Ateist olmak için nedenler

Neden Ateistiz?

1- çamurdan yaratıldığına inanılan iki insanın neslinin ensest ilişkisinden çoğaldığına inanmıyoruz, inananlara da hayret ediyoruz. Üstelik bilime de aykırıdır.

2- kuran’da ve diğer kutsal denen kitaplarda yazan akla ve bilime aykırı; tufan, musa’nın denizi yarması, 6 günde dünyanın ve evrenin yaratılması, kabe’nin ebabil kuşları tarafından kurtarılması, yıldızların şeytanların atış taneleri olması, konuşan karıncalar, çöpçatan kuşlar gibi çocukca masallara inanamıyoruz.

3- yusuf’un ve musanın tarihin en köklü uygarlıklarından biri olan mısır’ı ve onun tanrı olarak kabul edilen firavunlarını tek başlarına dize getirdiğine inanmıyoruz. Üstelik bu masalların tarihi gerçeklere aykırı olduğunu da biliyoruz.

4- yahudi halkının o kadar akıl almaz mucizeler gördükten hemen sonra (denizin yarılması. Vb…) kendilerine dana heykeli yapıp ona taptıklarına (musa hikayesi) inanmıyoruz.

5- semavi dinlerin yaratıcısının bu kadar insani duygulara sahip olmasını (öfke, nefret, kıskançlık, tuzak kurmak, vb…) gerçekci görmüyoruz. İnsanları sonucu belli bir teste sokan ve kendisine tapınılmayı şart koşan megoloman bir yaratıcıya inanmıyoruz.

6- mucize olarak görülen kuran’ın günümüzde uluslar arası anlaşmalara, insani ve ahlaki değerlere aykırı canice hükümleri (ganimet, cariye, köle, din uğruna insan öldürme, kırbaçlama, el, ayak kesme, vb…) içinde barındırmasına hayret ediyoruz.

7- kuranın değiştirilmemiş korunmuş olduğuna inanmıyoruz. (islami kaynaklara göre ve bilimsel kanıtlara göre kuranın değiştiği ispatlı delillidir.)

8- sözde yaratıcının gözlerimizi perdeleyip, kalplerimizi de mühürleyerek bizleri inançsız bıraktığına inanmıyoruz, üstüne de inanmadığımız için ağız dolusu hakaret ederek üstüne de sonsuza kadar cehennemde yakacağını söyleyen bir tanrının gerçek olamayacağını biliyoruz.

9- dünyanın müthiş bir ahenkle döndüğü ve sistemin mükemmel olduğuna inanmıyoruz.

10- dünyada barış ve huzur, iyilik ve ahlakın dinler sayesinde geldiğine, islamın kültür ve bilim dini olduğuna inanmıyoruz. Olmadığını biliyoruz. Kanıtı; kuran, hadisler, islam ülkelerinin durumu ve tarihi gerçeklerdir.

11- günümüzde peygamberin örnek insan olamayacağını biliyoruz. Kendinize sorun peygamberin her davranışını örnek alabilirmisiniz? (birsür karısı olması, 9 yaşında kızla evlenmesi, savaşlarda yağma yaptırması, evlatlığının karısını alması, katliam emirleri vermesi vb..) bunları yapabilen birinin gerçek peygamber olduğuna inanamıyoruz.

12- daha en başından işi garantiye alıp, sorgulamanıza bile izin vermeyen dine inanmıyoruz. ( islamın şartı, kelimei şehadet ki görmediğim duymadığım birşeye tanıklık yapmaktan başka bir şey değildir, imanın şartları, peygamberlere, kitaplara ve mucizevi meleklere inanmak, bunları yapmadan müslüman olamıyorsun.) bunun adı dayatmadır.

13- islam kardeşlik dini olduğuna inanmıyoruz. (tarikatlar, şiiler ve sünniler gibi binlerce parçaya bölünmüş aralarında husumet olan guruplara ayrılmış bir dine kardeşlik dini denemez.)

14- gerçek dışı ve eski dinlerde ki tanrılardan kopyalanmış (horus, vb..) sahte bir hayata sahip isa’nın peygamber olduğuna inanmıyoruz. (mısır yazısının çözülmesi ve tarihi kayıtlarla kanıtlanmıştır). hıristiyanlık roma imparatorluğunun dağılmaması için yapay olarak ortaya çıkarılan bir dindir.

15- yıllarca ticaretle uğraşan, yaşadığı kentte soylu bir aileden gelen, bilgili ve görmüş geçirmiş bir tüccar olan muhammed in okuma yazma bilmediğine inanmıyoruz.

16- biz neden yaratıldık, yaratıcı neden şeytana izin verdi, cennet cehennem neden var gibi sorulara dinlerin verdiği cevapları doğru ve inandırcı bulmadığımız için kabul etmiyoruz.

17- sırf inancı var diye; tecavüzcü, katil, cani, ayyaş, pedofili, hırsız, yalancı, dolandırıcı, ihmalkar, şiddet yanlısı ve sapık insanlar günahlarının bedelini ödeyince cennete girebilecek, fakat inancı yok diye kendisi dünyanın en iyi insanı olsa bile cehennemde sonsuza kadar yanacak diyen bir dine inanmayı vicdanımız kabul etmediği için inanmıyoruz.

18- allahın işi gücü bırakıp peygamberin cinsel hayatına bu kadar kafayı takmış olabileceğine inanmıyoruz. Azhap-50 gibi ayetlerin tanrı sözü olacağına asla inanmıyoruz.

19- tanrının peygamber kadınlarını tehdit ederek dedikodu yapmayın diyeceğine ve yoksa yerinize baska temiz bakirler veririz diyecek kadar küçüleceğine inanmıyoruz.

20- tanrının yağma yaptırıp bu yağma malından 5 de bir hisse isteyecek kadar acımasız, mal, servet ve para düşkünü bir varlık olacağına inanmıyoruz.

21- tanrının kadını bu kadar hor gören, aşağılayan, erkekler azmasın diye poşete sokacak bir varlık olabileceğine de inanmıyoruz.

22- günümüzde bir insan tanrıyla konuştuğunu iddia ederse deli kabul edilirken binlerce yıl önce yaşayan ve aynı iddialarda bulunan insanların peygamber olduğuna inanmıyoruz.

23- dinlerin dünyayı algıladığı gibi algılamanın, akla, bilime ve mantığa sığmadığı için ve ortaçağa ait fikirlerin bugün geçerliliği olabileceğine inanmıyoruz.

24- tesadüf veya baska nedenlerle başımıza gelen her iyiliğin ve kötülüğün tanrıdan geldiğine inanmıyoruz. Çok insan inanıyor diye doğru olması gerektiğine inanmıyoruz.

25- yaratıcının ilk insanı yaratmak için çamura ihtiyaç duymasına anlam veremiyoruz. İstediği ne varsa ol dedimi oluveren bir tanrının çamura ihtiyaç duyması mantıksızdır.

26- insanları inançlara ayıran dinlere, dinlerin ahlak getirdiğine, peygamberlerin yol gösterdiğine, kutsal kitapların ışık saçtığına ve son olarak kutsal kitaplarda anlatılan tanrıya inanmıyoruz.

bu liste uzatılabilir ama mümkün olduğunca ana hatlarıyla vermeye çalıştığım, mesajı umarım almışsınızdır. Sizler inanmak istemedigimizi buna kendimizi zorladığımızı sanıyorsunuz. Tam tersi, bizler kuran’ın tercümesini ilk defa okuduğumuzda hayal kırıklığına uğrayan ve islamı araştırdığımız da. İnanabilmek için iyi ve mantıklı sebepler arayan ve islamı savunabilmek için bin türlü yorumlar düşünenen insanlarız. Ama ne yaparsak yapalım yetmedi.

ençok hayret ettiğim konulardan biride şudur; bu ayette şu bildirilmiş bu ayett-i kerimede şöyle buyrulmuş, vs, vs, diye kuranı savunan ve kendince ne demek istediğini anlatmaya uğraşan kimselerin aslında o ayetlerin ne kadar zavallı ve savunulmaya muhtaç olduğunu gözler önüne serdiklerini farkına varamamalarıydı.
düşünün lütfen büyük bir tanrı bu aklın alamayacağı evreni yaratan bir güç kalkıp insanla irtibata geçiyor bizi kendine inanmaya çağırıyor ama bizi imana davet ettiği kitabında yazılı ayetler daha açıkça ne istediğini anlatmaktan aciz.

bu tanrıyı konuşma özürlü görmek gibi bişey. Eğer kuran, tevrat ve incilde anlatılan tanrı gerçek olsaydı, eminim insanlığa asla ama asla bu üç kitabı göndermezdi. Ben bu gücün bukadar aciz olabileceğini asla kabullenemem bu yüzden kendini dindar kabul eden kimselerden daha çok bizler tanrı kavramına saygılıyız. Çünkü bizler dini sorgulamaya tanrının büyüklüğüne yakıştıramadığımız bu kitapları ve içilerindeki çelişkileri araştırarark başlıyoruz. Doğru cevapları bulduğumuzda da zaten dinden çıkmış oluyoruz.
bir arkadaşım bana sormuştu doğrusu nedir diye bende kendisine eğer dinle ilgili doğruyu ararsan bulduğunda eminol dinden çıkmış olursun demiştim.

sanılır ki bir kimse din konusunda bilgisizliğinden ve cahilliğinden dolayı inancı terk eder. Oysa dinlere inanmayan insanlar iki günde bu kararı vermiş insanlar değildir. Uzun bir araştırma ve sorgulama dönemi ardından dinlere inanmamayı seçen din konusunda oldukça geniş bilgiye sahip kimseler ancak dinsiz olur. Genel durum budur.

falanca ateist veya din dışı akımlara inanan biri bunca sorgulama ve araştırmadan sonra dine tekrar inanmaya başlayıp dinlerde anlatılan bu masallara inanmaya başlamışsa psikolojik sorunlar yaşıyor demektir. Kurana göre de bu kimselerin tekrar dine inanması zaten mümkün değildir.
sonuçta kalplerimiz mühürlenmiş(!)!

A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
74
74 CEVAP

anıl daha atesit olma sebeplerinin ilki bile tam bir facia, siz nasıl kadın kaburga kemiği ile yaratıldı gibi cahilce bir bilgiyi korondo oylo yozoyor diye biliyorsanız, bu adem ile havva olayında ise aynı şekilde yapıyorsunuz

K

Adem ile havvanın nasıl çoğaldığı, ürediği, hakkında kuran içinde en ufak bilgi kırıntıdı yok, çok çeşitli teoriler var, şimdi burayı iyi dinle siz ne yapıyorsunuz bu bilinmezliği kendi işinize gelen yalan bir bilgi ile değiştirerek, zaten olmayan bir konuya bu böyle olmaz diyorsunuz

K

3:59 - Doğrusu Allah katında İsa'nın (yaratılışındaki) durumu, Âdem'in durumu gibidir; onu topraktan yarattı, sonra ona "ol!" dedi, o da oluverdi.

daha neye inandığını bilmiyorsun

A

Ulu orta yazıp üzmeyim dedim seni, bu ayette senin düşünceni destekleyen tek kelime yok, isa aynı muhammed gibi bir elçiydi fakat isayı tanrının oğlu seviyesine çıkardı insanlar, tanrının oğlu dediler, kutsal ruh ile bir 3 lemeye girdiler

Kaan Gorur 2 yıl

İsanın özel olan kısmı doğumu, kendisi babasız dünyaya geldi, senin sunduğun gibi adem ile havva sex yaptı çoğaldı fikrinle alakası yok, tanrı adem ile havvayı yaratıyor isayı yaratıyor ama kendi koyduğu kuralı çiğneyerek adem ile havvanın çocuklarını ensest ilişkiye sokuyor

Kaan Gorur 2 yıl

Buna inanmak çılgınlık, istersen bim poşetine tap ama doğrusunu öğren sonra seç yolunu kandırma kendini bunlarla, milletide kandırma ben olmasam kim anlatacak size bunlarıda düzeltecek bilmiyorum kendi içinizde sallayıp duruyorsunuz yani

Kaan Gorur 2 yıl

Eeeee burada ne kaburga kemiği var nede senin ateist olmak için saydığın adem ile havva ensest çoğaldı bilgisi var, sen ne sebeple yazdın bu ayeti neyi kanıtlamış oldun

K

Vahiy gelmiştir belki onada

Hazal Üstn 2 yıl

çamur diyor zaten kaburga kemiği demiyor. Kaburga kemiği de başka bir dine ait teoridir. Ensest çoğaldı diye yazmaz zaten. Birazcık aklı olan bir insan ilk insanlar adem ile havvaysa bunların çocukları nasıl türemiş acaba diye sorar ve sonra ensest olduğunu anlar.

A

Bir kişi islamı ve kuranı gerçekdışı bulduğu için ben ateist oldum diyorsa o kişi CAHİLDİR. Kuranı okudum ateist oldum diyen komik yorumlar gördüm. Ateistlik Allahın var olduğuna inanmamak değildir, Yaratıcının olmadığına inanmaktır. Bu yüzden Kuranla sadece Allahın olmadığını iddia edersin Kuranla ateist olunmaz. Ahhh Ahhh

S

Deist olanlar peki ?

Ercan Tarsus 2 yıl

He sen şimdi adem ile havvayı yaratıldı kabul ediyorsun 2 dkka fakat koskoca bir tanrıyı kabul etmene rağmen kuranda bile yasak olan ensest ilişki sonucu meydana gelmişler diyorsun yani, ÜSTELİK BU KONUDA TEK BİLGİ VERİLMEMİŞKEN

K

serkan çok zeki olduğunu sanman çok komik görünüyor bilmem farkında mısın. Dinleri sorgular insan önce, Sonra bu dinleri tasvir ettiğiniz türden bir Tanrı göndermiş olamaz dersin, kimi deist olur kimisi de yaratıcı fikrini sorgulamaya başlar bu süreçte. Sonra da ya ateist olur ya deist kalır. İlla tek tek açıklatacaksınız biraz olaylara geniş bakmayı öğrenin diyeceğim de bir müslümandan çok şey bekliyorum sanırım.

A

direkt ateist de olabilirsin buna kimse bi şey diyemez

Anıl Karaltı 2 yıl

SAdece kurandan yola çıkıp ateist oldum diyen insan cahildir. Ateistin anlamı ne diye sormak gerek kuranı okudum mantıksız buldum ateist oldum bu ne la yemek tarifi gibi

S

Yaratıldı kabul eden sizsiniz ve biz de bunun üzerinden hayır böyle değil diye eleştiriyoruz. Kur'anda ensestin yasak olduğuna dair bi şey var mı? Varsa daha fena çünkü bir çelişki daha ortaya çıkmış olur. Kur'anda adem ile havvanın çocuklarının nasıl ürediği yazar mı ?

A

Ki ben bu sayfada yüzlerce şu yorumu okumuştum: Kuranı okuyun ateist olun hı hıı

S

Evet sayın arkadaşlar, bakın bir başlık açılmış, sebepler sıralanmış fakat bu arkada daha kuranda yazanı bilmeden bile o konu hakkında olmayan yorumlar yaparak kendisini ateist olmuş göstererek sanki bir bilgi durumu varmış gibi sunmuş

K

Masallara inanan insanların çıkıp sağa sola cahil demesi çok komik oluyor. Kurana bakıp ateist olan birine de kimsenin bir şey demeye hakkı yoktur. O kitabı okuyup müslüman olmaktan daha normal bir şeydir. İşine gelmeyince nasıl da deizmi savunmaya başladın imalı imalı

A

anıl daha yazdığı ilk maddenin kuranda nasıl geçtiğini bile bilmiyor ama gayet şekil havalı bir başlık ile çat çat bu böyle diye yazmış, şimdi gerçekleri konuşalım anıla kim inanacak, zaten işine gelmeyen, cahil, kuranı okumayan inanır

K

Size bir yol gosteriim mi acizane dinleyin: Kişi turan dursun okur, islamdan cikar, richard dawkins okur tanridan vazgeçer sonunda haktan akdoğan takip eder gerçeği bulur...

E

Kur'anda yazanlar belli de sen hangi kuranı okuyorsun onu bilmiyorum Her yorumunda kuranda yazanları bilmediğimizden bahsediyorsun

A

Sana ayeti gösterdim neyin kafasındasın arkadaşım? 3:59 - Doğrusu Allah katında İsa'nın (yaratılışındaki) durumu, Âdem'in durumu gibidir; onu topraktan yarattı, sonra ona "ol!" dedi, o da oluverdi.
Al tekrar bak

A

Yasak olması sizi zor duruma sokar ayrıca. Bana adem ile havvanın çocuklarının nasıl ürediğini anlat konuyu kapatalım

A

Kuranda ensestin yasak olduğuna dair bir şey ?

A

Kurana bakıp ateist oldum diyene kimsenin bir şey demeye hakkı yok mu valla şu yorumu seve seve yapıyorum. Sadece Kuranı okuyarak ateist oldum demek kadar saçma ve komik bir şey yok. Bir Yaratıcının var olmadığını sadece kuran okuyarak iddia etmek sana doğru geliyorsa bunu bilemem ma her yerde bunu söyleme hıı desenki bana kuranı okudum Allahın olmadığına karar verdim tamam derim. Ama ateist oldum nedir ya

S

İnsan kuranı reddederek ancak allahi reddetmiş olur... Kuran in tanrisni... Başka tanrıyı değil...

E

Aynen öyle

S

Evet yoktur. Sen nasıl ki benim saçmalıklarla dolu olduğunu düşündüğüm bir kitaba inanıp müslüman oluyorsan ve benim normal karşılamamı bekliyorsan aynı şekilde kuran okuyup ateist olabilen birine de saygı duyma erdemini göstereceksin. Okursun saçma bulursun bu kitabı tanrı göndermiş olamaz dersin ve tanrıya da inanmamaya başlarsın. Sen diyorsun ki kuranı reddetse bile tanrıya inanmak zorunda, öyle olmazsa çok salakça olur. Bağnazlığınızı her şekilde belli ediyorsunuz. Yok öyle yağma:)

A

7/24 müslümanlığı yerden yere vuran kişilerin saygı duyacaksın sözü sinek vızıltısı gibi geliyor Ayrıca inanmak zorunda yazmadım yalan söyleme... Kurana inanmayarak Allaha inanmazsın sadece yazdım. Yaratıcıya inanmamak için çok geniş çaplı araştırma ve sorgulamalara girmelisin. Ancak sen sadece kuranla ateist olunduğunu yazmışsın bence daha fazla yazarak batma

S

anıl biseyi iyi anlamalisin bak kur andaki tanrının adi allahtir. Ars ında oturur. Ars goklerdedir. Dünyayı 6 günde yaratmış namazı orucu farz kılmış ve sürekli kullarinin üzerinde bir yaptirimi olan bir tanridir... Tamam allahi reddettin peki ateist oldun mu hayır çünkü şu an deist oluyorsun yani bigbang in ötesinde yaratan şuurlu bir varlık var ve mutlak tasarım sahibi ama yarattı gitti kullarına dokunmadı demiş oluyosun. Ateizm için bu tanrıyı da reddetmen gerek anlatabildim mi farki?

E

Tek yaptığımız eleştirmek, ne kafa kesiyoruz ne insan yakıyoruz, ne de sonsuza dek yanmakla tehdit ediyoruz, bu da size batmasın yazdın demiyorum söylediklerinden o çıkıyor diyorum. İlk yorumuma bakarsan anlarsın ama okumadan yorum yapmaya alışmışsınız. Kesinlikle ateist olur demedim, kimisi deist olur kimisi ateist dedim ve ateist olanlara da saçmalıyorlar demeye hakkın yoktur, ha hakkın vardır ama senin inancın için de saçma denilmesini göze alıyorsan vardır.

A

evren bak sen de deist olmak zorundalara getirdin konuyu. Evet müslümansın Allah'a ve kitabına inanıyorsun, sonra kitabı okuyorsun ve bunu Allah, Tanrı her neyse bir yaratıcı göndermiş olamaz diyorsun. Dini otomatik olarak reddediyorsun, aynı anda yaratıcı fikrini de saçma buluyorsun ve ateist oluyorsun bu kadar basit.

A

Yaratıcının olmadığını söylemek için fikre değil belgeye ihtiyaç var...

E

hö?

Seda Right 2 yıl

belge mi

Seda Right 2 yıl

Tek yaptığınız eleştirmek ... Valla bu yorum hoşuma gitti. Sadece işine gelmeyen her şeyi yerden yere vuran bir kitle ülkedeki ateizm... Oruç gelir eleştir, ramazan gelir eleştir. Şu olur eleştir. Yahu tamam eleştirde kendinizden de bahsedin. Neler yaptınız ne katkı sağladınız. Yani sadece başkalarının sözünü alıp beğeni almakla geçiyor aylarınız yıllarınız ayıp olmasa asalak gibi yaşıyorsunuz diyecem ama demiyorum bak

S

Hiç de öyle bir şeye ihtiyaç yok. Yaratıcı var derken belge mi sunuyorsun? Kutsal kitaplar belgedir dersen ben de en klasiğinden çizgi romanlar da süpermenin varlığına sağlam bir belgedir derim.

A

Niye katkı sağlamak zorundaymışız? Demek ki sen de bizi zeki görüyorsun ki bir şeyler bekliyorsun müslümanlar dünyayı yönetiyormuş gibi konuşuyorsun. Azcık utanır insan şunları yazarken. Böyle şeyler söylemen için dininin dünyayı cennete çevirmiş olması gerekirdi

A

Tanrı her neyse bir yaratıcı göndermiş olamaz diyorsun. Dini otomatik olarak reddediyorsun, aynı anda yaratıcı fikrini de saçma buluyorsun ve ateist oluyorsun bu kadar basit.
ohh be ne araştırma ne sorgulama ne evreni anlamaya çalışma... Saniyede ateist olunur avrupadaki ateistler şu yorumu okusa ne derdi acaba

S

her şeyi eleştiren insanın bir şeyler vermesi gerekir ki önemsensin. Yoksa sadece konuşup duran ve başka hiçbir işe yaramayan yığın olarak kalırsın şu an ki gibi. Bu yüzden dedim

S

Zaten mutlak güce sahip bir tanrının olmadığı richard dawkins in tanrı yanilgisi kitabıyla neredeyse ispatlandi zaten...

E

al işte. Adam kuranı açıp okumadığı için karşısındakinin de öyle yaptığını sanıyor ve o yorumumdan bunu çıkarıyor. Orda diyorum ki "kuranı okursun ve saçma bulursun, sonra kafanda bi şey şekillenir" ha direkt olarak bunu söylemedim, sonra deme yalan söyleme öyle bi şey dememişsin diye

A

Ne verelim şu ülkede ne beklersin? Şu an bunları yazarken bile acaba kim beni öldürme planı yapıyor diye düşündürten bir ortam var burda. Biraz mantıklı konuşun rica ediyorum.

A

Bak canım kardeşim. Başlığında sürekli kuran yerine genel olarak yorumlarda yazsaydın ateist olmanı mantıklı bulurdum eleştiri noktam buydu. Tekrar diyorum sadece kuran örnekleri verip bu yüzden ateistiz demek saçma oluyor. Bir nevi bundan sonra belki bu tür paylaşımda onlara da yer verirsin kimse sana neden ateistsin demez ya da bu tür eleştiri gelmez

S

Seni öldürme planı yapan adamın aklına şaşarım yahu şeker gibi adamsın

S

Serkan Sonuç fazla gitme üzerine ya... Gerek yok..

E

Hak dinin kuran olduğunu söylüyorsunuz ve yaşadığımız coğrafyada islam hakim. Artı başlıkta yahudiliğin yanlışlarına da değinilmiş

A

teşekkür ederim başımın ağrısı geçti bu kibarlığını görünce

A

biraz olsun tatlıya bağlayabildiğimize göre uyuyabilirim iyi geceler

A

Rica ederim. Ciddiydim zaten. Biz sinirlensekte tartışırken hepsi o anlık saman alevidir. Yoksa benim can yoldaşım dediğim ateist arkadaşlarım var İyi geceler

S

bunu herkes yapamaz takdir ediyorum

A

Aslında asıl olması gereken bu Neyse sohbet için teşekkürler. İyi uykular

S

Uyuyanlar için iyi geceler şimdi şu ilk madeye gelecek olursak, kuranda adem ile havvanın ne şekilde çoğaldığı yazmaz, burayı iyi dinleyin bir tanrıyı, adem ile havvayı 2 dkka kabul edip bunlar yazmayan bilgi üzerinden ensest çoğaldı demek, üstelik ensest kuranda bile yasakken bunu demek insan aklına uygun bir konu değil

K

Bu yalan teoriyi kim kurar ve inanır, zaten bu işler umrunda olmayan, doğru yada yanlış değilde kendi inandığı bozulmasın korkusuyla araştırma bile yapmayan, kendi hayatını kendi çıkarları ve istekleri doğrultusunda hayatını bitirmek isteyen kişiler

K

Aklını objektif kullanan biri şunu sorardı, bir tanrı var ise doğal olarak gücü yeter her şeye, kendi yasakladığı ensest ilişki ile kendi yarattığı insanı çoğaltma fikri, üstelik tek kelime bilgi verilmeden bunu düşünmek ne bileyim yani düşünüp düşünüp bu kadar mı şey ürettiniz boş yere ateist oluyorsunuz

K

Tartısmayı hala sorgulama asamasında olan biri olarak tarafsız olarak okudum ve dahil olmadan edemicem.. Bi kere anılın bazı yorumları yanlıs anlasılmıs kuranda ensest cogaldılar yazıyor demiyor adem ve havvanın cocuklarının nasıl cogaldıgını düsünürsek ensest iliski oluyor diyor ve bunu reddediyor. Ve yemek tarifi gibi denmis, peki inananlar kelime-i sehadet getirirken görmedigi biseye tanıklık ederim derken yemek tarifi gibi olmuyor mu? Son olarak kuranı okudum ateist oldum diyeni kabul etmiyorum daha genis caplı düsün diyosun da acaba müslüman olurken 4 büyük kitabı da okuyup bana kuran dısında hicbiri mantıklı gelmedi müslüman olucam mı dedin yoksa sadece kuranı mı okudun?

C

İşin komik tarafı sorsan kuranı okudum deyip ateist oluyorlar daha kurandan haberleri yok ne komik bir ülke ya

K

Evet ugur mumcunun sözünü ayet diye reklam panosuna asan bir islam ülkesi, cok komik haklısın.

C

Geçen bir hoca rte nin tapelerini dinlemek özel hakka saldırı olur günahtır demesi ile, yazmayan bir bilgi üzerinden kendi düşüncesini o bilgi sanan ve bunu inanmayışına bir kanıt sunanlar eşit derecede komik bence

K

Çünkü kendine müslüman diyende, ateist diyende kuranda olmayan hatta kuranın karşı geldiği şeyleri kuranda var sanıyor ve hayatını yanlış bilgi üzerine kuruyor, iki tarafıda dene tarafını seç twix )

K

Ya bilgi sanmıyor anlamıyor musun arkadasım adam düsününce ortaya bu cıkıyor diyor yaa ademle havva ilk insanlar degil mi onlardan geldigimize inanmıyor musunuz ee bunların cocukları nasıl cogaldı o zaman bi düsün bakalım ne cıkıyor ortaya onlardan devam ettiyse kardes kardesi yapmıs demek ki anladın mı baska türlü cogalması mümkün degil cünkü anladın mı?

C

Bu liste ateistlikten ok dinsizliğin gerekçe listesi gibi olmuş. Din min göndermeyen bir evrensel ruhun neden vaar olamayacağını açıklamıyor.

U

ceren açıklama yaptın ama ben o kısmı çok daha mantıksız buldum sebebi ise, bir insan oturuyor ve 2 dkka için tanrıyı kabul ediyor, adem ile havvayı kabul ediyor tamam, şimdi senin önünde koskoca her şeye gücü yeten tanrı var ve üstelik bu tanrı kendi kitabında bu arkadaşın savunduğu konuyu şiddetle yasaklamış, bak yazdıkça gülesim geliyor ya fakat bu bizim tanrı yasakladığı şeyi yapmış neyse ya yazmıyorum

K

harbiden komik komik yorumlar gülesim geldi. Deizmi savunan arkadaşlar; ateizm, şuan halihazırda inanılan tanrıların alayının insan uydurması olduğunu görebilen, düşünebilen, anlayabilen insancıklardan(düşünebilen beyinlerden) ibarettir. Buna ister kurandan yola çıkar ister incilden size ne? Bazıları da ben gibi direkt tanrı kavramının saçmalığıyla varır bu hükme. Sıkıntı ne sizin için?

S

Adam neden sizin gibi inanmadıgını acıklıyor tabiki sizin inandıgınız seyin üstünden acıklicak bunu konu bu zaten gülme bence otur düsün acınacak haldesin cünkü

C

Daha sade yazıyorum, her şeye gücü yeten bir tanrı kalkıyor yarattığı insana, insana şiddetle yasakladığı konuyu birebir uygulatıyor, sorgulama budur bende ateist oluyorum acınacak taraftan akıllı, refah ve bu tarz fikirleri bulan büyük kavme geçiş yapıyorum ceren üzülme benim için

K

Bu arada amca kızı teyze kızı falan bunlarla yapılan evlilikler caizdir deniliyor. Akraba iste ensest olmuyor mu? Yasaklıyor diye bisey yok yani bildigin caiz.

C

ceren akraba evliliği ensest olmaz, akraba evliliğine izin var evet ama bu akrabaların bazı ince şartlarıda var önce bunları öğrenmelisin sonra adem ile havvanın çocukları kardeş yani 1. Derece akraba ensest oluyor, kuranda bu şiddetle yasak, bak ben size sürekli yazılı bilgi sunuyorum ama karşılığında hayal gücünüzle uğraşıyorum

K

Hayal gücü mü? Hic görmedigi bi yaratıcıya inanan bana hayal gücünden mi bahsediyor? Bak ben hala sorgulama asamasındayım lütfen sen de yap.

C

Konuyu sürekli değiştiriyorsun farkında mısın? Bana henüz tek açıklama yapmadın, onu geçtim akraba eviliğini bile ensest sanıp bana cevap verdiğini düşünüyorsun, istersen konuşmayalım

K

Ben böyle her yanlışınızı düzeltemem yani, her zaman ben çıkmam karşınıza, böyle acınası falan deyip bana hakaret etmek yerine doğruyu öğrenin sonra isterseniz yine ateist olun iyi geceler hepinize

K

Dedigim gibi hala ögrenme sorgulama asamasındayım. O zaman soruyorum madem akraba evlilikleri caiz yani bi sakınca yok o zaman neden allah akraba evliliginden olan cocukları engelli yaratıyor? Böyle bi ödül olmayacagına göre bu bi ceza olmalı caizse neden cezalandırıyor? üstelik masum bi bebegin hayatıyla.

C

Lütfen cıkma zaten karsımıza bide cok önemli biseyler ögretmis gibi her zaman cıkmam diyosun

C

kaan kardeş sen bana ademle havvanın ne zaman(hangi tarihte) dünyaya gönderildiğine dair yazılı bi bilgi sunsana nolur. Bide dünyada yalnızca iki insan varken nasıl ürediklerini ne şekilde ürediklerinin de yazılı bilgisini istiyorum sana zahmet hadi..

S

seda karşında düşündüğün gibi birisi yok maalesef

Kaan Gorur 2 yıl

fark etmez.. Yazılı bilgilerin ışığında aydınlat bizi lütfen

Seda Right 2 yıl

Tanrı kaldıramayacağı taş yaratır mı cinsinden bir düzeydeyiz, tamam tanrı yok din yalan bu konuları başkasıyla tartışabilirsin

Kaan Gorur 2 yıl

Aynen madem "kesinlikle yasak" nasıl coğaldılar engin bilgilerinle aydınlatır mısın

Ceren Akcapetek 2 yıl

Pes mi ediyosun? Yetmedi mi bilgin hani belgen?

Ceren Akcapetek 2 yıl

Tony Citol'ün paylaştığı yazıya çok benziyor hatta aynısı

S

olabilir profilimde gördüm burda paylaştım.

Anıl Karaltı 2 yıl

Evren Oktc tanrının varlıgını belgeelesene bize.

U

Oooo Kaan Gorur uzun aradan sonra yine gelmişin tebliğci seni

V

Isra 59: Oysa biz âyetleri ancak korkutmak için göndeririz.

V

Şu kadar yazıdan sonra daha ne konuşur acaba inanan kimseler

O

14. Maddeyi açabilir misiniz biraz?

O

Ooo ezio önce sen şu kapşonu bi sıyır bakalım

Oğuz Gülyaprak 2 yıl

Sebep?

Oytun Eğilmez 2 yıl

Gırgır yapıyorum

Oğuz Gülyaprak 2 yıl

Kapşonsuz çıkmam abi

Oytun Eğilmez 2 yıl

Tam assasin sin bravo

Oğuz Gülyaprak 2 yıl

Eee noldu şimdi? Dincilere göre ademle havvanın çocukları bölünerek çoğalmış olabilir mi çıktı sonuç? İlla ensest olacak diye bir şey yok mu diyorlar? Hani savunmak için bunu bile demek üzeresiniz de diliniz varmıyor.
Kuzeniyle evlenecek mideniz varsa evlenin. Üstüne sakat çocuk doğurma riski varken bunu yaparsanız artık ne diyeyim. Daha da vahimi sakat çocuk doğma ihtimalini bilmeyen tanrının buna izin vermesi. Hadi verdi diyelim koskoca tanrı sonuçta, insanlara bunu serbest bırakarak büyük kötülük yapmış gibi gözüküyor. Bir sürü insan sakat doğumuş çocukları ile bir ömür boyu zorluk içinde yaşadılar. Üstüne bunları da şükretme edebiyatı ile mazur gösterdiler.

Ensest sadece kardeşler değildir. Ensest, aralarında yakın kan bağı olanlar arasında cinsel ilişkilerin görülmesi olarak tanımlanabilir. Daha geniş bir tanımlama ile resmi veya resmi olmayan biçimde aralarında akrabalık ilişkisi olanlar arasında ve kültürel anlamda cinsel ilişkinin kabul edilemeyeceği kişiler arasında cinsel ilişkinin görülmesidir. Örneğin üvey ebeveynler ve üvey kardeşler arasındaki cinsel ilişkiler aralarında kan bağı bulunmamasına rağmen ensest kabul edilir.

O