Kefir kullanmak haram mı?

KEFİR HAKKINDA

Diyanet İşleri Başkanlığı Fetvası:

İslam dininde sarhoşluk verecek derecede mayalanmamış içeceklerin içilmesi caiz; sarhoşluk verecek derecede mayalanmış içeceklerin içilmesi ise haramdır.

Mayalanması kısa süren kefirin alkolsüz olup sarhoş etmediği, besleyici olduğu ve birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Bu nitelikteki kefirin içilmesinde dinen bir sakınca yoktur.

Kefir fermente yani mayalanmış-ekşitilmiş bir süt ürünüdür. Her fermente edilen üründe olduğu gibi kefirde de mayalanma esnasında alkol oluşmaktadır.

Kefirin çeşitleri mayalama sürelerine bağlı olarak tatlı kefir, orta sert kefir, sert kefir, çok sert kefir diye adlandırılmaktadır. Bu süreler 12, 24, 48, 60-72 saat olabilmektedir. Bu sürelerde oluşan alkol miktarı, geçen zamanla doğru orantılı olarak azdan çoğa doğru artmaktadır.

Tatlı kefirde on binde bir ile binde bir civarında oluşan alkol, mayalama süresi uzadıkça artmaktadır. özellikle sert kefir ve çok sert kefirde bu oran yüzde ikiye, üçe çıkmaktadır. Bir sene gibi bir süre bekletilen kefirde bu oran yüzde 4 düzeyine yükselmektedir. Türkiye’de tatlı kefir üretilmektedir.

Sirke, şıra, turşu, boza, ekmek ve diğer mayalı unlu mamullerde de fermantasyondan dolayı doğal olarak alkol oluşmaktadır. Ekmekte sıcaklıkla özellikle kabuk kısmındaki alkol uçmakta ancak içinde önemli bir miktar kalmaktadır. Bu ürünlerdeki oran yüzde 2-3 gibidir. Aynı zamanda portakal, limon, nanev. B. doğal ürünlerde yüzde 2-3 oranında alkol vardır. Ancak bunların hiçbiri insanı sarhoş etmez.

Buna göre Türkiye’de üretilen tatlı kefirin içinde oluşan alkol da sarhoş etmeyeceğinden üretilmesinde, satılmasında ve içilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Gülay Kanıaktürk
G
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
5
5 CEVAP

Evet bunu bende sordum. Kefirde meyvelerdeki asit kadar alkol var. Bu sarhoşluk vermediği için haram değil. Haram olsa idi meyveler de haram olurdu.

Sandık Tatil
S

Gülay hanım az önce bi paylaşım yaptım
Eminim videoyu izlediğinizde paylaşımı onaylarsınız

Abdulsemih Çengel
A

Henüz görmedim bakıyorum

Gülay Kanıaktürk 11 ay

Açılmıyor nedir içeriği?

Gülay Kanıaktürk 11 ay

içeriği bi türlü teşhis koyulamayan genç bir anne aylardır hastanede yatıyormuş 11 aylık ikiz bebekleri varmış bayan çok hasta ama teşhis koyulamıyormuş hanım sesini duyurarak yardım edilmesini istiyor

Abdulsemih Çengel 11 ay

Açılmıyor video...

Gülay Kanıaktürk 11 ay

siz izleyin isterseniz yeniden paylaşım yapalım

Abdulsemih Çengel 11 ay

Caiz olması için mayalama süresi 24 saati geçmemeli diye biliyordum. 24 saat sınraki ekşilik/sertlik yeterli oluyor zaten daha sertini çocuğum içemez. Kımızda kefirle aynı fetvayamı sahip acaba?

AysEmir Kocagöbek
A

detaylar paylaşımda var

Gülay Kanıaktürk 11 ay

Dikkatlice izleyin.

Ahmet Kilicaslan
A

Tabi her bünye aynı değil. Ve esas önemlisi de şifa Allah'tan...
Ama... Bunların hepsi gerçekse, sadece şunu bilmek lazım.
Propolis ham olarak çözülmediği için vücuda fazla fayda edemezken, alkolle çözünce de faydası artsa da alkolün Propolis içindeki sağlık açısından en değerli etken maddelerinin ölmesine yol açtığı Salpin'in alkolsüz tam çözümü ile ortaya çıkmış oldu...

Ahmet Kilicaslan
A

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim inceleyip karar vereceğim size çok zahmet oldu sağolun

Hafize Aydıner 11 ay