Antidepresan zararsız mıdır?

Ben Antidepresan kullanırım bana bir şey olmaz mı diyorsunuz ?

Siz hiç `Traci Johnson` diye birini duydunuz mu ?..
19 yaşındaki genç traci, çok satan bir ilaç firmasının ürettiği anti-depresan ilacının test deneylerine katılan bir denek. Hiç bir sağlık sorunu olmamasına rağmen 7 şubat 2004’de kendini asarak intihar ediyor. Bu gence tekrar gelicez ama daha eskiye gitmemiz lazım. Konunun en başına..

1950’lerin sonunda verem ilacı üzerine çalışırken tesadüfen bir ilaç bulunuyor. Adı iproniazid. 1958’de piyasaya sürüldüğünde amacı mutluluk vermek olan bu ilaç, anti-depresanın babası. Toksik yan etkilerinin olduğunun anlaşılması üzerine 1960’larda piyasadan hızlıca çekiliyor.
yerine devreye marplan ve nardil sahaya çıkıyor. Birer toksin deposu bu ilaçlar kullanıcıları zehirliyor, o yüzden bu ilaçların bir şartı var, birlikte alındığı gıdalara dikkat edilmesi ve alkolle kesinlikle alınmaması gerekiyor.
1976 yılında, eli lilly adlı ilaç firması, fluoksetin adlı molekülün, serotonini geçici olarak inhibe ettiğini buluyor. Bu milyar dolarlık rantın ve depresyon salgının da başlangıcı demek. 1987 yılında bu buluşunu ilaç olarak piyasaya sürmeye hak kazanıyor. 1990’lı yıllarda eczanelerde prozac adıyla var olan ve yılda 400.000.000 kutudan fazla satan bu farmakolojik muska’nın pazarı tüm ilaç firmalarını harekte geçiriyor.
Peynir ekmek gibi satan bu ucuz hapları üreten üretene.. Makaleler, köşe yazıları, ünlü profesörlerin tavsiyeleri ile devam eden kampanya süreçleri ve en önemlisi ilaç firmaları ile işbirliği yapan bazı doktorların reçetelerine giriyor hepsi birer birer. Modern insanın mutsuzluğu için mutluluk iksiri. Al ve yut, mutlu günler senin olsun ama kazın ayağı öyle değil.
Çağımızın anti-depresan terörü hızlıca ilerliyor.
Seroxat, zyprexa, effexor ve daha onlarcası. Sürekli halktan saklanan intihar vakaları, sonu ölümle biten yan etkiler ve kesilen milyar dolarlık cezalara rağmen insanlara ölüm getiren, bugün türkiye’de ise denetimsiz satılan altın yumurtlayan tavuklar.
Yukarıda adı geçen ilaçlardan seroxat/paxil, kullananları intihara sürükleme potansiyeli olan antidepresanların en başında geliyor. 2003 yılında ingiltere’de ilaç kontrolleri, seroxatın intihar eğilimini artırdığı için 18 yaş altı çocuklara yazılmasını yasaklanmasını istiyor. ( 1 ) bu ilacın üzerine `24 yaş altında intihar eğilimine sebebiyet verebilir` yazdırıyorlar ama satılmasını durduramıyorlar ( 2). işin kötüsü, bu uyarı kutuya yazılana kadar ilaç, ingiltere’de 18 yaş altı çocuklara çoktaaan yazılmış durumda… gençlerde intihara eğilime sebebiyet verdiği bulunan bu ilaç sadece gençler değil yetişkinlerde de intihar eğilimine sebebiyet verdiği bulunuyor. Sayısız şikayet, mahkeme sonrası, 2007 yılında ilacın etiketine “kan şekerini bozar, diyabet hastalığını ” tetikler yazılabiliyor sadece. Oysa FDA öyle demiyor. FDA, bu anti-depresan ilaçların, yaşlılarda beklenmedik erken ölümlere sebebiyet verebildiğini açık açık söylüyor. Kim takar ?
Yalnızca Amerika’da, 1993’ten 2009’a kadar seroxat adlı depresyon ilacını üreten şirket bir milyar dolara yakın ceza ödüyor. Rakamla da yazayım bari 1.000.000.000 dolar !. bunun yaklaşık 390 milyon doları, sadece `intihar ve intihara teşebbüse sebebiyet verdiğinden` , 200 milyon doları bağımlılık yaptığı ve sakat doğumlara sebebiyet verdiği için. ( 4 )
üstelik bu firmaya ilgili sebeplerden açılan davalar hala devam ediyor. Ama canına minnet, getirisi yanında götürüsü ne ki ? ( 5 )
John Hopkins üniversitesi, hamilelikte ve öncesinde alınan antidepresan ilaçlarının, çocukların otistik olmasına sebebiyet verebildiğini ortaya koyuyor. ( 6 ) onu doğrular şekilde, amerika’da 80’lerden, 2013’e kadar çocuklarda otizm hastalığı yirmi kat artmış durumda. Aynı süre zarfında antidepresan kullanımıise %400 yükselmiş.. ( 7 )
dünyada 17 milyondan fazla kişinin kullandığı zyprexa adlı depresyon ilacı için, 2005 yılında yalnız amerika’daki mahkeme kayıtlarına 8 binden fazla şikayet geliyor. Fda, isim vererek zyprexa vb depresyon ilaçlarınınyine aynı şekilde beklenmedik erken ölümlere neden olabileceğini açıklıyor. Üstelik, bu ilaçlar belirgin yan tesirlerinden dolayı halen mahkemelik olmaya devam ediyor. Ama umrunda mı birilerinin? İsim verse bile sürekli bu firmalar onaylı formülleri başka ticari adlarla piyasaya sürüyor. İsmi değiştir yeniden sür.. Kurnazca değil mi ? ( 8 )
Aynı ilaçlar, farklı ülkelerde farklı adlarla satılıyor ve hatta yeri geliyor başka ilaçları anti-depresan diye yutturuyorlar insanlara. ( 9 ) koca ilaç devipfizer bile, 2004 yılında sara hastalığı için onay aldığı neurontin adlı ilacı, anti-depresan olarak reçetelere sokuyor. Bunun sonucu ölen insanların hayatlarını geri getiremiyor belki ama ceza olarak 430.000.000 dolar ödüyor. ( 10 )
İkinci nesil antipsikotikler var bir de antidepresan diye verilen. Örneğin risperdal; şizofreni, manik-depresyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Anti-depresanların ortak karakteristiği olan yan etkilerinin haddi hesabı yok ve yine ne tesadüf ki tekrar intihar vakaları yaşanıyor. ( 11 )
Haziran 2012’de texas mahkemesi, risperdal’ın üreticisi johnson & johnson ‘a medikal sahtekarlıktan 158 milyon dolar ceza kesiyor. Sebebi ise, ilacın güvenliği yan etkileri konusunda yanlış bilgiler vermesi. Sahtekarlıkcezaları hep bu ilaç firmalarına gidiyor. ( 12 )
İngiltere hull üniversitesi’nde prof. Dr. İrving kircsh önderliğinde ingiliz, kanada ve amerikalı bilim adamlarından oluşan bir araştırma ekibi bu ilaçları yakından inceliyor ve ne buluyorlar biliyor musunuz ?
Bu ilaçların plasebo etkisi dışında aslında fark edilir bir katkısı yok. Yani aslında depresyon hastaları, bu hapları aldığında iyileşeceklerine inandıkları için aslında iyileşiyor. ( 13 )
Harvard dahil pek çok üniversitede ders veren amerikalı prof. Dr. İrving kirsch, depresyon tedavisinde anti-depresan kullanılmasını kesinlikle reddediyor. Ne mi oluyor anti-depresan kullananlarda;
Büyük çoğunluğunda cinsel fonksiyon bozukluğu.
Hamilelik sırasında kullanımında bebeğin otizm riskinin üç kat artması.
Bağımlılık yaratması ve bırakıldığı takdirde hastalığın tekrar nüksetmesi.
En önemli sorunu ise intihar eğilimi.
Bazılarında ise cinayet. Evet yanlış okumadınız cinayet. ( 14 )
Örneğin, popüler anti-depresanlardan effexor’un üzerinde intihar dışında ” cinayet eğilimi yaratabilir ” ifadesi yer alıyor. Yani kullananın sadece intihar eğilimine sahip olmasına sebebiyet vermiyor bu masum ve ucuz hap aynı zamanda öldürtüyor da ! ( 15 ) yan etkileri takdire şayan. Sahtekarlık cezaları milyar dolarları aşmış, ilaç firmalarının bu bulgulara itiraz edeceklerini belirtmeme gerek var mı ?
İnsan sağlığından çok parayı önemseyen şirketler bu bulgulara karşı makale ve araştırma sonuçları yayınlıyor. Ama namuslu bilim adamlarının mücadelesi bitmiyor.
2008’de erick turner, anti-depresanlar üzerine yapılan araştırmalarda olumsuz çıkan sonuçların sadece %8’inin rapor edildiğini deşifre ediyor. %92’lik olumsuz sonuçlar kayıtlara bile geçmiyor. ( 16 )
Paranın dini imanı yok. Anti-depresan pazarının da ucu bucağı. Anti-depresan kullananlar bağımlı hale geliyor, ölümcül yan etkileri ile başbaşa kalıyor
FDA, 2009 yılında bir çok anti-depresan’ın üzerine nöroleptik malign sendrom ( nedeni tam olarak bilinmeyen ve ölümcül tehlikesi olan sinirsel hastalık ) a sebebiyet verebilir ifadesini koyduruyor. Yani, kullandığınız için sebepsiz bir şekilde ölebilirsiniz ama merak etmeyin bu sadece bir yan etki.. ( 17 )
Paranın satın alamayacağı şey yok derler, dr. Joseph biedermanve onun gibileri bir çırpıda alıyor mesela. Çünkü bu pazar milyar dolarları temsil ediyor.
Dr. Joseph Biederman’ın üniversiteden kazandığı para, ilaç firmalarından kazandığı paranın yanında bir hiç. Kongre, dr. Biederman’ın yukarıda adı geçen anti-depresan firmalarından kazandığı paraları beyan etmediğini ortaya çıkarıyor. Koca harvard tıp fakültesi doktoru, para için anti-depresanların çocuklar üzerinde kullanımı teşvik ediyor ve karşılığında cukkayı indiriyor. İlaç firmalarından aldığı paralar milyon dolarları buluyor. ( 18 )
Piyasayı bu ve bunun gibi ilaç şirketleri daha çok kar edip nemalansın diye uğraşan adamlar dolduruyor. Öyle bir pazar ki eli lilly’nin cirosunun 3’te 1 sadece zyprexa adlı anti-depresan’dan geliyor.
İnsanlar bu hapları kullandığında aslında nasıl bir yan etkiyle karşılacaklarının tam olarak farkında değil.
ABD tarihinin en yüksek cezalarını sahtekarlık, bilgi saklama, yan etkileri gizleme gibi suçlardan ödeyen ilaç şirketlerinin merck co ( ödediği ceza; 4.85 milyar dolar ), pfizer ( ödediği ceza; 2,3 milyar dolar ), eli lilly ( ödediği ceza;1,46 milyar dolar ) yanında sizin beş kuruşluk sağlığınız ne ki ? ( 20 )
Ben kullanırım bana bir şey olmaz mı diyorsunuz ?
İşte orada garibim `traci johnson`’un hikayesi başlıyor..
Traci Johnson, hiç bir sağlık sorunu olmayan, 19 yaşında bir genç. Para sebebiyle, anti-depresan üreticisieli lilly’nin yeni yıldız hapı duloxetine ‘in deneği olmaya karar veriyor. Ve deneklik esnasında “sürpriz bir şekilde ” intihar ediyor. Eli lilly’nin eli ayağı birbirine dolaşıyor çünkü duloxetine, artık gözden düşen prozac’ın yerine koyabilecekleri tek ilaç ve milyar dolarlık bir getiri bekliyorlar. Eli lilly’nin tek umudu fda’nın olayı kapatması. Ve tuhaf bir şekilde beklenen oluyor. Fda, bu intihar üzerine hiç bir araştırma yapmadan testlerin devamına onay veriyor. Ve ilaç cymbalta adıyla piyasaya sürülüyor. Bu ilacı kullananlar arasında 41 ölüm ve 13 intihar vakası tespit ediliyor, olayı the independent gazetesi duyuruyor. Üstelik deneklerden dört kişinin daha intihara teşebbüs ettiği bilgisi sır oluyor. Fda, bu intihar ve ölümlerin araştırılmasını ticari sır olarak gördüğünü söylüyor ve hop gerçeklerden halktan gizleniyor. ( 21 )
Yaşanan intihar ve ölüm vakaları sonrası fed’i korku sarıyor ve ilaç piyasaya sürüldükten 1 ay sonra 18 yaş altı için intihar potansiyeli ve ölümcül yan etki taşıdığı için siyah kutu etiketi uyarısıyla bilgilendirme mecburiyeti getiriliyor. 18 yaş üstü yaşanan ölümlerde göz önüne alınınca bu yaş 25’e çıkartılıyor. ( 22 )
Bugün hala Türkiye’de gidip en yakın eczaneden alabileceğiniz bu ve benzeri ucuz ilaçlar, birer ölüm hapı. Bu ilaçları da üstelik, abd tarihinin sahtekarlık sebebiyle en büyük cezalarını ödeyen şirketler üretip pazarlıyor. Daha beslenme şeklinizi sormayan bazı psikiyatrlar, iki dakikada size bunları reçetenize işliyor. Türkiye’de ise eczaneden bir koşu alınıp kullanılabiliyor. Geriye de iyileşeceğini uman canı tetikte insanlar ve ceplerini ” yaşam vaat ” edip ” ölüm ” ile dolduran dev şirketlerin hükümranlığı kalıyor.
Antidepresan ilaçları hastaları daha agresif ve saldırgan, içine kapanık yapma gibi yan etkilerinin yanında bazı hastaları da intihara sürükleme eğilimine neden oluyor. Kurnaz ilaç şirketleri, lisans anlaşmalarından dolayı aynı ilacı değişik isimlerde satıyorlar. Bana inanmıyorsanız prospektüslere inanın. Kaşıntı değil yan etki ölüm bak. Otizmi hiç saymıyorum bile.
bu kadar olaydan sonra hala antidepresanların masum olduğunu savunmak, insanlık ve tıp adına utanç verici değil mi ?
Bu ilaçların en büyük pazarlama taktikleri kullananların mutlu olacağına dair yarattıkları havadan başka bir şey değil. Modern dünyanın bir ruhsal durumu olan depresyon kalıtımsal, çevresel, hormonal, duygusal nedenlere bağlı bir çöküntü halidir.
Anti-depresanların hiçbiri, psikiyatrik hastalıklara kalıcı bir çözüm getirmez.

Siz size söylenen yalanlara inanmayın. Televizyonlar, bilgisayarlar, kablosuz internet, cep telefonları, elektromanyetik alanlar, gıdalar, mutfak aletlerinden aldığımız ağır metaller, metal iyonlar, fastfood gıdalar, katkı maddeleri, vitaminler, mineral eksikliği, aldığımız ilaçlar, kötü beslenme alışkanlıkları, düzensiz uyku, hareketsizlik, depresyonu tetikleyen öğeler ve çevresel faktörler olarak psikiyatr’ların üzerinde durdukları konulardır.
çikolata, muz, fındık, fıstık ve balık gibi bir takım gıdalar, güneş ışığı, spor, müziğe ve hobilerinize verin kendini.
ve şaka yapmıyorum sevmek ve sevgi dolu olmak depresyonun en temel ilacıdır.
unutmadan evet, sizin sağlığınızı önemsemeyen o kötü dostum ben.
” kullanma yeaa ” diyen cahil bir hırboyum..
Ve emin olun, gerçekleri sizden saklayan bu dost ilaç firmaları, mutluluğun ilacını bulmuş olsalardı, size eczanede kutusunu 50 liraya satmazlardı.
Meraklısına not; Her ilaç toksiktir ( yani zehirli ), toksiğin etkisi dozaj ile belirlenir. İproniazid gibi ilaçlar monoamine, oxidas tutucular (monoamine oxidase inhibitör) kategorisinde sınıflandırılır. Monoamine oxidas, nörotransmitterler adı verilen serotonin, pinefirin gibi mutluluk veren hormonları metabolize eder ya da yıkar. Yani, monoamine oxidası tutarak mutluluk artırıcı hormonların düzeylerini yükselterek, depresyonu düzeltmeye çalışır.
ALINTI

H
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
57
57 CEVAP

Antidepresan kullanırken bir kaç kere düşünmeli

L

Çok önemli bir makale..

R

Gerçekten çok kötü durum yıllardır efeksor içiyorum artık dozaj düşürüp bırakmaya gectim yaptığını yaptı toksinlerden hacamatta kan bile zor çıktı sürekli içtiğiniz ilaç varmı diye sordu belli oluyor nekadar sık yaptirirsaniz anca temizlenir dedi kurtulsam artık ilaç içmeyi hele depresan asla

H

Hatice hanım doktorunuza danışın ve onun yardımıyla bırakın, ben bir sene kullandım eşimin ve doktorumun desteği yardımıyla bıraktım. Emin olun hiç bir yararı yok, ben kendimi çok daha iyi hissediyorum 7 senedir.... Tabi karar sizin.

Zübeyde Kömür 3 yıl

Tabiki dr birlikte 150 mg şimdi 75 mg öyle birakıcam bir gün içmemek bile kötü yapıyor insan kendinden korkuyor ınş kurtulucam rabbim hepimize şifa versin sağolasın Zubeyde hanım

Hatice Sarikaya 3 yıl

Geçmiş olsun, saglikla kalın

Zübeyde Kömür 3 yıl

Cymbalta kullananlar özellikle okusun lütfen.

H

Bu ilaç benim hayatımı mahvetti kimseyede tavsiye etmem

Hikmet Hızal 3 yıl

Aman kullanmayın.

Hülya Berkant 3 yıl

1 hafta içtim ve soluğu hastanede aldım sonra değiştirdi dr um

Hikmet Hızal 3 yıl

Hülya hanım çok güzel bir makale bu.. Ben 21 senedir antidepresan kullanan biriyim.. Bağımlılık yaptımı.. Yaptı elbet.. Burda yazılı olan efexor prozac kullandığım ilaçlar.. Zararını gördümmü gördüm.. 3 sefer ara ara bıraktırmaya çalıştı dr um ama 8 ay 4 ay gibi aralıklarla hastalığım tekrarladı.. Hiç ama hiç istemiyorum içmeyi.. Dirayetliyim sabırlıyım dayanıklıyımdır ama bu hastalık karşısında diz çöktüm.. Kızım psikolog oda istemiyor içmemi ama artık şu an beyin kimyam bozulduğu için çok zor olduğu fikrinde.. Merak ettiğim soru bu kadar psikiyatristler bu kadar okuyup bu mesleği seçiyolar ama ilaç vermeden başka türlü tedavi edemzler psikologlar terapiyle tedavi ediyolar.. İlaçlar olmucaksa bu dr lar mesleğini nasıl yapıcaklar

H

Bunu onlara sormak lazım. Ama ilaçsız tedavi yöntemleri de var bildiğim kadarıyla. Hemen vereyim ilacı göndereyim modunda olmamalılar.

Hülya Berkant 3 yıl

Bencede olmamalılar ama devlet hastanesinde bu bu şekilde yürüyor çünkü çok gelen var hastane sayısı doktor sayısı az en fazla seni ne kadar dinleyebilir doktorlarda istedikleri gibi icra edemiyor mesleklerini özel çok pahalı ne yazık ki durumu olan gidebiliyor bende yeni yeni özele gitmeye başladım 1 ayda 1000 lira verdim doktorum beni 2 saate yakın dinliyor tüm detaylarıyla inşallah iyileşirim ne çok bu sıkıntısı olan insan var tamamen defonksiyone etmiş durumda bu hastalık beni kişiden kişiye görede değişiyor kimi daha dayanıklı oluyor ama nefes alamıyorsun daralıyosun ölüyorsun ya nasıl ilaç içmiceksin nasıl başa çıkıcaksın soruyorum size

Burak Gergin 3 yıl

Burak Gergin aynı soruları bende soruyorum içinden ilaçsız çıkamıyorum işte

Hikmet Hızal 3 yıl

Hülya Sulhan ilaçsız tedavi terapilerle oluyor onlar zaten psikologların işi. Ama beyin kimya dengeleri bozulunca çok kötü sonuçlar çıkıyor bu intihara bile götürüyor o yüzden bu ilaçlara hiç bir zaman kurtarıcı demek istemiyorum ama bu anda bir kurtarıcı oluyor.. Evet beyinle oynuyor bazı yerleri uyuşturuyor bazı yerlerini uyutuyor donduruyor ama o anlık hayat kurtarıyor.. Hele hele Rabbim kimseye yaşatmasın MAJÖR türü varki ilaçsız mümkünü yok düzelmiyor. Hem ilaç hem terapilerle normale dönüyor.. Bizimm devlet hastanelerinde sadece 3 dk veriliyor her bir hastaya.. Oda sadece ilaç yazmak için.. Bununda ne dr verimli olur nede hastaya bir faydası.. Rabbim kimseleri darda koymasın

Hikmet Hızal 3 yıl

Ben hiç bir şekilde onermiyorum, kurtarıcı değil hayat bitirici şeyler bunlar.

Hülya Berkant 3 yıl

laroxyl 25 mgden 4 tane içiyorum kağıtta normal doz 25*4 yazıyor pek bişi yapmıyor gibi

F

O ilacın 10 mg günde bir defa akşam alıyordum çığlık çığlığa uyanıyordum siz günde 4 defa alıyorsunuz bir de .

Yasemin Altun 3 yıl

yan etki doza bağımlı değil

Furkan Azıtepe 3 yıl

Doğru ağrı kesici bile hastanelik ediyor beni.

Yasemin Altun 3 yıl

Ben 2004 te 10 mg ile başlayıp 25 mg 10 veya 11 ay kullandım. Yan etkisi hiç geçmedi. Doktora bırakacağım dedim. Sakın dedi. Belki bir ömür kullanacaksın dedi. Ama ben bıraktım hemen. Uyku derinliği için verdi güya. O zamanlar bitkiselleride bilmiyordum

Şermin Menn 3 yıl

söylüyorlar ilaçlar faydadan çok zarar diye Dr konuşup bu ay magnezyum hariç herşeyi bırakacağım diye.

Yasemin Altun 3 yıl

günde kaç tane hap içtiğimi duysanız oooo sabah dolorex 8 dde kalkıyorum bir tane 10 da birtane 12 de 1 tane 15 gibi majezik 18 de majezik yatınca larozyl

F

dolorex ve majezik e 5-6 yıldır hergün böyle içiyorum bişi olmadı

F

Evet aynen durum bu bir facia dahada onemlisi FDA saglık. Örgütü acıklamalı bültenlerinde. İlaç kullanımına baglı olarak 2020 senesi ve sonrasında kayıtsız sartsız tedavisiz hiç kimsenin çocuk sahibi olamayacagını açıkladı

B

Hayatımda bir kez ďepresyon ilacı kullanmak zorunda kaldım bu 1 sene devam etti sanki sakinlesmistim ama duyarsız kalıyordum herşeye hepsi normal geliyordu yaşadıklarım bi terslik vardı, eşimin desteğiyle doktorunda onayıyla bir ayada dozları düşürerek bıraktım Efexsor denen illeti. Iyikide bırakmışım bir daha asla almayı düşünmüyorum.

Z

Hayatımda ilk defa 2006 da iki yıl antideprasan kullandım ve bıraktım ben. Fibromiyalji tanısı kondu ve fizik tedavi doktor u ben ilaç yazamam ama psikiyatri bölümüne yönlendirme yapayım dedi nerden bileyim ben iyi olacağım sandım. Önce 1 sene sonra raporlu 1 sene. Toplam 2 sene lustral kullandım sonra bir gün baktım ben duygusuz ruhsuz dertsiz olmuşum. Doktora sormadan bıraktım ilacımı. Bir daha asla ne ilaç ne kas gevşetici. Yıllardır fizik tedavi bölümü ne giderim sürekli tartıştışırım onlar ant olmazsa atlatamazsın derler ben içmek istemiyorum derim almam. Çok acılar çektim. 2 kez intiharı düşündüm ağrılarım yüzünden yatağa düştüm yine de antideprasan almadım asla

Nuran Yükcü 3 yıl

Dahada önemlisi yine antibiotik. Duyarlılıgı denilen illet bela yüzünden ki bu ilaç sanayii endrüstrisi tarafından bilinçli olarak yapılan birşey 55 milyon kişi hayatını kaybedecek

B

penisilin dahil mi

Furkan Azıtepe 3 yıl

Ben TR ye geldiğimde antibiyotikler reçetesiz verildiğini duyduğumda hayrete düşmüştüm Eczaneye gidip şeker alır gibi alinabiliyordu. Şuan değişti bu durum sanıyorum inşallah değişmiştir.

Z

Bütün dünyada antibiotik üretilmiyor su anda sadece eski antibiotiklerin tarihleri degiştirilip piyasaya sürülüyor

B

Şu zehirlerden uzak durun insan bu kadar duyarsız olmamalı

B

Bu gün okudum ve şok oldum. Gerçi 6 sene önce Satılık Hastalıklar isimli yabancı bir yazarın kitabını okuyunca ilaçları hayatımdan yüzde 90 çıkardım

Ş

Bende cymbalta kullniyorum 60 mg agrlarma dayanamadim smdi braz iyi geldi agrlarm haffledi birakmakta istiyorum ama 5 6 ay oldu korkuyorum agrilarim tutuk vunlerim geri gelecek diye ne yapmami onerirsiniz lutfen yardimci olu

D

Hacamat i da arastirin. Yaptirin demiyorum. Arastirin. Bana cok faydasi oldu. Bir de meşgale bulmak şart.

Sema Taner 3 yıl

Ben 5 yıldır kullanıyorum cymbalta 90 ml kadar çıktım şimdi 30 ml kullanıyorum sabahları

Ilknur Özükcan 3 yıl

Meşgalem de çok hacamatta yaptırdım tekrar etmek gerekiyor hacamata

Ilknur Özükcan 3 yıl

Akşam baş agtim vardi. Dayanilacak gibi degildi. Ama ağrı kesici icmedim.

Sema Taner 3 yıl

Arastırın tek tek dogal Germanyum nedir gümüş iyonu. Nedir glukosamine nedir kırmızı kore altın ginsengi nedir. Etkileri belerdir bovis enerji nedir magnezyum nedir tts trans dermal dalga teknolojisi nedir

B

Duygu hn hiç vakıt gecirmeyin painless night glu ne hastalıgınız oldıgu omemli degil lütfen arastırın

B

Bora bey bana bu konu hakkinda bilgi verir misiniz

Funda Sur 3 yıl

İsteyen herkese anlatabilirim. Soru sormsktan çekinmeyin

B

Şeker hastasıyım ilaç kullanmam lazım kafam karıştı

AytenSeyat Gazioğlu 3 yıl

Bu yazının tamamına katılmıyorum bazı hastalıklar var ki ilaç takviyesi gerekiyor. Tedavi isteyen hastalar için yanlış bir yazı özellikle ruhsal problem yaşayanlar için

Y

Hayır degil hiç bir ilaç kimyasal sizi tedavi etmez

B

Bora Cetın bey sizde bitkisel olduğunu iddia ettiğiniz harici ürünlerin reklamını yaptığınız için sizin yorumlarınızın benim için bir kıymeti yoktur.

Yezdan Yalvaç 3 yıl

Üstelik ağır beyin kanaması geçirdim bugün önce Allah sonra modern tıp doktorları ve ilaçları ile hayata gözlerimi açtım.

Yezdan Yalvaç 3 yıl

Yezdan Yalvaç aynen çok önmli hastalıklar var ilaçsız tedavi olmayan ve mecbur kullanılan.. Bn çok ağır depresyon geçirdim ilaçlarla biraz olsun düzeldim yoksa o halde yaşayamazdım kesinlikle çünkü hayatımı devam ettiremiyordum

Ayşe Türen 3 yıl

Arkadaşlar ben niye arastırın diyorum kandırıldık

Bora Cetın 3 yıl

Bora Cetın bu ara kandırılmak moda

Ayşe Türen 3 yıl

Hanfendi ben günde 4 kez diclomec muscaril voltaren ve avil vuruldum 3 sene benim agrımı kesmedi

B

Ve agrı kesıciler kas gevseticiler kalp kapakcıklarınızı böbreklerınizi çürütür

B

Ben yıllardır Dr larin verdiği antidepresanlari alıp attim. Bu yazı ve buna benzer yazıları daha önce okumadim. Herzaman asla icmiycem ben üstesinden gelebilirim beynime hukmu ben veririm dedim ve içmedim. Fibromialji tanım yeni kondu ve cymbalta30mg ve lyrica75mg raporlu verdi Dr başka caren yok dedi. Ramatolojide kayıtlı fmf hastasıyım ayriyaten, birde ilaç icersem ölücem korkusu olan sorunlu biriyim açıkçası ilaçları aldım bir aydır içmiyorum iki gündür kalçadan vuran bacak tutulmam basladi. Dayanamasamda kesinlikle gülmeye ve mutlu olmasamda mutluluk pozları vermeyle kendimi bir nebze düşürmüyor surunsemde kalkmaya cabaliyorum. İcmeyinnnn yazık bize beynimiz de uyusursa neremiz kalicak. Yüzünüz gülsün ağrılara rağmen alismaktan başka birşey gelmiyor elden kanımca

E

Ayni fikirdeyim. Dr lustral ve tranko buskas verdiginde receteyi çöpe atip aktarin yolunu tutmustum. Gidami degistirdim. Ilgi alanlarımi arttirdim. Maneviyatla birlikte hepsi yoluna giriyor.

Sema Taner 3 yıl

Bora bey bende5senedir cmbalta60 içiyorum bu yazıyı olunca korktum ama3 içmeyince mahvoluyorum içmek istemiyorum kurtulmanın imkanı varmı bende fm yim

C

Doktor kontrolünde bırakabilirsiniz.

Hülya Berkant 3 yıl

Bora Cetın siz dr musunuzki müdahale edebiliyorsunuz.. Psikiyatrisler yıllarca boşuna okumuşlar öyleyse.. Sizin gibiler psikolojik sorunlara çözüm bulabilişyosunuz. Demek.. Bence burda böyle çaresi var ilaç içenlere bırakın demekle riske giriyosunuz.. Öyle her içen kafasuına göre bırakamaz. Dr uyla bereber yapabilir ancak bunu

Hikmet Hızal 3 yıl

Dr kontrolünde bırakıcak tabiiki. İaci kim yazdıysa o bıraktırsın. Tabiiki kaldıkı drlar. Birinin yazdıgı ilaci digeri begenmiyor. Arkadaşlar bunu ben demiyorum prof. Ler diyor ilaçla sifa bulan hasta görmedim diyor

Bora Cetın 3 yıl

Lütfen çevap yazın

C

En kötüsü psikiyatr doktorlar yan etkisi ile ilgili hasta yakınlarını uyarmıyorlar!
Hasta kendine veya yakınına zarar verebilir duruma geliyor.

A

Sağol Hülya hanım

C

Arkadaşlar antidepresanı bırakmak isteyen lütfen doktoruna danışsın bırakmak istiyorum nasıl bırakmalıyım? Her bünye bir değil kimisi birden bırakabilirken kimisi zorlanır.

L

Bende kullanıyorum. Bırakamıyorum saati geçse ağrıdı ölüyorum. Rabbim şifamızı versin.

B

Eyvah neurontinsiz yapamıyorum ama intihar eylemi için cymbaltanın üzerine ilaç tanımam zira direkten döndüm hem çocuğum hem kendim için :(((

N

özel irtibata gerek yok burdaki insanlar kullandıklarını söylüyor burda anlatın o zaman anlatıcaklarınızı

Hikmet Hızal 3 yıl

Bora Cetın bey Hülya Sulhan hanım yanılmıyorsam az önce sizi bu post altında uyarmıştı

Leyla Bora 3 yıl

Dikkate almadım bile zaten teşekkürler

Nurse Uluca 3 yıl

Harika bir makale olmuş.. Bundan 16 yıl önce 13 yaşıma girdigimde ağır anksiyeteden yazıdada adı geçen paxil le tanıştım. Simdinin çokça ünlü bir prof hocası yazmıştı hemde. Sadece paxille 8 yılım geçti. Agır depresyona girince ilacım baska doktorlar tarafından degistirildi. Meger paxilcik sürüklemiş beni depresyona. Sonra ardı arkası kesilmeyen adlarıda geçen çağın popüler depresanlarıyla devam ettim hergun tam 15 yıl. Surekli ilaç degistirir oldum dokunuyordu ama bağımlıydım bırakamıyordum zaten bıraktırmıyorlardı da.. En son birkaç yıl kullandıgım ilac kalbime zarar veriyormuş öyle dedi bir psikiyatır. 3 yıldan fazla azaltarak bırakma çabaları verdim sonunda başardım ama bambaşka çözümsüz skıntılarla uğraşıyorum. Bu kadar şeyi 16yıl once bilmiş olsa idim hiçbir güç beni o zehirlere başlatamazdı.. Bana sadece zarar verdiler kimbilir daha ne hasarlar çıkacak korkuyorum şahsen

Ö

Fizik tedavi gôrdûğum zaman dr iki çeşit anti deprasan vermişti isimlerini hatırlamıyorum bile. Sadece bir defa kullanmıştım ve kendimi tuhaf hişettiğim için kullanmayı reddetmiştim dr bana içmek zorundasin demişti ve bana normal olmadığımı sôylemişti oysa normal olmayan kendisiydi

H

Cymbalta 30 mg yeni verdi dr üç gün dur baslasammi diye düşünüyordum. Bu akşam başladım sonra sizin yazıyı gördüm başladığıma pişman oldum bir daha içmem bilgi için çok teşekkür ederim hülya hanım. Harika bir makale.

M

Simdi ben ne yapiyim bana akil verin arkadaslar venin 17 yaşında oglum var kendisi pisikolaga gitmek istedi cuma gunu gitti. Sabah icmesi icin concerta diye hap verdi dikkat daginikligi icin. Selektra vermis yuzde 62 depresyon ciktigi icin. B12 vermis demir eksikligi icin. Simdi bu yaziyi okuyunca vermek istemiyorum ama ne yapmam lazim. Zor bir hayat gecirdi ailevi sorunlardan dolayi. Cok uzun oldu hakkiniz helal edin. Bana lutfen bir fikir verin

H

Doktorunuzla konuşun antidepresan olmadan çözümü varmı bir bakın bu kararı sizin vermeniz daha doğru olur hacer hanım

Leyla Bora 3 yıl

Tesekkur ederim leyla hanim

Hacer Horuz 3 yıl

yazık 17 yaşında hayat vundan sonra başlıyor verme hayatın gerçeklerini görüp yaşasın hayal deryasında gezmesin bitki çayları limon melisa kantoron çayı gibi akşamları içir maneviyata yönelt kuran türkçe açıklaması gibi okusun daha iyi

Fatma Kondak 3 yıl

Sari kantaron icilebilir kimyasalsiz antidepresan doga yapmis zaten ilaclara mahkum olmaya ne gerek. Var

E

15 yıldır sambalta kullaniyorum daha önce efeksör 15 gün önce azaltarak birakmak istedim iyi gifdiyordu sonra ağlama krizleri ve ağrıda siddet tekrar başladim

A

Yıllarca bel fıtığımdan dolayı fizik tedavi gördüm verdiği ilaçlar uyuşturmaktan ve beni hayattan koparmaya başlamıştı prospektüste açık açık intihar eğilimi yapar yazıyodu ve doktorum ısrarla bu ilaçları yıllarca bana verdi

N

Bir arkadaşın tavsiyesiyle At kestanesi masaj jelini kullanmaya başladım ilaçları uzun zamandır kullanmıyorum inanın daha iyiyim arada belim yine nüksediyo ama yılda 3 defa hastaneye yatan biri olarak o günlerden daha çabuk toparladığımı söyleyebilirim geçen yıl çok zor bir dönem atlattım doktoru dinleseydim acil ameliyata alacaktı fakat sabrettim ilaçsız 3 ay içinde ayağa kalktım ameliyat çözüm değil arkadaşlar ben 4 defa ameliyat olmuş ve yarı felçli hastalar gördüm

N

Allah razi olsun bu yaziyi bir bir yazdiniz için. Sizin yazdiniz çogu ilacin mesela seroxsat prozak cimbalta paxera gibi bircok ilac denenip bunlarin yan etkikerinden brakmak zorunda kaldim. Bizim doktorlarimiz psikiyatriye gondemeyi bir marifet sayiyorlar.. Psikiyatrilerde dinlemeden yönlerndirmeden aileyi bilinclendirmeden ilac yazmayi marifet biliyolar
yan etki diye gidersin degisir baskasini yazar adi degisik ayni veya farklisi hepsi insani baska yapan maymun yapan ilaclar. İnsanlarimizi zehirleyerek ölduruyolar. İyiki icmedim uzun sure ama hep yazdilar. Bi ara dahiliyeler bile yaziyordu.. Yaziklar olsun sağlik sisteminede doktorlarada ilaci üretenede insan sagligi ile ticaret yapana. Aci cekmisiz ölmusüz kimin umrunda olduku. Rabime binlerce sükür bu yazi okuduma mutlu oldum. Yilardir sizin dedinizi idda eden biriydim. Rabbim tüm hastalara şifa versin. Ve yardimcimiz olsun. Bilincsiz bilgisiz vijdansiz doktorlardan da korusun. Hepsi öyle degil tam ama gorevini suistimal eden cok var.

Y

Devlet bunlar dururken neden uyuşturucunün peşinden koşar ki

A

Selectrada bunlardan biri sanirim. Degil mi Hülya Sulhan hanim. Bende onu kullaniyorum bu yazidan sonra bir kez daha dusunucem

İ

Bence de düşünün.

Hülya Berkant 3 yıl

Ilk seferde 6 ay kullanip biraktim. Bi daha kullanmam dedim ama 1 sene gecmedrn carpinti basladi tekrar. Eczaneden gidip aldim kendim. Yine 6 ay kullanip birakirim diyorum ama bu durum fm ile ilgile sanirim anksiyete ve panik atak artik bunu anladim

İclal Salimov 3 yıl

Bağımlılık yapıyor, o yüzden içmeyince çarpıntıniz var. Bir nevi uyuşturucu burdan anlayın.

Hülya Berkant 3 yıl

Birden de bırakamaz ki en az 1 ay yoksunluk ataklari davranış mod bozuklukları yaşanacak ilacı birden kesen bunları bu belirtileri bilirse aklıyla kendini kontrol eder desekte bu bir süreç..

Cansel Karadaş 3 yıl

Tabi yavas yavas biraktigim halde daha once yine de bir ay bas agrisi cektim. Birden birakamamda insallah bir daha tekrar baslamayayım. Ama carpinti ve stresle nasip bas etmeliyim onu bilmiyorum. En buyuk stres unsurum esim cünku

İclal Salimov 3 yıl

Bunu musadenizle paylasmak istiyorum...
Yaziyi neteden buldugunuzu kaynak bilgiyi rica edebilirmiyim

E

Bende zamaninda kullandim ve agrilarim daha da artti. Bundan dolayi tum baslamiyanlara tavsiyem ilac kullanmayin. Kendi dr olmaya calisin. Evet zor bazen diplerin dipleride oluyoruz ama unutmamali. Her inisin cikisi mutlaka vardir yeterki sabir

E

Yarin sali ve emara giricem panik atagim korkumdan dolayi giremiyorum sakinlestirici vuracaklar panik atak için ilaç kullanmadim verdiklerini çöpe attim acaba sakinlestiricide zararlimiki

G

zararlı degil tam tersıne o an yaşayacağiniz olumsuz durumlardan korunma adına daha yararlı

Fatih Yılmazoğlu 3 yıl

Çok tsk ederim. Bu arada korkudan ölüyorum ikigundur tam uyuyamiyorum benide teskin edip anlamaya çalışan yok .

Gülay Sertgenç 3 yıl

Gülay Sertgenç hiç korkulıucak bir durum yok tak pamugu kulagına gir çık 5 dk sey

Fatih Yılmazoğlu 3 yıl

Tsk

Gülay Sertgenç 3 yıl

Derin derin nefes alın. Gülay hanım. beyninizi başka şeyle mesgul edin. Olumsuz düşunmeyin hic bir dakika..

Refika Güney 3 yıl

Arkadaslar herkese sevgiler. Selsmlar

B

Aramızda hala ne yazıkki ilacların bitkilerden elde edilgini. Zanneden arkadaşlar var ilaçlar kimyasaldır çogunluguda sentetiktir zehirdir kimyasallar toksik olarak birikir ve vücuttan atılamaz lütfen duyarlılık

B

Laroxyl ve bir tane daha antidepresan yazmıştı Dr üç günden fazla kullanamadm çok şükür kendi kendime iyilestim tek çözüm hiçbir şeyi kafaya takmamak

F

Paylaşmak isterdim

H

Ağrı kesici dahi kullanmıyorum biliyorumki beşyıldızlı hastanelere muhtaç edecek birgün....

H

Concerta hiper aktivite bozukligu icin dikkat eksikligi icin kullanmayin

M

Concertayi simdi benkm ogluma verdiler 17 yasinda bugun ilk defa icti cok kararsiz kaldim oglumda iciyim diyince birsey diyemedim siz neden boyle dediniz

Hacer Horuz 3 yıl

Kızım bir gün içmeyi unuttu okuldan döndükten sonra kutudaki kalan 27 hapı içerek ölümü seçti ben ne çektim var ya.. Cocugum çocukluktan çıktı.. Dikkat dağınıklığı diye içirdikleri concertanin içinde 0, 5mg kokain var. Hele çocuğun gözleri kıpkırmızı damarlaniyordu, yolda orda burda aniden düşüyor bayılmıyor ambulans gelip aliyor beni arıyor kızınızı şu hastaneye götürüyoruz dediğinde artık 4 cü kutuydu ne bileyim ben ilacın etkileri olduğunu.. Çok şükür nöro feedback ilaçsız tedaviyi kesfettimde kurtardım çocuğumu o ilaçlardan.

Cansel Karadaş 3 yıl

Bir gun içmeyi unuttuğu an davranış mod bozukluğu gülmeler ağlamalar halüsinasyonlar kaçınılmaz oluyor, sonra cocuklarimiza dengesizlikleri için kızıyoruz filan çocukların bir suçu yok ilaçlar bozuyor çocukları.

Cansel Karadaş 3 yıl

Insanların bilinçlenerek ilaçsız tedaviye yönelmeleri psikiyatri ilacı yazanların işine gelmez oldu .% 100 basarili oldu neurofeedback ilaçsız tedavi.. Onu da facebookta dolanirken ben keşfettim inceledim. Cocugum için gerekeni yaptım. Cok şükür özüne döndü çocuğum. 13,14, 16 yaşlarında ergen bunalımı için depresyon hapıyla tanışan çocuğun kanı son durakta uyuşturucuya meylediyor ya da intihar ediyor bilginiz olsun..

Cansel Karadaş 3 yıl

Bu arada Ritalin ( dikkat dağınıklığı için ilac) concerta benzeridir bu da kokain içeriklidir. Bunun yanına uykusuzluk belirtisi için Citol tarzı depresyon ilacı veriyorlar çocuk oluyor sana saatli bomba..

Cansel Karadaş 3 yıl

Cymbaltayi doktorumun tüm israrlarina ragmen kullanmadim! Iyi ki de kullanmamisim!

S

Cylmbalta olmazsa basamıyorum ayaklarımı yere 13 yıl cipralex kullandım ama bu ilaç ağrılarıma iyi geliyor alternatif ne kullanabilirimki

T

İlaç çözüm değil, basa tutturulan gonderının sonunda yapılacaklar lıstesını okuyun.

Hülya Berkant 3 yıl

Bu dönem her hafta boynumun bir tarafı tutuluyor odun gibi çok kötü sizdede varmı böyle bir şey

T

Çogumuzda var bu durum. Hava akımı, üsütme, yanlıs yastik ve posizyon. Bunlarin hepsi birer faktördür

Refika Güney 3 yıl

Basıları düşük tutarak boynunuzun arka kısmına ve sırtınıza masaj yapınız.

Masör Altınel 3 yıl

Bende Efexsor kullanıyorum uzun yıllardır azaltarak bırakmak istiyorum

S

Neden bu önemli bilgiyi paylaşamıyorum benim en büyük hakkım

E

Çok şükür kullanmıyorum çünkü ben Herbalıfe Nutrition kullanıyorum

E