Yunan mitolojisindeki tanrılar insanların uydurduğu hikayeler miydi?

GÜNEŞ !!!
Apollo bir güneş tanrısıydı, ‘Gece’ ile savaşırdı. Baldur bir güneş tanrısıydı, ‘Şafak’ ile aşk yaşardı. Chrishna, Hercules, Osiris, Bacchus, Mithra, Hermes, Buddha, Quetzalcoatl, Prometheus, Zoroaster, Perseus, Cadom, Lao-tsze, Fo-hi, Horus ve Rameses hepsi güneş tanrılarıydı.
Tüm bu tanrıların babaları da Tanrı’ydı, anneleri ise bakireydi. Doğumları yıldızların hareketleriyle müjdelenirdi. Mağara içi, ağaç altı gibi gösterişsiz yerlerde kış gündönümünde doğarlar, bebekken titanlar tarafından öldürülmeye çalışılırlardı. Kırk gün oruç tutar, ibret verici hikâyeler anlatır, mucizeler gerçekleştirirlerdi ve ölümden sonra da tekrar dirilirlerdi.
Yani kısaca bu tanrıların hikâyeleri İsa’ya benzerdi.
Bu bir tesadüf ya da kaza değil çünkü İsa sadece eski bir özgeçmişe koyulan yeni bir isim. O yaşamış bir insan değil bir mit, bir efsane.
Daha sonra gördüm ki sadece İsa’nın hayat hikâyesi değil, pek çok dini sembolü ve dinsel töreni de geçmişten almışız. Hıristiyanlıkta yeni hiçbir şey yok.
Haç işareti bin yıllar öncesine dayanıyor ve ölümsüzlüğün simgesi. Vaftiz sadece Hıristiyanlıktan değil Yahudilikten de eski. Hintliler, Mısırlar, Yunanlar ve Romalılar, Katoliklerden çok daha önce kutsal suya sahiplerdi. İsa’nın son akşam yemeği Paganlardan alıntı. Teslis inancı Mısırlılarda da var, onlar Osiris, Isis ve Horus’a, Baba oğul ve kutsal ruhtan binlerce yıl önce tapıyorlardı.
Yaşam Ağacı, Âdem ile Havva’dan çok önce Hindistan, Çin ve Aztekler’de varmış.
Başka kavimlerin de kutsal kitapları olmuş. Cennetten dünyaya düşme, kefaret, kurtuluş kavramları çok daha eskilere dayanıyor.
Kutsal hakikatimiz esasen yeni ve orijinal hiçbir şey içermiyor, hepsi alıntılar ve yamalardan oluşuyor.
Tüm dinlerin benzer hikâyeler ve çeşitlemelerden oluştuğuna kanaat getirdikten sonra da hepsinin insan yapımı olduğu sonucuna vardım
.
Robert Ingersoll

com-uuwtfw5ibj1ckfmuaq0a.jpg
com-yj34fwfjmnmdxgb3wfqa.jpg
K
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
5
5 CEVAP

Mu kıtası? Hakkında hiç bir dini bilgi YÖK sanırım

B

4 temel kuralı var diye okumuştum

K

Atatürk konu ile alakalı Tahsin Mayapetek i görevlendirmiş, bir ara yayımlamıştım, tekrar atarım.

K

Evet onu okudum, sonra vazgeçmiş Atatürk araştırmadan, şu an Yen'i bilgiler varmı bildiğiniz

Barış Eğribel 2 yıl

Barış Eğribel bir konu var özellikle incelmek istediğim Abraham (ibrahim)ın mu kıtasından gelerek Mısır da bilgilerini bir şekilde aktardığı ve mısırın gelişmesinde çok önemli bir rol üstlendiği hakkında

Kevser Aryindoğan 2 yıl

İlginç

Barış Eğribel 2 yıl

Barış Eğribel mantıklı geldi bana ezoterik anlamda da mısırın sırları hala çözülemiyor

Kevser Aryindoğan 2 yıl

Bence Mısır mu kıtasının kalıntısı çünkü oradaki motifler Güney Amerika'da ki yerel halkın resimlerinde var, Haiti adalarında var

Barış Eğribel 2 yıl

Ra meses ölümlü kral Tanrı değil, ra güneş tanrısı ama anası Yok, oziris in de anası bakire değil, horus un anası isis bakire alan değildi en eski efsaneler Osiris in penisi vardı derler sonra ki versiyonlar altın veya akasya ağacından yapay fallus İle canlandırdığı kocasından horus ü doğurduğunu yazar. Apollon un anneai leto idi Zeus tan doğurdu

M

Bu kıyaslamalar saçma ve boştur mitolojik sislsile esası vardır ama bu şekilde değil. Hele Prometheus, paramatha olarak indoeuropean Tanrı'lardan biridir ama bu denilenler İle Alakası bile yoktur, Yunan mitolojisinde ise Titan olarak çok önemlidir. İnsanı yaratandır. Konseptler karıştırılmamalıdır.

M