Militarizm için ne düşünüyorsunuz? çocuklar militarist mi yetişmeli?

Militarizm hakkında ne düşünüyorsunuz. Bana kalsa her çocuğu ilkokuldan sonra her yaz tatilinde askeri kamplara yollar eğitim verdiririm. Böylece çocuklarımız gereksiz zaman israfı, disiplinsizlik ve karşı cinse fazla bağlılık hallerinden kurtulacağına inanıyorum. Sizin bu konuyla ilgili düşünceniz nedir?

com-vq5os3xwzao7iqmv08iq.jpg
E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
51
51 CEVAP

Yani çocuğunu asker bir put olarak yetiştirirdin anladım, umarım olmaz çocuğun ne diyim

A

Ben askeri öğrencilerin put olduklarını hiç görmedim. Hem disiplin demek put demek değildir.

Emre Ateme 2 yıl

Gençliğini yaşamasın, kızlarla tecrübesi olmasın, eğlenme diye bi içemeye gitmeyi bilsin, genel kültürden mahrum kalsın Bence yeterince put oldu

Arda Aydemiş 2 yıl

Askeri zeka askeri yetenekler askeri kultur ile buyuyen toplumu hayal bile edemiyorum son derece disiplin olur ama sosyal hayat olmaz o yuzden askeri hayat ve sivil hayat diye ikiye ayiriyoruz.

İlker Sinangil 2 yıl

Arda Aydemiş allahım aynı türkiyede mi yaşıyoruz. Sana. Burda bir türk silahlı kuvvetlerinin toplumdaki öncü rolünü atarım şaşar kalırsın. Yazdığından utanırsınX

Emre Ateme 2 yıl

arda sen askeri disiplinle ot olmayı karıştırıyorsun

M Enes Minezzilleh 2 yıl

her ülkenin bir ordusu olmalı ama paralı asker kullanılmasından yanayım hiçbirşey bilmeden ölüme koşan gençler yerine iyi eğitilmiş askerler tabi savaş durumunda işler deiğişir ama normal durumda insanların hayatından 1 yıl çalmak hoş değil

A

Paralı askerler hiç bir dönemde başarılı olamamıştır.

Emre Ateme 2 yıl

Savaştan bahsetmediğimi soyledik suan doguda kullanilan askerlerin buyuk bir cogunlugu sozlesmeli er yani parali asker

Asil Çoban 2 yıl

Asil Çoban yani argümanınızı anlamadım kusura bakmayın.

Emre Ateme 2 yıl

doğuda diyorum şuan paralı askerler kullanılıyor zaten

Asil Çoban 2 yıl

Valla dünyadaki en güçlü imparatorluklardan roma paralı askerlerle yönetiliyordu. Osmanlı'da uzun süre en gözde birlik yeniçeriler paralı askerlerdi. Bugün Amerikan ordusu paralı askerlerden oluşuyor.

Feyzi Dogusal 2 yıl

Disiplin güzel de sen ruh hastası yetiştirirsin.

C

Ben niye ruh hastası yetiştireyim. Ülkede yıllardır askeri liseden çıkma öğrenciler komutanlık yaptı. Hem askeri lise öğrencilerinin 3 saat maç yaparken biz 1 saatte tıkanıyorduk.

Emre Ateme 2 yıl

Çünkü her şeyin fazlası zarar. Çocuğunu sanata spora yönlendir hem vaktini iyi geçirir hem kondisyonu sağlamlaşır hemde disiplini öğrenir ayrıca duygular önemli sonuçta makine değiliz.

Ceyda Çınaroğlu 2 yıl

onun yerine savaşın kötü birsey oldugunu ogretsek

E

Realist olmak daha mantıklı bence.

Emre Ateme 2 yıl

orasi oyle ancak bu sekilde savaslar son bulmaz. Cocuklara bunu ogretmek cok riskli. Bizim eğitimcilerimiz gibi adamlarin eline kalirsa ergenlik caginda ışide katilirlar

Emrah Tekece 2 yıl

Emrah Tekece ülkemizin fetöcüler el atmadan önce en seçkin okulu kuleli askeri lisesidir

Emre Ateme 2 yıl

savaşın kötü bir şey olduğunu karşı tarafa gösteremiyoruz ama

Kutay Tohumcu 2 yıl

Kutay Tohumcu 25 yaşındaki gencecik öğretmenlerimizi şehit eden pkklılara söylersiniz bunu.

Emre Ateme 2 yıl

Iyiki cocuklarimiz sana kalmiyo.. Sana kalsa makina yapacan yawrulari...

G

İsraildeki gibi kadınlar da askere gitsin, ülkede kadına terör biter...

G

Askeri okullar matah bir yer olsaydı o kadar cumhuriyet düşmanı çıkmazdı. Demek ki katı eğitimde bir yere kadar

M

Onlar oraya bir amaçla yerleştirilmiş casuslar idi, askeri okullar olmadan bir ülke ordusunu geliştiremez, bağımsızlığını koruyamaz.

Gökhan Katılmış 2 yıl

Askerliği hissizlik putluk olarak görüyorsanız size birşey diyemiyorum. Bu ülke insanı trablusgarp, balkan, 1. Dünya, kurtuluş savaşlarını üst üste yaşamış bir millet ve ben köyüne dönüp herkesi vuran bir insan tanımadım. Ayrıca askeri liselerde zaten olan bir uygulama ve benim tanıdıklarımın hepsinin gayet güzel bir hayal dünyası var.

E

Savaşı, savaşmayı bu kadar kutsallaştırmak iyi olmazdı bence

M

Küçük bir çocuğu şiddete yöneltmek, onu kirletmek, insancıl duygularından arındırmak ne kadar da acınası bir hayal. Terör örgütlerin küçük yaştan eğittiği çocuklardan ne farkı var.
Ayrıca kimse milliyetçi olmak zorunda değil. Ben milletimi severim ama bu ülke için şuanki durumda ne kendimi defa ederim ne de sevgilimin askere gitmesini isterim. Kaç yılda kaç kişi öldü. Neden? Ülke ileriye gitti mi, değdi mi insanların hayatlarını çalmaya?

E

İyi kimse asker olmasın. Herkes kardeş olsun. Işid bomba patlatmasın. PKK öğretmenlerimizi vurmasın. Ne güzel hayaller.

Emre Ateme 2 yıl

Herkes asker olsun demek, kimse asker olsun demekle aynı. Kimse asker olmasın dediğimi hatırlamıyorum, argumanıma alakalı bir karşı argüman sunun. Ayrıca asker sayısı gücü belirtmez, tüm halkı asker olan güçlü değildir, ilkel sayılır, önemli olan kullandığın teknoloji ve olabildiğine az askeri savaşa sokup az kayıp vermektir. Orta Çağ'da değiliz. Bir eğitimli, iyi silahlandırmış asker, 20li yaşlarda mecburen askerlik yapan insanlardan daha işe yarar.

Eliz Lena 2 yıl

Kirletmek?

Kayra Karana 2 yıl

Çocuğa ne verirsen sana daha fazlasını verir. Büyüdüğün de sert yapıya sahip biri yapmanın neresi iyi?

M

Ayrıca resimdeki karşılaştırma iğrenç, saygısızca. Umarım hiçbir kadın bu zihniyetteki bir erkekle karşılaşmaz.

E

Sadece basit bir mizah.

Tahsin Tonia 2 yıl

Basit bir mizahtan ziyade bir kadın düşmanlığı okunuyor resimden.

Birol BerilMina 2 yıl

Tahsin Tonia anlamazlar kardeşim. Kafa düz çalışıyor.

Emre Ateme 2 yıl

Birol BerilMina oha nasıl anladınız bunu sorabilir miyim?

Emre Ateme 2 yıl

kafa düz mü calisiyo kadinlar uzerinden yapilan basit mizahi hakli olarak elestirmek duz dusunmek mi

Ebru Rukiye 2 yıl

çocuklar robot mu?

E

Be kadar saçma bir argüman Atatürk ortaokulda askeriye gittiğinde robot mu oldu. 10 un üzerinde savaşta savaşınca psikopat mı oldu?

Emre Ateme 2 yıl

Atatürk okula gitti her yaz tatilinde kampa gitmedi. Bırakın da çocuklar yaz tatilinde rahat etsinler.

Ebru Rukiye 2 yıl

Askeri okullarda yazları kamp olur. Kampa gitmedi demek yanlış oldu sanki. En basitinden arazi eğitimleri bir kamptır.

Kayra Karana 2 yıl

Eğer ortadoğu bataklığında varlığımızı sürdürmek istiyorsak, militarizmi desteklemeliyiz. Bugün bunun en yakın örneği İsrail'dir. İlk okul çocuklarına kendinilerini nasıl savunacaklari öğretiliyor.

T

Sonunda beni anlayan biri.

Emre Ateme 2 yıl

Emre Ateme ben de anlıyorum seni usta

Oğuzhan Adı 2 yıl

Üsteki kişisel yorumu es geçiyorum. Militarizm'i sadece savaş yanlısı olarak algılamamak lazım bu bir disiplindir ve insanın hayatına yön vermesinde etkili olur ve bu anlayış ile yetişen değerli insanlarımız da var örnek olarak Celal Şengör verilebilir bu disiplin sayesinde bugün olduğu yere geldi desek yanlış olmaz galiba bunun dışında Atatürk'de iyi bir örnek olabilir çünkü o da kendini bayağı geliştirmiş elit bir insan olmuştur. Kısacası bu disiplinin insanı elitleştirdiği kanaatindeyim.

M

Yaz tatili konusuna gelecek olursak tamamen mantıksız bir önerme çünkü 15-7 yaş aralığı aileden ayrılmayı geçtim zararlıdır stres e girerler ve stres 15-7 yaş aralığındaki bir çocuk için hiç ve hiç istemeyeceğiniz bir şeydir emin olun.

M

Askeri liseler?

Emre Ateme 2 yıl

Zaten bahsettiğim olayın içindedir bu durum bir çocuk yatılı olarak bir okulda kalıyor olabilir, zaten 8 ay boyunca ailesinden uzak kalıyor 3 ay da başka bir yere gitmesi mantıksızdır.

Mert Kethüda 2 yıl

Mert Kethüda iyide ben lisede gayet annemin yanındaydım. Benim fikrim sivil liseler için.

Emre Ateme 2 yıl

Tamam da yaz tatili adı üstünde yaz tatilidr mevsim gereği insanlar rahatlama ve dinlenme ihtiyacı duyar ayrıca sıcak mevsimlerde insanların çalışması veya bir şey ile ilgilenmesi daha zordur.

Mert Kethüda 2 yıl

Mert Kethüda ben şuan çalışıyorum kimse öyle demiyor maşallah.

Emre Ateme 2 yıl

millet bilime sanata spora yönlendirir bizde hâlâ askerlik mantığı. Ne diyim. Bunları geçmeliyiz artık. Gencecik insanlardan 1 yıl çalmak yanlış. Kalifiye insanları alanlarından 1 yıl uzak tutuyoruz. Askerlik alanında uzman kişiler tarafından yapılmalı. 3 ay eğitim görmüş ana kuzularının çatışmada işi ne?

M

Celal şengörün anlattığı anılara bakabilirsiniz. Bence tskyı tanımıyorsunuz. Askerlik illaki çatışmak değildir

Emre Ateme 2 yıl

o sadece bir örnekti. Sizin istediğiniz tüm o disiplini vs. Çocuklar sanattan spordan bilimden de alır.

Merve Coşkuntuna 2 yıl

Merve Coşkuntuna amin inşallah.

Emre Ateme 2 yıl

Tanıdığım bir çok entellektüel asker kökenliydi.

Tahsin Tonia 2 yıl

Dediğim gibi Militarizm'mi bir disiplin olarak algılamak lazım insanın düşünce yapısını ve kendisini geliştirmesini destekleyeceğini düşünüyorum ben.

Mert Kethüda 2 yıl

Böyle seyler onsekiz yasindan sonra insanin kendi secimi olmalidir, askerler parali olmali ve profösyönel egitilmelidir, yani kendi istegiyle onsekiz yasindan sonra, gerisi insan haklarina ters, medeni dusunun la biraz.

O

Militarizmin günümüzdeki pek çok sorunu çözüceği gibi, kişiyi yaşadağı hayat boyunca dimdik ayakta tutacağına inanıyorum.

Ü

Zaman israfi neymis? Atom mu parcaliyordunuz acaba?

D

İnsan yetiştirelim. Robot değil.

M

https://youtu.be/Oy3uhtzBbvM. Benim gibi mazlumun sözüne bakmadınız belki Celal hocanın sözlerine bakarsınız. Hepiniz entellektüel geçinen millete çomar diyen "humanist" gençlersiniz. Askere giden çocuk put olurmuş, askerlik kötüymüş, çocuklara bu yapılırmıymış, yazıkmış, günahmış. Türkiyede bir çok komünist arkadaşım bile bana Türkiyenin en demokratik anayasasının darbe sonrası gelen 68 anayasası olduğunu söylemiştir. Asker ruhsuz ya ondan yapmıştır. Çocuklarınız askeriyede alacağı bir havacılık eğitimi sırasında put olacağını düşünen kardeşler bir oyun karşısında put gibi 3 gün oyun başından kalkmayan çocukların özgürlüğe sahip olduğunu söylüyor. Şimdiki gençler ne etiket ne adap bilirken insan. Büyüğüne saygıyı öğrenince disiplin sahibi olunca robot oluyor öylemi. Siz çocuk düzgün not alamadığında öğretmeni döven velilere benziyorsunuz.

E

Valla aslında kimse karşı değildir fakat şöyle bir durum var bizim ülkede bunu yapabilecek hassasiyette bir sistem yok hassasiyet olmadan da bu sistemi yapmanın bir manası yok problem orada bence.

Mert Kethüda 2 yıl

Mert Kethüda o konuda haklı olabilirsin. Çözülmeyecek bir sorun olmadığını düşünüyorum.

Emre Ateme 2 yıl

Celal şengör 12 eylülü de destekliyor zaten. Unvanı vasfı yeterliliği ne olursa olsun herkesin düşünceleri sorgulamaya açıktır ve herkes yanılabilir

Onur Ftoo 2 yıl

Okullarda beden dersi tarzında askerlikle ilgili bir ders verilmeli. Sonuçta gülistanda yaşamıyoruz.

M

O put dediginiz askerler sayesinde güvende uyuyorsunuz. Paralı asker nedir ya, ben gonullu demeyi tercih ederim. Bu vatana gonul vermis emeginin karsılıgınıda elbet alacak. Ayrıca ölümle nişanlı insanlar onlar, bunun maddi bır bedeli olabilir mi? Askerine sahip çık, nasıl yorumlar bunlar okurken gozlerim doldu bazılarını.

S

Askerlik büyük oranda kendi başına düşünmeme alışkanlığını kazanmaktır. Her yaz askeri kampa giden çocuklar topluma hiçbir şey veremeyecek kadar dar görüşlü olur. Sorgulamayı ve eleştirmeyi bilmeyen insanlar topluma ancak sorun getirir. Toplumun ancak küçük bir azınlığı asker olmalıdır.

O

Çocuklarimiz tank degil insan. Onlara insani değerleri karsi cinsle nasil iletisim kuracagini sorumluluk duygusunu asilamamiz gerek savas kamplari daha vahsi dbir dunya yaratir sadece.

E

Bir yıl olmadı ya 15 temmuz olalı. Ortada silah varsa o silah patlar, bana sana veya ötekine.

M

Bir millet kesinlikle militarist olmalı

O

Şimdi hitler gibi hitler gençliği bir militarist nesil yetiştirelim demiyorum ama diğer savaş durumlarınada çoluktan çocuğa büyükten yaşlıya hazırlıklı olmayı göstermemiz lazım

O

Bence Mustafa Kemal'de kesinlikle bir militarist'ti zaten asker kökenli olupta militarizm'e bağlı kalmayan tek topluluk bizim fetöcüler

O

Yıllardır militaristim, "çocukları askeri yaz kampına gönderelim" kafasına ulaşamadım. Eğer çocuğuna disiplin eğitimi vermek istiyorsan psikolojik, pedagojik kaynaklara bakmalısın. Böylesine saçma bir önerme ne gördüm ne de duydum, zaman israfı konusuna hiç girmiyorum bile. Bir çocuğu askeri doktrinlere göre yetiştiremezsin; bunun bilincine varamaz, çocuğu robotlaştırırsın. Ancak askeri disiplin bir felsefedir, fabrikasyon üretim bandı değildir. Disiplinin bir amacı vardır, zamanı doğru kullanmak değil emniyettir. Bireysel, toplumsal, birlik emniyetidir. Hayatta kalmak ve gelişmektir. Ayrıca bir tankçı olarak ilk göz ağrım M60T olsa da Tiger ve T serisi tanklar ile Sherman'ın ayrı bir yeri vardır. Bir savaşa gireceksem motivasyonum için bu tanklarda görev yapmak isterim yoksa savaşa falan çağırmayın beni

E

Seninle arkadaş olmalıyız

Oğuzhan Adı 2 yıl

Normalde kişisel güvenlik nedeniyle internetten tanıdığım insanları eklemiyorum ancak öyle bir söyledin ki ekledim direkt

Emre Ciler 2 yıl

Oğuzhan Yılmaz Eğer yeterince cesursan...

Y

Sanat, bilim ve insanlarla iletişim olmadığı taktirde, resmen Nazi Almanyası askerleri yetiştirmiş oluruz. Örneğin İsviçre'de yaşayan insanların silah eğitimi ve her evde sığınakları var, bununla birlikte sanata ve insan etkileşimine de önem veren bir ülke. Sadece birisi olursa sağlıksız bir toplum yapısı elde edilmiş olur.

A

İlkellik.

Y

Silahlar gerçek tehditleden korunmak için kullanılabilir. Maalesef güçlü olmadan sevgi ve adaleti sağlamak da mümkün değil. Sadece empatil ve ötekinin vicdanına sığınarak adalet ve huzur sağlanamaz. Zor olan zaten silahları sadece "iyi"yi korumak için kullanmakta...

C

Askerlik değil ama bilim ilim kimya fizik biyoloji alanında kamplara alinabilirler hangi yone eğilimi varsa ORDA eğitim görsün

M

Artık cephe savaşı kalmadı teknoloji savaş i var

M

Militarizm insan doğası değildir. O disiplini alıp sağlıklı büyüyemez çocuk. Az ya da aşırı derecede karşı cinse yada kendi cinsine düşkün olmasında bir sakınca yok. Bunu torpulemeye çalışmak çocuğun küçük yaşta beynini yıkamak demektir.

K

Eğer her milletin iyi olduğu bir alan varsa Türkler'in de savaş meydanıdır bence hayal dünyasından çıkıp gerçeğe ve özünüze dönün. Militaristlik her Türk'ün kanında vardır, her Türk militarist olmalıdır.

D

Bana kalırsa İsrail deki gibi bizde de kadınlarda askerlik zorunlu olmalı ancak bu şekilde yeterli gücü elde edebiliriz. Kadınların savaş meydanında azımsanamayacak faydaları olabilir

D

Yaz okulunda askeri kampa yollama meselesine pek katılmıyorum bence çocuklar disiplinize yetişmeli evet ama 18 yaşına kadar askeri eğitim birazcık fazla kaçar sanki. Düzenli spor ve iyi verilmiş ahlak yeterlidir diye düşünüyorum.

D

Disiplin konusunda hiçbiriniz samimi değilsiniz. Disiplinin D'sini gördüğünüz an "Abi özgürlük yeaaaa diye ağlayacağınıza eminim" O yüzden hiç burada boş yapmayın. Ben 18 ay zorunlu askerlik yaptım. Her gece nöbet, eğitim, gece eğitimi, pentatlon, atış talimi vs. Anam ağladı. Varmı burada gönlüllü uzun dönem askerlik yapan? Lafa geldiği zaman mangalda kül bırakmazsınız. Genel olarak benim gördüğüm Türk milleti disiplin ve fedakarlığa geldiği zaman beş para etmez. Bir tek köylülerde acılara katlanma eşiği yüksek onlarda da bilinç yok. Yani Sovyet disiplini gibi birşey mümkün değil. Hepiniz "özgürlük" diye ağlarsınız. En iyisi kendi kapasitesini bilmek ve buna uygun bir sistem bulmak bence

C

Dediğin gibi toplumca rahata çok alıştık buna ben de dahilim ama suç eğitim sisteminde geçmişte yeri geldiği zaman nasıl kadını erkeği genci yaşlısı tek vücut gibi savaşabildiyse bence yeni nesilin doğru eğitimiyle başarılabilir o disiplin yoksa gidişat kötü görüyosundur küçük çocukları ellerinden tablet ağızlarından küfür eksilmiyo

Doruk Sayarer 2 yıl

Hayatın diyalektiği bu doruk, bilgili olursan şiddete eğilimin azalır. Bilgisiz olursan da kullanılırsın. Bak Işidcilere, adamlar yürek yemiş, bireysel olarak bizden çok daha cesurlar ama neye yarar. Emperyalistlerin maymunu olmuşlar. Bilincin olmadığı yerde cesaretin anlamı yok. Akpli kitle de cesur mesela ama onlar da kullanılıyor, birgün açlığa ve sefilliğe mahkum olacaklar. Bilinç ve cesaretin birlikte varolabileceği üstün bir sistem inşa etmek gerekli

Cemal Babataş 2 yıl

Ben zaten herkes sınıra koşup hücum etsin demiyorum ki sadece her alanda daha disiplin ve vatan sevgisi gerekiyo bize mesela bir bilim adamı da kendini vatanı için askeri için yeni teknolojiler bulmaya adasın, bir mühendis kendini yeni silah, uçak, tank bulmaya adasın anlatabiliyo muyum

Doruk Sayarer 2 yıl

Sadece nükleer silah teknolojisinde belli bir noktaya gelmen yeterli. Bence en büyük tehdit dış değil iç tehditlerdir. Emperyalistler sadece senin iç sorunlarını kendi çıkarlarına kullanır. Eğer iç sorunlarını çözersen kolay kolay yıkılmaz bir ülke.

Cemal Babataş 2 yıl

Bak mesela ben savaş durumu olmadıkça askerliği bedelli yapmayı düşünüyorum ama neden hem mesleğime hızlı başlayabilmek için hem de benim maddi desteğime fiziksel desteğimden daha çok ihtiyaçları olduğu için ama baktım ülke işgal ediliyo silahı kapıp elimden geleni yapardım

Doruk Sayarer 2 yıl

Yani bu ülkenin en fedakar, disiplinli ve acılara katlanma eşiği yüksek sınıfı köylü ve varoşlarda yaşayan insanlar, maalesef onlarda da bilinç yok, gericiler. Kemalist kesim ise hazcı, keyifçi ve çıtkırıldım oluyor. Bu ülkenin temel çelişkisi budur. Yani ülkesini koruyabilecek bilinçteki insanlarda yürek yok, yüreği olanlarda da bilinç yok

C

Yapıldı, denendi. İstediğin sonucu vermiyor. Daha çnemlisi ise şu: İsanların davranışlarını değiştirme hakkını kendinde nereden buluyorsun?

L

Her sistem, insanların davranışlarını değiştirir. Hangi sistemde yönetilirsen yönetil insanlara müdahale vardır, önemli olan en iyisini bulabilmek

Cemal Babataş 2 yıl

Toplumsal değil bireysel eğitim verilmeli bazı insanlar doğuştan daha iri ve güçlüyken bazıları daha çevik bazıları daha zekidir. Bunlara aynı eğitimi vermek maymunla aslanı ağaca çıkmaya eğitmek gibi

Doruk Sayarer 2 yıl

Bireysel eğitim verirsen bireysel çıkarları peşinde koşar. Yarın ülke çıkarlarına aykırı işler yapar, kendi cebini doldurur ve milleti soyar.

Cemal Babataş 2 yıl

Ben mesela Kemalistim ve benim gibiler daha savaştan çekiniyo belki doğru ama nedeni korkaklık değil emin ol genelde aydın kesim olduğumuz için çocukluktan beri ders dışında bir şey görmüyoruz ve hep iyi yerlerde okuyoruz doğal olarak bir vasıfsız kadar rahat canımızı riske atamıyoruz

D

Nasıl ayıyor sunuz? Neye göre aydın hissediyor ve aydın olduğunuzu iddia ediyor sunuz? Yani ülkemizde 12 yıl zorunlu eğitim alınıyor. İlaveten 4 yıl da üniversite okunuyor. Vatandaştan daha fazla ne okuyor sunuz? Aydın alımı nerede yapılıyor? Yıllık kontenjanı ne kadar? Bu dünya da herkes bencil ve kibirli sadece canının yanacağı eşiğe geldiğinde asıl yüzünü gösteriyor. Ve aydın olduğunu iddia eden korkaklar takımı hiçbir vasıfa ve cesarete sahip değiller. Yaşadığın ülkeyi savunamıyor isen aydın vb. Değil bilakis ödleksindir.

OzkAn Rayana 2 yıl

Hmm genel kültürünüz ve herhangi bir bilimsel alanda bilginiz faktör olabilir mi acaba?

Doruk Sayarer 2 yıl

her şeyi denediniz de şu çocukları bir rahat ve kendi başlarına bırakmayı öğrenemediniz gitti...

S

Çocuğu olmayan insanların çocuklar üzerinde ahkam kesmeleri de ayrıca ironik.

M

Aynen katılıyorum kardeşim. Yaban hayatı eğitimi, doğa eğitimi, hayatta kalma eğitimi vb ile birlikte atış, nizam intizam vb eğitimler ile desteklenmeli.

A

Benim de çocuğum yok fakat küçükken böyle bir eğitimden geçmiş olmayı dilerdim

A

Bu şekilde bir kıstas oluşturmak utanç verici

S

Bu düşünceyi tiksindirici buluyorum... Çocuk dediğin koşup oynamalı ağaçlara tırmanmalı çiçek toplamalı barış ve mutluluk içinde yaşamalı... Bana kalsa onlara silahların olmadığı tecavüzcülerin vb olmadığı kendini korumak için hiç bir zaman şiddete ihtiyacı olmayacağı bir dünyaya transfer etmek isterdim... Disiplinmiş... Neyin disiplini? Şu saatte kalk bu saatte yat şu işi yap robot icat edin çocuğa ne gerek var?

B