İncil değiştirildikten sonra Kuran inene kadar hak dini hangisiydi?

Incil degistirildikten islam inene kadar gecen zaman araliginda hak dini hangisiydi?

M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
19
19 CEVAP

Pavlusun dini daha doğrusu Pavlusun Hıristiyanlığı

E

incil 2s

A

ne isa'nin ne de petrus ve yuhanna basta olmak üzere havarilerinin evrensel bir din kurmak gibi bir vizyonlari yoktu. İsa ve çevresindekilerin niyeti yahudiligi reforme etmekten ibaretti.

kisacasi hristiyanligin mucidi, yozlasmaya baslamis roma uygarligi içinde, ezilen topluluklarin yeni bir inanç sistemine olan taleplerini iyi tespit etmis görünen pavlus'tan baskasi degildir.

F

İncilin degistirildigini nerden biliyorsun?

B

He ya nerden biliyorsunuz ? :))

E

50 tane farkli incil oldugundan biliyoruz

M

4 degisik versiyonu olmasından olabilirmi

H

Belki de hepsi gerçektir. Gercek olmadigini nerden biliyorsunuz? İsa dan önce de sonra da hak din değişmedi zaten o da tevhid dinidir yani tek tanrı.

B

Tamam hepsi gercek

M

Hz. İbrahim. İn hikayesinde bu sorunun cevabi var zaten arastirirsaniz.
Hz. Ibrahim yaraticinin kim olduguyla ilgili bir cok alternatifler uretiyor. Daha cok gokyuzundeki yildizlari kendisine yaratici olarak referans aliyor. Lakin hepsinin hukmunun gunesin dogmasiyla sona erdigini bildiginden bununda mantiksiz oldugunu dusunuyor. Sonrasinda gunes yaraticidir diyor fakat gunesinde geceye yenik dustugunu goruyor ve artik gunler aylar birbirini kovaliyor, nihayetinde gorduklerimin hepsinin bir zaafi var diyor. Bunlarin tamaminin sonsuz kudret sahibi bir yaraticisi oldugunu dusunuyor. Islamiyetin yok olmaya yuz tuttugu o donemlerde islamiyetin en ilkel seklini kesfediyor.
Hz. Ibrahim peygamberlik gelene kadar musluman olarak yasadi. Islamiyet ve dolayisiyla allah bu durumlarda her zaman insanogluna tölerans tanimistir ve taniyor. Sonucta bosuna mantik dini demiyorlar...

Ş

Hz ibrahim olmasin.

Bedirhan Tak 1 yıl

Net degilim ama olabilir dostum ben hz yusuf diye hatirliyorum

Şaban Oncul 1 yıl

Yusuf değil şaban İbrahimdir o sonra şehrin putlarını kırıyor... Millet de onu linç etmeye çalışıyor

E

E tabi ben dindarların diline göre söylüyorum

Evin Baha 1 yıl

Gerekli duzenleme yapilmistir...

Ş

İsa as de yahudi beni israile gelen nebilerinden idi. O dönemlerde yahudi toplumu için onun şeriati geçerli olan din iken diğer toplumlarda hanif veya kendi dinleri geçerli mevzuat idi. İslam ile din yazılı bir mevzuat olarak tüm milletleri kuşatan evrensel mevzuat olmuştur.

H

Hak din mi? O ne ki?

Y

Dinlerin hepsi palavra ben bunu bilirim dusun evlatlik aliyorsun buyutuyorsun bu oz evlat yerine gecmez diye ayet geliyor. Buyutuyon evlendiriyon sonra karisiyla bosaniyo sen evlatligin karisiyla evleniyorsun bole bir ayet geliyor ya allahin ne isi olur evlatligin karisini peygambere nikahlamakla saka mi bu kuran %1000000 muhammedin eseri suphem yok ona peygberin ne isi olur kadinla kizla bu kac tanesiyle evlenmis harem kurmus cariye almis bole peygamber mi olur

M

Halen daha hiçbir din hakim değil yer yüzüne ve hakim olacağı da yok

E

Ortadoğudaki dinlerden bahsediyoruz
Onun dışında 2000 e yakın din var ve bütün insanlar kendi dinini hak din zannetmekte..
Yani din insanların doğduğu coğrafyaya göre değişir.

S

İnananlar için hak din hep aynıydı şimdide aynı, anahtar kelime "inanan", yüzyıllar boyunca tabiri caizse İbrahimi dinlere peygamberine göre isimler taktılar, bir bakıma upgrade edilmiş versiyonuydu her gelen din bir öncekinin, ve hak din diye bahsedilen dinlerin temel emir ve yasakları aynıdır, hatta medeni hukukta da aynıdır, ancak en son versiyon olan ve islam olarak adlandırılan dinde de diğerlerinde olduğu gibi zaman, örf adet, hatta konjonktürüde içine alan durumlara göre insanların yaşamlarını barış ve huzur içinde yaşamalarına yardımcı olması için şu anki medeni kanuna ek olarak ayrıntılı bazı uygulamalar içerir, tabi tüm dinlerde olduğu gibi "İslam" olarak adlandırılan din de Muhammed peygamber ölmeden daha başlanan ve yalnızda ölümünden yaklaşık 30 yıl sonra güç elde etmek için dini kullanan Muaviye ve soyuyla birlikte deformasyona uğramaya hızla başlamış ve şu an "İslam" diye kabul edilen ancak bin türlü değişik uygulamlarına rastlanan geleneksel islam diye doğru adlandırılabilecek ancak ilke ve prensiplerine çok büyük oranda ters düşen bir din anlayışı sergilenmektedir. İnanılan dinlerin değiştiğidir kitapların değil, Direkt olarak vahiylerin aktarıldığı bir kitap incil olarak bulunmamaktadır, ancak İslamdaki hadis kitapları muadili kanonik olarak kabul edilen 4 havarinin kaleme aldığı inciler dışında yine başka havari ya da benzer kişilerin kaleme aldığı Barnabas gibi kilisenin hükmünü kabul etmediği apokrif incillerde vardır, Yani inciller zaten İsa nın dinini vahiy olarak aktardığı değil onu gören tanıyan kişilerin gözlemlerini aktardıkları birnevi biyografi kitaplarıdır. İnananlar için "Kur'an" böyle değildir, içinde insan sözleri bulunmamaktadır ve gerçek inananlar nasıl ki İncil ve diğer kitapları hüküm olarak kabul etmedikleri gibi Kur'an dışındaki insan yorumu görüşü olan hadis ve rivayet kaynaklarını da hüküm olarak kabul etmemelidir. İncil, tevrat ve zeburda insanlık ve ahlak adına çok güzel öğütler bulunmaktadır, hatta neredeyse aynı sözlerin aynı anlamı taşıyan benzerleri ünlü düşünür, yazar vb kişilerin "quote" ları olduğunda inanan ya da inanmayan insanlar beğenir ve bir çoğunu hayatı için modellemek isterler.

Mevcut durumdaki tüm geleneksel dinler insan yapımıdır ve rant içerir, ne yazık ki inananlarında çok büyük çoğunluğu bu rant çemberi içinde yerlerini alırlar, Gerçekten inanan bir kişi sürekli araştırmalı, öğrenmeli zihnini açık tutmalıdır, sorgulamalı, değerlendirmelidir, ancak günümüzde hatta binlerce yıldır rant çemberine girip kolay yoldan cennet hayali kuran büyük çoğunluk bunun tam tersi tutum sergilemektedir.

İnansın ya da inanmasın güzel ahlak, saygı, barış ve huzur insanların seçimi olmalıdır. Sevgiler...

E

En iyi din olan ALLAH'a Tapmak... İdi

T