Ayasofya cami olsun diyenler mescidi aksanın bir sinagoga çevrilmesine karşı diyecek bir sözü var mı?

Mescidi Aksada olanlari her kes biliyor .
SImdik yahudi savas ganimetidir, kilic hakkidir deyip aksayi bir sinagoga cevirse ne derdiniz??
Ayasofya cami olsun diyenlerin fikirlerini özellikle almak istiyorum...

Cem Turkarslan
C
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
23
23 CEVAP

Farkli cevaplar beklemeni tavsiye etmiyorum saygideger abicigim bu güruhun cizgisi duruşu hep aynidir ayni fabrika urunu sadece imalat adresleri degisik

Nuri Bekleyecegim
N

Bekliyelim görelim bi, en aziindan bizim grubumuzda sadece KURAN diyen insanlar var, onlarin akli selim yorum yapacagini umuyorum.

Cem Turkarslan 1 yıl

Bende sana kuranla alakali bir soru sormak istiyorum ama ozelden?

Nuri Bekleyecegim 1 yıl

Sor ama bu gun vaktim olacagini sanmiyorum cevaplamak icin, 800 km yol yapicam bu gun. İlk firsatta cevaplarim

Cem Turkarslan 1 yıl

Ayasofya kaç yüzyıl cami olarak kullanılmıştır. Biz kendi ayağımıza sıkıp müzeye çevirmişiz. Durum çok da benzer gibi görünmüyor. Ayrıca Israil bunu yaparsa haklıdır. Hele de bu pısırık ve uyuyan ümmete karşı yaparsa daha çok haklıdır.

Latif ßostancı
L

Bu soruya gelmeden önce amerikanın, israilin ve fransa gibi yobaz ülkelerin soykırım yaptığı ve halende yapmakta olduğu ülkelerin maddi ve manevi ganimetlere el koyması konusunda ne düşünüyor dünya? Bu daha önemli.

Mahmut Sewda
M

Cami yapmayıp bunun kültürlere ve dinlere duyduğu saygıdan olduğunu söyleyerek hem doğru olanı yapmış hem kamuoyu saygısını kazanmış olabiliriz.

Evren Kulacoglu
E

Evren bey, bence o konu 1453 de kapanmıştır. Sonradan bir tasarrufta bulunmak bence yanlıştır. Nedenini de biliyorsunuz. Fatih, bu kararı vermiş ve vakfetmiştir.

Latif ßostancı 1 yıl

Beyefendi aynı özveriyiM. Kemalin türkiye Cumhuriyeti için verdiği kararlar için de gösterebiliyorsak ne ala.. Yoksa o fethetti o kararı uygulayalim diyorsak fazla çağdışı kalırız..Âtaturk. Orman. Çiftligi konusunda yapılanlar ortada..

Evren Kulacoglu 1 yıl

Devlet başkanı izin versin bugün oraya savunmaya ölmeyi göze alarak milyonlar gider ben dahil olmak üzere

Dinçer Sığın
D

devlet başkanı gazzeye yardım gemisini destekledi/((ihh) israil vurdu.. Sonrada devlet başkanı kıvırdı ''ben size gidinmi dedim '' diye.. Bazı şeyleri yapmak için birilerinden izin almaya gerek yoktur.. Örnek.. 1990 1992 yılları arasında bosnaya gidenlerimiz için kimseden izim almaya ihtiyacımız olmadı.. Eğerki içinde gitme varsa allah yolunu açık etsın kardeş..

Levent Ferda 1 yıl

Bosnaya Devlet el altından destek verdi örtülü olarak giden de kendi kafasına göre gitmedi aynısı Çeçenistan da da oldu

Dinçer Sığın 1 yıl

Bu işlerde kendi kafana göre gidemezsin

Dinçer Sığın 1 yıl

Dinçer Sığın gidersin kardeş gittik kardeş devlet el altından yardım etmedi sadece boşnaklara maddi yardımlarda bulundu çok az miktarda da cemaat adı altındaki grubla gelenlere maddi yardımda bulundu

Levent Ferda 1 yıl

bosnadan sonra çeçenlere gidenlerin çoğu iranlı yemenlilerdi ki onların ciddi anlamda maddi güçleri vardı.. Saygılar..

Levent Ferda 1 yıl

Ayasofya biz Türklerin biz müslümanların deyilmi karşılaştırma yapıyorsun az kaldı Ayasofya da namaza

Bülent Tabanoğlu
B

Beyler konuyu politika ya cevirmeyin burada POLITIKA YASAK politikanin icindeki isimleri yazmak YASAK, devlet buyuklerini YAZMAK YASAK
yorumlari sildirtmeyin bana ltf

Cem Turkarslan
C

din zaten başlı başına politikadır. Din muhabbeti varken politika seviyeli şekilde konuşulabilir aslında. Küfürsüz hakaretsiz isimsiz. Mesela ülke yönetimindekiler denebilir.. Saygılar.

Mustafa Gülasik 1 yıl

kutsal topraklar safsatası cahil, kapitalistv. S dünyayı karıştırıp insanları gerçeklerden fazlaca uzaklaştırmaktadır. Dünya, Din maskesi takarak sömürüsüne devam etmektedir. Dünya İnsanlarının en büyük problemi ekonomik ve kültürel problemlerdir. Filistin en başından beri ekonomik ve kültürel problemlerini çözememekten dolayı yok olmaktadır..

Mustafa Gülasik
M

Ayasofyayı çami yapsak bile kimseye giriş çıkış yasağı koymayız. Oysa aksa çami olmasına rağmen Müslümana yasak edildi. Bu soruyu soranlar ve savunanlar İslamı diğer dinler karşısında kötüleyemez. Müslümanların diğer dinlere hakaret haksızlık ve zorbalık gösterdiğini söyleyen ancak hiç günümüzde Müslümanların yanında olmamış, islama kin gümüş kişilerle mümkündür.

Necmettin Cegid
N

Bakınız benim safım belli Filistinliler.. Ancak geçenlerde Alman ajanı oldukları için birçok yabancı gazeteci tutuklandı. . Şimdi o coğrafyanın hali belli.. Müslüman haklarını koruyan adamlar bile dünya çapında terörist kabul edilmiş.. Şimdi israil hükümeti dese ki o adamlar camide terörist faaliyet yurutuyorlardi.. Ya bizimle eşit düzeyde haklı Ya bizimle eşit düzeyde haksız durumdalar.. İnce meseleler üstad.. Anlık tepkiler Mavi Marmara Gemisi tarzı sonuçlara yol açabilir.. Hem dindaslarini koruyup hem milletini tehlikeye atmamak ciddi zeka istiyor. Umarim vardır bizde.. Yoksa sular ısınıyor..

Evren Kulacoglu 1 yıl

bu konu tamamen politik. İşinize geldimi öyle işinize gelmedimi böyle. Yazık

Ahmet Cengo
A

İyide kılıç hakkı İslam'da var Yahudilikte yokki

Mahmut Oda
M

Tam bir deist gibi soru sordun. Zorlama anlıyoruz artık. Deizm in kurbanı olmußunuz. Ama hesap soran Allah tır.

Eyüp Okcanoğlu
E

Allah indi nde yahudi lik diye bir din yok en eski tevrat ms 2 yy yazılmış ve yahudi lik i inişinden bu yana tahrif olmuştur

Dinçer Sığın
D

Anlamadığınız nokta Tevrat ın Hz isa nın doğumundan 200 yıl sonra yazılmış olduğunu iddia etmenizdir Dinçer bey vesselâm

Ahmet Daşkıran 12 ay

Bu dediğimde n Bunu mu çıkarsınız düzelteyim orjinal tevrat allahın indirdiği bir kitap Hz musa as inmiştir zaman içinde insanlar onu tahrif etti orjinal metin değişti bir çok ayeti kendi Nefislerine göre yazdılar ms 2 yy dediğim şu an eldeki en eski tevrat

Dinçer Sığın 12 ay

Milat ne ile basliyor

Cem Turkarslan
C

Kullanılan şu an ki miladi takvim

Dinçer Sığın
D

Merak ediyorum da, şimdi hangi Yahudi böyle bir grupta israil in müslümanlara haksızlık yaptığını, kutsal mekanları na saygı duymak gerektiğini iddia eder acaba?
Osmanlı yerine 600 sene Yahudi ler hakim olsaydı dünyaya, şimdi biz böyle özgürce Ayasofya, Mescid-i aksa tartışmamız mümkün değildi. Ayasofyayı hıristiyan lardan alanlar yahudiler olsaydı kesinlikle havra, sinagog olmuştu.

Sevim Alagoz
S

O takvim ne ile basliyor

Cem Turkarslan
C

İsa nın doğumu

Sevim Alagoz
S

TEŞEKKÜRLER Dincer bey

Cem Turkarslan 12 ay

Sileyim mi

Sevim Alagoz 12 ay

Yok yok kalsin Odabi dusunsun musanin peygamberiligi ile isanin dogumu arasinda kac sene var

Cem Turkarslan 12 ay

Anlamadım aga

Dinçer Sığın 12 ay

Yeni gördüm msj

Dinçer Sığın 12 ay

Aya Sofya konser salonu olsun. Aya İrini yeterli değil.

JP Kivircik Hırlak
J

Kıvırcık inancın yoksa da saygın olsun

Dinçer Sığın
D


Konu ayasofya olunca, orasi cami olacak icinde namaz kilinacak
niye ??
CUnku biz istanbulu fethjettik buna hakkimiz var, peki cami oldugu zaman bir hristiyan gelip astavroz cikarabilecekmi, papaz gunahlkarini affedebilecekmi isanin kanindan icilebilecekmi??
Hayir camide öyle seyler olmaz.
Ama konu aksa olunca fetheden kim olursa olsun orasi cami kalacak kimse kliseye ceviremez, ve orasi cami isterse onlaqr icinde kutsal olsun, hala bir kafir oraya giremez .


Ve bir seye dikkat ettim ortalikda bi yanlis anlama var anlasilan, yahudile muslumanlari aksaya sokmuyor diye bir sey yok, turkiyenin tarafli basini bunu böyle anlatiyor
Olay musluman bir gencin 3 tane yahudi askeri bicaklamasi sonucu olarak aksanin giris kapilarina metal dedokterlerin yerlestirilmesi, kim silahli kim degil bunu görebilmek icin, muslumanlar bunu protesto edip AKSAYA GIRMIYOR yaninda ki buyuk alanda namaz kiliyor, yani haber verilir ama bu kadar carpitilip verilir

Cem Turkarslan
C

Yahudiler, binlerce yıldır yaşadıkları Filistin'den, MS 70 yılında, putperest Roma İmparatorluğu tarafından sürülmüşler ve daha sonraki 19 asır boyunca diasporada, yani sürgünde yaşamışlardır. Bu dönem boyunca özellikle Hıristiyan ülkelerde çoğu zaman baskı ve zulüm görmüşler, defalarca yurtlarından sürülmüş, hatta toplu katliamların hedefi olmuşlardır. Yahudilerin bu dönemde en çok huzur ve güven buldukları coğrafya ise İslam toprakları olmuştur. İslam dünyasında hiçbir zaman antisemitizm görülmemiş, Yahudiler (ve Hıristiyanlar) kendi inanç, adet ve hatta hukuklarına göre herhangi bir baskı ve zulüm görmeden asırlarca bu topraklarda yaşamışlardır.

Sevim Alagoz
S

Kudüs, ortak yaşam alanı yani Filistin ve Yahudilerin ortak şehri, mescidi aksa ise anlaşmalar gereği Müslümanların ibadethanesi. İstanbul ise Türkler tarafından topyekun savaş ve kuşatma ile ele geçirilmiş, Türk şehri olmuş, Ayasofyanın kullanım hakları Türklerde, aradaki farkı idrak edebildin mi Cem Turkarslan

Ahmet Cengo
A