika onları rahat bıraksaydı hayatlarından memnunlardı. Bir de petrol ü güney Amerika ülkelerine daha ucuz veriyorlar.

B

İhracatın %40'ını ABD'ye yapıyorlar zaten. Ayrıca Venezuela bir OPEC ülkesi, ona göre petrol ihracatı yapar.

Sercan Hazır 3 yıl

Ben de zaten Venezuela-amerika arası petrol taşıyan gemilerde çalıştım. Ne kadar bir ticaret hacimleri var az çok bilirim

Burak Bayduz 3 yıl

Büyük başarısızlık örneği. Enflasyonu reddeden otobüs şoförü devlet başkanı var başta. Başkentleri en kriminal yerlerden biri oldu

Sercan Hazır 3 yıl

Güney Amerika toplamından ayırmamak lazım. Brezilya da, Meksika da, Bogotá da benzer sıkıntıları yasıyor

Burak Bayduz 3 yıl

Brezilya sol diktaya ramak kala kurtuldu. Meksika'da olanları war on drugs kapsamında değerlendirilmeliyiz.

Sercan Hazır 3 yıl

Ama Venezüelalılar'ın yılda yediği kişi başı et miktarı Türkiye'den yüksek xD Yiyecek başka hiçbir şey yok sade et yiyorlar ama et tüketimi yüksek, o zaman Türkiye'den kat kat ileride olmalılar.

M

Hani yetmez ama evet diyorlar ya. Sosyalizme en azından bunu diyebiliriz. Kesinlikle liberal/kapitalist ekonomiden daha insancıldır

B

Hocam bir de solcularımızda nasıl bir kafa varsa sosyalizm sevmeyen herkese çomar damgası yapıştırıyorlar ama karşısındaki gerçek çomar çıkmayınca, biraz donanımlı olunca kaçıyorlar tartışmadan.

M

Şimdi görüyoruz zaten. Amacım argümanlarının esasında içi boş olduğunu göstermek.

Sercan Hazır 3 yıl

Ha şöyle salak görseller hazırlayında ne kadar mantık yoksunu olduğunuzu anlayalım

E

Tebrikler, bunu diyerek 50 mantık bonusu kazandınız!

Sercan Hazır 3 yıl

Senin daha çok ihtiyacın var. Sen topla aslan

Emrah Sal 3 yıl

Argüman olmayınca laf atmak mantıklı hareket olduğundan dolayı sana puanım 50'ydi kanka

Sercan Hazır 3 yıl

Ya şu saçma sapan görseli argüman olarak mı kabul ediyosun. Hadi ama lütfen yapma böyle

Emrah Sal 3 yıl

Görselde kaynaklar yazıyor. Bakacak kotan yoksa ileride kollektif şekilde kuracağımız sosyalist hükümet herkese 56k modem dağıtacak ve internet tümüyle kotasız olacak.

Sercan Hazır 3 yıl

suudi arabistanın abd ile anlaştığı petrol antlaşmaları ile venezuellanın kendi petrol rezervinde hak sahibi olmak için abdye karşı verdiği mücaadeleyi, ülkedeki teröristten hallice kartellerin varlığı ve buna ayrılan bütçeyi araştırmış olsan bu siktiriboktan postu paylaşmazdın

B

Petrol ihracatının %40'ını ABD'ye yapıp sosyalistçilik oynamak da Venezuela'ya yakışırdı

Sercan Hazır 3 yıl

lan zaten ABD venezuellada bir sürü petrol rezervini özel şirketleriyle elinde tutuyor, venezuella bu ihracatı ülke olarak kendi milli ekonomisiyle mi yapıyor?

Boran Odemis 3 yıl

komik komik konuşuyorsun sosyalistçilik oynamak diye eleştiri yapıyorsan da burada sosyalizm adı altında sosyalist olamayan bir sistemin eleştirisini yapıyorsun demektir. Eğer venezuellanın sosyalist olmadığını, sosyalistçilik oynadığını düşünüyorsan da venezuela üzerinden sosyalizmle şeriatı karşılaştırma hakkın yok zaten

Boran Odemis 3 yıl

Venezuela'da petrol PDVSA adlı devlet şirketine ait. Neyin yalanı şimdi bu? Evet, Venezuela gerçek sosyalist değil lafı da geldi. SSCB, Çin Halk Cumhuriyeti, Kuzey Kore, Küba, Vietnam, Etiyopya, Balkan ülkeleri filan hiç gerçek sosyalizm barındırmıyordu. Otokratik sosyalizm işe yaramıyor fakat bunu düşünmek devrimci özlere aykırı çünkü

Sercan Hazır 3 yıl

Gerçek islam bu değil, gerçek kominizm bu değil, gerçek bilmem ne bu değil.

Ahmet Çalcalı 3 yıl

Dünya kapitalist.

K

Trol Marks

S

Marks demişken, filme gidin

B

Genç Karl Marks, fena değil

B

İzmirde sadece Karaca sinemasında var

B

Sorun sosyalizm değil herşeyi bildiğini sanan tek adam rejimidir.

I

Tamam anladık kapitalizm aşığısın da kıyaslama saçma suudi arabistan'ın petrolü bitince müthiş sanayisiyle avrupa devletleriyle yarışacaktır değil mi? Şuan amerikanın işine geliyor diye zengin peki işi bitince?

N

Aslında hala köleliğin olduğu bir ülke.. Nüfüsun yaklaşık 1/3'ü diğer ülkelerden gelenler.. Hukuki olarak bu kesim kendisine biz kefil diyoruz ama aslında kendilerinin sahibi olan insanların izniyle oaraya giriyor.. Öldürseler bile hakları yok.. Düşünemiyeceğiniz kadar büyük fakirlik var. Bir Müslüman ülkeye yakışmadığını bile düşünebilirsiniz..

Suudi Arabaista, Ürettiği petrol Asya, Avrupa ve Afrika pazarlarına çok daha düşük maliyetle ulaşıyor. Asıl pazar bu ülkeler.. O yüzden petrolünü daha kolay satıyor. ABD zaten kendi petrolünü üretiyor.. Ayrıca Hac geliri ihmal edilmeyecek bir düzeyde.. 10 Milyar $ dolaylarında..

BOP petrol üreticisi olmayan Türkiye'yi bile çok önemli bir konuma getiryor.. Değil ki petrol üreticisi ülkeler. Çünkü bu ülkeler Asya ekeonomileri'ne akan petrolün, yani enerjini musluğu konumundalar.. ABD Asya Pasifik ekeonomilerinin Orta Doğu ile kontrol ediyor. Suudi Arabistan kilit ülke..

ABD şirketlerinden artan parayı alan Suudi Araplar bu paranın bir kısmını da tekrar ABD'ye veryorlar. En son yapılan 100 milyarlık silah anlaşması gibi..

İsrail'in en büyük destekçilerinden biri öyle gözükmese de Suudi Arabistan. İran'a karşı en önemli kalalerden biri.. ABD her türlü destetği verir.

Diğer yandan,
Sosyalist olsun olmasın, Amerika ve Kanada dışında hiçnir ülke ABD atarafından rahat bırakılmaz.. Şu an Brezilya'nın durumuna bakın.. Ne oldu da bu duruma geldi.? Bir zamanlar Arjantin Dünya'nın 6.cı büyük ekonomisiydi.. Sonra ne oldu? Bu ülkeler hiçbir zaman iç çatışmalardan kurtulamaz.. ABD izin vermez.. Ekonomileri de biraz ele tutulur hale geldiği zaman hemen alt üst edilir.

M

Bırakın bu "ABD bizi bırakmıyor" edebiyatını. Dış mihrak diyen yurdum insanından farkınız kalmıyor; https://youtu.be/3MKpJV_i4_o

Sercan Hazır 3 yıl

Bunun edebiyatla alakası yok.. Biraz tarih okunursa görülebilir.. Arjantin çok iyi bir örnektir.. Basit para operasyonu değildir bunlar.. Yukardaki bilgilerin doğrularını yazdım.. Nüfusları hemen hemen aynıdır.. Navlun, yani petrol taşıma maliyeti, hac geliri önemli maddeler.. Ayrıca Venezuel iç çatışmadan kurtulamıyor.. Kaşıyanların kim olduğunu tahmin etmek zor değil..

M Selcuk Satu 3 yıl

ABD bizi değil dünyayı bırakmıyor. Kendi çıkarları için tüm dünyayı ve sermayeyi düzenliyor. Somut kanıtlanmış birşey zaten. Asıl siz işinize gelmeyince edebiyattan bahsesiyorsunuz. Zeitgeist ekonomi kısmına göz atın isterseniz

Sahin Incebacak 3 yıl

Gelir dağılımını etkileyen pek çok faktör var sadece petrol rezervinden sosyalistlik ve şeriat karşılaştırma yapmanız çok şey olmuş. Mmm "eksik"

Y

Venezuela'nın gini indexi aşağı yukarı 40, demek ki gelir dağılmıyor

Sercan Hazır 3 yıl

Suudi Arabistan için bu veri bile yok bildiğim kadarıyla..

M Selcuk Satu 3 yıl

Amerika ve Tr'nin de seviyeleri orada ve 0.40 kötü bi sayı değil emin ol. refah devleti demek değil ama daha kötü olan ülkelerde var. 0.65 gibi

Yılmaz Öyküü 3 yıl

0.40 kendini sosyalist diye adlandıran bir devlet için baya kötü bir rakam

Sercan Hazır 3 yıl

O yüzden şuan iç savaşın eşiğindeler zaten

Yılmaz Öyküü 3 yıl

Ne demişlerdi ''Kapitalizmi seven ya zengin ya da aptaldır''

A

Komünizmi sevende açlıktan ölüyor ama neyse.

Osman Küçükgüreşgen 3 yıl

Evet ne olacaktı Bill Gates mi komünizmi savunacaktı

Arda Aydemiş 3 yıl

Yok savunurken ölmesine gerek yok komünizm geldikten sonra açlıktan ölüyorlar genelde xdxd

Osman Küçükgüreşgen 3 yıl

Çin De gerçekten açlıktan ölüyorlar işte bu resimde yürümeyen ekonomilerinin kanıtı:)

com-ngexmh7bekdw75obpbjw.jpg

Sahin Incebacak 3 yıl

Komünizmin şimdiye kadar doğru bir şekilde idare edildiği bir tek SSBC var bildiğim kadarıyla, kalan bütün ülkeler yozlaşmış ve kapitalizme kucak açmış? Gerçi çok bilgim yok Komünist ülkeler üzerine

Arda Aydemiş 3 yıl

Cok kisa ve net diyim arabistan 50 yildir petrol satiyor venezuela bu rezervleri son yillara kesfetti

I

Bir yalan daha. Venezuela'da petrol 1910'lardan beridir biliniyordu.

Sercan Hazır 3 yıl

com-k6rh659ua6rf9rzswtji.jpg

Isyan Budan 3 yıl

com-mpj8p5jal0k0krtjunac.jpg

Isyan Budan 3 yıl

Bu iki gorsel yeterince aciktir umarim

Isyan Budan 3 yıl

İstersen petrol tarihini oku tekrardan. Venezuela'da petrol olduğu Suudi Arabistan'da olduğu bilinmesinden çok önce biliniyordu.

Sercan Hazır 3 yıl

Venezuela Soayalist, komşusu Brezilya kapitalist.. Bugünlerde ikisi de ekonomik krizler ve çatışmalarla uğraşıyor.. Acaba niye?

M

Brezilya'da sosyalistler basta suan ve cok ciddi bir yolsuzluk var oradada.

D

Aslında yukardaki iki ülkede sosyalst değil.. Ben konuşma öyle geliştiği için verdim.. Sosyal Demokratlar sosyalist değildir.. Öyle olsaydı İngiltere uzun süre Sosyalizmle yönetilmiş olurdu.. Ayrıce Temer kendini merkez-sağ diye tanımlıyor..

M Selcuk Satu 3 yıl

Ikiside sosyalistiz diyenler tarafindan talan edildi, ben geride kalmisim. Brezilya'da hükümet durumu cok karismis.

Devrım Özkefe 3 yıl

Birde Brezilya istedigini desin kendisine, su haritada koyu yesil olmadikca gercek bir kapitalist ülke sayilmayacak. http://www.heritage.org/index/heatmap

Devrım Özkefe 3 yıl

Gerçek islam bu değil (şeriatçılar)
Gerçek sosyalizm bu değil(sosyalistler)
Bu ikisinin hiçbir farkı yok biri muhammedi peygamber diğeri marx ı peygamber görüyor benim gözümde ikiside din ve boş

E

Gerçek peygamber Adam Smith pls

Osman Küçükgüreşgen 3 yıl

c. Şengör öyle dedi ya veh. Sapiens de sosyalizmi böyle yorumladı ya.. Tamam artık düşünmenize gerek kalmadı.. aferin çözdünüz bütün sistemleri..

Ergün Zambakçi 3 yıl

GERCEK GOMUNÜZM BU DEGÜL (kapitalizmi bilmiyor ve salliyorsniz suc bizde degil, sizde)

D

Biber acıdır hayatta acıdır o zaman HAYAT = BİBER dir.
Oldu teşekkürler

H

Venezuela da şuan iç savaş var...

A

Ben bu kadar siddetli ic catisma oldugunu bilmiyordum, ya bunun sonucunda devrim olur, yada cok daha korkunc bir diktatörlük ortaya cikar.

D

tek ürün bazlı ekonomi, petrol fiyatları manipülasyonu, teknolojik ve eğitimselzaafiyet, sovyetlerin ve çinin coğrafik olatak çıkar görmediği için know how akışının olmaması, abd ambargosu, bir de venezuellalı muhalifler ve abd li askerlerin periyodik toplantılarını es geçip
sosyalizme suç bulmak neden..
ne yaptı bu sosyalizm sana..

E

Dünyanın en büyük petrol yataklarına sahip olmasına rağmen 98'den beridir Venezuela'da petrol üretimini sürekli olarak azalmaya yüz tutan(yani Chavez'in başa geçtiği zaman) ve bunun yanında ülkenin gelir kaleminin %80'ni petrolken bugün %96'ya çıkaran sosyalist yönetimin hiçbir suçu yok zaten. Giderek tamamen tek bazlı hale getirenler yönetimin direkt kendisi. Enflasyonu hiper hale çeviren bizzat o "sosyalist" yönetim. İç ve dış mihrak diye bırakın bu bahaneleri, rakamlar ortada. Sovyetler demiş ya la, 98 yılında Sovyetler mi vardı? Ayrıca ambargo varsa nasıl ihracatın %40'ı ABD'ye oluyor?

Sercan Hazır 3 yıl

sanalda bazen böyle hatalar olabiliyor.. sohbet edebileceğini düşündüğün kişinin aslında zır cahil bir ergen olduğunu anlayamıyorsun.. ama engelliyebiliyorsun.. buna da şükür..

Ergün Zambakçi 3 yıl

Venezualede diktatorluk hakim

M

Venezuela'da Bolivarcı Bir Hükümet Vardır Ve Bu Hükümet Chavez Dönemi de Dahil Olmak Üzere, Kapitalizmden Tam Kopuşu Esas Almamaktadır, Çünkü Asgari Anlamda Sosyalist devrim Ülkedeki Bütün Büyük Sermayenin Kamulaştırılması Programıyla Başlar, Asalak Banka Sermayesi İle Bütün "Üretim Araçları" Üzerindeki özel Mülkiyetin Toplumsallaştırılması Programının Girizgahını Yapsalar da Bunun Henüz Gerisi Yoktur. Ayrıca Emperyalist Kapitalist Sistemden Kopmak İçin Tüm Yabancı Sermayenin Millileştirilmesi Zaruridir Petrol Şirketlerinin Millileştirilmesi Bile Bunun Açısından Tek Başına Yetersizdir. yönetim Biçiminde Burjuva "Demokrasisi", Ekonomi Politik Açıdan Ağırlıklı Kapitalizm Hüküm Sürerken Sosyalistler Madura'ya "Sosyalist devrim Programını" Uygulamaya Koyması Çağrısını Yapıyorlar, Halkı Her Yerde Aşağıdan yukarı Örgütlemek, Silahlandırmak, İşçi Sınıfını Hakim Kılmak, Üretim Araçlarının Üzerindeki özel Mülkiyeti Sona Erdirmek Ve Üretilen Zenginliğin Tekrar Paylaşımını Yapılandırmayı İçeren Sosyalist devrim Programı Bolivarcı devrimin Önündeki Tek Seçenektir. Ne Yardan ne Serden Geçerim Seçeneği Bu Durumda Venezuela Halkı İçin En Büyük Felakettir. Bolivarcı devrim Yıllardır, Darbeler, karşı Darbeler, Sokaklarda ABD Emperyalizmi Tarafından (belgeli) Milyonlarca Dolarla Fonlanan Satın Alınmış Hainlerle Dolu Bir Dönemden Geçmektedir. Bu Çatışma Venezuela'da Bolivarcılığın Sınırıdır. Ancak Sosyalist devrim Sürecindeki Bir Ülke Bütün Bunlara Direnebilir Ve En Kısıtlı İmkanlarla Bile Emekçilere Daha İyi Bir Hayat Kurabilir. Küba Çok Zor Yıllar Geçirmiş Ve Bütün Bunlara Rağmen İnsanlık Açısından Çok Önemli Bir Gelişme Sağlamıştır. Diğer Yandan Verdiğiniz "Ekonomik Değerler" Kapitalist Değerler Açısından Bir Anlam Taşısa da Benim Açımdan Anlam Taşımıyor, Burjuva İktisatçıları Bu Değerlerle Oynamaya Ve Üzerlerinde Tepinmeye Bayılırlar, Suudi Rejiminin Trajedisini Göremiyorsunuz, Ülkeye Giden İşçilerin Koşullarını Ve Emekçilerin Aşağılanmasını, Oradaki Asalaklaşan Ve Çürüyen Toplumu Göremiyorsunuz.

Ş

"Rakamlar benim bir şey ifade etmiyor" savı da geldi. O resimde rakamları verilmiş nüfus mu yalan, petrol rezervi mi, yoksa kişi başına düşen milli gelir mi yalan? Boşversenize, rakamlarla oynanmış da bilmem ne. Oynanmamış rakam gösterin kaynağıyla beraber, o zaman tez sürmüş olursunuz. Söylediğiniz şeylerin konuyla bir ilgisi olmadığı gibi üstüne başka konuya çekiyorsunuz. Karışıklık olmasın diye sadece 3 değişken koydum, bunun nesini anlamadınız?

Sercan Hazır 3 yıl

O Rakamlar Esas Alınacak Rakamlar Değil, Benim Açımdan Ülkenin Gelişmişliğini Gösterir Rakamlar Bunlar Değil. Rakamlar Gerçektir Ondan Yana Bir Sıkıntı Yok. Esas Alınacak Şey O Rakamlar Değil.

Şafak Waha 3 yıl

Bizim Tezimiz Bellidir Ve Gerçekler Bunlar Zaten...

Şafak Waha 3 yıl

Ülkenin gelişmişliğini gösteren bir index açıklayayım o zaman; Human Development Index. Suudi Arabistan 38. sırada 0.847 puanı varken Venezuela 71. sırada 0.767 puanla.

Sercan Hazır 3 yıl

Boş tez sürüyorsunuz, rakamlar ortada.

Sercan Hazır 3 yıl

Suudi Arabistan her yıl milyarlarca dolar parayı hiçbir kaynak harcamadan sadece hacca gidenlerden kazanıyor.

Venezuella'nın satacak dini olmadığı için daha düşük.

Ö

Rakama bakınca Suudi Arabistan 2-3 milyar $ kazanıyormuş, bazı kaynaklar 10 bile diyebiliyor. Fakat Suudi Arabistan'ın ekonomik büyüklüğü 2 trilyon dolara yakın. Yani 10 bile alırsak binde 5 yapıyor. Yine de 4 kat farkı açıklamıyor

Sercan Hazır 3 yıl

Kabe Katar'da, BAE'de yok ama oralarda da gdp per capita daha yüksek

Mert Bazgüli 3 yıl

Katarın nüfusu çok az ve petrol'ün yanında hayvan gibi doğal gaz kaynakları da var. Bu yüzden kişi başı gelirde Dünya birincisi. Yoksa gelişmişliği Amerika'dan, Almanya'dan falan daha iyi değil yani

Ömer Çekici 3 yıl

HDI'ya göre Kıbrıs, Malta ile aynı seviyede ki bu sıralama bile gelişmiş ülke kategorisine girmesine yetiyor.

Sercan Hazır 3 yıl

Katar, Dubai hepsi eski İngiliz sömürgesi.. Pranaın ne kadarı kime ait çok tartışmalı.. İran körfezine ve petrol bölgelerine yakın diye Batılılar yerleşmiş oaralara.. Tüm şirketlein başında Batılılar, çalışanlar Hintliler.. Öyle kötü yerleri var ki şaşarsınız.. Gidip görmek lazım..

M Selcuk Satu 3 yıl

İki ülkeyi de hiç görmediğim için yorum yapamam ama bu hesaplama şekli Türkiye'de ki kişi başı gelir hesabı gibiyse dikkate almanın anlamı yok

D

Verilerin nerelerden alındığı yazılı, bakabilirsin

Sercan Hazır 3 yıl

Venezüelada ki herkes o payı alır ama Arabistanda ki sadece %15 her şeyi alır. Böyle saçma sapan ve bilgiden uzak şeyleri paylaşmamanızı öneririm. Arabistanın sadece %15 nüfusunun işi var, gerisi sadaka ile yaşıyor.

H

Gini indexine bakarsanız esasında almıyorlar. Eşit dağılan tek şey 2017'de, öyle bir ülkede utanç kaynağı olan kıtlık

Sercan Hazır 3 yıl

Sercan Hazır Çölde kıtlık olsa ne olur olmasa ne olur. Ama petrolün gelirini sadece kraliyet ailesi alıyor ve halkın çoğunluğu dilencilik yapıyor.

Halil Gizem 3 yıl

hahahha nasıl bir mallık bu ?

C

Sosyalizm hakkında diyorsan doğru diyorsun.

Sercan Hazır 3 yıl

hepsi için diyorum

Can Bilgic 3 yıl