Bilim adamları big bang ve evrenin yaşı hakkında neden yalana ihtiyaç duyuyor?

Bilim adamları big bang ve evrenin yaşı hakkında neden yalana ihtiyaç duyuyor?
B
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
33
33 CEVAP

Hocam delil sunarak başlığı açın lütfen. Bu başlıktan ne anlayalım şimdi

U

Cok basit karbon testleri guvenilir kaynak degil, dunyada var olan minerellerin her birinin olusma kosullarinin farkliliklarini dusununce, en eski gecmise dayali mineralin varligi ve olusum kosullarin, bilinen bilimsellikle ispatlanmis degil. Yanlisim varsa duzeltin. Ayrica olusum kosullarinda homojen bir yapi soz konusu olmasi gerekli o basinca ve isiya direnecek kadar dayanakli ne bir element nede bir minaral vardir. Sonrasinda olusan bu farkliliklar da big bang`i inkar ediyor. Buna iliskin meteorlardaki yuksek orandaki maden ve minerallar tek bir maden ve mineral ihtiva ediyor. Göktaşlarının kimyasal yapısında ise, çeşitli moleküller bulunmaktadır. Bu moleküllerin türüne göre meteorlar, 3 gruba ayrılmaktadır. Taşsı demirli meteor türünün yapısında, demir, silisyum, karbon, magnezyum, alüminyum, ve oksijen yer almaktadır. Demirli göktaşlarının yapısında, nikel, galyum, iridyum ve germanyum gibi moleküller bulunmaktadır. Taşsı demirli göktaşlarında ise, çeşitli metallerle olivin maddesi bulunur.

Burhan Senel 6 yıl

Basligi daha detayi ile tekrar acabilirmiyim?

Burhan Senel 6 yıl

Karbon testi mi karbon testi 50 bin yildan onceye gitmez, ya bisi soylerken bile okuyun biraz.

Kemal Düz 6 yıl

50 bin yil, icinde ki olusumlarin bile dogrulugu tartisilirken karbon izotoplarina dayali olarak milyarlarca yil oncesine sizi inandiran ne? Ayrica burada konun teorik bilimin guvenilirligi. Dolayisi ile surec icinde dogrulugu supheli her seyi kapsar bu konu! Karbon testinin ne kadar geriye gideceginden cok bizim bakisimiz guvenirliligine.

Burhan Senel 6 yıl

Yani anlamadigim senin 50 bin yil oncesini karbon testi ile oldugununu saniyor olman cok komik geliyor. Biraz celal sengor falan oku, o zor gelirse izleyebilirsin

Kemal Düz 6 yıl

Tahmin yalan mi oldu

M

tahmin bilimsellik mi oldu simdi?

B

Bilimsel tahmin diye birşey var

Mustafa Abıcaoğlu 6 yıl

evet ispat edilemezse ortadan kalkar.

Burhan Senel 6 yıl

Kim söylüyor kalkacagini

Mustafa Abıcaoğlu 6 yıl

sanirim olmayan bir seyi diye sormaliydiniz!

Burhan Senel 6 yıl

hesabladiktan sonra diyorsun degil mi? Ama sonra tahmin etmeden soyleye bilirsin .

Burhan Senel 6 yıl

neden yalan söylesinler ki

A

nedeninde bir nedeni olmali diyorsun yani?

B

Büyük patlamanın yalan olduğu sonucuna kesin olarak nasıl karar verdin

K

Sen neden yalan diyorsun? Neye dayanarak?

M

Cok basit karbon testleri guvenilir kaynak degil, dunyada var olan minerellerin her birinin olusma kosullarinin farkliliklarini dusununce, en eski gecmise dayali mineralin varligi ve olusum kosullarin, bilinen bilimsellikle ispatlanmis degil. Yanlisim varsa duzeltin. Ayrica olusum kosullarinda homojen bir yapi soz konusu olmasi gerekli o basinca ve isiya direnecek kadar dayanakli ne bir element nede bir minaral vardir. Sonrasinda olusan bu farkliliklar da big bang`i inkar ediyor. Buna iliskin meteorlardaki yuksek orandaki maden ve minerallar tek bir maden ve mineral ihtiva ediyor. Ayrica dunya`nin cekirdeginin demir oldugu soyleniyor peki oyleyse bu cekirdegin ozgul agirligi daha yogun olan metellerden olusmasi gerekmezmi, birisi bana bu cekirdegin demir den olusunu bilimsel olarak aciklaya bilirmi lutfen?

B

Nasil uydurmussun... Soyle bak olaya. Evreni yaratan Tanrı;nasil yaptigini bulmaya calısan da ilim insanlari... İki tarafi da hiclestirmezsin boylece..

Tamer KızakLı 6 yıl

Tumel evrenden temel insana seklinde ayristirabilirim ama!

Burhan Senel 6 yıl

evrenin icinde yapilan her bulus onun icindedir, dolayisi ile o buslustan once var olmustur.

Burhan Senel 6 yıl

Sadece 4.5 milyar yaşındaki bir gezegendeki sadece bir kaç milyar yıllık minarellere bakıp da bize yalan söylüyorlar denilemez... Kaldı ki; Evrenin yaşı ve big bang ile alakalı trilyonlarca sayfa yazı, makale var. Milyonlarca bunu savunan bilim adamı var. Binlerce belgesel, deney, gözlem var.. Sen diyorsun ki; "bunların hepsini yok say. Benim yukarıda yazdığım iki satırlık cümleye inan... "Sence kardeşim sana kim inanır... Yanlış anlama ama karşında dev bir bilim ordusu var... Bu orduyu tek tek, brey birey hezimete uğratıp, dediğini kanıtlaman gerekir. Tüm bu bilimi, bilim adamlarını, bilginle yendiğinde sana söz, sana tüm kalbimle inanacağım...

M

Benim tek bir ordum var: Gercek.

Burhan Senel 6 yıl

yanlış anlama ama; buna inanan bir kaç salak bulursan ne mutlu sana... Ama benden bu kadar sana iyi günler...

Mehmet Köşürgeli 6 yıl

Mehmet Köşürgeli vallaha bravo yazılacak en güzel yorumu yaptın tabrik ediyorum. Mantikli

Mustafa Abıcaoğlu 6 yıl

korler sagirlar bir birini agirlar

Burhan Senel 6 yıl

Bing benk olayı olayı ıspatlandı sonucundan korkmayın yoktan varoluştan korkmayın sonucun ne anlama geldiğini herşeyi bir yaratan olduğunun ıspatından korkmayın

B

Ben bunların yalan deil aksine bilimle dinin ne kadar güzel ortustugunu gösteren çalışmalar diye dusunuyorum

S

Bing bang büyük patlama yani dünyanın oluşumu 7 günde oluşumu kuranı Kerim'i güzelce okursan bilim adamına gerek kalmaz

C

Yevm gün denir ama dönem anlamına da gelir 7 gün değil 6 dönem/gün diye geçiyor.

Yiğit Kışkır 6 yıl

Dönem filan değil bildiğin gün. Tevratta da yehova dünyayı 6 günde yaratır, cumartesi dinlenir, dolayısıyla cumartesi sebt günüdür, çalışılmaz. Kuran diğer kutsal kitapları onaylar. Kuranı bilime adapte etmeye çalışıyorsunuz ama yalan oluyor.

Tayfun Özkurt 6 yıl

Tayfun Özkurt baska isterseniz gene atabilirim, yahudilerin sebt gununu Allah vermemistir, onlar istemistir ayrica Ilah olan dinlenmez

com-yob02cwsto87kta8rkam.jpg

Meral Buğa 6 yıl

Beni ilgilendirmiyor Meral Buğa sen yakıştıramıyor olabilirsin ama tevratta gayet de dinleniyor. Bu ayette de zamandan münezzeh değil, incili gönderdiği gün kurana başlamış oluyor.

Tayfun Özkurt 6 yıl

Onlar mı istemiştir? Cumartesi dinlenelim yehoşcum rica ediyoruz mu demişler? Sebt günü çalışmak dehşet yasaktır. Hatta kuranda o gün çalışanlar maymun olmuştur.

Tayfun Özkurt 6 yıl

kisisel yargilara gerek yok, konuyu sahsima indirgemek konunun basligini kucumsemek olmuyor mu? Bilimsel olarak katilacaksaniz her turlu katkiya acik konu basligim.

B

"Sizce bilim adamları bin bang hakkında bize yalan söylüyor olabilirler mi?" diye başlık atmak başka, "Bilim adamları big bang konusunda yalan söylüyorlar ve sizin gibi sazanlar da buna inanıyorlar. Hepiniz özürlüsünüz. Ben duruken siz gidip yüz binlerce bilim adamına inanıyorsunuz!" demek başka... Eğer; eğer birinci cümleyi kastediyorsan bunu tartışırız. Yok ama ikinci cümleyi kasdediyorsan. Kusura bakma ama biz bu konuyu senin şahsına indirgeriz...

M

Ozgunum yanlis kisilerle baslattigim bu tartisma icin. Yinede katkilari icin tesekkur ediyorum.

B

Sen bize bir soru mu sordun? Yoksa sırf bizle dalga geçmek için mi bu soruyu sordun?

M

Biz doğru olduğunu kasdet miyoruz? Bilimde hiçbir şeyin kesinliği yoktur! Ancak şimdilik bilim bize bin bang'in var olabileceğini söylüyor ve bunun altına da imzasını atıyor. Biz şimdilik buna inanıyoruz. Ama bilim görecelidir. Günün birinde biri çıkıp "Bin bang diye bir şeyin olmadığını da kanıtlayabilir... Yani yalan söylemek ayrı şey, bilimin gerçeği ap ayrı şey.. Şimdilik gerçekler böyle... Ama bu demek değil ki; bu gerçekler doğrudur! Ama bir elin on parmağını geçmeyen insanların yalan söylüyorlar demesine bakmamızı da bizden isteme...

M

Ya yanlış anlama ama... Şu bahsettiğin şeyle ilgili milyon tane makale var... Kitap var... Yüzlerce üniversite, akademi, enstitü çalışma yapıyor... Binlerce akademisyen emek veriyor... Yahu aklınıza takıla takıla bunlar mı takılıyor? Değişik biri olacam diye tartışmanın bile abes olduğu şeyleri neden gündemleştiriyorsunuz? Çok tuhaf bir memleket olduk ya biz.

D

Bilinen en yaşlı yıldız referans alınarak yapılır bu tahminler. Yani bu CERN ve NASA'daki insanların yaptığı tahmin sizin günlük hayatta yaptığınız tahminlere benzemiyor.

B

Bir kere en yasli yildiz alinarak yapilmiyor o tahminler bilmiyorsan bisey soylemeyecen

Kul Tokaş 6 yıl

Yıldızların yaşı ve kırmızıya kayma (Doppler's Effect) referans alınarak tahmin yapılır.

Bartu Sabirli 6 yıl

yıldızların yaşı yapılır evrenin yaşını yıldızdan nasıl tahmin edecen???

Kul Tokaş 6 yıl

daha yeni galaksiler keşfediliyor???

Kul Tokaş 6 yıl

Bilinen en yaşlı yıldızın yaşına göre önce bir alt sınır belirlenir. Daha yaşlı yıldızlar keşfedildikçe bu alt sınır daha uzun yıllara uzayabilir. Ama Doppler Effect ile evrenin genişleme hızı hakkında fikirler edinilir, o hıza göre evrenin yaşına dair tahminler yapılır.

Bartu Sabirli 6 yıl

Ozur diliyerek soyluyorum ama İlber Ortaylinin soyledigi gibi yari cahiller korkunctur bilmemesine ragmen bildigini sanar la siz evrenin yasinin gercekten sadece karbon testleriylemi yapildigini saniyonuz ??

K

Evren genislemiyor entropi yok felan da diyinde az daha gulelim lutfen

K

Batuhan yasina göre yorumlarina hayranim hayran

Cem Turkarslan 6 yıl

Yorumlarimi mazur gorun herhangi birinizi laflarimla kirdim ise affola

K

National georaphic tv de anlatılmıştı ama hatırlamıyorum sanırım cosmos programindaydi dünyanın yaşının bulunan en eski taş kalıntılarındaki parçacıklar ile ölçüyorlardı

A

Senin sıkıntın geride kalan bing bang da değil, ilerde ne olacağında, ya yaradılış teorisi gerçekse diyorsun aklından.

Y

bigbang yaradılışın başlangıcıdır.. Sahabenin bile bu konu hakkında görüşleri var...

Samet Tpr 6 yıl

Bilim hiçbirşeyi açıklamak için yalana ihtiyaç duymaz. Sadece belirli dönemlerde eldeki bilgi ve teknoloji doğruldusunda gerçeğe enyakın olduğunu düşündüğü hipotezi ortaya atar, bunu kanıtlamak için deneyler yapar, deneylerin sonucu düşünülen sonucu verirse o dönem için gerçeğe en yakın teori olarak kabul edilir. Taki o teoriyi çürüten yenibir araştırma sonucu ortaya çıkana kadar. Bilim de hiçbir zaman %100 doğru diye bişey yoktur, araştırılan konuyu daha iyi açıklayan bi teori varsa eğer hemen eskisi terkedilip yenisi ile devam edilir. Günümüz bilimine ve teknolojisine bu şekilde ulaşıldı, gelecekte belki bugün %99 doğrudur dediğimiz teoriler terkedilip yeni teori ve kurallarla hayatımıza devam edeceğiz bunun bi garantisi yoktur, yalanla da uzaktan yakından alakası da yoktur...

A

Bilmsel anlamda haklisiniz ancak bazi bilim adamlarinin psikolojileri bilimsellikten sapmalar gostererek, teorik alanlara kaymakta sonra bazilari bu teorilerin uzerinden kesinmis gibi saptamlar yapiyor ve bir sure sonra ilk halinden eser kalmiyor bilgi kirliigi icinde gerceklik kaybolabiliyor, ben buna yalan diyorum.

Burhan Senel 6 yıl

Doğrudur, öyle bilim insanlarıda olabilir, ama genelini düşünürseniz bunun böyle olmadığını anlarsınız. Onların öyle düşünmesi de normaldir zira tarih boyunca bilim insanlarını, dini öğretilerin dışında sonuçlar açıklamakla suçlayan din adamları onları yakarak, asarak, keserek, sürerek cezalandırma yoluna gitmişlerdir. Mesela birzamanlar insanlar evrenin merkezinin dünya olduğunu, ay'ın güneş'in diğer yıldızların hep dünyanın etrafında döndüğünü, hatta dünyanın düz olduğunu düşünmekteyken Kopernik, Galileo gibi bilim insanları aksini söyleyip ispatetmelerine rağmen, kilise ve engizisyon mahkemeleri tarafından cezalandırılmışlardır. Günümüzde de butarz kendini din adamı olarak nitelendiren bazı insanlar orta çağ düşüncesinden çokda uzak sayılmazlar...

Atilla Arıdıcı 6 yıl

2 tane kitabi zor okuyan insanlar evren ile ilgili bilim adamlarini elestiriyor ne yazik ne biliyon ne gordun ne arastirdinda konusuyorsun varsa tezlerin arastirmalarin paylas elestirini kabul edelim

A

Peki sen ne biliyorsun bu iki kitabi zor okuyanlarla ilgili de kendini iki kitabi kolay okuyan biri yerine koyuyorsun.

Burhan Senel 6 yıl

Herkezin bildigini biliyorum bu konuya yalan diyebilecek insanlar degiliz anladinmi

Ahmetcan Umaç 6 yıl

Bildigin birsey varsa soyle yalan deyip cekilme

Ahmetcan Umaç 6 yıl

Slm, Cunki nesoylerlerse tahminden ibaret

O

Çünkü cevapları yok Evren sürekli devinim içerisinde

O

Burhan bey belki 10 tane mesaj yazdım geri sildim. Ancak bunun sebebi bu abimize hangi dille anlatirsam belki anlama ihtimali olur diye dusunmemden kaynaklandı.. Çünkü sordugunuz sorunun da vardığınız sonucun da elle tutulur ufacık bir yani yok.. İnsanlar sizi ciddiye alıp cevap yazmışlar onlara verdiğiniz yanıtlar bile saf bilgisizlikle dolu.. Aslına bakarsanız tüm sorun ciddiye alinmanizda.. Tamam tartışma grubu tamam her türlü görüşe saygı var ama illallah yâ hu..
Hiçkimse burda big bang a tapmiyor.. Bilimsel bilgi birikimi nasıl olur düşünün okuyun lütfen.. Vallahi dayanamıyorum birisi size şu gerizekalı yerçekimi savunucuları veyahut dünyanın döndüğünü iddia eden hiyarlar dese ne yazarsiniz cevaben.. Bi git kardeşim dediginizi duyar gibiyim. Yazdiklariniza baktım da vay efendim mineraller şu kadar değişir bu kadar farklı... Eee adam sana 13.9 milyar yıl derken kronometre ile ölçüm vermiyor ya.. Alt üst sınırları belirleyip yaklaşık tahmin veriyor.. Üstelik bunu bilimin mevcut tüm sınavlarına tabii tutup birinden dahi gecemezse daha anlamlı bir varsayimla geliyor. Biliniz ki bilim gerçeği bulma veya anlama yaklaşma gayretidir. Tum bu bilim insanlarının kendilerini kandirmalari için geçerli sebebiniz var mı acaba? Veya size o minerallerle ilgili bilgileri veren bilim adamının doğru söylediğine nasıl bu kadar emin olabildiniz?

E

bu kadar ciddiye alma, insan ya ögrenme meraklisidr yada bilgisiz fikir sahibi olma meraklisi.

Cem Turkarslan 6 yıl

Her kelimenizi tebrik ederim.

Mete Zen 6 yıl

Evren Kulacoglu , sasirdim 10 tane mesaj yazdiktan sonra silip en son mesajinizin hala benim iddialarimin disinda bir temele dayanmayan bir yazi ie cevap vermenize.

Burhan Senel 6 yıl

Cogu mesajlarin hic biri sorumla alakali degildi ama ben yinede bir seyler yazdim. Katilan butun arkadaslara tesekkur ediyorum..

Burhan Senel 6 yıl

Bilim adamlari örgütlü degil ve ortak bi inanislari neden ve nasil bir soru cevap iliskisini gözlemleyerek detaylandiriyolar öyle ayni dinin mensubu ama 20 degisik türlü kollara ayrilmis degiller

F

Din tacirleri gerçeklere izin vermez zaten patlayana kadar yesinler belki....

A

Çok cahilce bir soru. Big bang yaratılışı inkar etmez yaratılışın kanıtını verir ki sizin gibi cehalet kurbanları iki kelam öğrensin diye.

M

Taşkın - ol dedi oldu 1 ve 2 yi okuyunuz anlarsınız big bang nasıl da kanıtlıyor yaratılışı ve bu kanıtları bizzat yazarın dilinden değil astrofiziğin babası Hubble'ın sözlerinden öğrenin.

M