Dindar olmak ahlaklı olmakla eşdeğer mi?

bu konuda fikriniz ne?
Sizce ahlak nedir?

com-2g469kzs4sc95i6qypw1.jpg
E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
29
29 CEVAP

Cumaya gidenlerin ayakkabıları çalınıyor öylr bi cümle kurmuşsun ki sanki cumaya giden hırsızmış yaftası var. Ahlak insanlık erdemidir dinle imanla alakası yok...

F

Cuma kılanların ki çalınıyorsa kılmayanlar hırsız demektir

N

Ayakkabilari farkindaysan millet namazdayken caliyorlar. Demekki hirsiz kesim namaz kilmayanlardan olusuyor

A

Dinci ve dindar çok farklı hangi dindar hindumi ateist mi yahudi mi. Dindar lik kendi dogani bulmaktir

M

hırsızları da politikacilarida biz yaratiriz

M

Valla namaz kılıp ülkeyi komple soyanları da görüyoruz ama örnekleme yanlış.

Ö

Bu önerme hiç olmamış. Ayakkabılar insanlar cuma namazını kıldıkları sırada çalınıyor yani çalanlar namaz kılmıyorlar. Bu önermenin dindar tanımlamasına göre de dindar olmuyorlar. Tamamen mantıksız.

B

ahaha çok komik namaz kılmayan dindar değil mı yani?

E

Bu nasıl bir zeka yahu şoktayım

N

Zeka Ile alagkasi yok bunun Dogru olan bir yorum

Nazmiye Söğütler 2 yıl

Cuma ya gidenin ayakkabısı nın çalınması ile dindar ligin ne alakası var

Nry Akyar 2 yıl

Hirsizligin dinde yeri yoktur ya anlam orada

Nazmiye Söğütler 2 yıl

Adamın dindar olduğu alnında mi yazıyor

Nry Akyar 2 yıl

Yok camiye gittignden 5 vakit namaz kildigindan

Nazmiye Söğütler 2 yıl

insana ahlak veren din se, din gerekliliğini yaşamak isteyenlere bile saygı duymayan toplumda ahlakı dinin sağladığı savunulamaz diyorum .
Hiç bir yorum bu tezi çürütecek kadar net değil, daha çok kılasik bir şekilde gerçek müslüman bu değil şekli ifadeler.. (komik)

E

Ya bu çok basit bi yaklaşım ama. Dini savunmak bana düşmez cunku acikca soylerim ki hic birine zerre itibarim yoktur. Ancak ahlakla din karsilastirilacaksa cok dahakapsayici bir ornek kolayca secilebilirdi.

E

vicdan olsun insanda

O

Çalanlar dışarıdaki insanlar ama el insaf yani

F

Aynen katiliyorum

N

Empatisi olmayan insanı ahlağı olmaz bence

Y

O ayakkabi buraya gelecek arkadasss!!

Benim de boyle bir anim vardi ramazanlikta gunduzleri orucla geçirip aksamlari teravih namazina giderdim bayrama yakin gene birgün teravihe gittim yeni almis olduğum cok sevdigim guzel bir ayakkabim vardi çocuktum o siralar tabi saf bir sekilde aklimin ucundan bile geçmemişti ayakkabimin calinacagi teravih namazi bitmiş o ruhani huzurla camiden cikarken kalabalik içinde ayakkabimin koymuş oldugum yerde olmadigi fark ettim ve hala calindigi aklima gelmemişti saga sola baktim yoktu kucuk bir legenin basinda camiimize yardim edelim diyen adama yöneldim abi benim ayakkabim buradaydı soyle soyle diye tarif ettim adam bilmiyorum ki cocuk iyice bak dedi ve geri yolladi ve koyuldu gene camiimize yardim edelim diye cemaate seslenmeye artik sinirlenmeye basliyordum ustumdeki o ruhani huzur yerini ofkeye birakiyordu butun cemaat dagilmisti artik emindim birisi benim ayakkabimi calmisti saga sola son bir umutla bakarken hacinin birinin sandaleti gozume carpti ayak yalin eve gidemezdim tabi o saatte sokak arasinda top oynayan arkadaslarim vardi onlar teravihe diye evden cikip top oynamayi bilardoya gitmeyi tercih ediyorlardi neyse onlerinden gecerken ayak parmaklarimin sandaletten dışarı cikip asfalti yaladigini görünce basmislardi kahkahayi anlamislardi tabi ayakkabimin çalındığını gozlerim dolu bir sekilde apartmana girmis merdivenleri ucer beşer cikiyordum ve kapiyi caldim kapiyi annem yuzunde tebessumle acti oglum teravihten geliyor ne guzel edasiyla tabi benim gozlerime ve ayaklarima bakinca oda anlamisti ve anneme ben teravihe gitmiyorum artik mina kodugumunun cocuklari ayakkabimi caldilar diye bagirdim annem beni teselli ederken git o sandaletleri geriye birak adam da orda kalacak yazik dedi sinirli sinirli merdivenlerden iniyor elimde haci amcanin terligini sallaya sallaya camiinin yolunu tuttum caminin onune gelince bizim haci sinirden kipkirmizi olmuş elimde terligi gorunce gel lan buraya velet sen mi caldin terliklerimi diye camii avlusundan pesime dusmeye kalkisinca terlikleri firlatip seninde. Mina koyiim terligininde hepiniz cok kotusunuz gelmiyorum lan daha camiiye diye topuklarim totoma carpa carpa hizlica kacmistim artik camiiye giderken ayakkabimi yanima almis olduğum posetin icine koyup dolaba koyuyorum ve her aklima gelince tebessum ediyorum camiiye namaza giderken...

Y

Dinimiz var diye ahlaka ihtiyacımız yokmuş gibi davranıyoruz .

C

Cumada ayakkabımı belime iple bağlayıp giriyorum. Hic calinmadi

A

Çalanın dindar yada ahlaklı olduğu ne malum....

E

Dini bilmeyip müşriklik yapmak veya dini kullanıp münafıklık yapmak Allah'ın dinine ancak iftira atmaktır.
Ahlak da her toplumda farklıdır

S

Ahlak kendine olan saygındır

T

Zaten icerdekinin ayakkabisini dişarda kalan caliyor icerdeki degil vesselam

D

ayakabiyi namaza giden calmiyorki

C

Eyer camiye gidene guven olmasaydi bebekler camilerin onune birakilmazdi

C

iyi insan olmakti guzel huy

C

Ben hayatım boyunca 2 tane dindar gördüm diğerleri hepsi dinciydi..

M

Kötüluk baskın tercih etmiş. Kötü ahlak.

R

ihtiyacı olan dini kullanarak çalıyordesen daha mantıklıydı

A

Aha aha! Tamam da 'Cuma'ya giden' Cuma'ya hırsızlık için gitmiyor ki? İbadet için gidiyor. Hırsızlığa giden de ibadet için gitmiyor. Tv'de haberlerde görüyoruz: Millet namaz moduna geçince adam dirrek hırsızlığa başliyor Hadi diyelim bu adam hem hırsız hem de abid. Cingöz Recai hesabı. Peygamber devrinde böyle biri hakkında peygamber şöyle diyor:_Merak etmeyin o ya namazı bırakacak ya da hırsızlığı.. Adam en son hırsızlığı terkediyor. Kleptomanyak da olabilir yani rahatsız adam kim bilir? Çünkü herkes yanındakinin rengine boyanır. Yani: Benim arkadaşlarım rafadan tayfa olup her gün içse ben de onlarla iki tek atarım. Bana bu durum garip gelmez şahsen. Arkadaşlarım insan-hayvan hakları konusunda duyarlı tipler olsa benim de algı eşiğimde bi yükselme olur bu konuda. Ama şerefsizin biriysem iyi anlamda kimseyle bir etkileşime gireceğimi sanmıyorum o ayrı bir mevzuu Bu arada kendi kanaatimde dinle ahlak değerleri arasında direk bi bağlantı yok.. Bu yazdıklarım arasında bi çelişki de.. Bir insan hiçbir dine inanmadan gayet (ahlak normları açısından) düzgün bi hayat sürebilir. Ama sen ortaya bi ödül koyarsan (cennet gibi) insanlar Pavlov'un köpekleri gibi daha iyi motive olurlar. İnsan ve hayvan temelde aynı güdülere sahip çünkü.. Fakat bu adam hem Tanrı'ya iman ediyorum deyip hem de envai tür işler çeviriyorsa da o.. Kendi kendini kandırıyor demektir. Samimi değildir yani.. Buna dair harika bir hadis var:
"İnsanlardan ibadet edenler helak oldu, âlimler müstesna. Alimler de helak oldu ihlaslılar hariç. İhlas sahibi olanlar da büyük bir tehlike üzerindedirler.." Yani din öyle iman ettim demekle olmuyor. Daha kompleks bir durum var ortada..

A