Zorunlu askerlik hakkında yorumlar?

Zorunlu askerlik hakkında ne düşünüyorsunuz? Sağlık problemleri dışında herkes askerlik yapmalı mı? Mesela bir doktorun, mühendisin, bilim adamının, avukatın (vs.) mezun olduktan sonra askerde geçirdiği vakit ülke için kayıp değil midir? Ya da vatan haini birinin yaptığı askerlik tehlikeli sonuçlara yol açmaz mı?

B
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
24
24 CEVAP

Zorunlu askerliğin zorunlu olması gerektiğini düşünüyorum. Her vatandaş temel eğitim almalıdır, kadın veya erkek farketmeden. Bunun eğitimi 20 yaşında 1 yıl boyunca patates soyma ile değil, okula subayların gelip öğrencilere ders anlatması ve örnek olması daha iyi olacaktır. Benim zamanımda üniformalı subaylar okula gelir anlatım yapardı bizlere ve ben de arkadaşlarımla asker olma hayalleri kurardım. En işe yarar eğitim çocukken ki eğitimdir. Çünkü beyne yerleşir ve çıkmaz. Mesala müslüman bir ailenin çocuğu ateist olsa bile ister istemez çocukken ki müslüman ortamı onu etkilemiş olacaktır ve ona göre yaşama zorunluluğu hissedecektir. Ayrıca vatan haini adı üstünde vatan hainidir. Zaten bunlar askerlık yapmamalıdır. Ve de lisans eğitimi alan vatandaşlar zaten kısa süreli yapıyor askerlik. Düşünmüşler yani eğitimli kişileri de.

F

Orta Doğu'dayız, farklı hayallere girmenin, değişik iddialarda bulunmanın anlamı yok. Her birey "zorunlu askeri eğitim"e tabi tutulmalı.
Bugün bile operasyonlarda profesyonel askerler görev alıyor yalnızca. Ama insangücüne ne zaman ihtiyaç olunacağını kestirmek zor.

E

Bulunduğumuz corafya acisindan askeri eğitim her bireyin kadinlarda dahil almasi gerekli olan bir eğitim eğer dünyanin öbür ucunda olsaydik gereksiz olabilirdi

U

Keyfe keder bir coğrafyada yaşamıyoruz. Öyle dengelerin politik kurulduğu bir avrupa ya da coğrafi olarak hiç bir tehdit unsurunun var olmadığı amerika kıtasında değilz. Bulunduğumuz yer belli...
Askerlik eğitimi şart mı? Evet... Askerlik hizmeti yapılmalı mı? Hayır... Bizde eğitim yok ama hizmet var. Problem buradan kaynaklanıyor.

her birey uzun / kısa dönem - Üni mezunu - İlk okul mezunu ayrımı yapılmadan tek tip askeri eğitim almalı. 6 ay boyunca bu eğitimden geçmeli söz konusu eğitimde sadece 3 defa formalite icabı tüfek atışı yapılıp bırakılmamalı. Hakkıyla silah eğitimi, askeri disiplin, operasyon disiplini ve eğitimi vs... Verilmeli. Yarın öbürgün bir seferberlik söz konusu olursa bu insanlar vazifeye hazır olmalı.

kifayetsiz ve beceriksiz hükümetimizin bir kaç dokunuşu bile suriyede geri dönülemez hasar bırakmaya yetti. Artık suriye'de eski üniter yapı söz konusu olamaz. Emevi camiisine gireceklerdi, şimdi güneyimizde kürt devleti kurulacak!

yarın bi 30-40 yıl sonra esed'in torunu azıtıp "kocatepe'de cuma kılıcam" diye ülkeye girmeye kalkarsa o üni mezunu bebelerin pofuduk götlerine kıyamadığımızdan askeri eğitim vermeme kararı bizim içimizden geçer!!

R

Vatana hizmet sadece askerlikle olmaz

S

Vatana hizmet sadece askerlikle olmaz, ortadoğu ile avrupa arasındaki ülkede askerlik zorunlu olmazsa da vatan diye bir şey kalmaz.

R

20 yaşındasın. Hergün güneş doğarken kalkıyorsun spor yapıyorsun, sağlıklı besleniyorsun, annen baban yok, müthiş bir disipline giriyorsun, adam oluyorsun bir nevi... Hayatın boyunca çalışacaksın, sorumluluk alacaksın, bunlara hazırlık yapıyorsun. Diğer yandan askeri eğitim de hayatın boyunca bir Türk olarak ise yarar. "15 temmuzda tank süren atletli dayıları" unutmayalım

C

Tank değil zpt ve zma onlar. Onları sürmek otomatik araba sürmekten daha kolay. Vitesleri direksiyonda .

Mete çetin 6 yıl

M113 kullandiklari bn bile hic araba bilmeden kullandim

Özmen Suluk 6 yıl

örnek olarak söyledim doğrudur. Daha 1 sene var gidip ogrenicez. Teşekkürler.

Can Sarıal 6 yıl

Milli guvenlik dersi vardi lise 3 te ne guzeldi gelir anlatirdi dogudaki gorevleri olaylari biz lise sondayken kaldirildi acaba neden

Ö

Paralı askerlik daha tehlikelidir bu yöntemle ordudaki yozlaşma en aza indirgenir ve birliklere yenilikleri daha kolay adapte edebilirsin

B

Bir elektronik mühendisini er gazinosundaki televizyondan sorumlu yaparsan, bir elektrik mühendisini koğuşun ışıklarından sorumlu yaparsan, tabiiki bu gençlerin zamanına yazık edersin. Onları daha verimli kullanırsan hem o gençlere yararlı olur hemde devlete yararlı olur.

E

Küçük şeylerde kullanıyorlar sadece örn: Su ısıtıcını tamir etvb. Diğer elektrik hatlarında yada diğer elektrik işlerinde askere yaptırmazlar hayatını tehlikeye artırmazlar

Ali Tüter 6 yıl

Ben elektrik hatlarından bahsetmiyorum kaldıki elektrik ve yüksek gerilim hatlarının bakım ve onarımından askeriye değil elektrik dağıtım şirketleri sorumludur.

Ekrem Çarkı 6 yıl

Paralı askerlik ordu ile halk arasında ki bağı yok eder. Zorunlu askerlik bu bağı ayakta tutuyor. Ayrıca hiç köyünden çıkmayacak insanlar askerlik sayesinde hiç göremeyeceği yerleri görebiliyor. Tanıyamayacağı insanları tanıyor. Türk genci tarih yazıldığından beridir asker olarak doğmuştur şimdi de öyle olmak zorundadır.

M

Türkiye de mühendis veya doktor olmak tamamen ezber işi pratik ve teknik bilgide bir çoğu yetersiz eksik kalıyor alaylı biri çekirdekten yetişip bir mühendisten daha iyi iş ve çalışma verimi yaratır kasmayın Türkiye'nin 81 değil 15 ilinde üniversite olmalı askerlik tamamen halkın bilinçlenme ve silah eğitimine tabi tutulup olası bir savaş durumunda hazırda asker sayısı yükseltmesi için uygundur

B

Ayrıca kaç tane böyle büyük başarıya imza atmış mühendis var amk Hakkari de okuyan boş birisi ve Kars'ta okuyan boş birisi mi yarar sağlayacak bir çoğu iş o bu kolay diye bu bölümleri tercih ediyor akıl ve çalışma yatkınlığından değil o yüzden kasmayın

B

doktorlara da orda ihtiyaç var ve amacına uygun kullanılıyor. Bilim adamları kendi iyilikleri için kısa süreli de olsa askerliği öğrenmeliler. "her Türk asker doğar" diye bir sözümüz varken Türkiye topraklarında askerliğin zorunlu olması normal ve sevimli sadece.
vatan haini de olsa maximum yükseleceği konum belli pek bir etkisi olmaz askerlik yaparken. Zaten azınlık kalır içeride köpek gibi susar

J

Kuleli askeri lisesinin bilimsel alanda Tübitak'a sunduğu bir çok proje var. Soruya gelince, bence bir sorun olmaz hatta militarizm ile bilimde ve sanatta disiplinli, milletini seven ve irade sahibi insanlar daha verimli çalışır. Vatan haini olma potansiyeli taşıyanlarda bu milliyetçi ruh içinde erirler.

U

Bana göre profesyonelliğe geçilmeli. Fakat bu demek değil askeri eğitimden mahrum kal. İlkokuldan beri disiplin, paramiliter eğitim verilmeli herhangi bir savaş çıkması halinde herkes disiplin, temel eğitim almış halde olması lazım. Türkiyede 459.000 mevcut güç var.(belirtilen) bunun içinde askerlik dönemi gelen kişiler yoktur(kendimce).

A

Bilmem hangi ilin dag basinda kurulmus heryonuyle yetersiz bir univerliseye zar zor kabul olup zar zor bitirmis bi muhendis, doktorun askerlik yapmasi ulke adina bi zarar degil... Zaten boylelerinin iş bulmasi zor oldugundan zaten en az 1 yil bos gezecek.. Ama bogazici, itu, iu cerrahpasa gibi yerlerden onur diplomasiyla mezun olanlari hemen askerlige almak bi kayip sayilabilir..

T

Yorumların çoğunu askerlik yapmayan arkadaşlar söylüyor heralde askeriye mükemmel disiplin yok çakı gibi adam çakı gibi asker olmuyorsun ayrıca zorunlu olsa bile temel eğitimler max 3 ay da verilecek eğitimlerdir çoğu gencin 1 senesi boşa gidiyor. Yapılan düzenli herhangi bir iş yok.

B

Beyler askerde bize adam akıllı askeri eğitim mi veriyorlar yoksa egoist komutanlarla dolu yerlerde patates soydurup tuvalet mı temizletiyorlar

E

Patates soydurma meselesi yok. Kendimden değil ama kendi babamın senesinde bile makine ile soyuluyormuş

Ali Tüter 6 yıl

Arkadaşlar yorumlar çok güzel bende çoğunuza katılıyorum ama felsefik olarak zorunlu askerlikten bahsetmiyorum. Günümüzdeki askerlikten bahsediyorum. Babam asker ve benimde çocukluğum hakkari'de van'da şırnak'da; kışlalarda taburlarda geçti. Bahsettiğiniz disiplin ve eğitim kesinlikle verilmiyor. Aksine ere özgüven kaybettiren, gururunu inciten hatta vatan sevgisinden uzaklaştıran bir ortam var.. Üstlerinin tabiri caizse her b*kunu yapan altlardan ibaret. Sanki askerlik askerlik değil ayak işleri yapma merkezi, tabi bu ayak işlerini geleceğin doktorları mühendisleri vs yapınca ben üzülüyorum... Bahsettiğim durum bu. Yani bu bana göre tamamen saçma ve gereksiz bu uygulamaya siz gençlerinizi sokarsanız sadece maddi değil manevi kayıpta yaşarsınız.

Lakin keşke bahsettiğiniz gibi olsaydı askerlik. Her çıkan cesur, güçlü, disiplinli, militaris, orduya güveni tam olsaydı... Ama durum bu değil arkadaşlar.

B

Olayı güzel özetlemişsin.

Batıkan Fakıoğlu 6 yıl

Burak Kurtman o dediğin kışladan kışlaya değişir... Maalesef piyade askerlerin çoğu o şekilde... Ben jandarmaydım. Askere giderken antimilitarist fikirlerle sırf askerliği aradan çıkartmak için gittim. Orada aldığım eğitim ve gördüğüm tavır hem sosyal hem siyasi anlamda çok fikrimi değiştirmeme yol açtı... Halen daha komutanlarımla telefonda görüşürüm. Şehrime yakın yere tayini gelen komutanlarımız oldu yakın çevrede yaşayan tüm arkadaşlar toplanıp ziyarete gittik, eski günleri andık vs...

Nerede, kiminle, nasıl askerlik yaptığına bağlı birazda...

R

Her kesimden insan askerlik yapmalı. Sadece fakirin çocuğu değil.

H

Bahsettiğim konu fakirlik zenginlik değil, eğitimli eğitimsiz farkı. Fakir biri doktorda olabiliyor

Burak Kurtman 6 yıl

Bilimadamı oldu diye askerlikden kaçış yok.

Huseyin Saygun 6 yıl

Yarın savaş çıksa o bilim adamı kendini gerektiğinde nasıl koruyacak herkesin eğitim alması şart hatta şuan verilen askeri eğitim bana göre yetersiz çok daha ağır şartlarda eğitim verilmelidir çünkü barış zamanı akan terin savaş zamanı hayatını ve ülkeni kurtaracaktır

A

Once lise fizigini hazmetmemiz lazim, ondan sonrasi kolay

Y