Kur'an neden Hz adem ile birlikte gelmedi?

Herkese hayırlı aksamlar dilerim. Aklıma takılan bir kaç soru var .
1. Neden kuran 'ı Kerim en son gönderildi? Adem in ilk yaradilisi ile insanlık başladığında kuran da başlamadi ?
Ben bunu nette arastirdigimda verilen cevapların şöyle olduğunu gördüm: Allah'ın hikmetinden sual olmaz ... Ateistlerin sorduğu sorular bunlar .... Gibi açıklaması olamayan cevaplar okudum .
Elhamdurullah Müslümanım. Sadece merak ediyorum mutlaka açıklaması vardır diye sizlere sormak istedim .
2. Şehadet serbetine nail olmuş bir şehit ya ateistse ??
Okuyup zaman ayırıp cevap veren arkadaslara çok teşekkür ederim.
Sadece öğrenip evladima da doğruyu anlatmak amacım. Çünkü sorguluyor. En çok merak ettiği Hıristiyanlar dualarıni ediyorlar, Allah'ın istediği gibi güzel ahlaklı iyi kalpli yardımsever canlı sever insanlar da var onların icinde, peki şimdi bu insanlar cehennem de yanacak mi? Niçin önce kuran ı Kerim gelmedi ?
Tekrar teşekkür ederim.

E
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
37
37 CEVAP

Kuran hz muhammede gonderildiginden son kitaptir

K

Iyi bir hiristiyan ateist yahidide iyi bir insan olabilir bu sadece onu iyi insan yapar musluman yapmaz

K

Yani iyi insan olsa bile cehenneme mi gidecek.. Kötü müslüman cezasını çektikten sonra cennete, iyilikler yapan hristiyan çıkmamak üzere cehenneme mi.. Bu adil mi? Allah ın adaletine bunu yakıştırabilir misiniz?

Mustafa Dişli 6 yıl

Mustafa bey allahin. Adaleti bu iste allah asla zulum etmez Sen. Yaradani. Tanima istedigin. Kadar iyilik yap bu denize maya calmak gibi birsey olur ilk once yaradani tanimak lazim

Kubilay Dmrc 6 yıl

bence Allah'a inana her insan cennete gidecektir dinlerin bozulması bugunkü insanın sucu değil neticede şimdiki gösterilen öğrenilen dine göre ibadet ediyorlar

Murat Tuncalı 6 yıl

son zamanlarda dini alet edip yapılan sapkınlık larıda dikkate alırsak Müslümanların da cennet işi zorda

Murat Tuncalı 6 yıl

Insanlik en son gelen kitapla öyle bir bilinc duzeyine geldiki, bu kitaptan sonra yeni bir vahiyin gelmesine lüzum kalmamistir, insanligin bu vahiy ile ulasdigi durum, bu gun insanin neyin kötu neyin yanlis neyin guzel neyin dogru olduguna vicdani ile karar verebilme yetisini vermisdir

C

Adem yaratıldığında yazı mı vardı da kitap gönderilsin

Z

Allah onu yaratırken ne sen yazıyı öğretmedi acaba? Amacı neydi

Ferhat Guler 6 yıl

Olur adem de ulaştığı her insana öğretirdi haha

Zehra Özsoğuk 6 yıl

Zehra Özsoğuk Ne güzel olurdu işte

Ferhat Guler 6 yıl

Zehra Özsoğuk , bu soruyu genişleterek, çoğaltarak, abartarak, arttırak, her soruya yeni bir soru, her cevaba yeni bir cevap ekleyerek çok şeye ulaşabilirsiniz kardeşim, yeterki kendimize doğru sorular soralım, saygıyla..

Ömer Hasçelik 6 yıl

Oncelikle musluman sorgulayan arastiran vede okuyandir
Bu acizane benim fikrim
1 soruda kuran adem aleyhisselam ile birlikte neden gelmedi diye sormussunuz allah gonderdigi peyganberlere sayfa yada kitap gondermis tir
Su acidan bakalim Kuran butun kitaplarin toplanmis oldugu gecmisten gelecege ne var ise haberdar eden kutsal bir kitap tir ve ondan. Sonrada gelecek kitap yoktur .
2 soru ateist ler le ilgili
İnsanin yapmis oldugu bir robot yapildigi gibi hareket etmez ise onu yapan. İcin bir degeri varmidir yoktur.
Bir kisi kendini yaratani inkar eder vede sirk kosar ise ne kadar hayvan sevsede bir faydasi olmaz
Herseyden once yaratildigi gayeyi iyi bilmeli insan nicin. Yaratildi bu mukemmel vucut bos yere yaratilmis olamaz mutlaka yaradan yaratti ise yaradanin bir istegi olmali oda ilk basta yaradani tanimak vede ondan gelen emirlere uymak tir
Hiristiyan insanlara gelince biz hz isa aleyhisselami sevmeyi biraksin demiyor islam aksine gonderilen butun beyganberleri sevmez ise vede tanimaz ise musluman olamaz yani yaradanin gonderdiklerine uymak zorunlulugu var
İslamda MUSA İSA isimler mevcuttur buda islamin. Bu peyganberleri sevdiklerini gosterir allaha iman sonrada resulune itaattir
İncilde de tevratta da son. Peyganberden yani efendimizden bahseder gelecegini mujdeler akli ike hareket ederek arastirip okur ise insan dogru yola iletilmek. İstense yaradan dan yaradan mutlaka dogru yolu gosterir ona

K

ademe inen sözler yada kitap yada kuran yada incil hepsi aynı tez üzeredir. Allaha kuluk edin şeytana uymayın nefislerinizi arındırın haksız yere kan dökmeyin vb

M

ademe inen sözler yada kitap yada kuran yada incil hepsi aynı tez üzeredir. Allaha kuluk edin şeytana uymayın nefislerinizi arındırın haksız yere kan dökmeyin vb

G

1.soruda Hz. Adem'e indirilen sayfalar oldugunu biliyoruz ve bu sayfalarin adi Kur'an olmasa da anlattigi şeyler Kur'an da yazilandan farkli degildir. Yani Allah'in varligi ve birligi anlatilir. Buna iman edilmesi soylenir. Yani ilk Kur'an da gelseydi ayni. Seyleri anlatacakti. Cunku Allah'in dininde bi degisiklik yoktur. En son Kur'an-i Kerimle sizin icin dinimi tamamladim der ve evrensel olan bir kitapla bizlere İslami verir. Neden öncesi veya sonrasi derseniz bu Yuce Allahin takdiridir. Tum peygamberler ayni seyleri anlattiklari icin muslumanlar tum peygamberleri kabul ederler.
gülen Özatlas 2. Soru da şehit olan yani bizim gozumuzde vatani namusu dini icin savasip ölmus olan kimsenin eger Allah'a inanci yoksa zaten o şehit degildir. Yani. Sehit olabilmesi icin iman etmis olmasi gerekir. Bizler kimsenin kalbini bilmedigimiz icin husnu zan da bulunup sehit diyoruz. Yani bir ateist şehit olamaz.

E

Yazı 5000 yıl önce bulunmuş. Ademe sayfalar nasıl geliyor o zaman. Okuma yazma otomatik yüklü mü yaratılmış. Hangi dil? Kafamda deli sorular

Volkan Evren 6 yıl

Volkan Evren , sayıda yılda takılı kalma kardeşim, tarih bilgisi genelde algı oluşturmak isteyenlerin bize yüklemek istedikleri, 'Yazı 5000 yıl önce bulunmuş' hariç sorunun diğer kısmına yoğunlaş, ve aslolan dil değil, dil genelde aynı topluluk ya da toplumlardaki insanların iletişimi için kullandıkları bir araç ve gerçek iletişim için gerekli olan dil değil davranış kardeşim, saygıyla..

Ömer Hasçelik 6 yıl

Kur-an-i kerim en son inen kitaptir. Daha once inen kitaplardan daha gelişmis bir halde indi. İlk kitap olarakda inebilirdi. Daha önce inen kitaplar bir birini tamamlayarak inmistir. En kapsamlisi olarak muslümanlara inen kitap olmuştur.

S

Arkadaşlar bu tür soruların sonu gelmez. Bütün mesele Allah'ı tanımak onun güç ve kudretine ilim ve hikmetine ve bütün isim ve sıfatları tam manasıyla araştırılıp bilgi sahibi olmak gerekir. Eğer Allah gereği gibi bilinmezse sorular çoğalmaya başlar. Neden şu böyle bu şöyle gibi sorular başlar ve yolu uzatmış oluruz. Sonra da bu kısıtlı aklımızla Allah ı sorguya çekmeye başlarız. Yani eğer Allah olduğu gibi bilinmezse o zaman herkes kendi aklınca bir tanrı oluşturmaya kalkar ki bu da hoş olmaz. Biraz uzattım kusura bakmayın lütfen.

B

Şehit olan Allaha iman etmesi gerekir. Ateist Allaha iman etmedigi icin şehit olmaz.

S

Sorduğunuz sorular güzel sorular.
gülen Özatlas Fakat dediğiniz gibi maalesef internette yüzeysel platformlarda arayış içinde olunca o şekilde sonuçlara ulaşıyorsunuz.
gülen Özatlas Ben sorguladığım çoğu konuda tatmin edici cevaplara ulaşıyorum çok şükür.
gülen Özatlas Sorularınıza gelince:
gülen Özatlas 1. Soruya binaen diyebilirim ki; her peygamber belli bir amaç ve anlatım yöntemi ile görevlendirilmiştir. Bir çoğuna sayfalar veya kitaplar vahyedilmiştir. Bunlar ile insanlara tebliğde bulunmuştur.
gülen Özatlas Kur'an toplayıcı ve genel bir kitaptır. Dediğiniz bir nevi doğru Kur'an aslında ilk insan ile inmeye başlamıştır çünkü insan Allah'ın yeryüzündeki halifesidir. Kur'an ın tamamı nazil olduğunda da İslam dini tamamlanmıştır.
gülen Özatlas 2. Sorunuza gelince; İslam'daki şehitlik kavramı ile devletlerin şehitlik kavramı farklıdır. Devletler yasalar gereği belirledikleri koşulları sağlayan kişilere şehitlik vasfını verir ve ona göre tazminat ile yakınlarına maaş ve imtiyaz hakkı tanır.
gülen Özatlas Yani İslami koşullara göre şehit iken yasaya göre şehit olmayan veya yasaya göre şehit olup İslami koşullara göre şehit olmayan olabilir, Allah bilir.
gülen Özatlas İnancın temelinde iman yatar. İman olmayınca her şey eksik olur. Bu müslüman bir ülkede olan kişinin imanlı olacağı anlamına gelmiyor yalnız. Çünkü büyük çoğunluğun imanı taklid-i imandan öteye geçemiyor. İnsanlar imanını kalbinde oturtmadan vefat ediyor.
gülen Özatlas Diğer inançlardan insanlara gelince alimler kişinin düşüncesinin yanında amelini de belli durumlara göre analiz etmişler. Sonuç olarak da müslüman kişide kafir, kafir kişide müslüman sıfatları bulunabilir demişler.
gülen Özatlas Eğer başka bir inanca sahip kişi müslüman sıfatlara sahip şekilde yaşıyorsa ahirette ona göre muamele edileceğini düşünüyorum. Bunun mahiyetini Allah bilir. Kötü ameller içinde olan müslüman için de aynı husus geçerli.
gülen Özatlas Saygılar.

Y

Kuran neden en son kitap indi. Önce neden inmedi? Diye sorularının cevabı allah. Ondan başka kimse sana bunun cevabını veremez. Sor öğren.

C

Kuran İncil Tevrat hepsi İslamiyeti anlatır. İlk tebliğden bu yana hepsi bu din üzerinedir. Allahin gönderdiği din tektir. Kitaplarin özü aynıdır. Kuran ise bunlarin içinde son kitaptır.

Ö

Katılıyorum Kur'ân ı kerim daha önce indirilmiş kitapların birleşmiş halidir çünkü hepsi dönemi ve yaşam şekillerine göre indirilmiş ayetlerdir en son kitabımızda düzenlenmiş ve birleştirilmiştir.

Enver Yazıcıoğulları 6 yıl

Hz adema. S dan bu yana gelen peygamberler ve kutsal kitaplar Bir nöbet değişimi geçirmişler ve yaratılan her şeyin birgün sonu geleceği gerçeğiyle son görevi kuran ı kerim e ve efedimizes. A.v me verilmiş.

R

Kuranı kerime son kitap demek büyük bir eksikliktir. O indirilen kitabın son nüshasıdır. Hele hele Nuh as. Dan sonraki tek şeriatın yekünüdür aslen Ademden beri inen kitabın (tek kitap) toplamıdır. Yani İsaya Musaya veya diğer nebilere indirilen kitap farklı değil sadece farklı basımı (tabir benzetmedir) en son baskısıdır. Yazar aynı yazar kitap aynı kitap ama her seferinde küçük değişikliklerle yenilenmiş baskıdır

A

Bende müslüman aleminde bir neferim. Kendi inancıma göre aşağı yukarı sizlerden farklı bir yaşayış tarzım var. Benimde içinde bulunduğum cerrahın İslamiyet adı altında bir sürü hurafeler yaşanıyor.
gülen Özatlas Ben tutucu değilim. Katı bir inanca sahip değilim. Onun için eleştiriye açığım. Eleştiri yapmayıda severim. Ortak hurefelerimiz çok. Türbelerden medet umuyoruz. Türbeleri allah arasına aracı koyuyoruz. Kişileri ilahlaştırıp onlardan şefaat bekliyoruz. Sapık din adamların sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Din öğretisi yapacak olan ilim adamlarının çoğu kadın üzerinden dini anlatarak kadının özgür yaşam hakkını son derece kısıtlayıcı hatta kadına dayaģi normal gören bir İslamiyet anlamı anlatılıyor.
gülen Özatlas Laik sosyal devletin ilkesinin altına dinamit oluşturuluyor. Kişi hak ve hürriyetini tehtit edecek unsurlar yavaş yavaş süre geliyor. İnsanlara direk inançları sorulup ona göre muameleye tabi tutuluyor. Bu nedenlerden dolayı ülkesinde kendisine bir geleceğin olmayacağını, olsa bile bir gün edindiği malına el konulabilecegi kuşkusuyla beyin göçü yaşanıyor. Buradan giden eğitimli gençler gittikleri ülkelerde hizmet vermektedir. Oralarda geleceklerini garanti altına alma yolunda yaşamlarını sürdürüyorlar .
gülen Özatlas Ben ilk okul 2.sinifindan beri ülkemizin etrafını düşmanlar sarmış, komßularımızın tamamı düşman, bu yaşıma geldim. Aynı anlayış hakim, bir dost edinemiyoruz. Edinmek istediğimiz dostlar medeni uygar ülkeler değil. Geri kalmış cehaletin sürdüğü islam ülkeleri,
gülen Özatlas Avrupada milyonlarca vatandaşımız var. Çifte vatandaşlığı hak etmiş, hatta o ülkelerde milletvekili bile olup o ülkelerde söz sahibidir. Bir tane ermeni milletvekilimiz var mecliste bizim vatandaşımız elimizde gelse bir kaşık suda bozacağız. Biz neden bu kadar barbariz. Neden bu kadar yüreksiz ve kalpsiziz?

C

Bütün kutsal tek bir kitaptır. Hepsi birbirinin devamıdır. Çoğu belirli bir topluluğa gelmiştir. Gelen her kitap o devrin durumuna göre gelmiştir. Son kitap kuran dır ve kuran bu zamana kadar gelen kutsal kitapların sonuncusudur. Son cilt veya son baskı gibi düşün. Tv de izlediğin bir dizi gibi düşün. Her bölümü birbiriyle bağlantılı ama hiç biri birbiriyle aynı değil. Filmin son bölümü artk olaylarn bir noktaya bağlandığı bölümdür. Kuran da böyledir. Şehit meselesine gelelim. Bir insana şehit dememiz için o insanın Allah yolunda ölmesi ve bunun bilicinde olması gerekiyor.

M

Hepinize vakit ayırıp yazdığınız için çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun

E

İşi olmayana meşgule Eylül hanım, emeklinin gezip tozacagi, eğlenip vakit geçireceği alanları olsaydı facede uğrasirmiydi?

Cemal Faanç 6 yıl

Face te böyle tartışmalı grupların olmasi çok güzel Cemal Faanç bey. Face i kullanma amacı önemli bence. Eskiden gazete okuma aliskanligimiz vardı şimdi bu gibi sayfalardan da okuyoruz buna da şükür diyorum okuyoruz ya

Eylül Balay 6 yıl

Görünmeden görünen insanlar. Uzaktan yakına perde arkasında hayali gülümseme. Dertlinin derdini ifşa ettiği alan. Hocaların hocası, Alimlerin hassi hepimiz buradayız. İyiki varız. Birer birer kontürümüz bitince, veya sıkılınca, belkide atılınca bir daha olmayacağız. Başka alanların hocası, hacisi olmaya devam edeceğiz. Face iyi bir postacı

Cemal Faanç 6 yıl

Biz de sizlere teşekkür ederiz. Lütfen direk kestirip atan, yıkıcı, dışlayıcı kaynaklara itibar etmeyin.

Yalçın Timurtaş 6 yıl

Ben inanın okulda olduğu gibi her söze cevap bulmak için araştırmıyorum. Bütün sorulara anlık cevap veriyorum. Her soruyu araştıracak olsam bu kadar yorum yapamazdim. Her kes kendi aklıyla hareket ederse güzel şeyler çıkar.

Cemal Faanç 6 yıl

Cenabı_Allah biz insanları yarattı nefis akıl irade ve çok çeşitli yeteneklerle donattı insanlık zaman içinde gelişti kültürler birleşerek medeniyetler kuruldu çeşitli fikirler inançlar insanları etkiledi. Cenabı_Allah bizleri imtihana tabi tuttu.. Bazı peygamberlere sayfa bazılarına kitap verildi. Ama İslam mükemmel ve evrensel bir din böylece din tamamlandı.. Selamlar

O

Ameller niyetlere göredir.. Herkese niyetine göre muamele edilir

O

Kişinin anlama ve algılama yeteneği gelişimine bağlı. Milyarlarca yıldan beri insanoğlu sığınacak uhrevi anlamda yerler ile temas kılmıştır. Hangi dine inanıyorsan o din senin kutsalindir. İnanmak çözüm değildir. İnancın gereği bakış açın ve o inancının tatbiki önemli.
gülen Özatlas Hiç bir din beni övün, benim reklamını yapın demiyor. Bütün dinler beni yaşayın hayatınızın alanına çekin diyor. Senin inancın Müslümanlık ise bunu yüreğinde en güzelini yaşa. Allah korkusu yerine allah sevgisi oluştur. Hiç bir yaradan kulunu korkutucu yaklaşmaz,

C

Allah korkusu yerine Allah sevgisi oluştur ... Ne güzel bir cümle. Nedense toplumda kucuklukte öyle yaparsan Allah taş eder Böyle yaparsan Allah seni cehennemde yakar gibi saçma sapan cümlelerle çocukların beynine Allah korkusu giriyor bir kere. Hep karşı cikmisimdir bu tarz cümlelere. Allah'tan sadece O'NU uzmekten, sevgisine layık olamamaktan korkarım .

Eylül Balay 6 yıl

Hz. Adem'den bu güne kadar pek çok peygamber ve vahiy geldi bunların bir kısmı yazıya dökülüp kitaplaştı İncil Tevrat Zebur Ve dahası kuranı Kerim'in içinde mevcut. Bu kitaplarıda Allah gönderdi ama insanlar değiştirdi. Kuranı Kerim'in içinde olduğuna göre neden en son kuran indi demek yanlış olur. Kuran değiştirilmeden günümüze gelen bir kitaptır

H

İnsanlar Allah'ın gönderdiği dini değiştirdikçe Allah tekrar tekrar hatırlatmak için gönderdi

H

Allah peygamberimizi ve kuran ı Kerim i ilk 3 kitapta zaten bildirmiş. Hz Adem Hz Havva ile 100 yıl ayrı kalınca, Allah ım Resûlallah efendimizin hatri için affet demiş. Bence hatirlatmak için yanlış ifade olmuş gibi. Yada ben yanlış anladım .

Eylül Balay 6 yıl

Eylül Balay hatırlatmak derken insanlar onlara dini tebliğ eden peygamberler ölünce yavaş yavaş hak dini unutup tekrar eski putperestlik gibi dinletine dönmüşler. Hak din iyice unutulunca Allah Yen'i bir peygamberle hatırlatmış. Kastettiğim buydu

Hasiyne Durhan 6 yıl

Hasiyne Durhan , nebiler resuller içlerindeykende atalar dinini yaşayanlar her zaman vardı kardeşim her zaman, saygıyla..

Ömer Hasçelik 6 yıl

Ömer Hasçelik evet ben genel tablodan bahsetmiştim. Her peygamber döneminde elbette iman etmeyenlerde vardı

Hasiyne Durhan 6 yıl

Hasiyne Durhan bilmediğin için değil kardeşim, bilmeyenler için, saygıyla..

Ömer Hasçelik 6 yıl

1. Soruya cevap;
gülen Özatlas Hoca vaaz vereceği salona girmiş ve salonun ön sırada oturan seyis dışında boş olduğunu görmüş. Konuşup konuşmama konusunda arada kalan hoca seyise sormuş :
gülen Özatlas
gülen Özatlas Buradaki tek kişi sensin. Sana göre konuşmalı mı yoksa konuşmamalı mıyım ?
gülen Özatlas
gülen Özatlas Seyis cevap vermiş :
gülen Özatlas
gülen Özatlas Hoca, ben basit bir adamım, bu konulardan anlamam. Fakat ben ahıra gitseydim ve bir at dışında tüm atların gittiğini görseydim yine de o atı es geçmez beslerdim.
gülen Özatlas
gülen Özatlas Bu sözlere hak veren hoca duaya başlamış. İki saatin üzerinde konuşmuş durmuş ve duadan sonra kendisini kalabalığa konuşmuş kadar yorgun ve mutlu hissetmiş. Dinleyicisine de vaazının ne kadar iyi olduğunu onaylatmak için sormuş :
gülen Özatlas
gülen Özatlas Vaazımı nasıl buldun bakalım ?
gülen Özatlas
gülen Özatlas
gülen Özatlas Seyis cevap vermiş:
gülen Özatlas
gülen Özatlas Basit bir adam olduğumu ve bu konulardan anlamadığımı daha önce de söyledim. Yine de söylemeden edemeyeceğim. Ben ahıra girdiğimde biri dışında tüm atların kaçtığını görseydim evet o atı beslerdim. Ama elimdeki yemin hepsini de ona vermezdim.

M

2. Soruya cevap, bu dünyada insanlar onu şehit bilse de, Allah indinde şehit olmayıp, kafir dir.

M

1. Cevap ta sıkıntı var mı.

Mehmet Karacaören 6 yıl

Mehmet Karacaören bey Hayır. Çok güzel ifade etmişsiniz teşekkür ederim

Eylül Balay 6 yıl

Evet Kuran Hz. Ademe inmiş olsaydı, o ve eşi için pek çok gereksiz bilgi olur du.

Mehmet Karacaören 6 yıl

Adem as 10 sayfa inmistir. İlk insandan hz adem ve hz isaya kadar olan tum peygamberlere bildirilmistir son peygamber gelecek diye tum kitaplarda yazmistir gonderilen 4 kitapta Allahin gonderdigidir zamanla insanlar degistirmis kiyamet kopmadan son bir peygamber gonderip batil dinlerin bitmesini ve Allahin dinini donmeleri icin. BU arada kiyamete yakin tekrar putlara tapilmaya baslanacakki Allah mehdi as gonderip uyaracak. 2; ataistler yani Allahi inkar eden biri nasil sahadet sebeti icebilir??? Nasil yasarsaniz öyle hasrolunursunuz.

D

Vatan için savaşıp ölen kimselere kullanılan şehadet setbetini daha iyi anlatmak için yazdım. Bunu siz yada ben bilemeyiz. Bildiğimiz tek şey Allah ı inkar edenlerin cennete giremeyecgi. Bunun üzerine çok soru ve cevap çıkar .

Eylül Balay 6 yıl

Hz. Adem efendimiz zamanında ona 10 sayfa gönderilmiştir sebebi toplamda 4 kişilerdi ticaret gibi dünyevi işler yoktu kur'an i kerimde dünyaya 124 bin peygamber geldiği yazılıyor insan sayısı artıkça dünyevi işlerde artıyor adem oğlunun dünyevi hayatını sürdürebilmesi ve ahiretine sahip çıkabilmesi için Allah û teâlâ insanlara peygamber aracılığıyla yeni direktifler ve hususlar bildirmiştir son kitaba kadar gelen bütün kitapları adem oğlu kendi menfaatine göre değiştirmiştir son gelen kitabımız Kur'ân i kerim de insan sayısının artması ve her türlü fikir düşünce iş çeşitliliği zulümlerin artmasıyla adem oğlunun kendini hizaya getirmesi ve eksiklerini tamamlaması için öğütler ve yol göstermiştir ve korumasınıda kendi himayesine almıştır değiştirilmemesi için ama ne yazı ki anlamayan cok ebu cahiller ve haşhaşiler var kiyamet günü kitaptaki yazıları Allâh silince anlayacaklar ama çok geç kalacaklar allah yardım etsin hepimize inşaallah...

E

Amin insaAllah

Eylül Balay 6 yıl

Kuran'ı Kerim'de yazmıyor 124000 peygamber ... Hadislerde ve Tevrat'ta Zebur da var... Bazı hadislerde 240000

Yıldırım Yekeler 6 yıl

Ayetlerde rabbinin diledikleri hariç onlar ebedi cehennemde kalacaklardir diyor. Rabbinin diledigi inananlar haric demiyor. Demek ki onlarin sonunu en iyi bilen Allah tir.

Y

Neden mi? Çünkü insanlar bugun yaptığı gibi, İncil, zebur Tevrat gibi kitapları yok etmeye, aslını değiştirmeye çalıştılar. Ve ortalıkta aslına uymayan onlarca kitap çıktı. Unutma, tüm din kitaplarında kötü her zaman kötü idi. Tüm peygamberler hep iyi şey söyledi .

Ü

Tıpkı şimdi Kuran'ı değiştirmeye çalıştıkları gibi.

Ü

gördün gibi yine birçok zırva kelimeler var.

M

Allah'ın ilimleri o kadar çokki yavaş yavaş alistira alistira gonderdi dünyaya. Her peygamberin yasaminda bize Allah'in sifatlariyla ilgili örnekler var. Bu kadar cok sifat tek seferde anlatilmaz. Anlatilsada anlasilmaz. Besiktan mezara kadar ilim tahsil ediniz diyorya efendimiz sav. Iste burdada ilk insandan son insana kadar ilmin bitmeyecini gösteriyor. Denizler murekkep olsa yinede Allah'in ilmini yazmaya yetmez diyor ayeti Kuranniyede. Tefekkür ufkunuzu acabilirseniz, bu soruyu sormaniza gerek kalmaz diye dusunuyorum.

Ö

Peki neden peygamberler yanlızca belli bir bölgeye ve İsrail oğullarına gönderildi (hz Muhammed hariç ) babadan oğula... Güney Amerika, Antarktika, Afrika, Avrupa gibi bölegerde neden peygamber Yok... Alemlere rahmet yanlız Arap yarımadası ve kuzey Asya damı ..,

Yıldırım Yekeler 6 yıl

Israil ogullarina tek bir peygamber gonderilmistir. Oda Hz Musadir. İnsanlik o bolgede ilk baslamistir. Diger peygamberler hep bir kavme gonderilmistir. Efendimiz sav. Tum kavimlere gonderilmistir. Mahser gunu hesaplar sayiya goredir. Buda hesap gununde Allahin bir ilmidir.

Özer Oreseli 6 yıl

Lütfen sorularım yanlış anlaşılmasın. Verilen cevaplari zaten bende biliyorum. Benim sorularimin sizin verdiğiniz cevaplar dışında da bir cevabı var mı? Diye sordum. Sanırım yanlış anlaşıldım tefekkür ufkunuzu acabilirseniz demişsiniz ya gerçekten üzüldüm şimdi. Siz bilemezsiniz ki içimde ki Allah aşkını yada ben bilemem kimseninkini. Bunu sadece Allah bilir. Teşekkür ederim

Eylül Balay 6 yıl

Neden ler çok cevaplar Yok. Bu yüzden tatminsizlik fazla bu yüzden hala ateist deist putperest ateşe tapan ineğe tapan şeytan dene n kötü karektere tapan milyarlarca insanla aynı dünyayı yaşıyoruz. Dinler yetersiz olduğu için.

M

" Hiçbirseyi abartmadan ve değiştirmeden doğruyu söylemek gerekirse; insanlar dinin insanlardan ya da herhangi bir yaratiktan değil Tanrıdan doğduğunu ve inandığını söyler fakat durum hiçte böyle değildir. Dinler, ne denirse densin, insanların eliyle ve aracılığıyla doğarlar. Bunun ilk kanıtı, onların dünyada insanlar tarafından kabul edilmiş olup, hala da her gün kabul edilmekte olmalaridir: Ulus, ülke, yer doğurur dini. İnsan doğduğu ve yetiştiği yerdeki dindendir;henüz insan olduğumuzu bilmeden önce vaftizli, sünnetli, Yahudi, Müslüman, Hıristiyanızdır, dini seçmek elimizde değildir. İkinci kanıtta şudur: Yaşam ve ahlak dinle çok az uyuşmaktadir;Çünkü insan, dininin içeriğine insani ve pek önemsiz vesilelerle karşı çıkar."
gülen Özatlas Charron de la sagesseI. II. Bölüm 5

B

Sizin varlığınız iddianızın yanlış olduğunun delilidir.
gülen Özatlas Şayet iddianız doğru olsaydı, siz de müslüman olurdunuz.

M

Bunu söyle de yorumlayabiliriz ki ben böyle yorumluyorum ki bir çok yorumada açık olabilir bu gün hak din üzerine olmayanlar gibi zamanında da hak din olarak inen kitaplara inanılmanis ve farklı farklı put vb gibi durumlarda inanç edinmiştir insanlar ve tabiki bu günde tekrar din anlaminda uydurma lar vardır günümüzde ateşe tapmak vb gibi herseyi bilen yaratıcı kendileri adına farklı din
gülen Özatlas edinmemeleri adına kullarına aslında bir şans daha vermiş oluyor bu diğer 3kitabdada hak eğer ki direk kuran-kerim indirmiş olsaydı bu olasiliklar da kişiler tekrar başka dinlere gerekçe duyup inkâr in inkarina sebeb olacaklardi ..
gülen Özatlas Allahc. C. kullarına en iyi şekilde muamele edendir ..

A