Endüstri 1.0'ın doğuşu James Watt

Endüstri 4.0'ın konuşulduğu bu günlerde, biraz geriye dönüp her şeyin nasıl başladığını hatırlamak için biraz sanat eserlerine göz atalım. Örneğin bu resimde James Watt'ı görüyoruz: Watt, bugün Endüstri 1.0 olarak da değerlendirilen dönüşümü başlatan buhar makinesi üzerinde çalışırken resmedilmiş. (Resim: James Eckford Lauder, 1855.)

com-0ym0mssd8oplxl2063vv.jpg
T
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
1
1 CEVAP

Abi proğram izliyordum ( Tarihin Bilinmeyen Yüzü ) Rönesans ile ilğili her milletten bişey almış. Mesela resimlerinde onlara sanırım Porte felan diye biliyorum yanlışım olmasın Türk halısı felan görüyoruz.

K

Teknoloji birikimimiz halı kadar. Başka birşey resmedemezlerdi zaten

Timuçin Utangan 2 yıl

Nasıl abi anlaladım?

Kamil Iyison 2 yıl

Rönesansla ilgili her milletten birşey almış diyorsun.Bizle ilgili Türk halısı resmetmişler.Rönesansta ortaçağa dönüyorduk biz. Bizimle ilgili birşey resmedemezlerdi zaten

Timuçin Utangan 2 yıl

Yok ya Baya şeyler gösterdi belgelerle bizim atalarımız baya bilgiyi insanlarmış. Doğru diyorsun biz Rönesansta geri gidiyorduk doğru. Fakat bu Batılılar çok fazla bilgi sahibi değilmiş. Bizim o zamanlarda dokuma ve renk verme işlerinde baya iyi olduğumuz için bunlar resmi bir kişi gönderiyor, diplomatik bir kişi. Fakat ajanlıkta yapıyor 14 maddelik bir görev varmış tam hatırlamasamda atlımda kalanları yazayım: Dokuma nasıl yapılıyor öğreniyecek Renklendirmede neler kullanılıyor öğrenilecek Çicek doğumları buraya getirileçek ( gizliden yapılmasını istiyor diye hatırlıyorum ) Sen benden daha iyi bilirsin abi bunları bir yanlışım olduysa affola.

Kamil Iyison 2 yıl

Edebiyat , din dışında bir cacık yapamamamız beni oldum olası sinir hastası eder. Hala da mühendisliğe önem vermeyip Tıppı ön plana çıkarmamız gerçekten sinir bozucu. Ben o yüzden edebiyatmış , sanatmış bunları konuşmayı sevmiyorum.

Timuçin Utangan 2 yıl