Öldükten sonra vücudumuza neler olacak?

Öldükten sonra vücudumuza neler olacak?
İnsan öldükten sonra vücudu ne gibi aşamalardan geçiyor? İşte biraz ürkütücü biraz da ‘rahatsız edici’ o bilgiler…
Öldükten sonra vücudumuza neler olacak
04 Mart 2015 - 16:23:06Hürriyet Haber
ORTALAMA 4 YIL SONRA BÖYLESİNİZ Öldükten yaklaşık 30 dakika içerisinde, vücutta refleks diye bir şey kalmıyor. Gevşeyen kaslar dolayısıyla ağız ve göz kapakları açık kalıyor. Boşaltım sistemi tamamen gevşiyor, idrar ve sperm akıntısı oluşuyor. VÜCUT YAPISI SERTLEŞİYOR Ölümden itibaren ortalama 10 saat içerisinde vücut kaskatı oluyor. Adrenalin salgılanılan bir anda; yani heyecanlı veya mücadele verildiği sırada ölüm gerçekleşmişse, vücut aynı anda katılaşmaya başlıyor.. Savaşta ölen insanların vuruldukları şekilde katılaşmaları da bu yüzden oluyor. VÜCUT ISISI BİR GÜNDE 24 DERECE DÜŞÜYOR Ölüm anından sonra ceset, her saat ortalama 1 derece soğuyor. Kiloluların iç organları daha geç soğuyor. Çocukların ve zayıfların vücudu ortalamadan daha çabuk soğuyor. VÜCUDUN ÇÜRÜMESİ Ölümün gerçekleşmesinden 24 saat sonra vücut çürümeye başlıyor. Solunumun durması bakteriler için işaret oluyor ve çalışmaya başlıyorlar. İlk çürüyen organlar ise göz, beyin, mide ve bağırsaklar. Ceset şişman ise daha çabuk çürürken, bebekler ve tuzlu suda boğulanlar daha geç çürüyor. En geç çürüyen kısımlar ise kalp, mesane, böbrek ve rahim. Rahmin çürümesi aylarca sürüyor. VÜCUT NEDEN ŞİŞİYOR? İlk çürüyen yer olan mide ve bağırsaklarda bakteriler yoğun çalıştıkları için hızla gaz ortaya çıkıyor. Bu gaz, karın bölgesinin şişmesine sebep oluyor. Derinin üstü yanık gibi su toplarken, vücutta biriken sülfür yüzünden renk siyaha dönmeye başlıyor. SAÇ VE TIRNAKLAR UZAMAYA DEVAM EDİYOR MU? Derinin çekilmesi ve çürüme yüzünden tırnaklar ortaya çıktığı için uzadı sanılıyor. Vücudun ölmesiyle birlikte tüm eylemler bittiği için tırnak ve saç uzaması söz konusu değil. “RAHMETLİNİN MEZARINDAN SESLER GELİYOR”UN AÇIKLAMASI Mezardan gelen sesler çürüme sürecinin bir sonucu. Günden güne şişen karın patlıyor ve göğüs çöküyor. Bu olay mezar üstünden duyulabilecek kadar sesli olabiliyor. KIRKI ÇIKMAK NE DEMEK? Kasların kemiklerden sıyrılıp dökülmeye başlama zamanı kırkıncı güne rastladığı için, halk arasında ızdırabın azalması inancıyla hayır amaçlı yemek veriliyor. TOPRAK ALTINDAKİ TAKIM ÇALIŞMASI Vücut çürürken tam bir takım çalışması yapılıyor. Bakteriler içten yok ederken, dışarıdan da et sineği göze ve burna larva bırakıyor. Bu sinekler yiyecekleri bitene kadar burda kalıyor ve ölüyor. Daha sonra ölen bu sinekleri yemek için başka böcekler geliyor. Geriye kemikler kalana kadar bu istila devam ediyor. 4 yil sonra tamami ile iskelet olarak kaliniyor.

S
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
12
12 CEVAP

selda naaptın ya sabah sabah. Ölmesek olmuyor mu ?

Y

Yok yok yucel bey olmeyin saglikli yasayayin. Daha birlikte ogrenip okuyacagimiz cok seyler var. Oldukten sonra vucudumuzun gecirecegi evreler ile ilgili bir yazi. Hep oldukten sonra sini bazen sorariz ya, o yuzden paylastim.)

Selda Tunçbilek 2 yıl

Bana yok olmak kavramı çok saçma geliyor. Ateistim ama sanki ölmekten ziyade içimizdeki enerji yani bizi biz yapan enerji yeniden başka bir yer ve zamanda uyanacak gibi geliyor. Hiç olmamak, sonsuza kadar yok olmak aklıma yatmıyor.

Yücel Ozbey 2 yıl

insan fıtratına ters zaten yok olmayı istemek. Fıtrat ebediyeti sonsuzluğu ister.

Ayşe Kanoğlu 2 yıl

Yücel Ozbey Kutsal Kitap bir çok ayette kötülerin yok edilmesinden sonra, sınırların, savaşların, kanunsuzluğun, ahlaksızlığın olmadığı cennete dönüşecek olan bu yeryüzümüzde, Tanrı'nın onayını kazanan kişilerin sonsuz yaşamla ödüllendirileceği yazmaktadır.

Ali Gözütok 2 yıl

Keşke ali bey. Keşke....

Yücel Ozbey 2 yıl