Zorunlu askerlik hakkında yapılan yorumlar

Zorunlu askerlik hakkında düşünceleriniz nedir?

M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
48
48 CEVAP

Zorunlu olmamalı meslek olarak maasla yapılmalı profesyonel yani. İnsanın cocugunu al ac birak zehirli yemek yedir dov. Tatbikat var diye götür birak köprüde kac birileri kafasını kessin

N

Zorunlu olduğu

E

Zenginlere beleş koruma

E

1 yıl olması..

L

4 yillik Uni okuyanlara 6 ay olmasi

E

Ortadoğu da öenmli

D

97/3 ler gelin sarılalım 1 yılımız yok oldu

L

Zorunlu askerlik verimden cok verimsizlik demektir aslında şöyle ki; bir defa zorunlu askerlik sisteminde profesyonel bir ordu kurulmuş olmuyor genel itibariyle çünkü 12 ayda bir sürekli devir daim söz konusu yani ordunun büyük bir kısmı acemi askerlerden oluşuyor. Ilaveten 12 ay gibi kısa bir sürede de askerlik hakkında kesinlikle tam donanım kazanılamaz. Ayrıca insanların en değerli ve verimli cağlarını heba ediyorlar. Bu ülkede gelecek planı yapan yapan her genç erkeğin önünde engeldir askerlik. Bunun yerine profesyonel orduya gecilmelidir ve askerlik meslek haline getirilmelidir. Böylece hem istihdam saglanir hem daha güçlü bir ordu oluşur hem de askeriyeye harcanan korkunç ve gereksiz yatırımlar minimize edilir. Unutmadan artık eskidendi o cephe savaşları. Günümüzde asker sayısına değil ordunun teknik donanımına ve teknolojisine bağlı galibiyetler.

G

Kaldırılmalı meslek olarak uzman şekilde olmalı

Ş

Şansınıza kusun 30 günde bitti gönüllü yaptım hemde

N

zorla olan hicbirseyi sevmem

A

Bazılarını adam eder.

M

Yaşadığımız coğrafyanın gerçeklerini görmezden gelip anti militarist söylemler de bulunan arkadaşlara birileri desin ki
Bizim güneyde komşumuz Norveç
Kuzeyde İsveç falan değil

M

Zorunlu askerlik ile ordu kavramlarını karıştırmayalım.

Bahadır Sütcü 1 yıl

Şimdi güzel kardeşim adam senı izmirden istanbuldan alıyo 1-3 ay egıtıyo gönderiyorum hakkarıye dagda gezıyon, bölgeyi tanımaya başlıyorsun hopp askerlik bitti hadı evine. Sonra yerine yenisi geliyor herşey sıl baştan. Üstelik kımseye bır katkısı olmaması bır yana devlete zarar. Ver 3-4 bın lıra maaş kur profesyonel ordunu mis gibi.

Arif Dagistan 1 yıl

Askerlik yapacak adam var. Yapamayacak adam var. Zorunlu askerlikten yana değilim.

E

Sırf zarar. Hem devlete hem vatandaşa.

B

Kesinlikle yapmam.

M

Şimdi ben nasıl askerlik yapayım kendimi biliyorum yapamam, yapabilecek var yapamayacak var

E

Öylede böylede yaptırıyorlar saçma olan şey mantık yok orda her komutan yada er hep bi üstlerinden baskı oluyor zorunlu bırakılıyor bagzı şeylere emir komuta askerin erin degeri 0 biri gelir digeri gider olayı var.

E

En fazla 3 aylık eğitim yeterli geri kalanı bos beleş işler yapıyosun.

A

Zorunlu askerlik fuzuli masraftır. Yapacaksın profesyonel ordu, hem gider azalır hem çaylak askerlerden kurtulmuş olursun.

C

Zaten dünyada savaşlar artık meydan savaşı gibi yapılmıyor. Az adamla çok iş. Binlerce zayıf askeri boşu boşuna tutmana gerek yok. Aynı işi çok daha kaliteli olarak istekli insanlara yaptır, daha karlı.

E

İlla aşırı miktarda askere ihtiyacın olursa harp ilan edersin, elinde de bugünkü askerlerin daha fazlası olur. Sürekli hepsini zorla tutmana gerek yok, boşa masraf.

E

Korkudan kekeme olan çok kötü muamelelere mağruz kalan arkadaşlarım oldu askere giden adam olmaz dahada kötü duruma gelir zorunlu askerliği gerekdirecek kosulların oldugunu kesinlikle düşünmüyorum

A

Zaten harp için askere ihtiyacın olacağını önceden kestirirsin. Ansızın bir anda binlerce adam aynı anda sana saldıramaz, önceden görürsün. İHA, Drone, radar, dürbün, uydu, vs

E

gitmeyin. Vicdani retci olun

I

Mümkünmü ki bu ülkede?

Mehmet Dimdiri 1 yıl

Cidden varmı böyle bir yasa

Şengül Usul 1 yıl

vicdani retçi bir arkadaş vardı. Az bi gugullayıp ona ulaşın ve sorun o yardımcı olur. Bendeki kafa bu olsa asla gitmezdim

Ismail Yıldırmaz 1 yıl

Var 3 ay ceza evine giriyosun sonra askere gidiyosun ülke aihm e 11 bin dolar ceza ödüyo o kadar

House Ascı 1 yıl

Böyle bir hakkın varsa neden ceza uygulansın House Ascı

Şengül Usul 1 yıl

Zorunlu işte

Ş

Herşeyden önce"Parası olmayana zorunlu" ülke şartları da malum.. O halde.. Sarayların saltanatı için fakirler ölmeli mi?

H

Askerlik kaldırılsın. Taşeron firmalara verilsin di mi ?

V

evet

Ismail Yıldırmaz 1 yıl

Hayır meslek olsun!! Dolgun ücretli tıpkı polis gibi.

H

Zaten meslek Rütbeli personel ve diğer giderler zaten miĺli gelirin 3/1'ini götürüyor. Senin dediğin gibi olursa herhalde bu oran 3/2'yi bulur

Volkan Eder 1 yıl

Zorunlu askerlik görevini yerine getirmedin herhalde?

Halil Ozer 1 yıl

Geleli çok oldu.

Volkan Eder 1 yıl

Mecburen yaptın işte.. Demek istediğim de bu.

Halil Ozer 1 yıl

Ya tamam da senin dediğin sistem ûlkeyi batırır. Verginin artmasını mı istiyorsun (ki zaten bir hayli yüksek vergi ödüyoruz)

Volkan Eder 1 yıl

15 ay boş yere geçti

T

isteyen yapsın desek ülkücüler bile gitmez

V

Sedat Peker gitmemiş örneğin.. Kendisi pek bir ülkücü geçinir.

Halil Ozer 1 yıl

ben gittim 60 gün yaptım sonra piskiyatriden elverişsiz raporu aldım sende al

A

Ana kart gidik ???

Volkan Eder 1 yıl

hayır turp gibiyim

Ali Kölge 1 yıl

İnsanın kendine kattıklarını pas geçmeyin savaş sanatını öğreniyorsunuz gerektiğinde kullanmak için insan tanıyorsunuz dostluk nedir onu öğreniyorsunuz şu anda tek sorun rütbeli tecrübeli subay kalmadı..

B

Gereksiz

O

hayatımın kayıp 7 ayı.

B

Fahişelikten pek bir farkı yok

Ö

Fakir fukara zorunlu askerlik yapmayıp ne yapacak. Ne için geldiler bu dünya ya, tüm zorluk ve zorunluluklara katlanmak için

F

Zenginler keyif yapsın fakirler ölsün düsünceleri bu

Burak Bozkan 1 yıl

Zorunlu oldu mu haksızlıklar başlar. Profesyonel askerlikte hiç bir haksızlık olmaz.

L

cok iyi

C

bir sistem

C

Fuzuli askerler yerinr profesyonel ordu olsun o kadar çok para kalırki devlete ne kadar fakir varsa evi olur ve doyar

B

Kaldırılmalı

S

Askerlik kaldırılsın manda ve himaye kabul edilsin emperyalist güçler garantör ülke adında ülkeyi işgal etsin böyle anti militarist arkadaşlar huzura ersin !

M

Çarpıtmayın askerlik değil zorunlu askerlik diyoruz. Ne kadar meraklısınız kavramları çarpıtmaya.

Bahadır Sütcü 1 yıl

Bırakın bu ütopik söylemleri Bölgeye ve gerçeklerine bakılacak olursa zorunlu askerlik falan kalkmaz Dizayn edilebilir ama kalkmaz

Metehan Koptekin 1 yıl

Bırakın bu söylemleri. Değil bölgeye istersek evrene bakalım zorunlu askerlik pekala kalkabilir. Kalkamayacağını nereden çıkartıyorsunuz?

Bahadır Sütcü 1 yıl

Paralı askerlik

Turgut Aktuna 1 yıl

Ben herkesin askere gidebilcek psikolojide olcağını düşünmüyorum.. Profosyonel askerlik daha iyi.. Ancak, coğrafi olarak ülkemiz ortadoğu çukurunda olduğu için, her erkeğe bazı eğitimler verilmelidir.. Örnek disiplin ve silah kullanımı..

A

Sadece erkekler ile kısıtlanmamalı. Bence her bireye en yakın askeri şubede istedikleri bir zaman diliminde 1 aylık temel silah ve savaş eğitimi verilebilir.

Bahadır Sütcü 1 yıl

nüfusumuz az olsa neyse de.. Ama nüfusumuz fazla, yani ilk etapta erkekler.. eğer bazı özel durumlarda kadınlarda askerlik eğitim alabilir.. 1 ay'ın yetersiz olduğunu düşünüyorum.. 3 ay gibi olsa daha etkin olur..

Adam Turkun 1 yıl

1 ay bilemedin 1.5 ay yeterli. Bildiğim kadarıyla bazı avrupa devletlerinde süreç bu şekilde işliyor. Ayrıca kadınların da eğitim alması elzem. Savaş çıktığında ne yapması gerektiğini bilmeyen kadınlar yüzünden kayıplarımız çok olabilir. Ben ellerine silah alsınlar gitsinler çarpışsınlar demiyorum. O devirler geride kaldı artık şehir savaşları oluyor. Nasıl sığınacaklarını, orduya nasıl faydalı olabileceklerini ya da protesto eylemleri yapacaklarsa nasıl bir araya gelip örgütlenebileceklerini bilmeleri gerekiyor.

Bahadır Sütcü 1 yıl

Avrupa insanalrı gibi insanımız maaleseff disiplinli değil.. 2.etapta olabilir ve isteyen kadınlar tabiki.. Tabi bunun için önce kadın kurmaylarımız, kadın komutanmlarımız olmalı..

Adam Turkun 1 yıl

Sen beni anlamadın sanırım. Ben orduya kadın personel yetiştirelim demiyorum. Ayrıca bu durumun disiplin ile alakası da yok. Olası bir savaş durumunda hele hele şehirlerimizin düştüğü bir savaşta orada yaşayan hem kadın hem de erkek vatandaşlarımızın ne yapması ve ne yapmaması, hayatta kalmak ve ülkeyi zafere taşımak için neler yapabileceğini ve neler yapamayacağını bilmesi gerekiyor. Savaş eğitimi derken ben bunları kast ediyorum. Silah eğitimi derken de kendilerini savunabilmeyi öğrenmelerini kast ediyorum. Düşman orduları şehirlerimize girdiğinde ne yapacaklarını bilmeyen vatandaşlarımızdan dolayı sivil kayıplarımız çok olabilir. Bunun önüne geçmek için de her bireye temel eğitimler verilmelidir diyorum.

Bahadır Sütcü 1 yıl

asker sayısının çokluğunu güç gibi görenler var hâlâ, İsrailden bi haber olanlar

Ş

Asker sayısının nüfüsa oranında ilk 10'da olan bir ülke İsrail .

Osman Küçükgüreşgen 1 yıl

Şivan İşeri iyi bir konuya değindin, haklısın sayı değil teknoloji ve bilim ayrıca stratejik güç önemlidir bunla bazılarında yok

Y

Bir militarist olarak yıllardır söylüyorum; askerlik zevk ve istek işidir. Öyle herkesten asker olmaz, herkes askerliği sevemez/benimseyemez. İnsan, yaptığı görevin bilincinde olmaz ise sonuçları ölüm olur. özellikle bizim gibi "mozaik" ülkelerde askerliğin zorunlu değil gönüllü esaslarına uygun düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca adayların sıkı bir denetim sürecinden sonra kabul edilmeleri, eğitimlere tabi tutulmaları önem arz ediyor.

Gönüllü olarak 4 sene zorunlu ve maaşlı, 4+ ise yıllık sözleşmeler ile maaşlı olmalı. Ayrıca kursiyerlerin/erbaş ve erlerin muvazzaf oldukları süre zarfında lise/üniversite diploması almalarının önü açılmalı, çok yönlü bir sitemin üzerine inşa edilmeli. Muvazzaf iken diploma alan kursiyerler ile derhal sözleşme uzatılmalı, ordu içerisinde açılacak olan mühendislik, tıp ve teknoloji(Ar-Ge) gibi komutanlıklarda görev verilmelidir. Ayrıca bu komutanlıklar Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na bağlanarak ordu içerisinde bir üniversite kurulmalı ve eğitim görevlileri uluslararası alanda tez ve araştırma konularını yayımlamalılar.

Not: Uzman değilim, yorumum çeşitli ordular hakkında yaptığım araştırmalara dayanmaktadır.

E

Senin ülkende daha yeteri kadar poligon yok, insanlar askerde atış yapmayı öğrenmiyorlar, sivilde öğrenmiyorlar, taktik teknik öğretilmiyor. Kaç kişi gerçekten asker oluyor? Çoğunluk hizmetçi oluyor genelde. Zorunlu askerlik varsa ya adam gibi askerlik öğretilsin, ya da kendimizi kandırmayalım. Profesyonel orduya geçelim eziyet bitsin.

L