Kemalizm diye bir şey var mı?

Kemalizm diye bir şey yoktur o halkların kardeşliği ve komünizm safsatasını sol ve marjinal guruplarda insanların beynine daha çabuk nüfuz edebilsin diye konulmuş bir isimdir.

Eğer illa Atatürk gibi düşüneceksen önce Atatürk gibi Türk milliyetçisi ve Türkçü olacaksın bizim Atatürk'e bağlılığımız ordularımıza ve Türk milletine öncelik önderlik etmesindendir.

M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
58
58 CEVAP

atatürk milliyetçiliği ile ırkçılığı karıştırmamak lazım.

U

Atatürk milliyetçiliği diye birşey yok ki
Atatürk Türk milliyetçisiydi

M

Mustafa Kemal gibi düşünmek istiyorsan onun gibi çağdaş olacaksın. Çağın sorunlarını ve ihtiyaçları görebileceksin. Yani Atatürk milliyetçiydi o zaman milliyetçilik doğrudur düşüncesi Atatürk düşünce sistemi ile çelişir.

C

En doğru yorum

Ümit Koçyiğit 2 yıl

yani Atatürk milliyetçi değil miydi?

Ebru Kuru 2 yıl

Milliyetçiydi.

Cansu Elmacioglu 2 yıl

Atatürkün benimsediği milliyetçiliğe bugün milliyetçilik bile denmiyor. Subjektif milliyetçiliği benimsemişti ama bugün milliyetçilik denildiğinde kast edilen hep objektif milliyetçilik oluyor.

Bahadır Sütcü 2 yıl

Bi de o var tabii

Cansu Elmacioglu 2 yıl

Kemalizm diye bir şey yoktur. Atatürkçülük vardır. Kemalizmi en sert şekilde eleştiren ise 70 li yılların komünist lideri İbrahim Kaypakkaya dır.. Ayrıca Halkların kardeşli içinde Halkların kardeşliği sloganı baştan beri burjuva-liberal bir hiledir! Önce tam hak eşitliği, ancak ondan sonra halkların kardeşli demiştir.

E

Kaypakkaya'nın Kemalizm eleştirisi baştan sona bir fiyaskodan ibaret. Ve ideolojiyi değil direkt olarak devrimleri, Cumhuriyeti, Atayı hedef alıyor.

Tahsin Tonia 2 yıl

Ben doğruluğunu yanlışlığını tartışmıyorum. Kemalizmin sosyalistlerin uydurduğu bir söylem dediği için örnek verdim

Emre Soyhan 2 yıl

atatürk türkiyede yaşayan herkesi türk olarak tanımlıyordu. Sen tanımlamıyorsun. anayasada var. Türkiye cumhuriyetine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes türktür yazıyor. Bu anayasayı yapan atatürk. Atatürk böyle diyor. Sen demiyorsun. Ozaman sen nasıl atatürk milliiyetçisi oluyorsun ?

U

Türkiyenin en büyük eksiği de bu işte; adam akıllı araştırın aq böyle kafalar türüyor yoksa

A

Arif
Adam akıllı araştırın ag yazıyorsun ya
Merak ettim bu cümleyi adam akıllı araştırarak mı yazdın ?

M

Atatürk ırkçı değil mi sanıyorsunuz?

A

Mahir Çayan- Revizyonizmin Keskin Kokusu okumanızı öneririm.

U

Abi ben daha kitabın adını okuyamadım kendisini nasıl okuyayım

M

ay komünizm tepiklesin sizi

G

Tekme yerine tepik yazdın ya komünistlerin en çok bu huyunu seviyorum

M

Atam 'yoğurt siyahtır' diyorsa, yoğurt siyahtır. Bir gün Atamın sözleri bilimle ters düşerse, bilimde ters giden birşeyler var demektir.

H

Atatürk Türk Milliyetçisiydi evet. Ancak Atatürk'ün bu duşüncesi dine ve etnik kökene dayanmıyor. Nitekim medeni bilgilerde Şöyle söyler: Türkiye'yi kuran halka Türk Halkı/Milleti denir. Ve devam eder: Bugün içimizde bulunan Hristiyan, Musevi yurttaşlar, yazgılarını ve geleceklerini Türk ulusallığına vicdanlarından gelen istekleriyle bağlandıktan sonra kendilerine yan gözle yabancı gözüyle bakılması uygar Türk ulusunun soylu ahlâkından beklenebilir mi?

Ü

Metehan Koptekin kardeş bana Atatürk'ün türk örf ve adetlerine uyan sadece 1 tane inkilabını ve kanununu yazsana

A

Ya istiklal ya ölüm ..
Daha ne olsun

M

Bumu Metehan Koptekin kardeş

A

Türk örf ve adetleri nelerdir?

C

Atatürk milliyetçiliği, İttihat ve Terakki'nin, yani bugünkü MHP'nin milliyetçilik anlayışından farklıdır.. Örneğin Enver Paşa gibi tüm Türkleri birleştirmeyi düşünmemiştir. "Ne Mutlu Türküm Diyene!" diyerek, ırk temelinden ayırmış, vatandaşlık temelli bir milliyetçilik anlayışı göstermiştir.. Ne kadar haklı olduğu da Sovyetler yıkıldıktan sonra ortaya çıkmıştır..

M

İstersen ben sana atatürk'ün batıdan getirdiği bir çok kültürü yazabilirim buraya. İstermisin?

A

'Ben bu kadar çinliyi nereye gömeceğim ?'

-mete han
'Geldikleri gibi giderler.'

-atatürk

H

İlk söz doğru değil

Dengiz Oztrk 2 yıl

Derya Atalay kültür veya türk genine uygun da diyebiliriz buna. Evet arkadaşlar bana 1 tane yazın

A

Siz bana türk örf ve adetlerini bir sıralayın, ben size söyleyeceğim sonra

C

Yazdım ya işte

H

Kalmadı ki... Sağolsun atatürk batının bütün kültürünü türk milletine dayatarak eksen kaymasına sebep oldu. Bugün türk milleti batı ile aynı kültürü yaşıyorsa bu durum cumhuriyet zamanı amaçlanan düşünceye ulaşıldı demektir

A

Neler Mesela?

M Selcuk Satu 2 yıl

Kötü mü oldu? Araplar gibi mi yaşamayı mı tercih ederdin?

Ufuk Yırtıcı 2 yıl

Kardeş söylediklerin o kadar saçma ki... Bir yorumda saçma olduğu ispatlanacak şeyler söylüyorsun.

Haydar Alakbarova 2 yıl

Hangisinden başlayayayım; Almanların ticaret kanunundan mı? İtalya'nın ceza kanunundan mı? Yoksa isviçre'nin medeni kanunundan mı? Fransızların laikliğinde mi? Batının harfinden mi? Yine batının milad-i takvimininden mi? Yoksa şapkasından mı? Hangisinden başlamamı istersin?

Ahmet Savsa 2 yıl

Batı hukuku ilk defa tanzimat fermanı ile girmiştir.. Mecelle'yi araştırman lazım.. Şu an Dünya'da Araplar dahil herkes aslında miladi takvim kullanıyor.. Oralarda çalıştığım için biliyorum... Fes Türk şapkası değildir.. 2.ci Mahmut döneminde girmiştir. Aslında Yunan giysisidir.. Sarık kullanmak zor olduğu için padişah değiştirmiştir.. Bunun için de Tarih okumanız gerekiyor.. Atatürk fesi değiştirmiştir çünkü islami inanışlara uygun değil diye kullanılan asker fesleri güneşe karşı korumadığı gibi, nişan almayı da zorlaştırmıştır. Enver Paşa bile siperlik koyamamıştır. Çünkü bazı sin alimlaei siperli şapkanın İslam'a uygun olmadığını iddia etmiştir.. Aslında bu değişiklikler Arabistan'da ki savaşlardan sonra tüm komuta heyetinin aklında vardi.. Önce tarih okuyacaksın.. Batı'dan hukuku ilk kima ldı diiye..

M Selcuk Satu 2 yıl

Soruma cevap veremiyorsunuz, güzel.

C

Bilmediğiniz konuda konuşmayın

D

Kısa ve net; Atatürk türk milliyetçisi değildi. Batı hayranı, batının kültürünü sevmiş biri idi. O nedenle o seçildi!

A

Örnek yok, sadece hüküm var..

M Selcuk Satu 2 yıl

Hangisinden başlayayayım; Almanların ticaret kanunundan mı? İtalya'nın ceza kanunundan mı? Yoksa isviçre'nin medeni kanunundan mı? Fransızların laikliğinde mi? Batının harfinden mi? Yine batının milad-i takvimininden mi? Yoksa şapkasından mı? Hangisinden başlamamı istersin?

Ahmet Savsa 2 yıl

Batıda ampül de icat edildi, karanlıkta kalmayı mı tercih ederdin onu yeniden icat edinceye kadar? Kemalizme karşı akıl dışı eleştiriler...

Ufuk Yırtıcı 2 yıl

Ne diyon ya

Haydar Alakbarova 2 yıl

ahmet Batı hukuku ilk defa tanzimat fermanı ile girmiştir.. Mecelle'yi araştırman lazım.. Şu an Dünya'da Araplar dahil herkes aslında miladi takvim kullanıyor.. Oralarda çalıştığım için biliyorum... Fes Türk şapkası değildir.. 2.ci Mahmut döneminde girmiştir. Aslında Yunan giysisidir.. Sarık kullanmak zor olduğu için padişah değiştirmiştir.. Bunun için de Tarih okumanız gerekiyor.. Atatürk fesi değiştirmiştir çünkü islami inanışlara uygun değil diye kullanılan asker fesleri güneşe karşı korumadığı gibi, nişan almayı da zorlaştırmıştır. Enver Paşa bile siperlik koyamamıştır. Çünkü bazı sin alimlaei siperli şapkanın İslam'a uygun olmadığını iddia etmiştir.. Aslında bu değişiklikler Arabistan'da ki savaşlardan sonra tüm komuta heyetinin aklında vardi.. Önce tarih okuyacaksın.. Batı'dan hukuku ilk kim aldı diye..

M Selcuk Satu 2 yıl

İnsanları bilgisizlik ile suçlamak yerine aydınlatın arkadaşlar.

C

Bu savı çürütecek belge atmamı isteyenler begensin

D

com-q6nkgfdy8i2uhj6dh13n.jpg

görsel materyal
D

Bu Atatürk'ün el yazısıdır

Dengiz Oztrk 2 yıl

Ne yazıyor acaba. Okumakta zorlandım. Cidden.

Mehmet Sıla 2 yıl

Bence asıl olan sistemler şahıslar 2. Planda kalır, bu Atatürk olsa dahi

U

Türk örf ve adetlerinde bağımsızlık vardır. Bu da nutuk kitabından alıntı. (Altı çizili yer)

Atatürk veya tarih, sosyal medyada öğrenilmez. Biraz burda tartışacağınıza, açıp okuyun. Atatürkü, Atatürkten dinleyin. Ülkenin %80'i, Atatürkü tanımıyor.

com-owljfgjuvnt7ah8n1wpd.jpg

H

Burada bulunan çoğu insan nutuk okumuştur şüphen olmasın

Ulaş Yayar 2 yıl

Burada bulunan çoğu insan, ülkenin %80'i değil. Ayrıca okumamıştır, şüphen olmasın.

Haydar Alakbarova 2 yıl

Bağımsızlık?! Güldürme beni... Kim bağımsız olmak istemez. Ki TC. Devleti bağımsız olmadı ki hiç. Bağımsız devlet kendi sınırını çizer.. Şimdi sana soru; Türkiye'nin şu an ki sınırlarını kim çizdi?

A

Kardeş, kapak fotoğrafınla ters düşüyorsun. Konumuz kişi değil düşünce.

H

"Biliyorum" egonuz niye bu kadar yüksek önce bunu deyin hele. Velev ki karşındaki senden çok geri, bu yine de egoist olmayı gerektirmez.

U

Bende zaten sistemi irdeliyorum. Sistemi irdelediğim zaman biz kurtuluş savaşını kaybetmişiz gerçiği düşüyor önüme. Ve atatürk'ün bir kahraman olmadığını görüyorum

A

Ne gibi kayıp ?

H

Mesela sistemi incelediğimdeT. C.devletinin bağımsız demokratik ve hukuk devleti olmadığı, 1948 e kadar ingiltere'nin, 1948 den sonra amerika'nın vilayeti olduğunu ve ideolojik bir devlet olduğunu görüyorum

A

Bizi çok pis kandırmışlar arkadaşlar.. Bu konuda son sözüm bu

A

Aynen

Ahmet Savsa 2 yıl

Kardeş seni iyi keklemişler valla. İnan berecek cevabım var ama cidden üşeniyorum anlatmaya

H

ahmet ne kadar burnunun dikine konuşan birisin. Marjinal iddialar var ama açıklama yok. Bunun adı trollük.

U

Batı hukuku ilk defa tanzimat fermanı ile girmiştir.. Mecelle'yi araştırman lazım.. Şu an Dünya'da Araplar dahil herkes aslında miladi takvim kullanıyor.. Oralarda çalıştığım için biliyorum... Fes Türk şapkası değildir.. 2.ci Mahmut döneminde girmiştir. Aslında Yunan giysisidir.. Sarık kullanmak zor olduğu için padişah değiştirmiştir.. Bunun için de Tarih okumanız gerekiyor.. Atatürk fesi değiştirmiştir çünkü islami inanışlara uygun değil diye kullanılan asker fesleri güneşe karşı korumadığı gibi, nişan almayı da zorlaştırmıştır. Enver Paşa bile siperlik koyamamıştır. Çünkü bazı sin alimlaei siperli şapkanın İslam'a uygun olmadığını iddia etmiştir.. Aslında bu değişiklikler Arabistan'da ki savaşlardan sonra tüm komuta heyetinin aklında vardi.. Önce tarih okuyacaksın.. Batı'dan hukuku ilk kim aldı diiye..

M

2017'de tarih kitabı okumak zor mu

D

Tabi ya zaten tek derdiniz kamerun misir mozambik vs afrika ulkeleri gibi sömürge olmadik diye Atatürk e camur atmak yok batiyi ornek almis yok bilmem ne ulan bi arastirinda Atatürk ün hepsinin ortasindan bir yol bulup çağdaş bir millet yaratmaya çalıştığıni görün ibibikler

F

Sömürge olmadın mı? Güldürme beni Fırat Felsen

A

Oldunmu oldunsa neden oldun bi bak oyle konus ben kameruna gittim gordum somurgeyi sen ne gördün

Fırat Felsen 2 yıl

Sömürmeden ne anlıyorsun, o da meçhul

A

Kameruna git gorursun somurgeyi

F

Sadece Lozan anlaşmasının bile Neden misal bağdat da değil de, Lozan'da yapıldığını bile düşünmeniz kâfi. Öyle yaa lozan'a zaferle gitmiştik

A

Züğürt tesellisi yapma kardes hepimiz biliyoruz neyin ne olduğunu ve neden oldugunu haticeye degil neticeye bak sana göre sevr anlaşması daha iyiydi dimi lavuk

F

Olm ülkücü değil miydin sen

C

Mina Urganın biyografisini okumanı tavsiye ederim.

T

Kemalizm Atatürkçülük bunlar ayni seyler nasil yok. Arabin kulturunu yasiyordun bundan 100 yil once halifeye kurbandin canin 2 dudagin arasindaydi Paşa seni insan oldugun makama getirdi ama sen halen essek olmaya isteklisin

C

Tam tersi değil midir? Atatürkçülük sanki sadece bir düşünce sistemi gibi gözükürken, Kemalizm denilince bir siyasi görüş haline geliyor. Atilla İlhan'ın bu durum ile ilgili bir yazısı vardı.

A

Hööössssttt Kemalistiz breeeee...

Abuk subuk konuşmayın. Atatürk herşeyimiz bizim canımız kanımız tek yoldaşımız.

Bok atmayın. Yok komünist yok solcu diye. Ilim irfan bizim yolumuz. Tabi bu sağcılarda yok elbet. Neyse.

O

Senin ırkçılığın safsata değil, kardeşlik safsata di mi? Amk iti...

C

Azıcık Atatürk'ü okuyup konuşsanız? Kemalizm'i Atatürk'ün ağzından okusanız?

O

Sen kalk bi milleti yok olmaktan kurtar. Geometri ve askeri taktik ve eğitimler konusunda kitaplar yaz. Arkandan solcu sagcı muhabbeti yapsınlar. Trajikomik.

S