Cehennemde haremlik ve selamlık var mı?

Klasik İslam anlayışına göre, cehennemde haremlik ve selamlık var mı?
Aynı şekilde cennette öldükten sonra bile islam dinine ait kaideler uygulanıyor mu? Misal ibadet etmek gibi?
Yada yasak olanların serbest olması cennetti dünyadan daha günahkar bir yer yapmaz mı?
Düşünsenize!

Bu dinin anlatımları doğru ise eğer, günahların mükafat olduğu bir alem için, daha doğrusu özgürce günah işlemek için bizler ibadet ediyoruz ve bizi iyi insan yapacak olan sistem, aslında doyasıya günah şansı veren bir sistemi bize mükafat olarak görüyor!
O zaman islam inancının temelinde iyi insan olma nedeni, birgün özgür ve günahkar olma arzusu olabilir mi?

Lütfen felsefi acıtan cevaplar alayım. Ömer hayyamın şu gına getiren rubasisini de paylaşmayan çıkar umarım.
Herkesin aklıma ilk o geliyorda.

G
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
30
30 CEVAP

valla ilk anda aklıma İhsan Recep İhsan Eliaçık hocanın cennet ve cehennemi anlatışları geldi

N

O tarife hiç denk gelmedim ama hoca açıklarsa burdan, bizde öğrenmiş oluruz.

G

aklımda kalan dilimin döndüğü; bir iyilik yaptığında ki, düzgün dürüst yaşadığında ki iç ferahlığın cennetin, kötülüğün ortaya çıkıp yüzüne vurulduğu an midende ki yanma, yüzünün vücudunun rahatsızlığı, kaynar sular, midene içtiğin irin gibi, zakkum gibi olması cehennemin

N

benim de başkasını kabul edesim yok

N

Yok
O konuda İhsan ile aynı fikirde değilim. Cehennem fiziki olarak anlatılır kuranda ve hatta orda yetişen meyvelerden ve tüketilen gıdalardan bahseder.

G

o da o ayetleri böyle yorumladı zaten ben o kadar anlatamadım

N

Bence yumuşatmadan öteye bir durumdur bu. Yinede fikrini alsak iyi olur.

G

Gelenekçi anlatımla mı cenne cehennem tasvirini soruyorsun, Kurandaki şkliyle mi?
İkisi çok farklı..
Dünya tasavvuru ne kadar farklı ise o kadar farklı bu anlatımlar...

Ş

Klasik islam abi. Yani sunni ekolun tasviri. Yada hadislerle kısmen kuranlada desteklenen şekli ile.

G

O zaman sünni birisi gelsin anlatsın.

Ş

Cüppelinin cenneti değil tabi

G

O zaman senin cennetinde olay nasıl abi?

G

Sonra yazayım o zaman gören..

Ş

Tamam abi.

G

Cennet 7 boyutlu bir mekandır. Burada günah yada yasak olarak nitelendirilen durumların cennette yaşanma formatı ve işleyişi pek buradaki gibi olmayacak.

Örneğin;

Çok istediğin bir kadınla olmak için o kadının bunu istemesi gerekmeyecek. Hatta belki de kadın bunu bilmeyecek bile. Oradaki sosyoloji kişi temelli olacak. Yani her kişiye özel bir yaşam olacak ve bu yaşam icersindeki kuralları o kişi belirleyecek.

S

Matrix

Salim Atila 2 yıl

cehennem israil de bir çukur cennette norveç te. Arabin rüyasi

M

Klasik İslam anlayışına göre sormuşsunuz onun için o yönde yorum yapmaya çalışayım. Cehennemde haremlik ve selamlığın çok önemi yok derini kavurup yeniden yapıp yeniden kavuracaklarmış. Yani işkence çekerken yandaki hatuna bakarak nefsi duygulara kapılmak olası değil. Bu yüzden haremliğe selamlığa gerek duyacaklarını sanmıyorum.

Hee Cennette durum farklı. Olay tamamen 18+ olduğundan cennette yaşanacağı söyledikleri normal hayatta asayiş şubenin işi. Gördüğü yerde duruma el koyar. Ama ahlaksız adam yaşarken 4 kadınla idare etmiş, daha büyük günahlarını şeytan taşlayıp tövbe edip durumu kurtarmış. Sıkmış dişini ölmüş bu adamı hayal kırıklığına uğratmak olmaz. Klasik İslam’ı anlatan İmamların cennet tarifinde bu tip ahlaksızlar için özgürce ahlaksızlık yapmaları için yer var. Huri tarifleri, çadırlar döşekler tam da bunlara göre. Hee yok ben doğuştan ahlaklıyım der bu işlere kalkışmazsanız sanıyorum ‘’Al şu Hurileri gir çadırına uzan döşeğine uzan çok konuşma iş çıkarma başımıza’’ diye zorlayacaklarını da sanmıyorum. Genede İmamlara sormak lazım tabi.

C

Kafa karışıkliği yaratıyorsun. Bu yazdıklarinı anlayacak kaç kisi bulabilirsin bırak inanmayı.

Y

Bir Ateist olarak cennet ve cehennem kavramlarınn kökeninde insanın yaşarken karşılaştığı adaletsizliklerin ebedi hayattta ödül ve ceza beklentilerinin zühürt avuntusundan başka bir anlam ifade etmediğne inandığım ve ebedi hayatın beklentisinde öyle olduğu için ve cehennemde yanacağım için ve cehenneme gidecekler ve cennete gidecekler hakkında az buçuk tahmin ettiiğimde ise yaşasın cehennem diyebilirim. Dur ya cayır cayır yanacam bide, bu iyi değil! Neyse Allah beni bildiği gibi yapsın. Bidakka zaten öyle yapmadımı?
kafir=ateist
kafir=cehennemlik
ateist=cehennemlik
şarkı sözüdür:
dürüst ateistler cennete, kötü ateistler heryere, çıtır ateistler nereye nereye de giderler diyerek bende böyle inanmaya karar verdim.

K

Bu anlatilan dine gøre her gün bir sürü insan ateist oluyor. Cok uzatmayacam bu klasik anlatimdaki gibi bir dinde yok allahta yok. insan en önce cenneti bu dünyada kurmakla yükümlü Insan bu dünyada yaratildı. Allahın dindeki amaci iyi bir insan olup Barış icinde paylaşip Adaletli bir dünya yaratmaktır. Kısacası din inanç değil davranış biçımidir Her seyde allahın yaratma özelliğini bulan biri olarak size söyleyeyim. Insan olmanin erdemlerini yerine getir Kimseye zarar verme öldürme çalma yiğma yalan konuşma iftira atma zulme karşi ol yeter. sevgilerimle

Yüksel Öztürk 2 yıl

Sizin inanma şeklinize plesabo etkisi diyorlar.

Kazım Uylaş 2 yıl

O kadarini bilsem bende ateist olurdum

Yüksel Öztürk 2 yıl

Gerip olan cennet olayıda İnan'ların bakış açısında ataerkil ve şövenist şekilde cennetin inşaa edildidiği ne tesadüf yoksa tevafukmu desek?

com-uipq69coaqyewqzng0pk.jpg

K

Hoca vaazda başlamış anlatmaya huriler söyle böyle diye adam merak etmiş sormuş hoca kadınlar için ne var diye !
Hoca Nuriler var demiş ..
Adam eve gelince bakmış karısı namaz kılıyo basmış tekmeyi hemen ...
Irıspımı olcen len diye

Cennette hizmet edecekler der hizmetin şekli sizin fikrinizle uyuşmayabilir

H

Klasik anlayışa göre bir İmam’a sorsak ‘’4 kadınla idare etmiş, namazını kılmış, orucunu aksatmamış, ufak bir kitlesel sürtüşmede cariye ihtiyacını gidermiş, zekatını vermiş, işlediği günahları hacca gidip şeytanı taşlayıp affettirmiş, diğer günahlarını tövbe etmiş ve ölmüş, bu insan standartlara göre nere gider?’’ Alacağımız cevap ‘’Cennete’’ olur. E şimdi soruyorum bu adam Cennette hurilerden nasıl hizmet bekler? Sayın huri gel otur karşıma biraz felsefe konuşalım diyecek tipe benziyor mu? Bu tipin talepleri karşılanırken neyse işte anlayan anladı.

C

Gılmanlar var ama yine önce eşine sorucak kadın ve sonra gılman eşinin süretinde olucak diye bişiler okumuştum

K

Bunlarin tamamı uydurma inanın veya inanmayın ama kuranda cennet yaşami basit gösterışsiz ve bu dünyadaki olabilecek seyler eğer insanlar bunu gerçekten isterse. Bu sapik hocalarin hadislerden uydurduğu daha cok yahudi teolojisinin dine eklenmesi

Yüksel Öztürk 2 yıl

Siz nerden biliyorsunuz cennetin var olduğunu ve orada nasıl yaşanılacağını?

Kazım Uylaş 2 yıl

Gözleri iri ve siyahı çok siyah, beyaz kısmı da çok beyaz olan, Cenâb-ı Allah'ın, cennetliklere vadetmiş olduğu güzel kızlardan her biridir. Kur'ân-ı Kerim'de Huriler "Müttakiler güvenli bir yerde; bahçelerde ve pınar başlarındadırlar. İnce ipekten ve parlak atlastan giyinerek karşılıklı otururlar. Böylece biz onları, siyah iri gözlü hûrîlerle evlendirmişizdir." (Duhan, 51-54). "Müttakilere kurtuluş, başarıya ulaşma, bahçeler, bağlar, göğüsleri tomurcuklanmış yaşıtlar ve dolu dolu kadehler vardır." (Nebe, 31-34) "Onlar koltuklara yaslanıp kurularak, birçok meyveler ve içecekler isterler. Ve yanlarında da bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş (utangaç bakışlı) yaşıt dilberler vardır." (Sâd, 51, 52) "Biz ceylan gözlüleri defterleri sağdan verilenler için inşa etmişiz (yeniden yaratmışız)dır. Onları bâkire, eşlerine düşkün ve hepsini bir yaşta kılmışızdır." (Vâkıa, 35-38) "Orada huyları güzel, yüzleri güzel kadınlar vardır" (Rahmân, 70) "Orada utangaç bakışlı öyle kadınlar vardır ki, bundan önce kendilerine ne bir insan ne de bir cin dokunmamıştır." (Rahmân, 56) "Ve sedeflerinde saklı inciler gibi iri siyah gözlü eşler" (Vâkıa, 22, 23) Hadislerde Huriler Cennet ehlinden her birinin iki kadını vardır ki, vücutlarının şeffaflığından baldır kemiklerinin ilikleri etinin üstünden görünür. Ehl-i Cennet arasında ne ihtilaf vardır ne de düşmanlık; gönüller sanki bir gönül, sabah akşam Allah'ı tesbih ederler" (1) Ümmü Seleme, Peygamber (s. A.s)'e bir gün, -Ya Rasûlüllah! Dünyada ki kadınları mı, yoksa Cennetteki hûrîler mi daha iyidir? Diye sorar. Rasûlüllah (sav); -Dünyadaki kadınların üstünlüğü, yüzün astara üstünlüğü gibidir" diye cevap verir. Ümmü Seleme; -Niçin, deyince O, şöyle cevap verir; -Dünyadaki kadınlar namaz kıldıkları, oruç tuttukları ve birçok ibadetlerde bulundukları için. (2)

Kazım Uylaş 2 yıl

Altından nehirler ırmaklar akan mekan ve her türlü insancıl arzularını ve ihtiyaçlarını giderecekleri mekan. Ne kadar insancıl dimi sanki bir insanın özelikle Arap bir insanın arzulayacağı şeyler ve dikkat edin cennet vaadi ayetlerde dünyada Allah adına Cihat yapmanın ölmenin öldürmenin ayetleri ile dolu buna dikkat ettinizmi hiç ve neden diye düşündünüzmü hiç?

Kazım Uylaş 2 yıl

varsa gidilecek bir cennet orayı hakedecek bir insan düşünmüyorum.. Yaradan diyor ya;cehennemi şeytan ve onun yolundan gidenlerle dolduracam. Bence cehennemi doldurmaktan cennete insan kalmayacak..

I

Bunlar uydurmamı? Değil mi? Konu bu değil. Konu bu günkü Sünni İnanışa göre yetişmiş İmamların yani klasik İslam'ın aktardıkları bilgilerle yukarıdaki soruya cevap vermek. Bakın hiç olmazsa cennet özlemi çeken adama namaz kıldırıp oruç tutturdum. Cübbeli hocaya sorarsan öldüğünüz zaman Nakşibendi tarikatının Halidi kolundanım deyin cennetliksiniz.

C

Gözleri iri ve siyahı çok siyah, beyaz kısmı da çok beyaz olan, Cenâb-ı Allah'ın, cennetliklere vadetmiş olduğu güzel kızlardan her biridir.
Kur'ân-ı Kerim'de Huriler


"Müttakiler güvenli bir yerde; bahçelerde ve pınar başlarındadırlar. İnce ipekten ve parlak atlastan giyinerek karşılıklı otururlar. Böylece biz onları, siyah iri gözlü hûrîlerle evlendirmişizdir."


(Duhan, 51-54).


"Müttakilere kurtuluş, başarıya ulaşma, bahçeler, bağlar, göğüsleri tomurcuklanmış yaşıtlar ve dolu dolu kadehler vardır."
(Nebe, 31-34)

"Onlar koltuklara yaslanıp kurularak, birçok meyveler ve içecekler isterler. Ve yanlarında da bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş (utangaç bakışlı) yaşıt dilberler vardır."
(Sâd, 51, 52)

"Biz ceylan gözlüleri defterleri sağdan verilenler için inşa etmişiz (yeniden yaratmışız)dır. Onları bâkire, eşlerine düşkün ve hepsini bir yaşta kılmışızdır."
(Vâkıa, 35-38)
"Orada huyları güzel, yüzleri güzel kadınlar vardır"
(Rahmân, 70)


"Orada utangaç bakışlı öyle kadınlar vardır ki, bundan önce kendilerine ne bir insan ne de bir cin dokunmamıştır."
(Rahmân, 56)

"Ve sedeflerinde saklı inciler gibi iri siyah gözlü eşler"
(Vâkıa, 22, 23)

Hadislerde Huriler

Cennet ehlinden her birinin iki kadını vardır ki, vücutlarının şeffaflığından baldır kemiklerinin ilikleri etinin üstünden görünür. Ehl-i Cennet arasında ne ihtilaf vardır ne de düşmanlık; gönüller sanki bir gönül, sabah akşam Allah'ı tesbih ederler" (1)

Ümmü Seleme, Peygamber (s. A.s)'e bir gün,
-Ya Rasûlüllah! Dünyada ki kadınları mı, yoksa Cennetteki hûrîler mi daha iyidir? Diye sorar.
Rasûlüllah (sav);
-Dünyadaki kadınların üstünlüğü, yüzün astara üstünlüğü gibidir" diye cevap verir.
Ümmü Seleme;
-Niçin, deyince
O, şöyle cevap verir;
-Dünyadaki kadınlar namaz kıldıkları, oruç tuttukları ve birçok ibadetlerde bulundukları için. (2)

Bunlar sadece bir kısmı hele hadislerde anlatılanların bir çoğunu da koymadım, ayetler ortada cinsellik düşünülmemiş olsaydı göğüsleri tomurcuk bakire kızlardan bahsedermi? Biz yaratandan bahsediyoruz unutmayın ve insancıl zaafların ihtirasların dünyada üremeye endeksli cünselliğin ahirette üreme olmayacağını da düşünürseniz hiçmi çelişki görmüyorsunuz?

K

Arapların çok eşlilik ve bakir kızlara küçük yaştaki kızlara olan ilgilerinide unutmamak gerek dimi?

K

Araplar daha çok oğlanlara düşkündür sakalsız dolaşamazsınız

Hasan Cula 2 yıl

Oda doğru

Kazım Uylaş 2 yıl

Pedoffil olmalarına çoğunun ne demeli

Kazım Uylaş 2 yıl

İrini nerden bulacak cehennemdekiler

F

Bu dünyada döktükleri kana pişmanlık babındao. Yani nasıl kan dökebildiklerine hayret edecekler. Ne için dünya menfaatleri boş işlerle uğraştıklarını anladıklarında ellerini yumruk yapıp sıkıp ısıracaklar pişmanlıktan. Anlıyacaklar ki bu dünyadan ahirete götürdükleri sadece kan ve irin. İçilirmi içilmez tabi onu iç şimdi diyor ayet kinaye sadece. Zakkum gibi boğazlarını yırtacak gibi hissedicekler yedikleri cennet nimetleriyle hiç eş olabilirmi. Cehennemde bal verseler neye yarar ağzının tadı kaçtımı bir kere. O beğenmedikleri kibirlendikleri insanlar cennette haa. Biz yanlışmışız demek halbuki biz onları cehenneme gidiceklerinden o kadar emindik atalarımıza (putlarımıza) uyduk. Başlarından aşağı kaynalar sular dökülecek. Her sorguya kendilerini çektiklerinde defalarca kaynar sular dökülecek hafızaları en büyük işkenceyi edecek onlara vicdanlarının seslerini bu dünyada susturmak kolay ama orası birbirlerini suçlama arenasına dönüşecek. Onlara iki katını artır diye birbirlerinin yakasına yapışacaklar kendi gürültülerinde boğuşacaklar. İşte o sonsuz vakti veren Allah. Cennet olmayan yer sadece cehennem diye tasvir edilebillir zaten. Şoka girdiğimizi bazen bizde öyle ifade ederiz. Başımdan aşağı kaynar su döküldü gördüklerime inanamadım deriz. Onlarınkide aynı ifade. Hiç melek kaynar su döker mi? Allah en merhametli. Bu şoooklar onlara sonsuza kadar yeter zaten. Ne ekersen onu biçersin türkçesi. Ayetler iyi okunduğunda netleşiyor. O yüzden iyilikte yarışın ayeti var, sen bir kediye mama verirsin su verirsin o sana sana şarab, bal, süt ırmakları olarak döner. Sen dul kalan mağdur kadınları yetimleriyle hakkıyla bakarsan o sana 70 huri olarak dönüyor. Bir fakire ev eşya ihtiyacını verirsen o sana altından ırmaklar akan saraylar köşkler olarak dönüyor. Bir çocuğu yada fakiri giydirirsen atlas ipek inci zümrüt olarak sana dönüyor. Zulme karşı koyup savaşta ölürsen şehit olursan kıyamete kadar ayrıcaklı olarak cennet nimetlerinden istifade ediyorsun. Şehtlerin dışında herkes kıyameti mahşeri mizanı bekleyecek. Şehitlere özel muamele. Kendini patlatan teröristlere değil....

F

Ne verirsen elinle, o gider seninle...

F