Evlat katili padişahların asıl büyük suçu neydi?

Az önce arkadaşlarımla bir tartışmamız sırasında yeniden hatırladım.

Evlat katili padişahların asıl büyük suçu neydi?

Öyle bir suç ki günümüze kadar bütün tazeliğiyle gelmiş. Halk yüzyıllar boyunca bu suçun ceremesini çekmiş ve hala çekiyor. Kendisine yapılan zulmü fark edemiyor, onaylayamıyor.

O insanlar çocuklarını öldürmekle kalmamış, bunun için fetva almışlar. Bu ne demek? Bu, Allah'ın isteği demek.

Halklar yüzyıllar boyunca Allah'ı evlat katlini onaylayan ilah olarak gördü ve bunu benimsedi. Hala da benimsiyor.

Ancak bu pislikten arınabilen azınlık nasıl zehirlendiklerini, Allah algılarına nasıl zulm edildiğini anlamıştır. Diğerlerine bundan bahsetmek bile zor. Acaba çoğu müşriğin sözde, İslam'a dayandırdıkları psikopatlıklarının ne kadarı bundan kaynaklanıyor?

Eğer derseniz ki, "bunu yapmasalardı devlet yıkılırdı" falan... Allah öyle demiyor. Aksine Allah takva temeli üzerine yapılan işleri güzellikle sonuçlandıracağını ve takva ile yaşayanları koruyacağını söylüyor. Bu akıl yürütmeniz de Kuran'la çelişiyor ve sizi gerçekleri görmekten alıkoyuyor.

A'raf 28- Bir iğrençlik yaptıklarında şöyle derler: "Atalarımızı bu hal üzere bulmuştuk. Yani Allah emretti bize bunu." De ki: "Allah, edepsizliği/iğrençliği emretmez. Allah hakkında, bilmediğiniz şeyler mi söylüyorsunuz?"

Ozan Bstg
O
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
23
23 CEVAP

Ozan bey yazdıklarınızı iki defa okudum. Çünkü sizin gibi bakmak, bakabilmek istedim. Ve kendimi biraz zorlayınca at gözlüklerinin farkına vardım.

Belli ki aklınıza yatmayan, kafanızı karıştıran ama sorgularken hem iftiraya dusmenize hemde sebep sonuç ilişkisinden uzaklasmaniza sebep olan şeyler var.

Evlatlarını yada kardeşlerini öldüren padisahlari yada bunu neden yaptıklarını anlamaktan ziyade yanlış yorumladığıniz ayet üzerinden tüm bir inanç ve tarihin en müthiş devlet sistemini eleştiriyorsunuz. Bundaki sebebiniz gerçekten anlamamak mi yoksa bu ikisiyle bir sıkıntınız olmasi mi bilmiyorum.

O eleştirdiğiniz sistem olmasa bugün hayranı oldugunuz ve belki de genlerini taşıdığınız birçok ulus ve birçok etnik kültür yokolmuş olacaktı.
Bunu söyleyenler seviyesine çıkmaya çalıştığımız muassir medeniyetlerin tarih bilimcileri.
Balkanlarda kafkaslar da anadoluda ve mezopotamyanin tamamında varlığını sürdüren etnik gruplar varlığını ve kültürel varlıklarını evlat katili padişahlara borçludur.
Örnekler milyoslarca cümle olacak se kilde çoğaltılabilir. Ama sadede şunu görmenizi ve bugünkü durumla karsilastirmanizi istiyorum.
Osmanli topraklarında kaç devlet kurulduğunu ve bugünkü halleriyle osmanli himayesi ve hakimiyeti altındaki hallerini karsilastirmanizi istiyorum.
Neredeyse tamamında akan kanın ne zaman başladığını ve osmanlının neden yikildigini irdeleyin

Mustafa Altıok
M

Bütün dünyayı verseler ve buna karşılık bir karıncanın ağzındaki taneyi almamı isteseler, bu zulmü yapmam. Hz. Ali Kusura bakmayın ama İslam ahlakı budur. Hiçbir sözde yüce niyet bir masunum canından daha kıymetli değildir. Maide-30 Fakat diğerinin ihtirası onu kardeşini öldürmeye sürükledi ve onu öldürdü: Böylece hüsrana uğrayanlardan oldu. Meal: Muhammed Esed Ayet açık değil mi?

Selçuk Buğra 1 yıl

Acik ayet onlar Icin önemli degil önemli olan devletin bekâsi seyhülislam bir fetva yeter

Osman Yıgıt 1 yıl

Kurani kerimin tum zamanlara hitap ediyor ve evrensel oluşu tartışılmazdır. Ama zaman zaman döneminin olayları ve kişilerle ilgili de ayetler inmiştir. Birde işine gelen kısımları alıp yani içinden cımbızla çekilip alınan ve bunu apaçık bir delilmis gibi anlatmaya çalışan sizler Ezberlediginiz ayet isimleri ve numaralarıyla tüm zamanların en büyük kitabını, onun yaratıcısını Yada onlara iman edenleri saptiramayacaginiz gibi hibir şey de elde edemeyeceksiniz. Sarhoşken namaza yaklaşma ayetinin Namaza yaklaşma bölümünü alip anlatan Yada Habil ve kabili anlatan Neyse zekisiniz ya anladınız siz

Mustafa Altıok 1 yıl

Aynı kuranda şeriat hükümleri de var onları da tartışmaya acın. Şeriat hukukunu da tartışın. Madem ayetler üzerinden algi oluşturmaya çalışıyorsunuz. Meselâ hırsıza Tecavüzcüye Inkarciya Ickiciye Kul hakkı yiyene Zekatini vermeyene Fitneciye nasıl muamele edilmesini emrediyor ona da bakin

Mustafa Altıok 1 yıl

Diline sağlık Mustafa Bey size %100 katılıyorum.Ozan Bey saçmalamış...

Saim Alazeybek 1 yıl

En'âm 136- ALLAH'ın ürettiği ekinlerden ve çiftlik hayvanlarından O'na bir pay ayırarak, kafalarına göre, “Bu ALLAH'ın, bu da ortaklarımızındır“ dediler. Ortaklarının payı ALLAH'a ulaşmıyor; ancak ALLAH'ın payı ortaklarına ulaşıyor! Ne de kötü hüküm veriyorlar.

En'âm 137- Böylece onların (Tanrı adına din ve mezhep üreten) ortakları, çocuklarını öldürmeyi müşriklerin çoğuna iyi bir şeymiş gibi gösterdiler. Böylece onları mahvettiler ve dinlerini karıştırıp bozdular. ALLAH dileseydi bunu yapamazlardı. Onlardan ve uydurdukları şeylerden uzak dur.

Ozan Bstg
O

Affınıza sığınarak bir video sitesinden link paylaşıyorum

https://youtu.be/ev8h7DixUVE

Mustafa Bedri
M

Şeriat zahire bakar,kimse bir bebeğin ileride ne yapacağını " Allah'tan başkası" bilemez.Bu nedenle azim bir cinayettir.Tıpkı kız çocuklarının kuma gömelmesine benzer.

Ahmet Kilicarslan
A

O dönemin şartları içinde ülke bütünlüğünün sağlanması için üstelik başkaları için değil, kendi kardeşleri için böyle bir karar alınmış olması tartışılabilir, başkalarını değil, kendilerinin idamı kararı, fakat cumhuriyetle birlikte seçilmiş insanların MENDERES VE ARKADAŞLARININ asılması hangi dine hangi demokrasiye hangi insanlığa sığıyor, asıl değerlendirilmesi gereken cumhuriyet yönetimlerine darbe yapan zorbalar olmalı, hem öncekilere nazaran güncel sayılır,

Kemal İşbilir
K

allal verdiyi canı ancak kendizi almalı makkam ve mevki için bunlar olmasaydı türkiye daha güzel olabilirdi hatalardan ders almak lasım

Fatma Bozdag
F

Aynen

Ahmet Kilicarslan 1 yıl

Kimse kendini Allah yerine koyup yasak çiğneyerek"Şunu yapmasam daha kötü olacak" deme hak Ve eylemine sahip olamaz.

Ahmet Kilicarslan 1 yıl

Kemal Bey Osmanlı şu dediğiniz zalimlerle kıyas bile yapılmayacak kadar yüce sayılır.Biz, dikkat ederseniz başka bir ölçüt ile mukayese ettik

Ahmet Kilicarslan
A

bensadeşe osmanlıyiçin söylemedim hepimiz için söyledim herkes kendi kapısının önünü temiztutarsasa güzel olur biz bizden sorumluyuz

Fatma Bozdag
F

Bize makam sahibi insan değil vicdanı olan makam sahibi lazım!!

Mustafa Küçükdermenci
M

Arkadaşlar bu sayfada ateistlik ve misyonerlik paylaşımları yapılmakta.

Saim Alazeybek
S

Tamam ne halt ediyorlarsa etsinler de işlerine geldigi gibi istedikleri ayetin istedikleri yerini kullanmaları uyuz ediyor beni.
Evlat katline fetvaymis.
Aynı kur-an inkarcilara
Fitnecilere
Tecavüzcüye
Hirsiza
Yetim hakkı yiyene
Kadın hakkında islam ve şeriat hukukunda ne anlatiyor bir de ona baksinlar

Mustafa Altıok
M

Allahın dininin büyüyüp yayılmasımı önemli yoksa bir canın ölümümü ? onalr şehit oluyor zaten hiçbir zaman bir devleti yıkabilecek bir isyan başlatıp b ir sürü cana mal olamayacak bir şehzade öldürülmemiştir.

Kul Tokaş
K

Allah, bir fesada veya bir cinayete karşılık olmadan bir insanı öldürmenin bütün insanlığı öldürmek gibi olduğunu söylüyor Kul Tokaş. Ne dersin, Allah'ın bu ayeti düşüncelerini etkiler mi?

Maide 32- İşte bu yüzden biz, İsrailoğulları üzerine şunu yazdık: Kim bir kişiyi, bir kişiye karşılık yahut yeryüzünde bir fesat sebebiyle olmaksızın öldürürse, insanları toptan öldürmüş gibidir. Ve kim bir kişiye hayat verirse insanlara toptan hayat vermiş gibidir. Andolsun, resullerimiz onlara açık-seçik kanıtlar getirmişlerdir. Ama onlardan birçoğu bunun ardından da yeryüzünde zulüm ve azgınlığa sapmaktadır.

Ozan Bstg
O

Osmanlı ailesi millet için evladını kardeşini kurban eylemiştir..

Orhan Çatar
O

orhan hepsi cıkar ve saltanat için kuranda insan öldürmek bütün insanları öldürmek demek öldürecene hepsini biryerlere yerleştiridi haremi dolduracana anadoluya ğünderip kadınları hepsi eyitimli kadınlardı kadınların eyitimini yaparlardı iş bulamayınca haremde dedikodu fitne üretiler osmanı ayilesine acıçamıza kendimize üsülelim

Fatma Bozdag 1 yıl

Ulan Ozan Bstg salağı. Oki gündür efendi efendi yazıyorum sana. Adeta akademik bir tartışma edasinda cevaplar veriyorum ama sen inatla kasiniyorsun. Seni gözlüklerini çıkarıp bir israil askeri dövüyormuş gibi islata islata döverim seni.
Kımıl

Mustafa Altıok
M

Beni dövemezsin, seni temin ederim. O yüzden rahat ol. Selam üzerine olsun.

Ozan Bstg 1 yıl

Evet arkadaşlarım şimdi uyardılar sagolsunlar. Beyni olmayanı dövmek dinimizce harammis. kusura bakma

Mustafa Altıok 1 yıl

Uğur Mavi Bu grubun kurallarında saygı var biliyordum. Döverim vs gibi tehditler falan edilmiş. Bu tür kimseleri ortamda barındırırsanız, efendi, saygılı üyelerinizi kaybedersiniz. Tüm yönetime..

Nilgün Keserci
N

amin allah inşallah yıkılır

Fatma Bozdag
F

Nilgün hanım; başlığın içeriğini okumadım, böyle durumlarda bizi çağırmanız yetecektir. Uyarınız için teşekkür ederim

Uğur Köktaş
U

Ben başlıktan söz etmiyorum. Yorumlarda tehditler var onları diyorum Uğur bey.

Nilgün Keserci 1 yıl

Nilgün hanım; anladığım kadarıyla döverim ifadesi tehdit değil konuşma arasında geçen tatlı bir kızgınlık ifadesi. Ozan karaca da bundan şikayet etmek yerine nazikçe cevap vermiş. Hakaret küfür tarzı birşey yok ortada.

Uğur Köktaş
U

Benim adıma gerçekten sorun değil arkadaşlar. Nilgün hanım hassasiyetiniz için teşekkür ederim. Eğer siz rahatsız olduysanız, tabii ki hakkınız var. Bu sözleri orada görmek, okumak da yeterince rahatsız edici olabilir.

Ozan Bstg
O

Ozan bey; ben arkadaşın size verdiği zaman için kendisine kızdığı için bir annenin çocuğuna söylediği tarzda bir söylem hissettim. Rahatsız ediyorsa tabi ki kaldırabiliriz

Uğur Köktaş
U

Hayır hayır Uğur kardeşim, benim için sorun değil. Böyle konuşanlar kendi sözlerinden de ibret alacaklar.

Ozan Bstg 1 yıl

Ben tehdit olarak algılamadım. Tatlı bir sitem gibi

Uğur Köktaş 1 yıl

Ne olursa olsun, Allah bizden kötülüklere güzellikle karşılık vermemizi söylüyor. Bunun sonunda hem kötülüğü yapanın ibret alabileceğini hem bize büyük bir karşılık vereceğini söylüyor. Böyle bir imkanımız varken onu kullanmamak nimete nankörlük etmek gibi olur.

Ozan Bstg 1 yıl

Bence bir anne evlat olmadıklarına göre dememeliymiş öyle. Kim kimi paylıyor, hangi hakla? Gurur kırıcı her türlü. Kendisine öyle dense o bey ortalığı yıkabilirdi belki de. Ozan bey olgun davranmış evet ama şaka yollu da olsa tehditler, küçümsemeler, alaylar, terbiyeszilikler olmamalı. Burası belli bir güruhun dinsel sohbet yapacağı bi yer değil. Din bilim düşünce adına herkes terbiye sınırlarında fikrini paylaşabilir. Birisi de "bu grupta ateistlik ve misyonerlik paylaşımı yapılıyor" yazmış. Adamın dini neyse onu pyalaşıyor olabilir, dinsizse düşüncesini de paylaşabilir. İkna edebiliyorsa etsin islama çevirsin. Dışlamak yerine.. Diyorum ben naçizane.. Aydın olmak aymak zor zanaat..

Nilgün Keserci
N

Valla tebrik ederim sizi. Grubu bizden çok sahiplenmişsiniz ve grubun amacını çok net kavramışsınız. Umarım sizi daha sık görürüz paylaşımlarda. Ve İnşaşlah grubu emanet edebileceğimiz kişilerden olursunuz

Uğur Köktaş
U

Estağfirullah rica ederim. Fırsat oldukça tadımız da kaçmadıkça buralardayım. Sorumluluk alamam imkanım zamanım yok bu bağlamda ama, teşekkür ederim farkındalığınıza..

Nilgün Keserci 1 yıl