Müslümanlar kuranı sorgulayarak mı okur yoksa hiç sorgulamaz mı?

Müslümanlar (kuranı okumuş olanlar) kuranı muhammed in kendi çıkarları doğrultusunda, her hangi vahiy falan almadan kendi kafasından yazmış olma ihtimalini göz önünde bulundurarak mi okurlar yoksa bu fikri hiç bir şekilde göz önünde bulundurmadan peşinen reddederek mi?

Ö
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
12
12 CEVAP

2 ihtimalde söz konusu değil benim gördüğüm sorgulama düşünme farklı bir pencereden bakma yok. Farklı bir pencereden bakan zaten evrenin ne kadar güzel olduğunu araplara bırakılamayacak kadar iyi olduğunu anlar. Ve terketmiş olur.

G

neden Kur'an'ı okuyan her insanın tanrıtanımaz bir görüşe sahip olmasını istiyorsunuz ?

M

Bana gore kuran yazari beceriksiz muhammed olan bir kitaptir. Neden mi bir din yaymaya calismis dunyanin %77 si ona inanmamis inanan kesminde %90 i neye inandigini bile bilmeyen namazda okudugu duanin anlamini bilmeyen cahil topluluk bana gore cok acik bir basarisizlik var.

M

Bence başarısız değil hatta gayet başarılı. Düşünsene öyle ya da böyle dünyanın % 23 ünü tanrı ile konuştuğuna ve onun tarafından görevlendirildigine inandırıyorsun.. Bu sayede kendi imparatorluğunu kuruyorsun. Hatta bence bunu yazarken olayın bu boyutlara varacağını tahmin etmiyordu bile.

Önder Daa 2 yıl

Kandirdigi kisilerin %90 i cahil kisiler arada bu fark var. Emin ol son peygamberim demese araplarda daha yuzlerce peygamber cikardi feto bunlardan biri olabilirdi mesela

Mehmet Erguvan 2 yıl

Adnan oktar da olurdu kesin hatta tayyip de olurdu

Önder Daa 2 yıl

Fetoyle tayyip catisirdi kazanan peygamber olurdu. Komik geliyor ama cok uzucu bir durum aslinda mesela avrupada biri peygamberim dese direk dolandiriciliktan iceri atarlar adami .

Mehmet Erguvan 2 yıl

Pijama ne alaka

Önder Daa 2 yıl

doğruyu yanlıştan ayırt etmek için doğruyuda-yanlışı da araştırmak, aramak ;bunu yapabilmek içinde merak etmek, sorgulamak (okumak-araştırmak-tartışmak) sorguladıkça da şüphe duymak, ve daha fazla bilgiyi aramak, yaşamı - yaşanılanları, doğru bildiğimiz yanlışları ( yada tersi) tespit edebilmek kısaca farkındalığını geliştirmek bu amaçla ilk emirdeki OKU komutundaki esas mananın daha fazla aydınlanmaya muhtaç olduğumuzu bilmek, idrak edebilmek .... Yoksa hangisi yanlış hangisi doğru nasıl bileceğiz....

R

Abi hiç bir şey anlamadım valla ya kusura bakma ama gezi eylemleri zamanında ki necati şaşmazın açıklanması gibi olmuş. Çok acil olarak değil de çabuk çabuk

Önder Daa 2 yıl

çok açık ve net yazdığın zaman, başlığı görünce yazının devamını (önyargılarından dolayı) okumayanlara ters manyel ile, yaşamda farklı düşünce ve gerçeklerin de olabileceğini bu farklılıkları bulmak için öncelikle şüphe etmek ( ki bilimin temel dayanağıdır) sonrada araştırmak gereğini dimağa tohum eker gibi ince ince işaret edince bu tip yan etkiler görülüyor haliyle.. Birde devrik cümle yapıları zorlar insanı, normaldir anlamaman..

Reha Yaylaci 2 yıl

Kuran direk arabça ile okunmaz lehçe farkıda vardır bayağı hakim olman gerekli bu dile ama okuduğunda Hz. Muhammedin kendi kitabı olduğu bariz belli sık sık kendisine ayet iniyor sürekli değişimlere uğruyor çelişki dolu

E

Sık sık dediğin belli bir dönem vayhın duraksaması olmuştur. Fetretul vahy deniliyor buna da. Bide çelişkilere bakarken en başından itibaren oku. Başında kaçırdığın cümleler bulunabilir. Aynı romanda ortadan başlaman gibi. Tavsıyemdır

Selahaddin Donmez 2 yıl

Teşekkürler bir kaç farklı çeviri ile de okudum farklı kaynaklara da göz attım hz. Muhammed'inizin cinsel hayatına kadar da biliyorum

Eyüp Gortat 2 yıl

Kuran, Tanrısal mir kitaptır. Elçi Muhammed yazmış değildir. O, elçi olmayı kendisi seçmedi. Bizzat Tanrı tarafından görevlendirildi.
Kuranı Tanrı, 23 yıllık bir süreçte gönderdi.

Bir mümin Kuranı Tanrı gönderdiği için okur ve saygı gösterir. Zaten Kuran, Muhammed'e "kendi kendine dinsel buyruklar ve ilkeler belirleme" der. Hakka suresi 44-47. Ayetlere bakabilir merak eden.

İslam dini Kuran'dan ibarettir. Kuran dışında kalan kitaplar ve rivayetler din değildir ve kimseyi ilgilendirmez.

İlahi dinlere ilaveler yapmak yalnız İslam dini için geçerli olmayıp Tevrat, İncil ve Zebur'un getirdiği dinlerin de başına gelmiştir.

İyi olan şu ki: Kuran orijinal hali ile elimizdedir. İsteyen okuyup anlayabilir.
Kuran'da kadınlar aleyhinde hiçbir hüküm yoktur.

"KURAN MEALLERİNDEKİ YANLIŞLAR (1)

GÖĞÜSLERİ TURUNÇ GİBİ GENÇ KIZLAR MI, TANELERİ OLGUNLAŞMIŞ ÜZÜM BAĞLARI MI?

Mevcut Kuran meallerinin hemen tamamında Nebe suresinin 31-34. ayetlerine verilen anlam şöyledir:
"Şüphesiz Allah’a karşı gelmekten sakınanlara bir kurtuluş, bahçeler, üzümler, kendileriyle bir yaşta, göğüsleri turunç gibi çıkmış genç kızlar ve dolu dolu kadehler vardır." (Nebe/31-34)
Oysa bu ayetlerin doğru ve gerçek anlamı şu şekildedir:
"Hiç kuşkusuz erdemliler için mutluluk ve kurtuluş vardır. Onlar için etrafı duvarlarla çevrilmiş, taneleri olgunlaşmış üzüm bağları, bahçeler ve içleri dolu kadehler vardır."M

C

Kaynak alabilir miyim?

Berkay Korkmaz 2 yıl

Berkay Korkmaz bey, kaynak Kuran,

C Ali Terzioglu 2 yıl

Meali yazan yazar anlamında demiştim

Berkay Korkmaz 2 yıl

Sayın Esen , anlamakta zorlandığım şu: Kuran'da olmayan bir şeyi illa da var gibi gösterme gayretiniz nereden kaynaklanıyor? Öğrenebilir miyim? Anladığım kadarıyla işin esasına vakıf değilsiniz. Sanırım size, Kuran'a inan diye kimse baskı yapmıyor. İnanmamak hakkınız. İşin esasını aslını araştırmadan, sırf muhalefet etmek için Kuran'a olmayan hususları, var olarak anlamak iyi bir şey olmasa gerek. Hem Alternatif Bakış grubunun ilkeleriyle de uyuşmaz bu bu durum. Hoşça kalın.

C

Araştırırsanız, huri veya göğüs sözcüklerinin ayette olmadığını görürsünüz!

C Ali Terzioglu 2 yıl

Ben yanlış ve doğru mealleri yazdım.
Sanırım dikkatli okumamışsınız.

C

Kuran simdi ortaya ciksaydi ciktigi gibi yok olurdu ister inan ister inanma gercek bu

M

Arastirirsaniz diyorsunuz; hangi meali okuyalim tavsiye ettiginiz bir meal var mi? Sahsen ben arapca bilmiyorum ki ingilizceyi bile zorunlu ders seklinde almamiza ragmen hangimizin kendi dilinden bir baskasina tam bir hakimligi var? Kaynak kuran demeyin lutfen, bu bana bir sey kazandirmayacaktir.

Ç

Yav zaten orada yazanın bir önemi yok ki. Nasılsa mutlaka iyiye yoracaklar.

Önder Daa 2 yıl

Kendisi guzelce aciklamis iyi hos da zittini soyleyene de arastirin demis merak ettim. ozellikle merak ediyorum sorgulayip dusunen kisiler-ki buna ben de dahilim- bir yerlerden bir sey buluyor, bunu dile getiriyor. Ardindan o dusunce ya etraflarindaki koruma kalkanina carpip disa savruluyor ya da kendilerine gore sekillendirilip bize postalaniyor. Bilgili bir sekilde yazmis beyefendi. Ben de merak ettim bu bilginin kaynagi nedir? Hangi meal i okumamiz gerekmektedir onun goruslerini daha iyi anlayabilmek icin.

Çağla Furun 2 yıl

Birine gözün kör olmuşcasına aşık olursun da yanlışlarını, hatalarını hiç bir şekilde görmez ya da görmezden gelirsin de hep iyiye yorarsın ya aynı kafa.. Sen bu amcaya ne anlatimırsan ne dersen de. Ayetleri göstermeyi bırak gözüne de soksan adam yok aslinda orada şöyle anlatılmak istenmiştir yok dönemin şartlarına göre en uygun olanı odur falan diyecektir. Kuranda kadınlar alehine hiç bir hüküm yoktur demiş baksana.. Sen bu adama ne anlatacaksın?

Önder Daa 2 yıl

Hayir ben onu da kotulemiyorum yoktur diyor belki de guzelce okumus arastirmis vb. Olmadigini da gormustur. Biz de ogrenelim bir bildigi varsa

Çağla Furun 2 yıl

Sana şöyle anlatayım bu bir sektör. Din bir sektördür, iş koludur. Tıpkı inşaat, bankacılık, sigorta vs gibi.. Netice de çok da kârlıdır. Bu sektörden ekmek yiyen çok sayıda insan olduğu gibi yalnızca bu sektörden yolunu bulmuş çok sayıda zengin de vardır.. Dolayısıyla ekmeklerine mani olunmaması için sürekli bir savunma, olumsuzu olumluya çevirme, görmezden gelme yahut çarpıtma çabası içerisindedirler. Olumsuz yanlarını kendi görüyor olsa bile elbette sana söylemeyecektir. Dandik bir ürünü satan satış danışmanının "valla abla bu ürün dandik sen bunu alma" demesi gibi bir şey olur bu. Dolayısıyla böyle bir davranış beklemek gerçekçi olmaz.

Önder Daa 2 yıl

Kuran; akla, mantığa, vicdana ve sağduyuya hitap eder. İfrat ve tefriti onaylamaz.
İmamı Azam bu konuda şöyle der:

"İnsan olarak yapmam gerekenleri yaptım; bir de baktım ki dinin buyruklarını yapmışım."

C

Kendi dininden olmayanlari (kafirleri) bulduğu yerde öldürmüş mü? Ya da birkaç tane kadınla evlenip uyarılarına kulak asmayanları yataklarında yalnız bıraktıktan sonra dövmüş mü? Kendi dinine karşı olanların kolunu ve bacağını çaprazlama kesmiş mi? Kendilerine kalan mirastan 3/2 sine el koyup kız kardeşine 3/1 mi vermiş?

Önder Daa 2 yıl

Kuran peygamberin cikarlarina hitap eder nokta kendinizi kandirmayin

M