Hadis ve siyeri reddeden bir müslüman nasıl olur da islam tarihi hakkında konuşabilir?

Hadis ve siyeri reddeden bir müslüman nasıl olur da islam tarihi hakkında konuşabilir? Madem ki rivayetleri reddediyorsunuz o zaman nasıl kafanıza göre tefsir yapıyorsunuz? Lafa gelince kimseye alt koymuyor, çok bilmişlik yapmayı unutmuyorsunuz. Peki sizin o döneme ait kaynağınız nedir? Neyi referans alarak islam tarihi hakkında konuşuyorsunuz?

M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
8
8 CEVAP

Kuran'ın nasıl okunacağını bile Islâm alimleri öğretti onlara

O

Kesinlikle. Artık ciddiye dahi alamıyorum bu düşüncede ki insanları. Valla çatlayacağım artık.

Mehmet Saltürk 1 yıl

hadisler ve siyer reddedilmiyor, onlardaki hükümler reddediliyor

E

Ayeti neye göre yorumluyorsunuz? Nüzul sebebi.

Mehmet Saltürk 1 yıl

Müşrikler( gelenekciler ) ve kafirler(ateistler) aynı safta.... İroniye gel

H

Cevabın var mı?

Mehmet Saltürk 1 yıl

Var! Allahın dininde İslam tarihini bilmek gibi bir zorunluluğu yoktur bu imanın esaslarindan hiç değildir.. Hiç bir Müslümanın da böyle bir önceliği olamaz öncelik kuranin temel kurallarına uygun yaşamaktır. ..

Harabat Soytaç 1 yıl

Bakın. Hadis ve siyer olmadan islam tarihini nasıl yorumluyorsunuz diyorum. O dönemle ilgili nasıl konuşabiliyorsunuz?

Mehmet Saltürk 1 yıl

Peygamberi takip etmeniz kuran da söyleniyor. Neyi verdiyse alın neyi yasakladıysa sakının diyor. Peygamber nasıldı? Ne verdi ne yasakladı? Örnek almanız gereken davranışlar nedir?

Mehmet Saltürk 1 yıl

Peygamber din adına Kuran'dan başka hiç bir şey vermedi... Peygamberin dini rituellerinin tamamı " kuran " dır

Harabat Soytaç 1 yıl

Kimsenin hadisi Siyeri reddettiği falan yok. Hadis dediğiniz Arapların nakil şekilleridir. Hadis değerlendirmenin usulü vardır. Ravilere bakılır nereye kadar gittiğine ona göre bir değerlendirme yapılır. Ancak bir Konuda Kuranın hükmü varsa hadise bakılmaz. Peygamberim Kuran dışı hüküm koyma yetkisi yoktur. Bu prensip altında hadisteki bilgi Ayetle çakışmıyorsa sıkıntı yoktur. Hadiste örnek veriyorum komşunuza iyi davranın demiş. Bunu reddetmek için bir sebep var mı? Ya da uygulamak için hadise gerek var mı?

M

Benim seslendigim insanlar sadece kuran diyenler. Hadislerin ve siyerin hepsini çöpe atanlar. Edip Yüksel gibi.

Mehmet Saltürk 1 yıl

Kimsenin yok demişsiniz de basbaya var

Mehmet Saltürk 1 yıl

hüküm konusunda çöpe atılıyor sen yanlıs anlamssın

Emrah Vrl 1 yıl

Bana Buharinin Kitabının orjinalini gösterebilecek olan BABAYİĞİT VAR MI ARANIZDA

M

PDF gecerli mi abi

Uğur Kesdi 1 yıl

Orjinal pdf hemde Carbon 14 yapilmis

Uğur Kesdi 1 yıl

Carbon değildir o iyi bak

Mert Aygan 1 yıl

Carbon olsa duramazsin:))

Uğur Kesdi 1 yıl

Benim kaynımda var çekme yapıyo

Mert Aygan 1 yıl

HERKEZ calisip kazandiginin ogrendiginin yaptiginin yada yapmadiklarinin karsiligini gorecegine gore. İyiyi kotuyu nasil ogrenecegiz. Okuyarakmi. Dusunerekmi, arastirarakmi, neden nicin nasil sorularina buldugumuz cevaplardanmi. Hangisi. Aklederekmi.

A

şimdi yeni bir akım çıktı sanırım bazılarını reddediyoruz bazılarını reddetmiyoruz. Hadisleri ve siyeri kabul etmeyen islam tarihi hakkında da konuşamaz. Emrah Vrl abi dediğini tam anlamadım

M

hadis ve siyeri kimse reddetmiyor, onların içinde bulunan dini hükümleri reddediyorlar bende dahil, tek hüküm Allahın ise tek hüküm kaynağı Kur'an dır, hadis ve siyer konuları araştırılmalı akademik olarak, peygamberin hayatı sosyolojik olarak incelenmelidir. Ancak hüküm konusu olamaz, olay budur reddetme onlar yoktur demek değildir.

Emrah Vrl 1 yıl

evet o da aynı şekilde, kimse hadis siyer yok demiyor, çoğu uydurma olduğu ve peygamberin dini hükümleri Kuran da bulunduğu için diğer yerlerrdeki hükümler reddediliyor

Emrah Vrl 1 yıl

peygamber ya da zamanında yaşamış kişiler bir çok söz söylemiş olabilir ama bunların dini olarak hüküm değeri yoktur Kur'ana ve tanrıya inanan biri için.

Emrah Vrl 1 yıl

Edip Yüksel programda basbaya tüm hadisleri çöpe atıyorum dedi. Sonra da peygamberin hayatını bizzat yanındaymış gibi anlattı. Meselem budur.

Mehmet Saltürk 1 yıl

neden dedi peki? Dini hüküm olarak, sosyolojik ya da akademik olarak değil

Emrah Vrl 1 yıl

O ZAMAN BIZ TARIHI YASAYARAK HATA YAPMA IHTIMALINE KARSIN KENDIMIZI NASIL KORUYACAGIZ. BU GUN HER SEY ORTADA DEGILMI. ISLAM ALEMININ HALINDEN MEMNUN DEGILIZ DIYORUZ AMA KENDIMIZI DEGISTIRME KONUSUNDA AYAK DIRETIYORUZ. BU INAD DEGILMI. YOKSA AKLA GUVENIMIZMI YOK. SOZ KONUSU DEVLET OLURSA GERISI TEFARRUAT DIYECEN, AMA SOZ KONYSU KURAN DEYINCE. GERISI TEFARRUAT DEMEYECEN. ANLAMAYA CALISIYORUM.

A