Ateistlerle müslümanların tek ortak noktası hayvan sevgisi mi?

Şu paylaşımı görünce aklıma şu geldi; aslında o kadar da farklı değiliz. Ateist sayfaların çoğunda bu durumla ilgili paylaşım yapıldı ve şikayet edildi. Müslüman sayfalar da yine aynı şekilde tepki gösterdi. Bir arada yaşamayı bilsek, o kadar da farklı değiliz. Üzüldüğümüz şeyler aynı, sevindiğimiz şeyler aynı. Velhasıl ki birbirimize tahammülümüz yok, o her şeyi mahvediyor.

com-yokmxnb5uvqt1q33rcju.jpg
Y
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
69
69 CEVAP

Keşke sizin, benim gibi insanların gösterdiği müsamahayı onlar da gösterse. Her ateist için konuşmuyorum fakat bir çoğumuzun umrunda değil kişinin inancı. Sevmesi, saygı duyması yeter. Onlar bizi kafir, pislik, vatan haini olarak görüyor ya. Keşke hoşgörü göstermeyi öğrensek hepimiz.

F

Sadece hayvanlar konusunda hemfikiriz bencee

F

Çözüm aslında okadar basit ve bize yıllar önce büyük lider tatafından zaten sunulmuştu çözüm Laiklik

A

Şunu bayram olarak kutlayan insanların bu tarz şeylere duyarlı olması bana dürüst gelmiyor. Reklam kokan haraketler bunlar

com-2k7u3ivfp2hncj5q2kpu.jpg

Y

ben et köfte yemiyorum vejetaryenim HAJI...

Yiğit Krkmz 2 yıl

Ahgdhahd

Uzay Yamalı 2 yıl

Ama otları sebzeleri yerken kökünden alıyorsunuz

Uzay Yamalı 2 yıl

Tek savunmaniz da bu. Otlarin da cani yok mu demek. Hayatta kalmak için birini yemek zorundasin. Hayvan gibi bilince sahip birini yiyecegine bitkiyi buna tercih edene laf etmek fevkalade ayıp etmek oluyor sırf kendimi savunacagim diye. Canı daha az yanani secmek zorunda elbette. Ayrıca bitki varliginin farkında bile değil hayvanla bir tutmak da neyin nesi.

Fatma Beyoglu 2 yıl

Senin ataların avcı toplayıcıydı veganlık vejeteryanlık doğana aykırı bir kere

Ahmet Hatır 2 yıl

yok be bunlarinkisi iş olsun yoksa onlarca cemaat var ben daha hiçbirinin ne sokak hayvanları için birşey yaptığına şahit oldum nede sokakta yaşayan çocuklar için birşey yaptıklarına şahit oldum ve takip de ediyorum birçok cemaati acaba konusacaklarmi dile getireceklermi diye hiçbirinin umrunda bile değil aslında

C

Fatih Nebiye Ne sevgi, ne saygı tek taraflı olmayan şeyler. Sevilmek için sevmek, sayılmak için saymak gerekiyor. Eğer bir taraftan beklersek olacak iş değil. Rastgelmiyor değilim, pek çok ateist Müslümanlara ağza alınmayacak sözler söyleyebiliyor. Aynı şey Müslümanlar için de geçerli.

Y

Yusuf Böke Biliyorum. Bu gözler ne ateistler, ne müslümanlar gördü. İnsanların inançları ile yargılanmayacağını öğrenmediğimiz sürece ülkemiz asla refaha ermeyecek.

F

Yiğit Krkmz Mezbahaların duvarları camdan olsaydı, kimse et yemezdi. Şu durumu eleştirebilmek için vejetaryen olmak gerekiyor. Can alarak kutlama yapmak, bayram yapmak evet pek doğru davranış değil fakat bu durum her gün mezbahalarda uygulanıyor, bizde afiyetle yiyoruz.

Y

kendi sayfasında işte bizim sayemizde yakalandı falan diye konuşmuştu denk gelmiştim biz olsak mesela şikayetler ise yaradı falan derdik çok basit olarak onlarinki sadece göstermelik emin olun bundan

C

Ülkemiz cahilliğe muhalifken cahil davranışlar, şiddete muhalifken şiddet içeren davranışlar sergiliyor. Kişiler muhalif oldukları şeyi yapmasa aslında sorun olmayacak.

Y

Yusuf Böke Ben 8 yıldır vejetaryenim hocam zaten kendi adıma yazdım

Y

Cüneyt Gerçik Bir kaç kişi bunu demiş olabilir, ilk paylaşanın dememesi önemli.

Y

paylaşan dedi zaten diğer kişiler değil dediğim gibi birçok sayfayı takip ediyorum müsait oldukça bakıyorum kim hangi konu hakkında ne düşünüyor diye

Cüneyt Gerçik 2 yıl

Ayıp etmiş, yine de onun ayıbı pek çok insanın duyarlı bir şekilde tepki gösterdiği gerçeğini değiştirmiyor.

Yusuf Böke 2 yıl

Yiğit Krkmz Öyleyse saygı duyarım.

Y

Trafikte ki halimize bakıp sebebini anlayabiliriz. Bizim başka düşünceye değil birbirimize bile tahamulumuz yok. Hep en haklı benim en doğru benim en iyi benim düşüncesi hakim empati 0....

E

Evren Özüşen Kesinlikle öyle. Yayanın araç kullanan kişiye, araç kullanan kişinin yayaya tahammülü yok. Hiçbir şeye tahammül yok

Y

Müslüman dostlarım var. Elimden geldiğince buna teşvik etmeye çalışıyorum onları. İsteyen istediğine inansın. Benim düşmanlığım dinlerine ya da o dinin müritlerine değil. Benim düşmanlığım onları dinleri üzerinden kandırıp, kullanan kişilere.

F

Onlar senin gibi düşünmüyor yalnız sayın fatih. İsteyen istediğine inansın diyorsun sen fakat onların kitabında "Müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün." diyor ha bir de muhammedin güçsüz olduğu zaman yazdırdığı kafirun var ona değinmek bile istemiyorum

Mustafa Küçükoğluşen 2 yıl

Umrumda değil. Misyoner değilim. Müslüman dostlarım da var yazdığım gibi. Henüz beni öldürmeye çalışanlar da olmadı. Onları inandıkları şeyden vazgeçirmeye çalışmam çünkü misyoner değilim.

Fatih Nebiye 2 yıl

İstedikleri gibi düşünsünler. Ateşe ateşle karşılık vermedim hiç, vermeyeceğim de. Bütün müslümanların sınır dışı edilmesini haykıran ateist de gördüm, inanç özgürlüğünün altını çizen müslüman da. Din insanın karakterini belirlemez.

Fatih Nebiye 2 yıl

tabiki beraber yaşaya bilriiz ama tek sorun dindarların gaza ve cihat anlayışı... Hiç bir ateist dinsizliği yaymak için bir dindara karışmaz e onlarda karışmadığı sürece bence sorun olmaz ama işte gel de bunu onlara anlat..

E

Cihad anlayışı genellikle siyasilerin kışkırtması ya da desteklemesi sonucu oluyor. Bu noktada da dinin iyi bir insanı kötü birey haline getireceği gerçeği ortaya çıkıyor.

Y

İnancın bireysel yaşanması gerektiğini düşünüyorum. Tanrı ile aradaki bağı sağladığını iddia eden bazı dini liderlerin halkı kışkırttığı görüşündeyim.

F

eğer bir siyasetçi ya da bir ateist lideri beni kışkırtamıyorsa ama bir din adamı ya da siyasetçi inançlı birini kışkırta biliyorsa sorun öncelikli inançlardadır o zmaan....

E

Diyarbakır lice operasyon bölgesi ateşe verildi onca hayvan orda diri diri yandı. Buna neden sesiniz çıkmadı.. Hayvanları bile ayıran bi zihniyet sizinkisi...

E

Senin kinin kime? Böyle bir olayla o olayı bir tutmak da güzelmiş. Burada açık açık bir işkence ve tek bir olay var. Orada ise yangın. Ateşe verilen bir yerde kimse yanan hayvanlari görmüyor belki kimse bunu hesap da edemiyor her gün onlarca insan ölüyorken. Bu ayrımcılık yapmak da değil

Fatma Beyoglu 2 yıl

Ayrimcilik yapmak değil amacım ve bunu yapanlardan da nefret ederim.. Zaten yeterince bu kin ve nefretten dolayı birbirimizi yiyiyoruz. Ve bunu yaparken bazen etrafimizda olan canlilara zarar veriyoruz bunu dile getirdim sadece .

Erdal Yavuztürk 2 yıl

Şimdide burda hayvansever kesiliyorsunyuz.

E

Bu arada 4044 tl ceza kesilmiş yapanlara

M

4044 lirayıda köpeğe takdim mi etmişler

U

Ayrıştıran kutuplaştıran bi abi vardı o ölse sıkıntı yok...

A

Aynı zeminde buluştuk çünkü din üstü bir konu. Ve bu insanların düşünememesi, sorgulamamasının tek sebebi din. Eğer müslüman olmasalardı (hristiyanlık da dahil) bu kadar kötü olurlar mıydı bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa bugün akp olmazdı, ayrışmalar ve nefret olmazdı.

D

Sonuçta karşımızdakiler insan, zombi değil. Bu tür insani tepkiler vermeleri o kadar da şaşırtıcı değil. Ancak bu insanlarla ortak bir çatı altında yaşayabileceğimize inanmıyorum. Farklar, ortak noktadan daha fazla.

T

fark senin yaptığın gibi karşı tarafa saygı duyan bir paylaşım bir adım oradan göremeyeceğimizi hepimiz biliyoruz... Malesef düşmanlık rüzgarı o taraftan sert esiyor hep...

K

tabi mesela "kim olduğunu bilirsin sen" mevzusu var. Hani ayrışmayı su üstüne çıkaran diye. Ama o da yerden bitmedi, gökten inmedi. O ve kabinesi bu ülkeden, bu ailelerden çıktılar. Hani şunu da soruyorum problem din ise isveç, norveç ve isviçre komple dinsiz mi? Hayır. Değil. Hepimiz aslında tadı mayhoş gelen bu durumun farkındayız ama adını koyamıyoruz. Cehalet desek bilmiyorum.

D

Birşey diyeceğimde köylerde bütün köpeklere bu yapılmakta. Doğuda yaşayan varsa biliyordur ki tüm köpeklerin kulakları kesilir eğer disi değiller ise. Kavgalarda yakalandığında kopabilir veya kurt girebiliyor. Açıkçası kesilmeyenin kavgadan sonra geldiği hali gördüğümde çok daha kötü olduğunu gördüm. O yapı sanıyorum ki kıkırdak bu iş yılardır yapılmakta. Olay bu gençlere patlamış. Yani video çekip İnternete koymak gibi bir hata yapmışlar

C

Videodaki amacı bilmiyorum izlemedim

Civan Altıok 2 yıl

Gençlerin dogradigi köpeğin kurtla kapismayacagini hepimiz biliyoruz. Sürüyü koruyan kangalları kurttan korumak için evet kulakları kesilir.

Ilknur Asan 2 yıl

Yavru çoban köpeğine benziyor fotolarda

Civan Altıok 2 yıl

Yapmayın gözünüzü seveyim ya.. Hic iyi niyetle kulak kesmise benziyorlar mi, profillere bakinca ne gibi tipler oldukları anlaşılıyor. Veteriner dururken bunlara mi kalmış kulak kesmek!

Fatma Beyoglu 2 yıl

Birincisi resimlerdekiler coban degil ve kopek coban kopegi degil. Bunu serserilik icin yapmislar. İkincisi koy yerinde kopegin kulagi jiletle kesilir kor bicakla degil. Ucuncusu kopegin kulagi 6 aydan once kesilir bu kadar buyukken cok aci ceker. Dorduncusu burasi koy degil artik kopeklerin kulagini uyusturarak veteriner kesiyor. Besincisi kopege yaptiklari iskenceyi yayinlayip hava atmalari gerekmiyor !

Ufuk Özcangöz 2 yıl

Venedik taciri geldi aklıma.
-aynı hastalıklara yakalanıyoruz aynı ilaçlarla iyileşiyoruz.
Etimizi kesseniz kanamaz mı? Gıdıklasanız gülmezmiyiz ?

Aramızda bi çizgi var ve o çizgiye saygıyı sığdıramadık

B

Aynısını bende onlara yapmak isterdim. İnsanlardan nefret ediyorum böyle zamanlarda

Ş

Katılmıyorum, çok farklıyız.
Din kanla beslenir, insan hayvan kanı farketmeksizin kanla beslenir..

I

Mahallemde yavru sokak köpeğini poposunda tornavida ile İşkence ederek öldüren çocuklarla bu videodaki çocukların amacı, ruh yapısı aynı.

I

Çocuk istismarına Ensar vakfına tepki koyan Müslüman oldu mu???? Olduysa da Müslüman değildir. Kendi kafasındaki dini yaşıyor, Müslüman zannediyor, ya da deist oldugunu kendine itiraf edemiyor...
Gerçek islam bu değil diye bir şey uydurmuş ona sarılıyor... İslamın girip de yozlaştırmadığı bir toplum yok!

T

Yusuf Böke Çok iyi niyetlisin, belki tahammülün var ama onların bize tahammülü yok. Bu bir arada yaşama işi birbirimize kin duymadan olabilmeli ama olmuyor. Sorunun baslangici da onlarin ağır yobaz kesimiyle bizimkilerin ağır kin dolu olanlarinin didismesiyle alevleniyor.

F

Tahammülleri yok hatta hiç tanımadan benden nefret ediyorlar. Biliyorum, farkındayım. Ancak ben onların düştüğü yanılgıya düşmek istemiyorum. Çünkü hiçbir zaman yanlışlar, yanlış yapılarak düzeltilmez.

Yusuf Böke 2 yıl

Ben, bir ateistin, bir dindarin hayat anlayışına karıştığını görmedim. Aksini hergun, hatta siddetli olanini bile, görüyorum... Bu playformlarda saldırıyorsak da gercek hayatta bunu yapmayiz.... Çok farklıyız

E

Bir ateist her toplumda yasayabilir.. Dindar toplumu dininin şartlarına uydurma gereği duyar.. Yoksa dinimi yasayamiyorum diye birşey uydurur.... Git namazini evinde kıl kardesim.. Kimse senin ile allahının arasina giremez ki... Mumkun degil

E

Bence inanılmaz farklıyız, arada uçurumlar var ve bu ayrışmanın tohumları 60 sene önceden atıldı. Bugünlerde de meyvelerini topluyoruz.

A

Bu ayrışmanin tohumlari atılmadı. Gericilik ile mücadeleye başlandı ve maalesef sonlandırılanadı bir türlü

E

ABD destekli siyasal islamın Menderes eliyle iktidara gelmesi ile ayrışma başladı. Ne diyordu Menderes ? "Ya vatan cephesindesin, ya da CHP"...

A

Hiç de aynı değiliz bir görsel üzerinden yola çıkarak o zalimler ile aynı kefeye koyulmak istemem çünkü neler yaptıklarını ve yapabileceklerini iyi biliyorum sen darbe yememişsin henüz kimseden

D

Olabilir, abd bunu kullanmıştır. Ama ben 1923 lerin turk toplumunda devrimleri anlayamamış, köklerine baglı kalmış ve her zaman atatürk ve yaptiklarından nefret etmiş milyonlar olduğunu düşünuyorum. Şuankilerde onların cocuklari ve torunları

E

Öyle...

A

Şu anda bir Müslüman bana kuduz köpek, cehennem ateşi, konuşmaya değmeyen varlık falan diyor. Güldürüyor artık beni bunlar, ona kızamıyorum. Biliyorum, burada yazdığınız pek çok şeyi günlük hayatta defalarca yaşıyorum. Ancak asla onların yaptığı yanlışı yapmayacağım. Çünkü biliyorum ki onlarla aramda ufak farklar var ve bu ufak farklar düşman olmaya, kalp kırmaya değecek şeyler değiller.

Y

Para cezası verilmiş. Kanunlar işte...

D

Çok iyi niyetli olduğunu düşünüyorum yusuf.

F

İyi niyetli düşünmüyorum arkadaşlar, sorunu çözme mantığı ile düşünüyorum. Çünkü bu yaptığım harici yapacağım tüm eylemler sorunları aynı şekilde var etmeye devam edecek.

Y

yusuf, sen bir kafirsin. Kafirligini bil..... Dogru dindar seni iki dakikada harcar.

E

Harcarkende bunu allah icin yapmış olmanin huzurunu yasar

E

Malum güruhun belli bir kısmı cezai bir boyutu olmasa ilk fırsatta kafa kesmek ister.

A

Şu an baskı altındalar yasalar var ceza kanunu var bunları kaldır ortadan bak o aslında seninle aynı olan müslümanları neler yapıyorlar kendi gibi olmayanlara

D

Aradaki fark; onlar neden oruç değilsin diye bizi dövebiliyor (yaşam alanımıza müdahale) ama onlara neden oruç tutuyorsun diye saldıran yok..

K

İşte uzlaşamadıgımız tek nokta '' Dayatma '' bunu nekadar inkar ederlerse etsinler buranın Ateist ( Aydın(!) ) kesimi bunu çok yapıyorlar. En az Geri gördükleri Müslümanlar kadar çok. Sanki kendi yolları doğruymuş, Kendi inandıkları dogruymuş gibi diğer insanlarında onlar gibi olmasını istiyorlar. 2 Tarafında sorunu bu diğer insanları fazla önemsemek. Yav kardeşim senin yolun doğru ise o yoldan sen git beni nie götürüyorsun derler insana

E

Çok fark var. Bi kere bunlar iki yüzlü yaratıklar. Ahlaksız ahlakçılar. Konu köpek olduğu için seni yanıltmasın.

G

O kadar insan olsalardı reina saldırısında göbek atmazlardı.

G

Hassiktir ordan, üzüldüğümüz şeyler aynıymış. Bunlar bir insan öldüğün de önce dinine bakarlar, ateistse gebersin kafasındalar. Biz nasıl bir insan olduğuna/insanlığına bakarız.

U

Bu adamın kulağını kessem rahat etmem. Atatürk ü sırf dindar degil diye yerden yere vuruyor. Ben bile tayyibe öyle şeyler yapmıyorum nefret ettiğim halde.

E

Hayvan sevgisi ortak yön olabilir. Ama ben fetöcü diye dövülen insanları görünce dövenlerle gurur duymam onlar duyar.

F

Aha islamın yarattığı kutuplaşma bu

G

Vallahi ben Atatürk'e saygı duymayan insanın onun kurduğu cumhuriyette onun eklediği harflerle ona saldırmasını hoş karşılayamam. Bu düşünce degil ayıptır saygısızlıktır. Ve nankörlüktür.

E

Bu üstteki twiti atan cahili örnek verecek olursak. Vatanseverler = müslümanlar. Beni zaten adam dışlıyor napalım yalvaralım mı cumaya mı gidelim?

E

Bence cok farkliyiz be, orada kulaklari kesilen kopek degil de bir kadin olsaydi sikayet falan etmezlerdi.

G

Acaba günde beş kere okunan ezanlardan sonra biz de tanrı yok dinler yalan diye bağırsak, kendi topluluklarımızı kurup tanrının olmadığını bu yüzden yapılan harcamaların geçersiz olduğunu ve bu paraların daha iyi şeyler için kullanılabileceğini söylesek, dürüstlüğü ve insanlığı yaymaya çalışsak cidden hoşgörü görür müyüz merak ediyorum. Dokuz yaşındaki kızı babasıyla trene bindirmeyen zihniyet bize tahamül edebilir mi ?

Dürüstçe cevaplamak gerekirse hiç sanmıyorum

B

Aynı filan değiliz!
Başımıza ne geldiyse bu solcu hümanistler yüzünden geldi!
Dinlerini yaşama özgürlüğü verdiniz...
Yok başörtüsüzüyle üniversitelere girsinler, yok Memur olsunlar, yok Ordu evine sakallı örtülüler giremiyor...

Şimdi hümanist liboşların elleriyle büyüttüğü islamcılar,
Dinlerini yaşamak adına bizim yaşamamıza izin vermeyecek!

Bir de Atatürkçü geçinirsiniz!
Atatürk emperyalist işgalcilerle 3 yıl savaştı!
15 yıl bu islamcı Arap devşirmesi yobazşarla savaştı!
Sana mesajını bıraktı... Damarlarında asil kan var dedi!!!

Sen ne yaptın?? Ne yaptık???

İslamdan kurtulmadan ülke aydınlığa kavuşmaz! Bu kadar net!
Paraya ruhunu satan Liboşlardan, Kürt ırkçısı solculardan, Arap devşirmesi sağcılardan, heykelci Kemalistlerden kurtulmadan önce islam pisliğini defetmek lazım!

com-od2hl5zypv02vax2t38l.jpg

T

Ya sen onlara bakma burada kasıyorlar hümanizmi normalde ne oldukları belli aslında

Doğuş Emlik 2 yıl

Uzuntuden kahroluyorum bu resmi gorunce... Ne olur daha fazla paylasmayin... Of of...

H

Tarih boyunca ezildi cehalet, eskiden köle yapıldı herseyleriyle alay edildi, şimdi merak ediyorum mutlak güç medeniyetin eline geçse cehalete neler yapar, onların yaptıklarını aratmaz kesinlikle

S

Ilginç bir yorum. Ne yapmaliyız cehalete? Yani cahilliğin iyi birsey olduğunu savunuyor gibi bir hava yaratmışsın....ve farkında degilsin ama medeniyet zaten afrikada neler yapacağını gösteriyor... Batı o çocuk ölumlerini önleyebilecek güçte ama yapmiyor.... Ama bu onların suçu değil... Eger bizde cahil olursak başımıza gelecek olan afrikanın kaderidir....

Erhan Daşıkan 2 yıl

İyi birşey olduğunu savunanlar var, bence medeniyet te elestirilmeyecek seviyede modern degil

Serdar Arımaz 2 yıl

Elbette değil ama ortadogudan iyidir batı... Bunu da kabul edelim

Erhan Daşıkan 2 yıl

ALLAH bunların belasını versın ne ıstedınız hayvandan canıler..

F

Allah cc pek ilgilenmiyor bu durumlarla..

Ilknur Asan 2 yıl

Cok guzel bi konuya deginmissin hocam ne demis asik veysel koyun kurt ile gezerdi fikir baska baska olmasa yani siyasiler ve adaletsizlikler falan olmasa insanlar birlik olurdu hepimizin dertleri aynı mutlu bi hayat yasamak ev is guc sevmek sevilmek vb herkesin ortak istekleridir yani hangi insan ister ki kötü bi hayat yasamak

K