Yunan mitolojisi ve sümer ilişkisi

Arkadaşlar benim zannettiğim kadarıyla Yunan tanrılarınıñ ciddi bir kısmı devşirilmiş Sümerli tanrısıdır. Siz ne düşünüyorsunuz?

Gürel Öden
G
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
16
16 CEVAP

Hepsinin esas kökeni Sümer zaten tabi kendilerine hoş gelen kült tanrılarda yaratmışlar

Şükrü Muhacir
Ş

Sümer. Ve Mısır olabilir

Ali Eruyar
A

Yunan mitolojisiyle birlikte avrupadaki çoğu mitolojinin kökeni genel olarak hint avrupaya dayanıyor. Ayrıca yayildiklari bolgelerden ve cevrelerinden karisanlar da var. Mesela zeus isim olarak hint avrupalilarin yayilisindan önceye dayanıyor. Sümer 2 3 bin yıl kadar öncesinde yaşayan çok tanrılı halklardan sadece biri. Dönemin en gelişmiş uygarlığı ancak etraflarinda baska bir sürü uygarlik vardi. Hepsi dini acidan birbirlerini ve sonrakileri etkiliyor.

com-pjf3yvdxbznq6tpmknfp.jpg

Uğur Kıroğlu
U

uğur bey görselin büyük hali var mı elinizde?

Reşat Demeli 9 ay

buldum

Reşat Demeli 9 ay

Begendim

Evrim Sabancılar 9 ay

Görsel için teşekkürler

Eren Beyazyüz 9 ay

Mısırda aynı düşünüyorum...

Önder Otçu
Ö

herşey sümer. Aslında herşey sümer olmayabilir ama yazıyı ilk bulan onlar oldugu için herseyde en geri gidebildiğimiz nokta sümer. Gonul tekini araştırabilrisiniz. Tüm yunan, finike, mısır, hint aklınıza ne gelirse dinlerin sumerden hangi aşamalar ile geldiğini anlatıyor. İsim isim fonetiklerin değiştiğini tek tek arastırıp bulmus. Temmuz ve iannadan, leyla ile mecnundan romeo ve juliete kadar geliyor.

Reşat Demeli
R

Latin amerikadaki inançlar? Hâlâ inanan kesimler var ilkel dinlere oralarda

Ali Eruyar
A

35 bin yil once türkler? Amerikaya ilk gecisM. Ö 13 14 binlerde. Bu tarihlerde türk kavramindan bahsedilemez. Arada on bin yildan fazla zaman var.

Uğur Kıroğlu 9 ay

35 bin yıl önce, türk, tanrı hatta gök kelimesi bile yoktu büyük ihtimalle. Yapmayın arkadaslar. 35 bin yıl diyorsun türk diyorsun. İtalyanlarda aynı adamlardan geliyor. İskandinavlarda. orta asyadaki her canlı formuna türk demeyin lütfen. Orta asyadan oraya 35 bin yıl önce bir göç yok zaten. Yeni bir fosil var ama bizim bildiğimiz orta amerikalılar değil. Tabiki motifler var asyadan oraya geçen ama 35 bin yıl ve türk kelimelerini kenara koyalım. Şu ırkların ismi meselesi son 7 8 bin yıldır var zaten.

Reşat Demeli 9 ay

O dönemlerde o bolgelerde yasayanlara türk dendigini hic duymadim. Ayni kokenden gelindi diye diger tüm dallara da türk denmesi anlamsız. Bu hepsi ayni kokenden diye ingiltereden hindistana kadar herkese ingiliz demek gibi bir şey.

Uğur Kıroğlu 9 ay

30.35 bin yıl ?? Nasıl kanitladiniz merak ettim

Evrim Sabancılar 9 ay

Kusura bakmayın ben beynimi kullanamıyorum. Çıkarım ne bileyim tahmin benim ilgi alanım değil.

Evrim Sabancılar 9 ay

Bütün kültürlerin mitolojileri birbirinin birazcık değiştirilmiş kopyaları zaten

Pınar Mecidi
P

Tüm Dinlerin kaynağı... Sümer

Aybars Mencek
A

sonuçta bunlar insanlığın ortak hafızasıdır yaşanılan corafi bölgeye ve habitatlara göre küçük değişiklikler olmuştur

Fatih Atikyilmaz
F

Pagan inançlarında Tanrılar devşirilir. Bu bilinen ve normal bir durum. Tek Tanrılı dinlerde ise gelenekler ve uygulamalar devşirilir. Bu da gayet normal ve bilinen bir durum.

Alper Kıymetli
A

Tarihe bakarsak bütün dinlerde ki ana kişiler diğer dinlerdeki ana kişiler ile özellikleri neredeyse birebir aynı denebilir. Sadece isimleri değişir Manou, Minos, Mises, Moses hikayeler aynı isimler değişik ve temel dinlerin kaynağı olan Yahudiliğin peygamberi Musa'nın yaşam öyküsü birebir Akkadlı Sargon'un efsanesinden alınmıştır

Ömer Mansoori
Ö

Semavi dinlerinde çoğu sümer gelenekleridir. Gönül tekin hoca ve Muazzez ilmiye çığ hocanın kitaplarını okursan sümer konusunda ciddi uzmanlar.

Anıl Ozen
A

Muazez hocanın kitabını okudum. sayfadaki herkese tavsiye ederim.

Gürel Öden 9 ay

tarih sümerde başlar kitabı çok eğlencelidir:)

Dilek Yenipazarlı
D

Afrodit hariç gerisi yalan

Ali İnger
A

Uçan spagetti canavarı hariç orijinal tanrılar var mı ki: S

Mert Bazgüli
M

eh anadolu mitolojisi iştr her ikiside

İzzet Fandali
İ