Bilim adamlarının ne kadarı ateist?

Arkadaşlar merak ettiğim iki soru var. Düşüncelerinizi söylerseniz sevinirim.

1.) Sizce bütün bilim adamları ateist midir veya olmak zorundalar mıdır?

2.) Sizce bilim bu şekilde devam eder ve hiçbir gerilik yaşanmaz ise, ölümsüzlük bulunabilir mi? Bulunursa ne kadar sürede bulunur tahminen?

O
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
23
23 CEVAP

bilim ve din asla bir araya getirilemez. Teistlerin inatla kabul etmek istemediği şey bu. Bilimsiz olmayacağını biliyorlar ama dini de bırakamıyorlar ve ortaya çelişki çıkıyor. Bir bilim adamı ateist olmak zorunda değildir ama bir dine, hele semavi dinlere inanması gerçekten anlamsızdır.

M

Niye böyle bir kanıya vardın

Mustafa Yağbasan 6 yıl

Çünkü din bilimsel değildir. Bir sanat eseri incelenirken herkes ayrı yorum yapabilir ve bu yorumunu kanıtlamasına gerek yoktur. Ancak bilimsel bir kanunu herkes kabul eder ve bilimsel argümanlar kanıtlanmak zorundadır. O yüzden beraber yürümezler ama bilim adamı olmak için ateist olmak gibi bir zorunluluk yok tabii ki.

Uğur Mansurgüler 6 yıl

Hangi din olduguna bagli. Dini eğer bilime teşvik ediyorsa olur. Maneviyat önemli her insan için. Iman gücü bilimsel buluslar icin motivasyon kaynağıdır.

Burak Bilmez 6 yıl

ölümsüzlük ise birkaç yüzyıl içinde bulunur. Belki daha erken.

M

Ölümsüzlük diye bir şey olmayacak

Ömer Maral 6 yıl

Yaşlanmazlık olacak ama.

Oğuz Keceli 6 yıl

Ben ölümsüz lüğü buldum abi ve ateist de değilim bilginize

M

Ben de elhamdülillah Müslümanım zaten ama sadece bilim adına merak ettiklerimi sordum.

O

Tamam işte bilim diyor iğde ağacı nı biliyor sunuz vücut tamamen onarıyor diyorlar sağlıklı diyor lar doktorlar

M

İğde mi onarıyor? Nasıl ve ne kadar tüketmeliyiz ?

Eda Isparta 6 yıl

Mert Isimtekin ölümsüzlük değil bayağaca ömrün uzaması dinimize aykırı değil
Ayrıca evren öldüğünde otomatik bizde öleceğiz

M

Tüm bilim adamları ateist değildir böyle bir genelleme yapılamaz binlerce bilim adamı var, isteyen istediğine inanabilir. Ölümsüzlük diye bir şey yoktur sadece uzun yaşam vardır evren sonunda yok olacak trilyonlarca yılda sürebilir, ama sonuçta yok olacak bizle birlikte. Ancak çok uzun yaşam olabilir ve bu çok yakın bi gelecekte olacak 100 yıl içinde gerçekleşeceğini düşünüyorum.

B

Ölümsüzlük diye birşey yoktur olmayacak insanlar ölümsüz olursa dünyanın ömrü daha çok azalır ve bu felakettir.

M

Neden dünyada kalalım ki?

Berkay Dümen 6 yıl

Kardeş sen sanıyor musun ki amerikalılar japonlar çinliler bilmem kimler uzay dışı yaşam bulunca bunu bizimle paylaşıp bizi oraya götürücek?

Mustafa Alici 6 yıl

Türk dünyası uzay çalışmalarına baya bi geç kaldı şu saatten sonra da çok zor artık

Mustafa Alici 6 yıl

İmam hatip liselerine imam eriklerine bilmem nelere harcayacağımız parayla uzay hakkında çalışmalar yapsaydık daha iyi olurdu

Mustafa Alici 6 yıl

Biz derken bizi kastetmiyor. İnsan ırkını kast ediyor

Yuşa Uzbilek 6 yıl

1)-Hepsi ateist değildir ve olmakta zorunda değiller yani bilim adamlarınıda normal bir insan olarak görürsen insanların bir kısmı nasıl ateistse bilim adamlarınında bir kısmı ateisttir 2)- Aslında bu ölümsüzlük olayı bir zaman sonra yaşın ilerlemesiyle oluşan hücre yenilenememe enzim sıkıntıları cologen eksikliği gibi sorunlardan oluşuyor. Bence kesinlikle bulunacaktır zaten ölümsüzlük denilen şey hücrelerin sağlıklı bir şekilde yenilenememesinden kaynaklanıyor aslında bu kadar basit ama bir o kadarda zor bir olay

B

Ölümsüzlük bulunamaz sadece ömür uzatılabilir sadece şöyle düşünün solucanlar kesilse bile yasıyo çogalıyo ama zehir verirsen anında ölür peki zehire karşı her türlü önlemi aldın yine ateşe atarak yine öldürebilirsin peki ateşe karşı da önlem aldın bu sefer havasızlık ya da aç bırakarak öldürürsün yani ölümsüzlük olamaz bence çünkü biz insan olarak çok kompleksli canlılarız ona çare bulursun ama bu sefer başka yerden zayıflıgın var yani bence

T

Adamın ölümsüzlükten kastettiği şey normal yaşlılıktan ölmek bence bu tarz opsiyonları işin içine katarsan bir sürü konu daha çıkar.

Batuhan Karakoseli 6 yıl

çünkü her avantajın bir dezavantajı var bu dünya içindeki bilim kurallarında ne kadar girerse o çıkar (şu anki) fizige göre imkansız bu dünya icerisinde ama hicbir şey de imkansız degildir. Dogabiliyorsan ölebilirsin de.

T

-Ben lisedeyken Nasada uzun yıllar çalışmış bir Türk bilimadamı konuşma yapmıştı kendisi gibi bir çok kişinin inandığını söylemişti.
-Ölümsüzlük şu anda var mesela ölümsüz deniz anaları. Biz kendimize ne zaman uygularız bilmem ama bence büyük ihtimalle biyolojik bir ölümsüzlük olmaz.

U

deniz anaları ölmüyor mu? Yani krematoryuma atsak da mı ölmüyor?

Hasan Sonmez 6 yıl

this is super jellyfish bruh #

Hasan Sonmez 6 yıl

hücre yenilenmesinden bahsediyorsan o ayrı birşey

Hasan Sonmez 6 yıl

Sen de Deadpool ölümsüzlüğünden bahsediyorsun heralde

Uğur Bozaci 6 yıl

hAYIR senin öyle düşündüğünü zannettiğini zannetmiştim

Hasan Sonmez 6 yıl

Ölümsüzlüğün süresi olabilir mi?

K

Bilim adamlarının ateist olacağı sanısı çok önceden varmış sanırım. Ben öyle bişey pek gözlemleyemedim. İnsanın doğası gereği insan ölmeden önce acaba var mı diye bile düşünür. Kimse ömrünün burda bitmesini istemez. Bence ölümsüzlük 3 . Dünya savaşından sonra bulunur .

H

Bilim adamlarının ateist olması vs vs Sovyet Rusyaya kadar karşı çıkılan bir durumdu. Sovyet Rusya ve Freuddan önce dini bütün olmayanları bilim adamı klubüne almayanlar vardı. Ki gerçekten araştırırsanız göreceğiniz şey önemli buluşları ve keşifleri yapan insanlar arasında dinine düşkün insanlar da vardır. En kolay örnek, Newton. Onun geliştirdiği Calculus hala günümüzde kullanılıyor. Aptal koyunlar gibi her gördüğünüz propagandaya inanmayın, araştırın.

T

Dinimiz hiçbir zaman bilime ters gelmemiştir ve gelmez de bu yüzden 1.soruda sıkıntı yok 2.si ise (kendi kanaatimce) ölümsüzlük bulunamaz en fazla yaşam süresi uzar ve yaşam boyunca sağlıklı olunulur yani uzun ve verimli bir hayattan ileriye gidilemez

E

1- Bilim ayri bir sey din ayri bir sey. Birisi kalp digeri beyin ile isler. Hicbir semavi din bilimi yasaklamadigi gibi, hicbir bilim dalida dini anlamsizlastirmaz. Bilimle ugrasiyorsaniz kafanizda sorular vardir, sorulari cozdukce baska sorularla karsilasirsiniz. Sorularin kokunde nerden geldigimiz vardir. Bilim big bang a kadar mantiki aciklamalar getirmeye calissada ilerisi tabiiki karanlik ve karanlik olarak kalacak. Yani ne bilim dinin nede din bilimin karsisinda degil. Ateistlik de sonuc olarak bir inanc!!! Degil mi???

2- Olumsuzluk gerekli mi degil mi cok buyuk bir soru!!! Ama gen teknolojisini kullanarak vucudun kendi kendini yenilemesini saglayacak bazi bulgulara ulasildi. Bu demek degil ki olumsuzluk bulunmak uzere veya bulunmasi mumkun. Sonuc olarak olumun sebebi sadece vucudun zamanla yaslanarak yasamin son bulmasi degil. Dunyadaki olumlerin cok az bir kismi bu sekilde gerceklesiyor, eger farkindaysaniz! Oncelikle hayatimizi dusmanliklardan temizlememiz lazim, bu zaten bize fazladan 10-15 yil omur verecegi gibi daha anlamli daha dolu dolu bir yasam saglar. Gerisi genetik biliminin ilerde nasil sonuclar alacagina kalmis...

M

1)bilim ile din çelişmez ama "dinci" lerle bilim çelişir çünkü sözde dinciler aydınlığa karşıdırlar dinle uyuttukları insanların uyanmasını istemezler
dinciler bilime ve bilimcilere karşı oldukları için de bilimciler de dincilere karşı olabiliyorlar
tüm bunlar nedeniyle dinciler bilimcileri -aslında ateist olmasalarda- ateist olarak suçlamaya çalışıyor olabilirler 2)bence bir insan organizmasının vücudunda, dinlenme halindeyken ki 1 saniyesinde bile sayısız tepkime olur. En basitinden; Özümleme reaksiyonları, yadımlama reaksiyonları, asit-baz tepkimeleri, yanma tepkimeleri ... Kısacası organizmanız her geçen saniye biraz daha eskir. En sonunda zincir zayıf halkasından kopar, yani bir uzvunuz iflas eder. Bunu takiben organizma iflas eder, yani ölür. İnsanoğlunun elindeki tek koz yaşlanmayı yavaşlatıp ölümü geciktirmektir.

F

Yaşa bağlı ölüm engellenebilir sadece

S

2. Soruyu iyi anlayabilmen adına bir kitap önerisinde bulunmak isterim

Ray kurzweil - insanlık 2.0

H

Bilim kitaplarından öğrenilenler din ile sürekli çeliştiğinden dolayı bilim insanları dini bir kenara bırakıp bilim yolunda ilerlemektedirler. Sadece ruhunu tatmin etmek için felsefi dinlere yönelenler olabilir. Onun dışında tamamen biat eden, Müslüman ya da Hristiyan bir bilim adamı olamaz. Dinler evrim teorisini kabul etmez, bilim ise ağaçla bile akraba olduğumuzu söyler.

B

Ölümsüzlük imkansız bence

Ö

Her nefis ölümü tadacaktır

A