Yağ aldırma ameliyatı sonrası diyet yapmaksızın tekrar kilo alınıyor mu?

Yağ aldırma ameliyatı sonrası (liposuction) diyet yapmaksızın tekrar kilo alınıyor mu ve kilo alınıyorsa bu alınan kilo ameliyatta aldırılandan daha fazla olduğu durumlar var mı?

Bilgilendirebilecek olan var mı?

Refik Kabay
R
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
5
5 CEVAP

Bariatrik cerrahi ameliyatlari sonrasında kilo alımı kişiye bağlı olmakla beraber eğer kişi beslenme planına uyarsa uzun vadede kilo alımı eskisi kadar olmaz. Yapilan çalışmalarda diyetten bağımsız olarak sadece ameliyat olup beslenmesini eskisi gibi devam eden kişilerde eski kilolarina ulaştıkları da görülmüştür

Murat Baturer
M

Eski kilolarından daha fazla aldığı durumlar da olabiliyor mu?

Refik Kabay 8 ay

Kişiye bağlı beslenme alışkanlığı kazanmadan eskisinden fazla da alabilir neden olmasın

Murat Baturer 8 ay

Tesekkurler

Refik Kabay 8 ay

Yağ aldıracaksın galiba

Nehir Madırga
N

Kilom gayet normal 1.77 e 70 kiloda. Şundan dolayı daha fazla kilo alımı oluyor mu diye soruyorum. Yağlar ne durumda, şartlarda superkompenzasyon(fazlaya tamlama) oluyor. Bunu araştırıyorum. Mesela bazı obez bireylerde egzersiz yaptikca yag kaybi aksine yag kazanimi oluyor.

Refik Kabay 8 ay

Obez bireylerde nasıl spor yaptıkça yağ kazanımı oluyor açıklar mısınız kısaca

Murat Baturer 8 ay

Hormonel bozuklugu olanlarda, obezlere antrenman programı yapmadan once hormon kan testi yaptirmak gereekiyor. Egzersiz biliyoruz ki hormonel degisikliklere neden oluyor. Hormonel bozuklugu olan obezlerde yag metabolizmasi bozulabiliyor

Refik Kabay 8 ay

Nasil oldugu hakkinda hic bir fikrim yok ancak gecen sene gittigim. Diyetisyenle kilo vermis olmama ragmen yag kutlemde bir artis olmustu. O nedenle konuyu takip ediyorim

Esen Ibiş 8 ay

Ne tarz bi egzersiz yaptiginiz ve haftada ne sıklıkla yaptiginiz da onemli

Refik Kabay 8 ay

Liposuction ameliyati sirasinda o bolgedeki yag hucrelerinin de belirli bir bolumu alinmis olur. Yag hucreleri ergenlige kadar cogalir, daha ilerki yaslarda kilo alindiginda bu yag hucrelerinin sayica degil, hacimce artmasi yoluyla olmaktadir. Sonucta liposuction uygulandigi bolgenin sismanlama yetenegini onemli olcude azaltir.

Liposuction ameliyati sonucta bir cesit travmadir. Travmaya vucudun verdigi metabolik yanitlar haftalarca surer. Bunlar sona erdiginde vucut da eski normal ritmine doner. Ameliyattan once ne sartlarda kilo alip veriyorsan, ameliyattan sonra da anlamli bir degisiklik olmaz. Sadece islem yapilan bolgedeki yag hucresi pek kalmadigindan; mesela gobegine liposuction yapildiysa, kilo alacaksan artik gobegin degil de kıçın, basenlerin buyur.

(Plastik cerrahım)

Birtan Akgedik
B

Yani bir bölgenin şişmanlama yeteneği azalırken diğer bölgeninki artıyor. Liposuction ameliyatından sonra bazı hastalarda vücut daha fazla yağ depolama eğiliminde oluyor mu? Birtan Akgedik

Refik Kabay
R

Hayir, eskiden nasilsa oyle.

Birtan Akgedik
B

Peki ben baska bir sey sormak istiyorum herhangi bir islemden sonra (lipo. Diyet, mide kucultme ameliyatlari vs) kilo verimiyle deri dokusu neden sarkma yapiyor. Bildigim kadariyla deri elastiki bir yapiya sahip ve belli bir sure sonra dogru egzersiz ile eski haline donmesi gerekmezmi.

Esen Ibiş 8 ay

Insandan insana fark oluyor. Dogumdan sonra da kimi kadinin karni sarkik kalir, kimi daha iyi toparlar. Yas onemli. Spor yapiyor olmak onemli. Gerisi genel bunyesel faktorler. Şans işi yani.

Birtan Akgedik 8 ay

Sarkacagini hissettigimiz hastada liposuction yapmayiz zaten.

Birtan Akgedik 8 ay