Ziya Gökalp nasıl bir yazardı?

com-5clyn4rlkpj6ln4ia1bs.jpg
Ziya Gökalp nasıl bir yazardı?
F
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
12
12 CEVAP

O değil de Necip Fazıl'ın onun son anlarında görmüş de neler söylediğini yazmış bir eserinde. Onun doğruluğunu merak ediyorum.

F

Ben Rıza Nur'un Hayatım ve Hatıratım eserine benzediğini tahmin ediyorum

Furkan Ercire 4 yıl

Kötü bir iftira. Doğruluk payı yok.

Oğuzhan Arcak 4 yıl

Necip Fazıl Kısakürek çok sahtekar birisi bence.

Furkan Topak 4 yıl

Adını görünce bile tiksindiğim birisi.

Burak Ortaş 4 yıl

Burak Ortaş Ziya Gökalp'ı kast ediyorsun sandım. Kan beynime sıçradı bi anda kdkddodkfkc

Furkan Ercire 4 yıl

Şiirlerini beğendiğim bir kişidir. Kürtleri incelediği bir eseri var okumadım ama arkadaş Kürtçülük mevzusundan bahsetti bakmak gerek.

F

ona bir yanıt verdim onu bi oku istersen.

Furkan Ercire 4 yıl

Ayrıca kahvede milliyetçilik taslayanlara Kızılelma nedir diye sorsan Amasya elması mı derler.

F

Genelde gençler Türk ocaklarından çok ülkü ocaklarında olduğu için onlara Atsızdan Ziya gökalpten çok alpaslan türkeşten bahsettikleri için kaynaklanıyor olabilir. Ancak 12. sınıf edebiyat sınavlarında Türkçü hocalarım çok sorardı

Utku Kışlaklı 4 yıl

Bana da Lise'de sürekli bir kaç eserinden bahis edip, şair diye geçiştirdiler. Adam Sosyolojinin kurucusu ve Türk milliyetçiliğinin önderlerindendir demeye kimsenin ağzı varmadı. Abdulhamit'çi ümmetçi AKP hükumeti müfredattan bile kaldırır yakında.

Furkan Ercire 4 yıl

necip fazıl seviyor onlar nazım hikmetten bile tiksindiklerini söyleyebilirim

Utku Kışlaklı 4 yıl

şimdiki birikimim o zaman olsa ne aşık atardım hocalarla

Furkan Ercire 4 yıl

öğretmenlerle tartışmam ben genelde de tartışmıyorum zaten. Çünkü bizler birşeyler öğrenmek yerine yani karşındakinin düşüncesini nasıl çürütür mahvederim şeklinde olduğumuzdan boşmuş gibi geliyor. Yani siyasetçi olmadıktan sonra insanların kendi fikrime doğru çekme gibi bir amacım olmaz

Utku Kışlaklı 4 yıl

Türklük hakkında aydınlatıcı bilgiler vardır yazıtlarında. Ayrıca bir kişinin kitabını veya bir yazısını bile okumadan etmeden yorum yapmak yanlıştır.

com-dilx6d4n991ex5sxdvpw.jpg

F

Her şeyden önce adam bir bilim adamı.

Furkan Ercire 4 yıl

ama herkes şiirlerini okuyup, duygusal yaklaşıyor

Furkan Ercire 4 yıl

Okunmalı ancak görüşleri benimsenmemeli.

A

neden?

Furkan Ercire 4 yıl

Bilincin ve Şuurun yerindeyse her türlü kitap okuyabilirsin. Ziya, Irkçı değildir ama Irkçılığa karşıda değildir, zamanına göre Osmanlıcılık ve Milliyetçilik sentezi arasında bir çizgide ilerlemiştir. Bilgilenmek için okumakta sakınca yoktur, zira Ziya Gökalp’i referans olarak almaman lazımdır. Kitabın her türlüsü okunmalıdır, Komünist kitapları dahi okuman gerekir, gerekir ki düşmanları daha iyi tanıyasın.

A

Osmanlıcılığı sevmiyor.

Furkan Ercire 4 yıl

Türkçülüğün Esasları kitabını okumadan buraya yorum yapmaya gelmeyin lütfen. Ben konuya hakim insanları çağırdım buraya.

Furkan Ercire 4 yıl

Ben okudum Türkçülüğün esaslarını. Ters bir şey hatırlamıyorum

Ahmet Daniels 4 yıl

Köylere veya Taşralara ''Osmanlı geliyor'' dendiğinde; halk (Türkler) kenara köşeye kaçıyormuş. Ayrıca Türkler yani halkın büyük bir kısmını oluşturan Türkler Osmanlı hanedanını sevmiyor. Çünkü Osmanlı hanedanlığı Türkler'i sürekli aşağı statü olarak görüyor.

Furkan Ercire 4 yıl

Tamam en çok sen biliyosun.

Furkan Ercire 4 yıl

Açıkçası pek sevmem kendisini. Sebebi olmayan bir nedenden ötürü mü yoksa onun eserlerini okuyup Türkçülük taslayan asalaklardan dolayı mı veya "Türklerin gerçek dini Tengrizmdir lan" diyip Türkçülügün verdiği gaz ile müslümanlıktan çıkmalarından dolayı mı bilmiyorum.

M

Türkler'in gerçek dini diye bir din yoktur. Ayrıca Ziya Gökalp müslüman olmasa bile, Türkçülüğe yaptığı katkılar çok çok büyüktür. Kim olduğumuzu bize çok güzel anlatmıştır. Türkçülüğün esaslarını bi oku istersen. Ziya Gökalp dine karşı filan değildi. Ancak Ümmetçi Abdulhamit ve hükumeti ile lise yıllarından çok sorun yaşamıştır.

Furkan Ercire 4 yıl

Yine de bu izinden gidenleri kötü yola saptırılmasına engel olmamıştır. Tanıdığım ne kadar Ziya Gökalp hayranı varsa ya yarım akıllı ya da kendini aşırı Nasyonal bir herakât güden ve kendini değerli biri sanan değişiklerdendir.

Muhammet Aksakal 4 yıl

Ben şahsen hayran kaldım. Ancak çok önemli şair olmasının yanında bir bilim adamı ve sosyolojinin kurucusu. O kötü yol dediğin ne?

Furkan Ercire 4 yıl

Eserleri sayesinde insanları diğer insanlara karşı kışkırtan biri. Üzerinde çalıştığı doktorinden olsa gerek.

Muhammet Aksakal 4 yıl

Türkçü olduğu için Türklerin edilmesine göz yumamıyor. Ayrıca Abdulhamit döneminde çok sıkıntı çekiyor

Furkan Ercire 4 yıl

Atatürk'ün fikirlerimin babası diye hitap ettiği insandır. Türkçülüğün esasları Cumhuriyetin manifestosudur adeta. Atatürk'ün Türkçülüğüne büyük bir kanıttır.

İ

"Bedenimin babası Ali Rıza, heyecanlarımın babası Namık Kemal, fikirlerimin babası Ziya Gökalp'tır."

F

Atatürk'ü sadece Cumhuriyet öncesi söylediği sözlerle anmak saçma kaçmaktadır. Atatürk cumhuriyetten sonra fazla değişmiştir.

Ziya Gökalp konusuna gelirsek kendisi askeri rüştiye ve askeri idadi okuduktan sonra tıbbiyelilerin kurduğu istibtad karşıtı İhtilal Komitesine giriyor ve açıkçası benimde hoşuma giden bir durum.

Türkçülük akımının ilkelerini saptayan bir şahıstır. Sevilmese bile saygı duyulmalıdır.

B

Aynen öyle. Ama sadece o sözlerle anmıyoruz biz. Ayrıca dediğin gibi. Neye göre Türkçülük yapılıp yapılmayacağını belirlemiş adam.

Furkan Ercire 4 yıl

Türkçülük akımını bir sisteme bağlamıştır. Milli dönemin fikir babası olarak biliriz .
''Bu halkın başında bir kahraman var,
Şan onundur ama millete yarar.
Haklıdır bu şandan korksa düşmanlar. Dostlardan da varmış tiksinen, niçin?
Arttıkça bu dâhi Türk'ün şöhreti
Dağılan milletin arttı vahdeti '' adlı şiiri önem arz edilmektedir .

H

aynen öyle. Neye göre Türkçülük yapacağımızı, '' esaslarını" bize anlatmıştır. Yaşasın milletim dediği için de Abdulhamit döneminde tanıdıkları sayesinde az bir ceza ile kurtulmuştur.

Furkan Ercire 4 yıl

Bu gönderideki 2. yorum benimdi, silinmiş eğer burası bir tartışma platformu değilse nedir?
Hiçbir gerekçe göstermeden yorum silmek nedir?

A

Ne demiştin?

Furkan Ercire 4 yıl

Kürtçülüğün Esasları adlı kitabı tutmayınca Türkçülüğün esasları adlı kitabı yazdı çok değişik bir kafası var hem İslamcı hem Milliyetci-Turancı ama İslamda millet ayrımı olmadığını da biliyor. Ayriyeten son nefesini dini inancı olmadığı söyleniyor ama söylentidir, kanıtlı değildir.

Ahmet Çandıroğlu 4 yıl

%90 buna benzerdi sağolsun silmişler, neden rahatsız ettiyse anlamadım.

Ahmet Çandıroğlu 4 yıl

hatırladım. Öncelikle adam sosyoloji biliminin kurucusu. Sosyolojinin ne olduğunu biliyorsan, anlarsın. Tutmakla ilgisi yok. Adam milletleri inceliyor. Kökenlerini vs. Vs.

Furkan Ercire 4 yıl

Peki bu yorumu silmeyi gerektirir mi? REZALET

Ahmet Çandıroğlu 4 yıl