Müslümanın müslüman üstündeki hakkı kuranda nasıl tarif edilmiştir?

Arkadaşlar günaydın.
"Müslümanın müslüman üzerinde hakkı var" deriz hep.
Böyle olunca dünyanın neresinde olursa olsun bir müslüman incindiğinde yüreğimiz yanar hep.
Tabiki bu demek değildir ki diğer insanlar bizi ilgilendirmez.
Hangi milletten dinden ırktan dilden olursa olsun mazluma, masuma sahip çıkmak her insanım diyenin sorumluluğudur.
Tekrar İslamiyete gelecek olursak acaba müslümanın müslüman üstündeki hakkı kuranda nasıl tarif edilmiştir.
Fikirleriniz nelerdir.

D
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
25
25 CEVAP

Güzel soru

U

Hakkı olduğunu neye dayandırıyoruz?

U

Cem Turkarslan

D

Insanın insan üzerindeki hakkı neden yok? Illa müslümanın müslüman üzerinde olsun?

A

Aslı hanım insanın insan üzerinde hakkı elbette olabilir. Mesela benim sizin üzerinizde hakkım var.

D

O zaman müslüman, müslümanın üzerinde hakkı var olmuyor. Mesela ben müslüman olduģumu söylesem dahi siz bilemezsiniz olup olmadıģımı. Kendi kendimize bir ayidiyet yakıştırmış oluyoruz.

Aslı İşgüden 6 yıl

Örneģin ben Kuranın Tarif ettiģi bir müslüman ülke göremiyorum. Ülkelere Islam ülkesi demek bile hatalı? Neye göre Islam ülkesi?

A

Aslı hanım benim sorduğum soru hangi ülkelerin müslüman olduğu ile alakalı değil.

D

Tamam işte çok kolay bu müslüman bu müslüman deģil diyoruz. Bilemeyiz esasen. O yüzden ben yanlış buluyorum bu terimlerin kullanılmasını. Insanın hakkı insana geçerse geçmesi lazım.

A

Hanımefendi biz karşıdakinin müslümanlığını sorgulayamayız. Olup olmadığını da bilemeyiz. O zaman kimsenin müslümanlığından emin olmadığımız için bizden başka müslüman yok kabul edelim. Oldumu şimdi bu. Ben Kurani yaklaşım olarak islam hukukuna göre bir yerlerde haksızlık gören müslüman kabul ettiğimiz insanların üzerimize üzerimize düşen hakkından bahsediyoruz. Neden anlamakta direniyorsunuz.

D

Başka yerlerde haksızlık gören insanların haksızlık görme sebepleri ortadan kaldırılsa sorun çözülecek. Allah kurtarsın Allah yardımcıları olsun demekten Başka birşey yapılmadıģı için diyer ülkelerde zulüm haksızlık devam eder. Ilk haksızlık gören millet zaten haksızlıģa karşı durmalı. Herşeyin başı eğitim. Iktidarlar halkın cahil bırakılmasını savunuduģu müdetce kimsenin kimseye faydası dokunmaz.

A

Pes vallahi size anlatamayacağım. Neyse yine de farklı bir konuda görüş bildirmişsiniz elinize sağlık ne diyelim

Doğan Kösem 6 yıl

Deve hendeği zor iş Allah yardımcın olsun

Vehbi Boy 6 yıl

Zor iş valla Vehbi kardeş

Doğan Kösem 6 yıl

Sorduģunuz sorunun boş bir soru olduģu gerçeģine çıkıyor benim cevap ama bence siz anlamadınız. ?

Aslı İşgüden 6 yıl

E sizden de böyle bir cevap beklenir şaşırtmadınız beni. Eğer anlatmak istediğiniz bir meramınız varsa tartışmaya açabilirsiniz.

Doğan Kösem 6 yıl

Doğan Kösem bey Müslümanın müslüman da hakkı vardır elbetki o hakta mesela bu gün neden bu kadar uydurma hadis var diyenler daha iyi anlamali .
Hakkın pesindelerse eğer.
Düşünmeden öğrenmeden anlamadan benim müslüman kardeşim bana neden bu hadisi taşıyıp yanlış bilmem e uygulama ma sebeb olmuş demeli dir.
Ki ben nedemek anlamına vardirmak adına bu şekilde yorumladim. Bu sorunuzun anlam ve kudreti daha fazladir

A

Bir dua ederken mumin kardeşiniz içinde istiyor Allah ve resulu hep müslümanları korumuştur buda ne kadar hakkı olduğu göstergesidir başka inançların haklarında vermiştir başka inanclarada ne kadar hoşgörülü olduğu için belli oluyir

Ö

Müslümanların müslümana ettiğini gavur etmez

O

Arkadaşlar benim demek istediğim şudur.
Bir bölgede açlık, zulüm, savaş ortamında kalmış ve müslüman olarak bildiğimiz bir kişi olsun veya bir millet olsun. Bizim duamızla, malımızla, canımızla üzerimize düşen bir görev var mı?
Sadece dua etmek yeter mi?
Dua etmekten daha fazla imkanı olanın üzerine bir mesuliyet düşer mi?
Varsa böyle bir mesuliyet ve yapmıyorsak bu zulmün hesabına dahil miyiz?
Kuran görüşü nedir?
Bu kadar mı anlaşılmaz yazmışım.
Mesela Uğur bey de sordu hakkı olduğunu neye dayandırıyoruz?
Soru açık değil mi Allah aşkına

D

Evet var hakki

Ömer Ömün 6 yıl

Güzel. Hakkı var diyorsunuz bunu neye dayandırıyorsunuz.

Doğan Kösem 6 yıl

Yav abi bak peygamberimiz ıslami açıklamış mesala afrikada aç insanlar var sen zengin mesala paranı yiyeceğini giysini neden paylasmazsin yoksa paran sorun değil peygamberimiz müslümanlar için bir kardeşiz diyor o yüzden kendiniz için isterken kardeşiniz içinde istiyen diyor bu kötü birseymu zor birşey değil savaş konusunda peygamberimiz olsun ıslam tarihinde olsun osmanlı tarihinde olsun savaş gücü varsa mazlumların yanında neden olmayalım ıslam tarihi ve peygamberimizin hayatına bakarak

Ömer Ömün 6 yıl

Komşusu aç iken tok yatan bizden değil demiş .

Ayseğül Sokur 6 yıl

Dogan hic arastirmadigim bir konu, ne desem yalan brader.
Mumin mumine yalan söylemiyecek, yardim edecek, koruyacak kolluyacak, selamini esirgemiyecek, yapici olacak , ....
Bunlar aklima ilk gelen seyler

AMa ana kelime burada MÜMIN ---MÜSLUMAN degil.
Kuran muminler muminlerin kardesidir diyor, Muslumanlar musmlumanlarin kardesidir demiyor

C

Peki mümin olduğuna ve mümin olduğuna kararı kim verir cem abi

Ayseğül Sokur 6 yıl

Buna gözlem ile her kes kendisi icin karar verebilir diye dusunuyorum bacim YAradan Kuranda müminlerin özelliklerini ayet olarak vermis gerisi insanin okuyup anlamasina, ve gözlemlemesine kalmis bir sey

Cem Turkarslan 6 yıl

KURANDA MUMIN AYETLERI http://www.kurandan.com/kga/muminayet.htm

Cem Turkarslan 6 yıl

Gözlem demeyelim abi bu kişinin kendini ben buyum demeye getirir. Yada başkalarının onu mübarek bulup yuceltmsine sebeb olur Ama hak katında sen kafirsin demek kadar karsindakine kendin için de ben mümin im demek yada sen mümin sin demek olmaz sadece mümin olmak adına mücadele ve emir hüküm üzerine kalmak gerekli dir ins . Genede ben mümin im demek değil olmayı rabbim den dilemek gereklidir ins. Her ne kadar en hakk şekilde yaşamiz olsak dahi. Bizlere mümin olmayı da hak nasip eder . Yaptiklarimiz onun teccellisinde bize ihsan ettikleri yanında bir iğne ucu kadardır .

Ayseğül Sokur 6 yıl

valla bacim, ben hayatimda cevremdeki insanlari gözlemlemeyi cok seviyorum ve kuranin anlattigi musrik munafik kafir davranislarin her birisine sahit oluyorum allah bana kendimdeki hatalari görebilme yetisinide versin insallah, ama göruyorum ve aklima gelen ayetler isiginda her kesi istesemde istemesemde bir kategoriuye koyuyorum bu elde olan bir sey degil

Cem Turkarslan 6 yıl

Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, bilsin ki Allah yakında öyle bir toplum getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı severler; müminlere karşı yumuşak, kâfirlere karşı da onurlu ve şiddetlidirler; Allah yolunda mücahede eder, hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. Bu, Allah'ın bir lütfudur, onu dilediğine verir. Allah, geniş ihsan sahibidir, her şeyi çok iyi bilendir. (MAİDE/54)

İnsanlardan kimi de Allah'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, Allah'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin Allah sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı. (BAKARA/165)

A

Şimdi ben buraya Ayetullah attım ama genelde ayet ayırmayı pek yagelemem .
Bu bir yazı ise okunur okurken varsa kalbe iştirak etmiş yada kalmış bir hal üzerine. Hal alır insan okudukça. Ve kalb icindekini çıkarır kendi anlamında.
Ben diyorum şimdi bu Ayetullah da kim bu insanlar yaradanin sevgisine nazil olup .
Korkmadan urkmeden ayakta dimdik durup.
Ve kendi Kardeşine mum gibi olacaklar.

A

Muslumanlar kardestir denmis degil mi peygamberimizas. Komsun ac ken sen tok yatamassin mesala sureyeliler savastan kacip ülkemize siginda biz onlara kapilarimizi actik peki diger musluman ülkeler ne yapti sirtini dondu Allah bunun hesabini sormaz mi. Ahirette ilk kimin hesabi gorulecekmis biliyormusunuz canli canli topraga gömulen kiz cocuklarinin ve bu peygamberimize kadar yapilmis bi cahillik

D

Bunların hepsi sorumludur

Ö

benim mezhebim en büyük tarikatım en iyi şeklinde

U

Ne bu şimdi anlamadım

Doğan Kösem 6 yıl

Doğan Kösem yani ne hakkından söz ediyorsunuz siz saf saf islam dünyası bu diyorum yok diyemezsin gerçek olan bu 1200000 muslüman en iyi islam bizde kavgası yapıyor yok şia yok alevi yok sünni SAHİ KAÇ MEZHEP ve TARİKAT VAR İSLAMDA veya hangi islam gerçek DİKKAT EDİN HANGİSİ GERÇEK hepsi benim islamım doğru diyor

Ugur Gürkan 6 yıl

Ugur birader sen başlığı okumadın ya da farklı konu açmak istiyorsun. Biraz sakin relax.

Doğan Kösem 6 yıl

Doğan kardeşim çok güzel ve yerinde önemli bir soru cevabı çok uzun ama yaza bildiğimiz kadarıyla başliyalim
Yüce Rabbimiz, biz insanları en şerefli varlık olarak yaratmıştır. Huzurlu bir hayata kavuşabilmemiz için de her şeyi emrimize vermiştir. Yüce Allah’ın bizlere verdiği nimetlerinden yararlanıp, dünya ve ahret mutluluğunu sağlamamızın iki temel şartı vardır. Oda, Allah’a itaat, ibadet etmek ve Allah’ın yarattıklarına şefkat ve merhamet göstermektir. Olgun bir Müslüman öncelikle yaratıcısına karşı görevlerini eksiksiz yapmanın gayreti içinde olurken, diğer taraftan da bütün insanlara, özellikle de din kardeşine karşı iyi ve güzel davranışlarda bulunur. Onlara karşı şefkat ve merhamet gösterir. Kötü sözlerden ve kırıcı davranışlardan kaçınır. Yüce Rabbimiz kendisine inananları “Müslümanlar” olarak isimlendirmiş ve onları kardeş olarak ilan etmiştir.“Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.”(1) Sevgili Peygamberimiz (sav) de, Müslümanların birbirine karşı nasıl davranmaları gerektiğini şöyle bildiriyor:“Müslüman
Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu düşmana teslim etmez. Dinkardeşinin ihtiyacını karşılayanın, Allah da ihtiyacını karşılar. Müslüman’danbir sıkıntıyı giderenin, Allah da kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Bir Müslüman’ın ayıbını örtenin, Allah da kıyamet gününde ayıplarını örter.”(2)Müslüman, etrafına zarar veren geçimsiz insan değildir. Bilakis çevresiyle uyumlu ve geçim ehli olan insandır. Sevgili Peygamberimiz (sav): “Mümin, elinden ve dilinden diğer insanların emniyette olduğu kimsedir.”(3) “Mümin başkalarıyla hoş geçinen ve kendisiyle hoş geçinilen kimsedir. İnsanlarla güzel geçinmeyen ve kendisiyle güzel geçinilmeyen insanda hayır yoktur.”(4)buyurmaktadır.! Müslüman’ın Müslüman’a karşı öncelikli görevi, onu sevmesi, ona saygı duyması, ona karşı şefkat ve merhamet göstermesidir. Sevgili Peygamberimiz (sav) bir hadislerinde şöyle buyuruyor: “Siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız. Size, yaptığınızda birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız.”(5) Müslüman, kendisi için istediği bütün güzellikleri, mümin kardeşi için de isteyen, kendisinin sakınıp çekindiği bütün kötülüklerden onlarında uzak olmasını isteyendir. Sevgili Peygamberimiz (sav)bu konuda şöyle buyuruyor: “Sizden biriniz kendisi için arzu edip istediği şeyi, kardeşi içinde istemedikçe iman etmiş olamaz.”(6)Bu nedenle Müslümanlar birbirlerine karşı sevgi, saygı, şefkat ve merhamet göstermelidir. Mutlu günlerinde, mutluluklarını beraber paylaşmalı, sıkıntılı ve üzüntülü günlerinde de açılarını birlikte paylaşmalıdır.

V

Evet haklısın vehbi kardeşim. Doğal olarak müslümanın müslüman üzerinde hakkı vardır. İşte dinimiz insan sevgisini merhameti yardımı insanlar üzerine neredeyse farz kılmıştır.

D

müslüman bildiklerini çevresinede ögretmeli iyiligi emredip kotulukden men etmelidir din kardeslerini mescidlere davet etmelidir. Zor durumdakine yardım etmelidir. Her koyun kendi bacağindan asilir dusuncesiyle davranmamalidir

Ö

ortaya bir soru bütün dünya müslüman olsa dünya üzerinde problemlerin biteceğine mi inanıyorsunuz? Diğer dinlerdeki arkadaşlar bütün dünya sizden olsa problemler bitecek mi ?. NE YAPMALI?

M

butun dunya musluman olsa kan gövdeyi göturur
butun dunya mumin olmadan hic bir problem cözulmez

C

Mümin? İnsan ? ( gerçek anlam da insan ?)

Mustafa Gülasik 6 yıl

yarısını beğendim haberin olsun kan dan sonraki cümleyi

Mustafa Gülasik 6 yıl

öncesini niye begenmedin

Cem Turkarslan 6 yıl

Cem Turkarslan allah önceinsanı yarattığı için

Mustafa Gülasik 6 yıl

insan dedigin sey kuranda hic bir ayette pozitif bir sekilde kullanilmamisdir bunu biliyormusun? insan kan döken fitne cikaran huzursuzlkuk yaratan bir varlikdir

Cem Turkarslan 6 yıl