Türkiye'de Suriyeli insanların dışlanmasının sebebi nedir?

Ülkemizdeki Suriyeli insanları dışlama sebepleriniz neler yazar mısınız arkadaşlar ?

S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
54
54 CEVAP

Araplari sevmem.

S

sevmeme değil de dışlama sorusunu sorayım ?

Sezer Urfalı 2 yıl

Ev kiralarinin 2 katina çıkması

G

Ama zengin olmayanları da tekstillerde, konfeksiyonlarda, inşaatlarda asgari ücretten daha düşük parayla çalıştırılıyorlar

Sezer Urfalı 2 yıl

Benim babam da türk bu ulkenin vatandasi asgari ucretle tekstilde çalışıyor ve sigortasiz olarak. Sanki turk vatandaslarinin bir eli yagda bir eli balda

Gülsüm Grünberg 2 yıl

Bu suriyelilerin suçu mu peki ?

Sezer Urfalı 2 yıl

Babamin durumu suriyelilerin suçu mu dedim ?

Gülsüm Grünberg 2 yıl

Neden sevmiyosunuz dedin ben de ev kiralari artti çünkü dedim ki dogrudan sonuclarindan biri. Sonra sanki konuyla cok ilgiliymis gibi magdur edebiyatina gectin asgari ucretten az para aliyolar tekstilde çalışıyolar falan diye. Sanki tum turk vatandaslari mukemmel sartlarda yaşıyormuş gibi

Gülsüm Grünberg 2 yıl

Taciz, kafe basma, çeteler gibi hareket etme, arapça tabelalar, çok çocuk doğurmaları, mültecinin yeri kamptır fakat sokakta alışveriş merkezinde plajlarda rahatça gezmeleri, yasal olmayan tedavi evi açmaları,

M

ülkemiz insanı da yapıyor Bu saydıklarınızı. İngilizce tabelalardan kimse rahatsız değil ama arapça tabelalardan rahatsız olmak ikiyüzlülük olur.

Sezer Urfalı 2 yıl

Burada suriyeliler için konuştum ben Türkler yapmıyor demedim. Konu suriyeliler konu üzerinden konuşuyorum. Her şeye ingilizce tabela asmalarına ben de karşıyım fakat ingilizce evrensel bir dil.

Mete Bspnrlı 2 yıl

Türkçe tabelaların yanına ingilizce dil bulundurulması daha iyi olur

Mete Bspnrlı 2 yıl

Mülteci dediğimiz insanlara vatandaşlık veriliyor. Arapça tabela astıklarından bizim onları suçlamamız saçma olur. Diyecekleri ilk şey devletiniz bize vatandaşlık verdi biz de kendi dilimizde kendi kültürümüzle yaşama gayesindeyiz.

Sezer Urfalı 2 yıl

Ben karşıyım bunlara kürtçe tabelalara arapça tabelalara veyahutta lazca tabelalara. Vatandaşlık verilmesi tam bir felaket önüne gelene vermeseler belki iyi olabilir ama o da bir felaket bu insanların üniversiteye gidip parti kurup ülkenin başına geçmeyeceklerini nereden biliyoruz arap yandaşları ile birlikte suriyeliler büyük bir oy çıkabilir ne de olsa üreyip duruyorlar başka işleri yok.

Mete Bspnrlı 2 yıl

Türk insanlarını yaralama. Üniversite de tanınan öncelikler hastanelerde tanınan öncelikler

M

Yeryüzü doktorlari tarafindan aksam 5 ila 9 arasinda tedavi görüyorlar. Bunun dışında universite konusunda suriyedeki liselerin burada denkligi olmadigi icin acik ogretimden veya orgun olarak once liseyi bitrmeleri gerekiyor daha sonra universiteye girebiliyorlar. O da yine sinavla oluyor.

Mürvet Pideci 2 yıl

Mürvet hanım 1 hafta önce annem lif kopması sebebiyle acile gitti. 2 gün sonra da kontrole. 2.5 saat sıra beklerken içeri giren çıkanın haddi hesabı olmamış. Yetkiliye sorduğunda onlar suriyeli cevabını almış. Başka örnek vardır mutlaka ama bu benim annemden duyduğum bizzat yaşamış olduğu olaydır.

Claudia Şahin 2 yıl

canlarım benim yaa bırakın şu Suriyeli leri

Bedir Karteper 2 yıl

bizim ülkemizde bizden daha rahat şartlarda yaşamaları onları sevmememize ve dışlamamıza yeter de artar

E

Onlar yüzünden artan terörler

M

Bana tanınmayan hakkın çoğu onlara tanınıyorsa kinde tutarım dışlarımda

E

bundan o insanlar suçlu değil. Kinini de dışlamanı da o insanlara yapman yanlış olur.

Sezer Urfalı 2 yıl

O insanlar aldığı haklar yüzünden dışlanmıyor yalnız aldığı hakların üstüne şerefsizce benim namusuma göz diktikten sonra benim malıma göz diktikten sonra benim yaşam hakkıma göz diktikten sonra dışlanmaya başlıyor

Esra Günsili 2 yıl

İşte devlet bu insanları getirirken bilge hanımın da dediği gibi sokak aralarına kadar sokmasından kaynaklı olaylar çıktı zaten.

Sezer Urfalı 2 yıl

Devlet kendi vatandaşını böyle el üstünde tutmadı o vatandaş napsın o adamları bağrına mı bassın?

E

Şehirlerin ara sokaklarına kadar sokulmamalıydı..
Sınırdan geçerken sağlık ve güvenlik taraması yapılmalıydı. Kim masum kim terörist bilmiyoruz..
Buraya can güvenliğinden dolayı geldiler ama bayram ziyareti yapabiliyorlar..(bunu anlamıyorum işte.. O yüzden samimi bulmuyorum)
Suriye de de güvenli bölgeler var.. Bence bu gelenler savaştan değil Esattan kaçan Suriyeliler..

Devlet tarafından verilen haklar haksızca..
Sınavsız üniversite
Vergi indirimi
Vatandaşlık verme
Konut edinme.. Adamlar Karadenizde daire değil sitenin tamamını alıyorlar..
Aramızda olmasın diye.. (!)
Gerçi bunlar katarlı araplar dır..
Bunları söyleyince insan ırkçı da olunmuyor..
Dediğim gibi sığınmacı kampı olmalıydı... Şehirlerin ara sokaklarına kadar izin verilmemeliydi

B

Kesinlikle. Yerleşmiş kültürün arasına sokulduğu için devlet yanlış politika izledi bu yüzden ülkece tutumumuz kine dönüştü. Yani politika yanlıştı. Eğer sen ülkene yabancı insan alıyorsan dışarda biyerde bir arada durabilecekleri ortam sağlaman gerek uyum sürecine kadar. Gerçi bu da binevi özerklik oluyo ama bu şekilde yapılması gerekiyordu.

S

Turkiyenin böyle bir alt yapisi yok,,suriyeliler turkiyeye davet edildiğinde bir plan vardı,,BM. Yasalarina göre bir ülkede yöneten kişinin zulmüyle ülkeden 200 bin kişi kaçsa BM. Nin oraya müdahele hakkı doğar onları davet eden kişi eyyyyy BM daha ne duruyorsun diye bas bas bağırıyordu ama olmadı suriyeliler türkiye nin elinde patladı

Renas Kan 2 yıl

1 uzun yillardir motorsikletimi kapinin onune birakirim suriyeliler geldiginden belli her ay motorsikletin bir yerleri kiriliyor cocuklar yapiyor 2 cocuklar ne sokakta oynayabiliyor ne parkta 3 dogu bolgelerinde mesela gunluk 100 lira alan bir tc vatandasi simdi 50 liraya is bulamiyor rakamlar temsili ama kiralar ve ev fiyatlari iki katina cikti 4 her yerde bir dilenci kendi ulkende rahat gezememe bir cok sebep saymakla bitmez sen hic bir zencinin dilendigini veya bir tc vatandasina rahatsizlik verdigini gordunmu varliklari yokluklari belli degil

M

yani haklısınız çoğu dedikleriniz oluyor. Ama ben yetiştirilme biçimleri, eğitim görmemelerinden dolayı bu kaos meydana geliyor diye düşünüyorum. Onun dışında diğer dediklerinizde İşverenin fakir suriyeli üzerinden faydalanması, devletin zengin suriyeliye tanıdığı haksız ayrıcalıklardan kaynaklandığını düşünüyorum.

S

Egitim olsa ne olacak kendi vatandasin issiz is potansiyeli olacakki bunlar ortada gezmeyip calisarak ekonomiye katki saglayacaklar ama suan giderlerinin hepsini bizim vergiler karsiliyor

M

Devletimiz gidere değil gelire baktığı için bana KYK dan burs çıkmayıp (425tl) o arkadaşlar sırf Suriyeli olduğu için 1200 TL burs alması olabilir mi acaba?

C

Arap sevicisi başkanımıza güvenip dağdan gelip bağdakine bulaşıyorlar. Yüzsüzler, misafir olmalarının hiç bir vakurluğu, erkekleri içinse ülkesini terketmenin hiç bir ezikliği yok karakterlerinde. Efendi gibi yaşasalar çoğu kimse yadırgamaz.

Ö

İnsan olmamaları

D

Cahiller yetermi?

H

Hatayda görev yaptım Suriye ye günü birlik gidip gelinen yer hic bir sorunlari yoktu. Buraya kaçanlar calismayan sorun cikaran devlete karsi olan kanun kackini insanlar. Kalanlar mutlu. Onlari supurduler buraya bizim ülkemiz çöplük mu diger arap ülkeleri niye hic birini almadi.

N

Bizden daha fazla değer görüyorlar ve bizim paramizla onlara yardım yapılıyor ayrıca karşı komsumuz suriyeli kadın arapça öğretmeni eşi ise suriyede askermis sonra kaçıp gelmişler ama eğer donerlerse idam cezası varmış öyle duydum ve adam asker olduğu halde kaçıp geliyorsa buraya çok sıkıntılı ülkesi için savaşmayan insandan çok hayır geleceğini dusunmuyorum ve ayrıca kaçıp geliyorsada buraya tatile gelmiş gibi sefa sürüyorlar

E

Ayrıca avrupa ve arap ülkeleri almadı onları diye biliyorum bize itelediler gibi bişey üstüne para mo ne vercekti galiba avrupadan ülke sırf biz bu kadar suriyeli aldık diye

E

Haksız imtiyazlara sahip edilmeleri

E

Toplumca ahlak yapılarının çökmüş olması ki suriyedeki iç savaşın sebeplerinden biri de budur.

M

Biraz empati kurmaya çalıştım. Yorumlarınız için teşekkürler.

S

Farkettiniz mi bilmiyorum
Suriyelileri savunan yada empati kuran kişiler sigortalı olarak çalışmamış, mesleği olmayan, bir aile veya insanlara bakmayan, ülkesi için katma değer üretmemiş kişiler

H

Suriyeliler bizi dışlıyorlar sanki biz sonradan gelmişiz gibi davranıyorlar.

A

Bir ırk olarak bakmıyorum. beyin fukarası, düşünme yeteneği olmayan herkesi dışlıyorum.

R

Vatanını savunmayıp kacanaları sevmiyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim

A

Benim fikrim insanlara bakacağımız kadar alalım 5 ila 10 yıl içerisinde silahlanıp mafya vari takılacaklar para verirsen ölür müsün diyip vermeyeni dövmeye öldürmeye kalkacaklar. Kendi işsizliğine çaresi yok ülkenin Bu yüzden istemiyorum.

S

Irkçıyım.

G

Suriyelilerle bir alıp veremediğimiz yok sadece ileride oluşabilecek bir karışıklıkta nüfuslarının fazla olması ve 2nci bir soykırım saçmalığının önüne geçmek için karşı çıkıyoruz.

G

Benim paramla yaşayıp, hiçbirşey yapmadıkları için

A

Kadınlarını çöp torbası gizi gezdirdikleri için olabilir mi? Evet, hümanist beyin yoksunlarını bekliyorum şimdi. Omo onloron giyomlorono korosomozsonoz.

R

Şu suriyeliler ulkeye adım attigindan beri fena bi ırkçı oldum sebeplerini tek tek saydirmayin hepsini biliyorsunuz işte

Ö

Zihniyetleri pis ve turk vatandasina verilmeyen imkanlarin onlara oy ugruna verimesi

Z

Ahlaklari ve düşünceleri pis.. Temiz insan degiller zencilere neden bu kadar nefret duymuyoruz çünkü adamlar saygili görgülü kimsenin karisina kizina laf atmiyorlar.

Z

Yeterli çoğunluğa sahip olduklarında da bunları diyebilir misiniz merak ettim..

Temuçin Ozbas 2 yıl

Nedir bu tehditmi ?

Zeynep Mamak 2 yıl

Vayy be kendi ülkemizde tehdit alacak duruma geldik bu durumda payı olan her bir bireyin nefesinin kesilmesini umut ediyorum.

Zeynep Mamak 2 yıl

Kendi ülkelerini savunmaktan kaçıp burada kızlara salça olması onlar yerine mehmetçiğin şehit olması. Bilerek isteyerek birden fazla doğum yapmaları, köşe başında dilenip arka sokakta otelde kalmaları. Dilenmeye çabuk para akışına o kadar alışmışlar ki taşı sıksa suyunu çıkaracak insan oturmuş dileniyor..

E

Cahil, tembel, kaba vs..

T

Sayın hükümetimiz Suriyeli gençler için İstanbul'da Yarına Umut Projesi başlattı, Hatay'da Ver Elini Kardeşim Projesi başlattı, Kilis'te Spor Kardeşliği Projesi başlattı, Suriyeli gençler bu projeler kapsamında tiyatro, resim, müzik, halk oyunları ve satranç eğitimi alıyor, Öncüpınar sınır kapısındaki bir hangar spor salonu haline getirildi, Suriyeli gençler iki antrenör eşliğinde judo öğreniyor, judo takımı kurdular, Konya'daki turnuvaya katılmaya hazırlanıyorlar.
*
Fırat Kalkanı harekatında üç askerimiz şehit oldu, Amasya, Kırşehir ve Afyon'da toprağa verildiler.
*
Sayın hükümetimiz Suriyeli gençler için Kayseri'de Suriyeli Gençlerin Yüksek Öğrenime Uyumu Projesi başlattı, Yalova'da Farklılıklar Zenginliğimizdir Projesi başlattı, Suriyeli gençler bu projeler kapsamında psikolojik danışmanlık hizmeti alıyor, Erciyes kayak merkezinde kayak öğreniyor, tiyatro gösterisi, müzik dinletisi, sinema gibi sosyal aktivitelere katılıyor, kültür gezileri yapıyor.
*
Fırat Kalkanı harekatında dört askerimiz daha şehit oldu, Gaziantep, Kocaeli, Samsun ve Adana'da toprağa verildiler.
*
Sayın hükümetimiz Suriyeli gençler için Gaziantep'te Kardeşlik İçin Ben Varım Projesi başlattı, Adana'da Kültür Kardeşliği Projesi başlattı, Suriyeli gençler bu projeler kapsamında, sosyologlarla görüşüyor, grafik tasarım kursu alıyor, boş zamanlarını sportif faaliyetlerle değerlendiriyor, cami, şadırvan, türbe gibi tarihi mekanları dolaşıyor.
*
Fırat Kalkanı harekatında beş askerimiz daha şehit oldu, İstanbul, Eskişehir, Zonguldak, Bingöl ve Bitlis'te toprağa verildiler.
*
Sayın hükümetimiz Suriyeli gençler için Ankara'da Farkındayım Yanıbaşındayım Projesi başlattı, Siirt'te Gönül Köprüsü Projesi başlattı, Hatay'da Suriyeli Gençler Ekmeğini Taştan Çıkarıyor Projesi başlattı, Suriyeli gençler bu projeler kapsamında, mozaik kursuna katılıyor, eserleriyle sergi açıyor, sağlıklı yaşam, iletişim, sanat gibi konularda eğitim seminerlerine katılıyor, Türkiye'yi daha iyi tanımaları için İstanbul'a çanakkale'ye gezmeye götürülüyor.
*
Fırat Kalkanı harekatında altı askerimiz daha şehit oldu, Erzurum, Konya, Adıyaman, Karaman, Düzce ve Ankara'da toprağa verildiler.
*
(Türkiye'de yaşayan Suriyeli gençler, kurban bayramını memleketleri Suriye'de geçirdi, bol bol hediye alarak arefe günü memleketlerine giden Suriyeli gençler, akrabalarıyla hasret giderip Türkiye'ye geri döndüler. İstanbul'da yaşayan Suriyeli gençler Florya plajında parti verdi, güneşlenen, denize giren, halaylar çeken Suriyeli gençler “Suriye Suriye” diye sloganlar attı. Mersin'de yaşayan Suriyeli gençler Mezitli sahilinde nargile keyfi yaptı. Bursa'da yaşayan Suriyeli gençler İznik gölünde piknik yaptı. Kilis'te yaşayan Suriyeli gençler, Kırşehir'de gençlik kampına katıldı, yapay tırmanış ve doğa yürüyüşü yaptılar, kano kullandılar, badminton öğrendiler, paintball oynadılar.)
*
(Cerablus'ta tankımız vuruldu. El Bab'ta tankımız vuruldu. Tell el Hava'da tankımız vuruldu. Şeyh Aqil tepesinde roketle vurulduk. Tall Barshah'ta canlı bomba saldırdı. Bzagah'ta el yapımı patlayıcıyla havaya uçtuk. Azez'de tanksavar yedik. Dabık'ta mayına bastık.)
*
(Türkiye Halk Sağlığı Enstitüsü'nün verilerine göre, Türkiye'deki Suriyelilerin doğum oranı, Türk vatandaşlarının doğum oranını geçti. Türkiye'de son dört senede 177 bin Suriyeli bebek dünyaya geldi, bunların sırf 70 bini geçen sene doğdu, katlanarak artıyor, bu sene 130 bin civarında Suriyeli bebek doğumu bekleniyor.)
*
(Fırat Kalkanı'ndan veriler… Şehidimiz bir çocuk babasıydı, şehidimizin eşi hamileydi, şehidimiz üç ay önce evlenmişti, şehidimiz 24 gün önce nişanlanmıştı, şehidimizin kızı üç yaşında, şehidimiz bekar, şehidimiz yılbaşında kız istemeye gidecekti, şehidimiz ailesinin tek evladıydı.)
*
Sayın hükümetimiz Suriyeli gençler için Yeşil Sahada Barış İçin Kardeşlik Futbol Turnuvası düzenledi, Antalya'da yapıldı, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Samsun, Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, osmaniye, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kilis, Batman ve Mardin'de yaşayan Suriyeli gençlerin takımları katıldı, Suriyeli gençlerin takımları bu turnuvaya dört ay boyunca profesyonel antrenörler eşliğinde hazırlandı, antrenörleri spor bakanlığımız tahsis etti, Suriyeli gençler turnuva boyunca beş yıldızlı otellerde ağırlandı, Suriyeli gençlerin şampiyon takımı, milletvekillerimizden oluşan TBMM futbol takımı ve Süperlig'ten bir takımımızla dostluk maçı yapacak.
*
Fırat Kalkanı harekatında 16 askerimiz daha şehit oldu, İzmir, Bursa, Kahramanmaraş, Kırklareli, Kayseri, Samsun, Tokat, Konya, Burdur, Yozgat, Elazığ, Kars ve Tekirdağ'da toprağa veriliyorlar.
*
(Kadınlara çocuklara sahip çıkmak insanlık görevidir, amenna…)
*
Eli silah tutacak durumda olan 500 bin Suriyeli erkek, kendi memleketine sahip çıkmak yerine, bizim memleketimizde götünü gezdirecek, kanoya binecek, kayak öğrenecek, piknik yapacak, kumsala yayılıp nargile tüttürecek, paintball oynayacak…
Bizim gençlerimiz, bunların memleketini kurtarmak için oralarda vuruşacak, şehit düşecek, gözünü, bacağını kaybedecek, sonra da hiç utanmadan buna “vatan savunması” denecek öyle mi?

M

Kimse okumayacak.

Tuğberk Kücüktütüncü 2 yıl

Doğru söyledin ama tüm gerçekliği ile her şeyi yazdım burada

Mehmet Ildırım 2 yıl

Su her gelen suriyeliye sefa suruyor demeyin artik arkadas. Adami bildigin kole diye kullananlar var emekci piyasasi bu yuzden inanilmaz dustu 20 liraya saatlerce calisanlar da bunlara sefa suruyor denmesi kesinlikle cok yanlis. Eyvallah kacmis olabilir vatan millet sakarya degil her sey once canin sonra karnin. Zaten su milletleri kesin cizgilerle ayirmak cok yanlis.

E

Çoğu paralı. Spor salonlarında AVM lerde keyif sürüyorlar. Bugün acıdığınız yarın pkk gibi skk olarak çocuklarınızı katlederse pişmanlık fayda etmez. Tarihi bir görev düşüyor herkese.

Aynur Gagit 2 yıl

Cogu parali hepsi degil. Yaptiginiz genellemeye lafim zaten yoksa gelecekte dogabilecek sorunlarin asagi yukari farkindayim. Bu dislanmislik oldugu surece kardes gibi degil dusman gibi yasayacagiz bu da daha da cok sorunlari suclari beraberinde getirecek. Zaten medyatik unsurlar yeterince ayrimciliga milliyetcilige yelken aciyor. Ne kadar nefret etseniz de onlara taninan haklar onlarin sucu degil. Bunu onlari dislayarak cozemezsiniz daha da cok sorunlara yol acacaktir bu.

Enes Buldu 2 yıl

kendi ülkesine faydası olmayanın benim ülkeme ne faydası olur. Yaptıkları pislikler cabası ztn.

O

Layık oldukları yere gitseler di. Bizim açımız, işşizimize engel oldular. Kiralık ev bulunmuyor. Bizim çocuklar aranmıyor, bunlar bedavadan atanıyor. Sapıp, yobaz, görgüsüz olmaları ile bizi geriye götürmeye gelmişler. Arsız ve yüzsüz, cahiller. Ama sınırdan alanda kabahat

A

Türk halkından daha çok haklara sahip olmaları

N

Suriyeli olmaları

A

Bize saygısı olmayanları istemiyoruz.

G

Suriyeli olmaları diyim alta maddeleri kendi kafanda sırayla diz sen. D

B

Gelecek nesillerin daha iyi yetismeleri icin yapilabilecek yatirimlarin bir kisminin dahi olsa maddi kaynaklarinin onlara harcanmasi

O

Üremeleri

G

Okudugum en ilginc sebep

Coşkun Bozer 2 yıl

O kadar kapasitesimiz yok ülke olarak

Gizem Yesilelma 2 yıl

Sevmiyorum yeterlidir umarım

G

Kafamızı kesecek potansiyele sahip olmaları.

S

Onlar gelmeden önce uzayi kolonize ediyorlardi, onlar geldi tas cagina döndüler ondan.

D

Biz onları dışlamıyoruz onlar bizi dışlıyorlar.

A

Kendi ülkesi için savaşmayan adamı istemiyorum. Bunlar ilerde çoğalıp lanet şeriatlarını yayacaklar.

G

savas görmeyenlerin savasamayan veya cani icin kacanlara yorum yapmasi trajik

D

Anlatmak istediğimi özetledin fikrine sağlık

D