Bilim sitelerinin güvenilir olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bildiğiniz gibi çoğu bilim internet sitesi güvenilir değil peki biz neye göre güvenilir olup olmadığını belirleyeceğiz ?

F
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
8
8 CEVAP

Kaynağına göre.

O

Bilmediğimiz bir kaynaksa ?

Fatma Yurday 6 yıl

Üniversite kaynakları güvenilirdir.

Orhan Savgaman 6 yıl

Kaynak ne olursa olsun skeptik bakmak lazım. Araştırma hazırlanırken veriler nasıl toplanmış, nasıl bir yöntem uygulanmış, araştırmayı destekleyecek başka araştırmalar var mı, gibi soruların peşinden gidilmeli. Kulağa zor gelebilir fakat bilimsel düşünmeye başlayınca zaten ister istemez bunları yapıyorsunuz.

Ozan Karaş 6 yıl

http nin yanında s olan yani https yazan güvenli aleşveriş siteleri için geçerli diğerlerini bilmiyorum

İ

Burda güvenilirlikten kasıt doğru bilgi içerip içermediği

Muharrem Akgedik 6 yıl

American Council on Science and Health ile RealClearScience tarafindan hazirlanan bilim haber siteleri puan cetveli. Kaynagi da surasi: http://www.realclearscience.com/blog/2017/03/06/ranked_the_best__worst_science_news_sites.html
Her ne kadar "compelling to read" nesnel bir degerlendirme olcutu olmasa da, ben genel olarak siralamayi begendim. ozellikle natural news'i en altta gorunce icimin yaglari eridi

I

Tabii sonrasinda tahmin edebileceginiz gibi ust siralarda yer almayan (haberleri ilginc ve data destekli olanlar sol ust tarafta) kaynaklar, bu arastirmaya tepki gosterdi. Ama bu kaynaklarin buyuk bir kismina asina biri olarak, bu degerlendirmeyi genel anlamda yerinde buldum. (Sadece MIT technology review'in daha ustlerde yer almasini beklerdim)

I

bol bol okuman lazım, bir süre sonra genel bir bilim algın gelişince yazının dilinden hatta sayfa tasarımından bile hissediyorsun. Ama çok bilimselmiş görünen ama acayip şaşırtıcı bir haber görürsen bu sefer referanslarrnı takip ediyorsun, ne kadar doğrular diye, o yazarın yada sitenin diğer yazılarına falan bakıyorsun, başka kaynaklardan teyit etmeye çalışıyorsun.

K

Yabancı kaynaklar çok daha güvenli de bilimsel makale için İngilizcem yeterli mi bilmiyorum

Fatma Yurday 6 yıl

Şimdi evet, türkiye de ciddi bir güvenirlilik problemi olduğu kesin ama bu demek değil ki yabancı yazılar hep güvenilirdir. Oralarda da sahtebilimci çok. Ya da yazının kaynağının üniversite olması da güvenilir olduğunu göstermez. Bir odtü ile acaip bir vakıf üniversitesini aynı kefeye koyamazsın, ya da bir MIT ile adı sanı olmayan bir amerikan ünivetsitesini. Yabancı kaynaklarda da bazı isimler diğerlerinin önüne geçer ama bunları değerlendirebilmenin en iyi yolu olabildiğince güvenilir yerlerden okuyup bilgi birikimini arttırman. İngilizce konusuna gelirsek de, düzeyini tam bilmiuorum. Ben yıllarca ingilizce eğitim gördüm ama edebi şeyleri okumakta zorlanırken, bilim yazılarını çok daha rahat okuyabiliyorum. Çünkü devrik cümleler, betimlemeler falan olmuyor. Düzgünce dertlerini anlatmaya çalışıyorlar. Bilim ve tekniği okumayı bıraktıktan sonra scientific amerikan alıp okuyordum. Telefonum yanımda, anlamadığım kelimeleri falan oradan bakıyordum. Biraz daha uğraştırıcı belki ama böyle daha akılda kalıcı bile oluyor.

Kaan Mansoori 6 yıl

Teşekkür ederim bilgilendirme için

Fatma Yurday 6 yıl

Bilim Ne Güzel Lan sayfası da iyidir.

Fortino Ezgin 6 yıl

Güvenilir olmayanlara örnek verin uzak duralım.

M

Fizikist

Zafer Evler 6 yıl

Fizikist rezil rezil rezil

Kaan Şenkul 6 yıl

Fizikisti neden güvenilir görmüyorsunuz ?

Fatma Yurday 6 yıl

Fizikistte işe yarar yazılar var ammaaa birçok da sahtebilim yazıları var. Yani bilimsellik kriterlerine uyma kaygıları pek yok. Kuantum fiziği yazısı diye açıyorsun, karşına yeni çağ kuantum inancı çıkıyor falan. Bir ara eleştiri meleştiri yazıyordum ama sonra bilimin hala çözemediği 10 konu gibi bir yazılarını görünce apar topar kaçıp, canımı zor kurtardım. Yetilerden falan bahsediyordu. Bunca güzel, güvenilir bilim sayfası varken, neden gidip yanlış fikirler edineyim ki?

Kaan Mansoori 6 yıl

Demek bundan dolayı sevilmiyor. Ki sevmemekte de haklıymışsınız

Fatma Yurday 6 yıl

Sorgulayarak...

B

Neye göre sorgulayacağız ?

Fatma Yurday 6 yıl

Önce gözün kapalı inanmayacaksın. Başka yerlerden de bilgi arastiracaksin. Karşılaştırma yapacaksin. Olmadı hocasına uzmanina soracaksın.

Bilge Cetinkaya 6 yıl

Peki yabancı kaynaklar hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Fatma Yurday 6 yıl

Çeviriye dikkat et.

Bilge Cetinkaya 6 yıl

Ben çevirmek istiyorum diyelim ki yeteri kadar ingilizcem var

Fatma Yurday 6 yıl

Turnusol kağıdı...

M

Asidikse güvenilir falan

Fatma Yurday 6 yıl