Vergi vermeden yaşamak imkansız mı bu gezegende?

Vergi vermek istemiyorum. Hiçbir devlete vergi vermeden yaşayabileceğimiz de hiçbir yer yok. Yok vergi vermezsek, devlet olmazmış, olmazsa yol su elektrik olmazmış. Bir dolu laf ediliyor. Tamam iki karış toprak bıraksın devletler vergi de vermeyelim bakalım oluyor muymuş olmuyor muymuş. Zorla paramız gasp ediliyor, zorla emeğimiz gasp ediliyor. Anca o mu gasp etsin öbürü mü gasp etsin diye seçebiliyoruz. Vergi vermeden yaşamak imkansız mı bu gezegende ?

A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
86
86 CEVAP

Ben vergi vermek istyorum sadece karsiligini gorsem yeter...

G

Ben de herhangi bir devlete bağlı kalmadan yaşamayı isterdim lakin mümkün değil sanırım

Ş

kardeşim San marino ülkesinde vergi yokmuş bi oraya bak sen

Y

Iran almiyor

M

İran eskiden, abd girmeden önce ne güzeldi be müjdat he?

Yasin İlici 2 yıl

Birleşik Arap Emirlikleri'nde gelir vergisi yok

N

Öyle vergi yok böyle vergi var. Şöyle vergi yok öbür türlü vergi var. Geçiniz

A

Ulkemizdeki adaletsiz vergi orani seni bu dusunceye itmis. Eger oranlar adil olursa, olayi soyle dusun; vergi senin musteriye ulasman icin malin karina ekledigin bi gider.. Yani x mali 25 tlye mal ettin fakat 5 tl de vergisi 30 tlye malettigini dusun. Ustune 5 tl kar koy 35 tlye satiyorsun. Efendim 5 tl vergi vermezsem 30 a satarim daha ucuza veririm cok satarim diyebilirsin fakat senden 35 tlye alan musteri odedigin 5 tl vergi sayesinde sana ulasiyor. Alacagini alamadiginda devlet senin icin hazirda hakim savci icra memuru bekletiyor.. Urunu uretmen icin senin tek basina beceremeyecegin petrol ihracatini yada uretimini yapip ayagina kadar getiriyor. Yada o petrolun ayagina kadar gelmesi icin yollar yapiyor. V.sv. S cepten bu kadar anlatabildim mevzu ve ornekler cok

S

Birilerinin hizmet etmesi gerekiyor. Devlet bize vergi karşılığında o hizmeti sunandır. Polisidir askerdir yoludur köprüsüdür, elektriğidir suyudur, kömürüdür doğalgazıdır, okuludur camisidir, barajıdır havaalanıdır say say bitmez. Bunca işi yapan birilerine biraz vergi vermek zorundayız. He Vergiler yüksek mi? Bence yüksek. Hemde fena yüksek.

M

serdar öyle değil işte mesele. Bende diyorum ki iki karış toprağı da devletler bıraksın bize. Bakalım o dediğin doğru mu yalan mı. Görelim, öğrenelim. Sen öyle olduğunu var sayıyorsun. Deneyelim görelim.

A

serdar ve metin bu dediklerinizin doğru olup olmadığının sağlamasını yapalım. İki karış toprağa da devletler göz dikmesin. Görelim bakalım öyle mi değil mi

A

Bak metin biraz dahs acmis olayi.. Sen hayattan sadece yemek ve su beklentisindeysen. Bunu su anda vergi vermeden de yapabilirsin

S

Çok emin konuşuyorsunuz da en son kaç yüzyıl önce iki karış toprak parçasında vergi vermeden yaşayabiliyorduk? Belki günümüz koşullarında her şey değişti. Ezbere konuşuyor durumdasınız.

A

Ama diyelim ki 2 karis topragi sana verdiler.. Ben geldim yanimda 5 adam belimde silah. Kazandigini bana ver lan yoksa oldururum seni dedin ne yapaxaksin?

S

Sen daha gelemeden öldün ve belindeki silahları da satıp daha çok kazanç elde ettim bile.

A

Sen kimin toprağına öyle elini kolunu sallaya sallaya giriyorsun.

A

Nasi öldum?

S

Hahaa nasi oldum solesene

S

Gözcülük yapıyoruz birisi saldırırsa diye. Öyle boş mu bırakacağız sanki.

A

5 kisiyim sen teksin

S

Kisisel konusuyorsun

S

Sosyal ve insani hizmetleri nasıl finanse edeceksin o iki karış toprakta. Herkes bahcesindeki kuyudan su icip domatesi yiyecek, midesi ağrıyan kekik kaynatıp içecek, ticareti takas ile mi yapacak.
Ayrinti versen ikna olursak geliriz biz de geciciydi kdvydi canım çıkıyor

N

Tek başına yaşıyorsam bir ada falan tutarım. Bunu 10-20 kişiye kadar vergisiz ve uluslar arası korumalar ile yapmanın yolları var zaten. Geniş alan yok.

A

Ulus? Vergisiz ulus

S

Sen tek basina takilacaksin lakin vergi verip olusturulan uluslarin koydugu kanunlara guveneceksin garip

S

Uluslar arası alanda adalar var vergi falan almıyor. 10-20 kişi rahat rahat yaşar. Dert o değil, ana kıtada istiyorum. Şöyle gittik mi bir kaç bin kişi gidelim.

A

ahmet 0 vergi mi talep ediyorsunuz?

M

Ada tutmak? Iskeleden bacakları sallayıp güneşin batisi soğuk bira elde olta, cupra desen o bile tutulmaz yahu

N

1000 kisi oldun 5 bin kisilik bi aile gelip sana cokerse napcan

S

Taktın kafaya sen onu.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Almasınlar hizmet vermesinler. Karşılıklı anlaşalım istiyorum.

A

Hizmeti kim versin peki ?

M

Ben kendi hizmetimi kendim karşılarım.

A

Bende 5 10 tane hatun hepsi birbiriyle anlassin. Hepsi bi tek beni sevsin.. Bi dedigimi iki etmesin istiyorum

S

Abi asfalt dökebilecek misiniz koca ülkeye? Değil 10Bin 50.000 kişi olsanız bir şehre asfalt dökecek kapasiteniz olabilecek mi?

M

Raylı sistem yapacağım. Otomobile gerek yok. Asfalta da gerek yok. Ray döşerim.

A

Para?

M

Senin istedigin hayati sehre uzak koylerde zaten yasayabilirsin

S

Ben bir şey satıp-alınca ihracat, ithalat vergisi koysun ona bir şey demiyorum. Çİnden göndertirim demir ucuz orada.

A

Olay geyige dondu. Rayli sistemin demirini tasitin yazilimini plastigini kim ureticek. Sen yeni bi gezegen istiyorsun herkes sana bagli. 5 parmagin 5 i bir degil

S

Toprak vergisi alıyor bu sefer.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Ya siz vergi üzerine mi konuşacaksınız? Vergi diyorum. Zorla alıyorlar. Siz bambaşka hesaplardasınız. Bir tane de şehir planlamacısını kafalarım bizle beraber gelsin diye. Bunların hepsini düşünür. Hatta devletin yaptığından iyisini yapacak birini de arar bulurum.

A

Tamam bizde vergi diyoruz işte.

M

He sen zorla alıyorlar diyorsun.

M

Kardes vergi vermeden herkesin sana hizmet edecegini hayal ediyorsun. Insanlar ogluyla kardesiye fikir ayriligina dusuyor.. Herkese sunu yap bunu yap diye emretmelisin oglun olsa uymaz sana. O zamanda ozgurluk olmaz senin kontrolunde dikta olur

S

Aynen onu diyorum zorla alıyorlar.

A

Bana niye hizmet etsinler. Öyle bir şey demedim ki.

A

Yau sen 2 karis toprakla demiryolu yaptin

S

Oturdugun yerde su yok nasıl su içiceksin? Su olan bir yere taşındın fakat bina yapıcak paran yok nasıl karşılayacaksın ne üreteceksin? Hadi onuda hallettim elektrik lazım elektrik hattını sen mi kuracaksın en baştan? Başka bir ülkeye gitmek istedin araban helikopterin yok otobüs uçak lazım ne yapıcaksın? Hadi helikopterin var içine yakıt lazım fakat yüzlerce km boyunca yakıt alıcak hiçbir yer yok çünkü devlet yakıt istasyonu kurmamış nasıl dolduracaksın? Oturdugun aile evini 15 kişilik bir grup çok beğenip gaspetmiş aileni öldürmüş kimden hak isteyeceksin ?

Bunun gibi en az yüzlerce soru var mantıgın kabul ediyor mu bunu? Vergilerden kimse sevinçli değil ama bu vergi vermek istemediginden değil kazık yemek istemediginden. Normal fiyatlar olsa kimsenin itiraz şikayet hakkı olamaz.

K

Sen demedin ama biz diyoruz. Yalnız yaşamıyorsunuz:)

M

Sen hic hayatinda findik topladin mi topragi aletsiz insan gucu olmadan islemek ne demek biliyormusun.

S

Alet yaparız ne olacak. Vergi alıp durmasınlar ürettiğimiz şeyler ile her aleti alırız.

A

Cinden demir getircek guvercinle haberesip

S

Yas kac

S

Ya siz neye takıldınız bir anlasam. Vergi vermeyeceğim diye ticaret yapmayacak mıyım ?

A

Ticaret yaparken ihracat vergisi, ithalat vergisini almak istiyorsa alsın.

A

Vatandaşlıktan çıkabilirsin.

T

Yaş kaccc

S

Dünyanın neresine gitsen vergi var.

A

Senden yaşlıyım sanırım serdar.

A

Sen vergiyi devlete verilen harac saniyosun. Bizim ulkemizde yanlis harcaniyor olabilir ama vergi aslinda sana hizmet olarak geri doner.. Vergiyo kendine veriyorsun normalde

S

Ben sana cocuksun demedim yasini sordum...

S

Ya bu söylediğin TEORİ. Almasın bakayım vergi. Hizmete ihtiyacım var mıymış. Görelim hep beraber.

A

Hizmetse eğer. İstemiyorum hizmetini falan. Vergi de almasın hizmet vermesin. Hizmet değil haraç ki, zorla alıyor.

A

Benim var

S

Sen ver o zaman vergini. Benim yok.

A

Zorla alıyor.

A

Yau sen vergi adaletsizligi demiyorsun ki vefgiye tamamen karsi cikiyorsun

S

Evet öyle.

A

Bizde alinan vergi ucmus gitmis o baska bisey ama tamamen vergi vermemek baska bisey

S

Dediğin gibi başka bir şey.

A

Ii geceler..

S

İyi geceler serdar

A

ne geçti la şimdi elinize gene bu ülkede vergisiyle ötvsiyle gvsiyle kdvsiyle yaşamaya mahkumsun hepimiz mahkumuz böyle gelmiş böyle gider

Yasin İlici 2 yıl

yanıtlada cevaplamayayım herkes görsün.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Vergi vermemeyi bile hayal edemiyorsunuz. Öyle bir hale getirilmişiz ki. İliğimize kadar sömüyorlar ve kabullenip, boyun eğiyoruz.

A

Sanırsın hiç okula gitmemiş, bebekken aşı olmamis, hastaneye gitmemiş, yorulunca bir bankta oturmamis, eğitimini sağlığını güvenliğini iletişimi elektriği suyu ulaşımı kullanmamis:) aylık odedigin toplam vergi miktarı ne kadar kdv otv ivirzivir hepsi? Ne kadarlık katma değer urettin bütün hayatın boyunca ne kadar hizmet aldın ne kadar vergi verdin. Gerçekten merak ettim.

N

Muhasebecimi çağırayım Vergi olarak çok büyük rakamlar ödemedim. Vergi vermeyi hiçbir zaman sevmedim zaten.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Bu kadar feveran ettiren rakamı merak ettim sadece. Birilerinin verdiği vergi ile yazmayı öğrendin yanılıyor muyum Ülkedeki yüksek vergi oranından adaletsizlikten verginin doğru yonetilmediginden şikayet etmekle senin hayalini kurduğun Utopik yaşam çok farklı şeyler. Vergi vermeyi reddederken, başkalarının verdiği vergilerle saglanan hizmetleri almayi da reddederek yasadiysan onu bilemem hayatını bilmediğim için. Mesela ben elektrik faturamdaki vergiye sinir oldugumdan daha çok kayip kaçak bedeline sinir oluyorum : ) ödemeyecek olan benim odedigimle hizmet de almayacaksa bence mahsuru yok : )

Nüket Dedeler 2 yıl

" ödemeyecek olan benim odedigimle hizmet de almayacaksa bence mahsuru yok " şu samimiyete hiç itirazım yok.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Asıl önemli konuda anlastigimiza sevindim : ) odedigim vergilere ahmet in alacağı hizmetlerde kullanılmamak üzere diye şerh koydurma hakkı talep etme hakkı talep ediyorum : )

Nüket Dedeler 2 yıl

Bir ada tutarsan haber ver ben gelir vergi veririm ama kuruş kuruş hesap sorarım boşuna almadık o Yeminli belgesini : )

Nüket Dedeler 2 yıl

Suriye'de vergi yok. Savaştan önce de yoktu. Ücretli otoban ve köprüde yok.

A

elektrik faturamdaki tutarın yarısı vergiler bindirmeler ve hiç izlemediğim trt payından oluşuyor.

R

Ama iş vermeye geldiğinde elleri çok sıkı. Asgari ücretliye ve memura zam konusu oldu mu aklıma direk rahmetli Levent Kırca'nın zam parodisi gelir.

M

Biz çıtayı yükseltelim. Ortada buluşup vergileri düşürelim en azından. Verginin vergisinin vergisinin vergisini alacaklar bu gidişle. O nasıl bir vergi anlayışıdır kardeşim.

A

Dimyatta princ varken evdeki bulgura razi olma bence : )

Nüket Dedeler 2 yıl

Ben giderim adama. Sizi de düşüneyim giderken ne olacak. O kadar da bencil olmayalım.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

E hani biz de gelecektik seninki giderayak mizikcilik olmadı mi

Nüket Dedeler 2 yıl

Medeniyetten kopmak kolay değildir. Gelebileceğini düşünüyorsan kapım açık, ne demek.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Medeniyetten önümüzdeki pazartesi kopuyorum zaten : )

Nüket Dedeler 2 yıl

Hadi iyi geceler herkese.

com-mtj3icwzqgycuts3tapf.jpg

A

Türkiye halkından en çok vergi alan ülkelerden biri. Buna elbette karşı durulmalı. Peki vergisiz bir ülke mümkün mü? Bu çok detaylı bir konu.

D

Bir ara peşin vergi diye bir abukluk vardı, yeni bir şirket kurulduğunda vergi levhası için vergi dairesine müracaat edildiğinde, kazanmadığın paranın vergisini peşin vergi olarak alıyorlardı. Hala sürüyormu bilmiyorum.

H

Hatçe Yaser üçer aylık dönemler halinde geçici vergi adı altında alınıp yılsonu matrahtan belirlenip gelir vergisine mahsup ediliyor. İşletme sahiplerinden ne yazık ki başka türlü vergi almayi basaramiyor vergi daireleri. Buna rağmen çalışanların maaslarindan kesilip işverenin vergi kacirdigi bir dünyada, aslında en adaletli vergi peşin vergidir ki adına aldirmayin kimse ödemiyor zaten. Zengin işverenin ödemekten kaçtığı abuk peşin vergi yükü ücretli çalışana yükleniyor düz mantıkla. Patron iseniz size abuk gelmesi normal ama ücretli çalışan iseniz işverenin yerine onu da sizin odemenizi abuk bulmanız gerek patronları savunmak yerine

N

Ben emekli bir işçiyim, adil vergi düzeninden yanayım. Patron ya da emekçi farketmiyor, ülkede tüm sistemler adaletsiz.

H

Dikkat ederseniz ben de adaletin isverenden işçiye dönen sacmaligindan bahsettim. Emekli maasinizdan kesilen gelir vergisini abuk bulmayip, hiçbir şekilde gelir vergisi tahsil edilemeyen isverenden yine tahsil edilemeyen geçici vergiyi abuk bulmanız bence ilginç. Sırf o isverenden tahsil edilemeyen vergiler yüzünden emekli maasinizdaki vergi yukunün her gün artirildigini biliyor olmalısınız. Keşke o peşin vergiler alinabilse de adil bir vergi sistemimiz olsa

N

mülkiyet kalksın vergi de kalksın, emeğimiz gaspedilmeden yaşayalım

D

Sen o zaman 1000 dönüm arsa al.. Oraya 6 tane ev yap.. Onlardan birini bana kiraya ver.. Ama elektriğinden suyundan para alma benden tamam mı

E

Çocuk sevgiyle devlet vergiyle büyür bir muhasebeci atasözü

H

Verdiğin vergiyi sana en çok harcayan ülkeye gitmelisin bence

A