Hz isa ile Krishna aynı kişiler mi? Hikayeleri neden aynı?

Aynı zamanda İsa’dan bin yıl önce Hindistan da yaşayan Krishna ya da İsa’dan 600 yıl önce yaşamış olan Pers tanrısı olan Mithra da hemen hemen İsa ile aynı hikayeye sahiptir.

com-bscny9569env8offjgyp.jpg
O
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
49
49 CEVAP

beyin istediğine inanıyor ne yapılsada ya da işine gelene, saygıyla..

Ö

sadece tarihler değişse sizin için bir şey değişirmi?

Ö

ISIS Sadece benimmi dikkatimi çekti ?

M

isimler değişir fakat kişiler aynıdır. Siz bir de bunu düşünün. Aynı hikayeler mitolojide değişik isimlerle anlatılır, bir tane örneği değil hepsini inceleyin.

I

Hz Isa ile ilgili olan şeylerin çoğu Hristiyanlar tarafından uyduruldu zaten gerisine bakarsan Allah ikisine de aynı mucizeleri vermiş olabilir. Belki sağdaki de peygamberdir.

Y

com-g794ool50vtix888laal.jpg

görsel materyal
K

Hepsi aynı kişi olma ihtimali hiç mi yok?

Sinan Ozgurel 5 yıl

Ya da bazı şeyler uydurma olabilir.

Y

Ya da aynı şey zaman içinde değişerek başka nesillere aktarılmış olabilir

Sinan Ozgurel 5 yıl

Daha sonra kur an bı açıklık getirmiş olamaz mı?

Sinan Ozgurel 5 yıl

arkadaşlar her hikaye anlatım olarak ayrı topluma ait. Toplumlar isimleri kendi kültürlerine göre yorumlayıp aynı hikayeyi anlatıyorlar. Olay budur.

I

mesela nuh'un tufanını da birçok mitolojide görebilirsiniz. Çok rahat.

I

Sümerler bahsetmiştir bunu gördüm yazılı kaynaklardan

Sinan Ozgurel 5 yıl

evet çoğunda var.

Işılay Aşkın 5 yıl

Hepsi birbirinden etkileniyor. Aralarında illaki gerçek olanlar vardır

Y

Kuranda doğrulananları doğru kabul ederiz gerisine karışmayız. Yani benim anlayışım bu şekilde. Kitapların kelimelerini sağa sola çektiklerini, anlamlarını kaydırdıklarını söylüyor Allah. Bilinçli okumak lazım dini kitapları. Belki değiştirilmiştir ya da değiştirilmemiştir ama Kuran ile karşılaştırmalı gidilmesini öneririm.

I

Assassin's Creed? #

Yusuf Akalın 5 yıl

evet?

Işılay Aşkın 5 yıl

Ben de seviyorum

Yusuf Akalın 5 yıl

Bilemeyiz en digrusunu Allah bilir bilmemiz gerekenleri bize bildirmis bilmediklerimiz Allahin ilmindedir

D

Meryem suresi bana gore kafi acik ve net

E

Yalan haber

A

Resimdeki kus basli horos

D

Bulundukları dönemde insanüstü mucizelerle donatılmaları ve çağ açıp çağ kapatmaları onların Allah tarafından seçilmiş veya peygamber olmalarının kanıtıdır. Son peygamberin ve kuranın gelmesiylede nihayete ermiştir. Benzerliklerinin olması sadece belgelerin doğruluğunun çarpıtılması ve bir önceki gelen dine inananların bir sonraki gelen dine karşı kabüllenememiş olup çürütme politikalarından kaynaklanmaktadır. Öyle veya böyle insanoğlu var olduğundan bu yana ne şekilde olursa olsun bir yaratıcının varlığı gönderdiği peygamberler kitaplar yaşam var oldukça hakimiyetini sürdürecektir...

S

Hz İbrahim'in mısıra gittigi zaman karısını kız kardeşi diye tanıttığı hikayeyi bilen var mı? Firavun un karısı ile evlendiğini? Daha sonra firavuna lanet edildiği tanrı tarafından bu hikayeyi bilen var mı ?

O

Hz imrahim misira giris yaparken esi sare hatunu firavun askerleri görur guzelligini firavuna haber verirler viravun getirilmelerini emreder hz ibrahim korkudan bu kardesimdir der vakat firavun sareye her dokunmak istediginde eli kolu tutulur rabbine dua et kolumu duzeltsin sana bir daha dokunmayacagim der bu bi kac kez tekrarlanir hz ibrahimi cagirip o na sorar yanindaki vezirleride bu insanlar büyucudur bunlari ülkemizden cikaralim derler ibrahime soarr neden kardesim dedin diye evet dogrudur biz dinimizde kardesiz der firavunun esi sareyi cok sevmistir giderken yanina altin ve bir köle vermistir ama hz ibrahim altini kabul etmemistir kölede hz hacer dir. Daha sonra hz ibrahimin sareden cocugu olmamis sare de o cariye hz hacerle evlen bi cocugun olsun demis hz ibrahim kabul etmis ve hz ismail dunyaya geldi ve diyer esi bunlari kiskandi sare albunlari burdan gotur daha fazla dayanamiyorum demis Allah hz ibrahime gönderdigim yildizleri takip et demis yildiz kabenin bulundugu yrde kaybolunca onlari o cölde Allaha emaner edip gitmistir. Sare Allaha yalvarip yakarir bi evlat icin Allah duasini kabul eder ve hz ishaki verir.. Bundan sonrasi cok önemli digwr tüm peygamberler ishakin soyundan gelir ve bu peygamberlerin heosine son peygamber gelecegi bildirilmistir ama o son peygamber Hz Muhammed mustafa ismailin soyundan gelmistir. Bugunku yahudilrin kiskancligi analari sarenin soyundandir ishakin soyundan gelecegini sandilar ama yanildilar peygamberimizi kabul etmediler bu yüzden Allah kuranda israil soyunu lanetlemistir

Deniz Oluçay 5 yıl

Bunun üçüncüsünü de burda biz yazabiliriz ...

R

Tavsiye ederim okuyun

com-yu4vk32wrhh56mko785k.jpg

Orhan Aytürk 5 yıl

yok artık..

Fatih Hatipoglu 5 yıl

olabilir

K

Durum bu aq

R

Bildiğin reenkarnasyon bu..
Yalnız helal olsun güzel yureklerinize bir kişi de çıkıp "yahu bu kadar benzerlik olmaz uydurma olmasın bu din?""diye gelmemiş..
İman kuvvetli olmayinca demek bi tek biz düşünüyoruz böyle şeyleri..
Not: Kaynak soran veya yazıyı tekzip eden arkadaşları tenzih ederim.

E

1.İsis ve Osiris evlidirler.
2. Osiris kardeşleri tarafından öldürülür. Ayrıca isis ve osiris de kardesdir.
Yani isis bakir değildir.
2. Osiris kardeşleri tarafında 14 parçaya bölünür. Sadece 13 parçası bulunur. Geri kalanını araştırıp bulabilirsiniz.

N

Sacmalik insanlari kandirmalk icin uydurulmus bisey

B

Kaynak

S

Siz milyonlarca yıllık dünyaya 4 tane peygamber geldiğini düşünen kıt kafalılardanmısınız?

A

Kuş kafaaaaaağğğ

Ö

Safsata

M

İşid isminin geldiği yer..

M

hristiyanlıkta yetkin birine soruyorlar mitra ile isa arası benzerliği. Adamın savunması şeytanın geçmişe gittiği ve aklımıza soru işareti sokmak için geçmişi değiştirdiği. Hristiyanlığın ortaya çıktığı dönemde romada grek mitraizmi yaşanıyordu. Bence bariz etkileşim var.

E

Amon Ra değilmi o eski mısır güneş tanrısı?

E

http://inciltarihi.com/incil-arkeolojisi/isa-bir-mit-midir/zeisgeist-belgeseli/

S

Alevilerde de 12 kutsal imam vardır garip..

S

Ne salaksınız bunu bıze nasıl bagladınız cok bılıyonuz sız ehlibeyte kurbann olun

Meryem Bayuk 5 yıl

İnsanlar dinlerini yozlaştırmışlar zamanla. Mitolojiyi incelediğinizde en üstte bir baş tanrı/büyük tanrı ve altında tanrılar görürsünüz. İşte o tanrılar dedikleri melekler ve peygamberlerdir. O zamanlar öyle adlandırılmış fakat bu konuda ileri gidilmeye başlandı ki lat menat ve uzza'nın mesela arap mitolojisinde(bunlar da tanrıdır) put olduğunu dile getirmiştir Rabb. Meleklerden ve heykellerinden bir şeyler uman bir toplum... Olaya böyle bakınız.

I

https://www.youtube.com/watch?v=muM7Uk40iRE

E

Benim anlamadigim madem ki hristiyanlik uydurma ozaman rabbim neden gonderdigim 4 kitaba saygi duyun demis ozaman bizim dinimizde sadece tapinma adina yapilmis mitolejik esermi ?

E

Orjinal hallerine diyor zaten degistirdiklerini de soyluyor Kuran;muheymin sifati var Kuranin diger kitaplardaki asli unsurlari korumak.. Hepsi Islami getirmisler, tum dinlerin ogretisi aynidir bir olan Rabbe cagri.. Eh zamanla degistiriliyor bugun de metin elimizde var ama degistirmeye calisanlar yok mu Kurani?

Meral Buğa 5 yıl

Meral Buğa haklisin tamamiyla

Engin Glmser 5 yıl

Ironi degildir umarim

Meral Buğa 5 yıl

Yok tabikide degil

Engin Glmser 5 yıl

hristiyan forumlarda cevap vermişler bu benzerliklere okuyabilirsiniz. Her duyduğumuza ve önümüze sunulana hemen zıplamamamız lazım.

E

fakat son zamanlarda bu konunun üzerinde daha fazla durulması nedeniyle Mitraizm üzerinde çalışan bilim adamları şu yorumu yapmaktadır: "hristiyanlık ile mitraizm arasındaki sözde benzerliklerden hiçbiri gerçek anlamda benzerlik değildir, birtakım saptırmalar vardır"(Frek. JM -- Freke, Timothy and Peter Gandy. The Jesus Mysteries: Was the "Original Jesus" a Pagan God? New York: Harmony Books, 1999.MS -- Mithraic Studies: Proceedings of the First International Congress of Mithraic Studies. ManchesterU. Press, 1975.)Mitracılığın tarihi Mö1400 yıllarına kadar uzanır. Mitra o yıllarda Hintlerin diniydi... Fakat o zamanlardan sonra geniş bir alana yayılmış ve tarihin her döneminde yerleştiği yerin de kültüründen etkilenerek büyümüştür...
"Mitra" daha sonraları "savaşçı" kimliğine büründü sonraki yıllarda zoroastrianizm den de etkilenerek bu sefer Zoroastrian düalizmindeki "Ohrmazd" ve "Ahriman" arasında aracı rolünü üstlendi.. Bu örnekler Mitracılığın neredeyse bütün kültürlerden etkilendiğini görmek için yararlıdır...


Daha sonra Mitraizm Romalıların inançlarından da etkilenerek Romalıların resmi dini oldu.. Bu arada Değişik kültürlerin Mitraları birbiriyle çelişiyordu... Mesela Roman Mitrasında Mitra bir boğayı keserken betimenirken ilk dönemlerde İran Mitrasında böyle bir şeye rastlanmazken sonraları buna da uydurulmuştur


Mitraizm hristiyanlığı sadece 1 yönden etkilemiştir... O da Mitraların kullandığı resimlerle Mısır Güneş diskinden gelen yine katoliklerin kullandığı azizlerin arkasındaki hale biçimli betimlemedir ve birkaç tane daha resimdir Bu işlem dördüncü yüzyıla kadar yapılmamıştır yani bu betimleme işlemi hristiyanlık doğduktan en az 200 yıl sonra yapılmıştır.. Benzerlik bundan ibarettir... İnanış biçimlerinde ibadetlerde hiçbir benzerlik söz konusu değildir..


Bugünkü bilim adamlarına ve bulgulara göre Mitraizm aslında hristiyanlıktan etkilenmiştir.. Mitraizm zaten doğduğundan beri yerleştiği yerin kültürünün de etkisiyle değişmiştir..


İddia edilen "benzerliklerin" ne kadar "benzerlik" olduğu ve doğruluk derecesi incelenirse:

İddia1:"Mitra bir bakireden 25 Aralık ta bir mağarada doğmuştur doğduğunda yanında kuzular da vardır..."
Cevap: Bu iddia aslında yarı doğrudur. Doğru olan tek kısmı Mitra nın 25 Aralık ta doğduğudur. Fakat bunun önemli olduğu söylenemez çünkü İsa Mesih in hangi tarihte doğduğu ile ilgili Kutsal Kitap ta bir bilgi yoktur. Bazıları tarafından hristiyanlığın doğmasından birkaç yüzyıl sonra gelenek olarak benimsenmiştir fakat tarihte hiçbir hristiyan "İsa Mesih 25 Aralık ta doğmuştur" diye emin bir iddiada zaten bulunmamıştır


Devam edersek Mitra bir mağarada bir bakireden doğmamıştır. Sadece sert bir kayadan doğmuştur. Tabi ki hristiyan karşıtları sırf suçlama bahanesi bulmak için bu sert kaya yı "bakire"(!) olarak nitelemiştir. Efsaneye göre bu sert kaya da bir mağaranın arkasındadır. Ayrıca Mitra bu kayadan büyümüş olarak doğmuştur yani çocuk olarak değil!
Kuzular Mitranın bu kayadan doğmasına yardım etmişlerdir... Hristiyanlı ktaki "kuzu" kelimesinin kullanımı ise Tevrattan yani yahudi kültüründen gelir. Mitracılık tan değil! Zaten Mitraya yardım eden kuzularla hristiyanlığın hiçbir ilgisi yoktur. Fakat Mitra üzerinde çalışan bilim adamları(mithraic scholars) bunun nedeninin bile aslında Mitracılığın hristiyanlıktan etkilenmesi olduğunu söyler!


Değişik Mitra kültürlerinde Mitra nın bir kadından doğduğu da söylenmiştir Fakat bu aslında Mitraclığın hristiyanlıktan etkilendiği yönünde yorumlanmıştır çünkü bütün bu "Kadından doğma" betimlemeleri yani kanıt olabilecek buluntular hep hristiyanlığın doğmasından sonraki dönemlerde bulunmuştur. Ayrıca hiçbir kültürde Mitra nın "Kutsal bakireden doğduğu" söylenmez

İddia2:"Mitra nın da İsa Mesih gibi 12 tane 'arkadaş' ı vardı"
Cevap: Bu iddia ile ilgili hiçbir kanıt bugüne kadar bulunamamıştır. Pers Mitraları nın sadece 1 tane arkadaşı vardı(12 değil!) Roman mitralarınınki ise sadece 2 taneydi! Peki hristiyan karşıtları bu fikri nereden edindiler? "ulansey" in kitabında 6 şar olmak üzere 12 tane değişik şekilli figürler vardır. İddiayı dile getirenler bunları görüp "işte 12 tane havari(!) aynı İsa gibi" bir yorum yapmış olabilirler. Fakat mitracılıkla ilgilenen hiçbir bilim adamı bu sonuca ulaşmamıştır

iddia3:"Mitra dünya barışı için kendini kurban etti"
Bu iddia da tamamen yanlıştır ve bazı saptırmalara dayanır... Öncelikle Mitra kendini kurban etmemiştir, bir boğayı öldürmüştür. Efsaneye göre bir boğayı öldürüp kahramanca bir iş yapmıştır.


İddia4:"Mitra bir mezarda ölmüş yanmış ve üçüncü gün dirilmiştir"
En asılsız olan iddia budur.. Hiçbir mitraist belgede, hiçbir mitraizm çalışma literatüründe böyle bir olay yoktur. Mitraizm üzerinde çalışan hiçbir bilim adamı tarafından kabul edilmez. Bu bilim adamlarından biri olan Gordon şöyle der "Mitraların ölmesi gibi birşey söz konusu değildir"(Gor IV 96) tabi ki ölmesi yoktur "dirilmesi" gibi birşey de söz konusu değildir. Peki hristiyan karşıtları bu iddiayı neden dile getirir? En eski hristiyanlardan Tertullian "sapkınlara karşı" adlı bir yazısından Mitra yı "şeytanın krallığı" olarak örnek vermiştir ve o zamanki mitracıları sert bir dille eleştirmiş inançlarını bırakmasını söylemiştir. Olay bundan ibarettir


iddia5:"Mitra 'iyi çoban' diye çağrılmıştır"
Mitra "iyi çoban" değil "aslan" diye çağrılmıştır. Ayrıca aynı iddia "Attis iyi çoban diye çağrılmıştır" şeklinde dile getirilir tabi ki bu da bir saptırmadır.. Attis "iyi çoban" diye çağrılmamıştır zaten çobandır yani Attis in mesleği çobanlıktı! Ki böyle olmasaydı ve gerçekten "iyi çoban" diye çağrılsaydı bile(ki böyle değildir) bir şey farketmezi zira "çoban" kelimesinin kullanımı yahudi kökenlidir, putperest değil!


İddia6:"'Gerçek yaşam, Mesih' diye çağrılmıştır"
Bu iddia da gerçekleri yansıtmaz ne "gerçek yaşam" ne de "mesih" diye çağrılmıştır... Mitraizm üzerinde çalışan bilim adamları bu iddiaları reddeder.

E

a) Horus ve Isa nin bakire bir anneden mütevellit dünya ya gelmeleri:
Horus’un annesi bakire degildi. Horusun annesinin ismi Isis’tir. Babasi ise Osiris’tir. Hikayede anlatilana gore, Horus cinsel iliski ile meydana gelmistir ve annesi bakire degildir.

b) Babalarinin Tanri olmasi:
Zaten Horus’un hikayesinde, sadece babasi degil, annesi babasi kayincosu eltisi, yengesi halasi ve yani HEPSI tanri idi.. Bu tip mitolojik hikayelerde birden cok tanri vardir.. Isa’nin fiziksel babasi ise yoktu.. Meryemin evlenmis oldugu adam olan Yusuf ise bir INSANDI.. Isanin gercek fiziksel babasi zaten yoktu. Horusun gercek fiziksel babasi vardi ve ismi Osiristi…. bir tanri idi.. Horus gibi o da tanri idi.. Dikkat edin, bu hikayede herkes tanri…. yani babasinin tanri olmasi birsey ifade etmiyor, cunku hikaye tanrilar arasinda geciyor.. Horus’un kendisi de tanri olduguna gore, demek ki babasinin da tanri olmasi, cok ozel ve siradisi bir ozellik olmasa gerek.. Sonucta horusun hiakyesindekiler birer mitolojik kahramandir..

c) Horus un annesinin adi Meri, Isa ninkininde Meryem olmasi. Ikisinin babasinin da Joseph ismine sahip olmalari:
Yukarida belirttigim gibi. Horusun annesinin adi Isıs, babasinin adi ise Osiristir.

d) Ikisinin de Krallik soyundan gelip bir magarada dogmalari vede ikisinin de 3 kral tarafindan kurtarilmasi:
İkisi de krallik soyundan geliyordu bu dogru. Ama Horus bir bataklik kenarinda dogmustur ve cobanlar veya krallar tarafindan ziyaret edilmemistir.

e) Ikisinin de 30 yasinda gölde vaftiz edilmesi:
Horus’un vaftiz oldugu ile ilgili bir sey kayitlarda gecmez..

f) Ikisinin de 12 Havarisinin olmasi:
Anlatilara göre Horusun 4 adet yarı-tanri olan takipcisi vardir. 16 tane de insan takipcisi vardir. Yani toplam 20 tane takipcisi bulunmaktadir. Bu takipcilerin sayisi 12 degildir ve bu takipcilere havari demek ne kadar dogrudur o da bilinmez..

g) Ikisin de ölü diriltme yetisine sahip olmalari:
Horus’un ölüleri dirilttigi gibi bir bilgi, hicbir kaynakta gecmez.

i) Ölüme ikisinin de haça gerilme vasitesiyle gitmeleri:
Horus hakkinda herhangi bir haça gerilme bilgisi kaynaklarda gecmez..

E

Allah gibi her şeyi bilen ve gören kalpleri bilen bir yaratıcıya inanmayan zihniyete mi inannacagiz. Birde bu günü bıraktık bilim adamların bile yeterli olamadığı yıkılmış kaybolmuş medeniyet lerden aptalca yazıyor.. Kendini böyle boşluklardan bir booook bulacağını sanıyor. Allah cc dediği gibi ' onlar ancak kendini kandirirlar '

M

Isminiz çok yahşi

Evren Kulacoglu 5 yıl

Evrim geçirmiş olabilir mi yada mehmet ismi evrimlesmis olabilir mi, inanç olmayınca insanda güç getiremediği aklına esir olur. Bilirsiniz ki esir lere muamele esir sahibinin keyfine kalmistir

Mehemt Erintaşer 5 yıl

Arkadaşlar düşüncenizi belirtirken kullandığınız kelimelerle inandığınız düşüncenin me kadar doğru olduğu ve bu doğrunuzun size ne kadar kişilik kazandırıp kazandırmadığını bununda karşı tarafta inancınızla ilgili soru işaretleri bırakacağının bilincinde olarak yorum yapmanızı öneriyorum...

S

belki bilgi tamamen saçmalık veya eklemeli belkide isa dan önce onunla aynı özellikleri taşıyan bir peygamber ortaya çıkmıştır.

M

belki aynı özellikleri taşıyan peygamberler vardır

Engin Sülecik 5 yıl

demişsiniz zaten pardon

Engin Sülecik 5 yıl

kurani kerimde zaten kac bin peygamber den soz edilir ama sadece 25peygamberin adi gecer

Hakli Dilekçi 5 yıl

YALAN BU INSANLARIN DUSUNCELERINI MANIPÜLASYONA UGRATMAK ICIN DÜNYANIN EN BÜYÜK YALANI

H

Allah'ın emirlerinde, gerçek ve gerçekleşeceği kuralları hakkında karşıt fikirli düşüncesi olan yaratılanlar, bu düşüncelerini bâtıl olandan gerçeğe dönüştürmezler ise helak olacaktır. Yapılan tüm din dışı sapkın yaşantısı olanlar kendi kendinin gazabını hazırlıyorlar, haberleri yok !

M

Uydur Uydur yaz, sonrada bakın haklı değil miyim...
Oda iyi..

M

batil insanin insani yazdigi hikayelerden nagmeler

H

Dünyan da ilk insandan beri aynı Tanrıya kulluk edilir hikayelerin ve olayların aynı olması gayet normal .

F

http://mesihinkalbi.tr.gg/Hristiyanl%26%23305%3Bk-Paganizm-Kopyas%26%23305%3B-m%26%23305%3B--f-.htm

Müslümanlar ve Ateistler daha fazla kendilerini küçük duruma düşürmesinler.

L

Hikaye uydurmayin bune laaan siz biliyorsunuz hiristiyanlar bilmiyorlarmi yeni uydurmalar

E

ikiside peyganber olamazmı olabilir bir çok peyganber gelmiştir. Peyganberler dogru anaşılmış olsaydı öldürülmez yada dinler arası düşmanlık olmazdı

M

İsisten doğan tanrı tanrıdan tanrı doğmuş ee Hristiyanlarda isayi malûm yarı tanrı yapıyorlar bir ortaklık kur burdan

Orhan Aytürk 5 yıl

dinler ve peydanberler hiç bir zaman anaşılamamışlardır.. Bu islmada böyle allah öldürmryin der bizimkiler ışit terör örgütü kurun annar.. İsayı anasalardı çarmaga götürürlermiydi yada bi öncekini sonrası hırıstiyanız anamış degilim

Mehmet Tekin 5 yıl

Vallahi hocam okumak gerek

Orhan Aytürk 5 yıl