İstanbul'da bir öğrencinin geçimi nasıl olur?

arkadaşlar yine belki sizin için saçma bir soru soruyor olacağım ama iyi bir sıralamaya rağmen sevdiğim ve gerçekten istediğim için boğaziçi fizik okumak mantıksız mı ve istanbulda bir öğrencinin geçimi nasıl olur, ekonomik anlamda çok sıkıntı çeker mi ? (cevap verenler için çok teşekkür ederim tercih dönemleri de yaklaşıyo görmüş geçirmiş insanların görüşleri, önerileri cidden çok önemli benim için .)

Ö
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
9
9 CEVAP

Bilmiyorum ama İstanbul'da öğrenci olmak zor sanırım. Ama bildiğim bişey var eğer fizikle ilgili ve fiziği istiyorsan kesinlikle yazmalısın

A

gece rüyalarıma galaksiler, evren modelleri giriyor o denli bağlı hissediyorum fiziğe.

Ö

mete atatüreyle de aynı liseye gidiyorum ona da inanılmaz özeniyorum hani tam bir idol, örnek

Ö

Gal da mısın

Adem Ataseven 6 yıl

evet

Özgür Aytaç 6 yıl

aa sen de gallıymışsın

Özgür Aytaç 6 yıl

Mehmet deliceye selam söyle

Adem Ataseven 6 yıl

ya o adam bir harika görürsem söylerim

Özgür Aytaç 6 yıl

Gerçekten istemek önemli bir faktör, fakat bunlar ölçülebilir şeyler değil. Temel bilimlerde istek, sizi motive edecek yegane şey olacak. Fakat birçok öğrenci, gerçek fizikle karşılaştığında onu sevmeyebiliyor. Amatör ruh ile, profesyonel anlamda bu işle ilgilenmek ayrı bir şey. Ben bölümümü severek okudum, lakin son iki senedir gökyüzüne bile doğru düzgün bakmışlığım yok. Benzer şekilde sürekli gökyüzüne ilgi duyanlar da benim yaptıklarımı yapmıyor. İlginin yanında bir de alana yatkınlığınız önemli. Lisans düzeyindeki ders konularına bakın, sizin ilginizi çekiyorsa, ben matematiği çok severim diyorsanız seçmeyi düşünün. Başında da dediğim gibi, temel bilimler uzun bir yolculuk ve bu motivasyona ihtiyacınız olacak. Boğaziçi Fizik bölümünde değerli hocalarımız var, pişman olmazsın.

Ö

matematiği gerçekten seviyorum türev integral bana bulmaca çözmek gibi geliyo sudoku çözer gibi çok eğleniyorum çözerken ve evrenin sırlarını düşündükçe içim kıpır kıpır oluyo hayal kurmayı seviyorum özellikle fizikle zamanla ışıkla ilgili konularda

Özgür Aytaç 6 yıl

her şeyin teorisi adlı kavram cidden ilgimi çekiyo

Özgür Aytaç 6 yıl

Gördüğüm kadarıyla isteklisin, bence bu her şeyin başında geliyor. Gerisi ise kararlılık ve çok çalışmadan ibaret. Bence başarabilirsin, hayallerinin peşinden git ve vazgeçme.

Ögetay Alcer 6 yıl

çok teşekkür ederim

Özgür Aytaç 6 yıl

Diğer yorumu artık göremediğim için buraya yazıyorum. Daha fazla söze gerek yok. Burada kimin ne yapmaya çalıştığı açık, eminim arkadaşımız da beni anlamıştır. Muhatabım kendisiydi. Son bir tavsiye olarak sana Evrim Ağacı'nın Youtube'daki konuyla ilgili yayınlarını öneriyorum Özgür Aytaç . Bu işi gerçekten yapan insanlardan konuyu dinlemen daha yerinde olur. Konudan alakasız, hiçbir başarısı olmayan insanların yorumlarının pek de bir önemi yok. Neticede bu süreçleri yaşayanlar daha iyi bilir. ABD'de ve Avrupa'da doktora programıyla ilgili güzel yayınlar oldu. Orada epey bir detay paylaştılar. Bunun dışında Mete Atatüre'nin yayınında bunlara değinildi. Bunları izle, kendi çıkarımını yap. Sormak istediğin soru olursa özelden ulaşabilirsin. Daha önce çoktan engellemem gereken, her yerde boş yapan, sözleri önemsiz Murat'ı engelledim, yorumlarını görüp cevap atamayacağım. Zafer Evler 'ı da bu gidişle tekrar engelleyeceğim. Eğer cevap atacaksan buradan devam et Zafer Evler .

Ögetay Alcer 6 yıl

Fizik, Kimya ve Biyoloji bölümünü ilk üç tercihinde kazanan öğrencilere TÜBİTAK karşılıksız burs veriyor. İstanbul'da okumak zor ama her anlamda ufuk açıcı olur diye düşünüyorum. Kardeşim orada ve çok keyif alarak okuyor.

H

İlk 10bin de olmak gerekiyor sanırım onun için

Adem Ataseven 6 yıl

5500 sıralamam

Özgür Aytaç 6 yıl

ygs yani

Özgür Aytaç 6 yıl

Eğer burayı istiyorsan kazanırım da diyorsan şimdiden çalışmaya başla, asla geri kalma ve sonra okulda kal hocalarca iyi bilin ve yutrtdışına git, sonra istersen gel. Bırak istanbulda nasıl öğrenci olurum nasıl geçinirimi, nasıl fizxikçi olurum onu düşün önce madem boğaziçi fizik istiyor gönlün.. Bunun yerine öğrenciliği istanbulu ortamı maddi durumu falan düşünürsen yüksek alkolik olarak mezun olursun. Para da istemez. Boğaziçi iyi okul, fizik de zor ama iyi bölüm, iyi çalış, fizikçi olacaksan oku yani. . : ))

E

ailemin ekonomik durumu çok iyi olmadığı için sordum onu aslında

Özgür Aytaç 6 yıl

zaten sıralamam 5500 ken fizik istememin sebebi fizikçi olmak

Özgür Aytaç 6 yıl

ortamı falan çok umursamıyorum zaten xd

Özgür Aytaç 6 yıl

Anladım genç, ondan bahsediyordum bende fizikçi olacaksan ailenin durumunu da umursamayacağın bir yol yordam bulmak gerek işte. Burs falan alırsın, devamlı iyi çalışırsan olur, zaten bizim memlekette en büyük bilimciler, edebiyatçılar, sanatçılar hatta kahrolası siyasetçiler de hep fakir ailelerden hatta köylü çocuklardan falan çıkar.

Ercan Akalın 6 yıl

Fiziği kullanan ama para kazanan bölümlere bak.

M

mühendislikler var ama yeterince tatmin olucağımı düşünmüyorum

Özgür Aytaç 6 yıl

Oğlum bak 4yil sonra Twitter da hashtag açınca daha mı tatmin olacaksın. Fizik bir major akademik alan değil ön lisans düzeyi bir disiplindir Amerika'da fizik olursun sonra da gider fiziğin kullanım alanlarından biri de lisans yaparsın. Türkiye'de sanki kendisi bir iş alanına sahip gibi fizik diye bölüm açıyorlar oltaya gelme. Senin gibi 100 kişi daha olacak okulda kalırsın falan diyenlere bakma okulda falan kalamayacaksin.

Murat Demirkaya 6 yıl

iyi bir üniversiteye gidersem farklı olur diye düşünüyorum şu

Özgür Aytaç 6 yıl

Okulda kalmaya göre plan yapma. İyi okulda 200 mezun verir birini kadroya alır. Ha sen Aksaray üniversitesinde bilim adamı olurum falan diyorsan bilemem öyle bir hata yapmayı düşünmüyorsundur diye umuyorum

Murat Demirkaya 6 yıl

Murat Kocaeli üniversitesinde elektrik okuyan ve kaliteli işler yapan bi arkadaşım bu yorumunuza çok üzüldü. Mesele nerde olduğun değil ne yapmak istediğindir bence. Toplumun diretilmiş baskısından kurtulamayıp hedeflerine ulaşamayan binlerce genç var belki de. Deneyip başaramamak denemeyip "keşke" demekten her zaman iyidir diye düşünüyorum

Adem Ataseven 6 yıl

Ufak şehirlerde okumak daha zor oluyor çünkü insanlar öğrencilerden daha fazla para kazanmak istiyorlar, kira fiyatları yüksek, rekabet düşük oluyor.

O

Kardeşim Fizik bölümü sadece fiziği kapsar.. Astronomi, bilim, zamanın mantıksal yapıları gibi konulara aşıksan (yüksek puanda alsan) İstanbul Üniversitesi'nde Astronomi ve Uzay Bilimleri oku

Z