Dokunmatik ekranlar insanların parmaklarının evrimleşmesine neden olur mu?

Lisedeyken bir biyoloji hocam dokunmatik ekranlar sayesinde çocukların baş parmaklarının evrildiğini, daha etkin olduğunu söylemişti.

Bu adaptasyonun sadece 1 nesilde ve doğal seleksiyon olmadan gerçekleşebileceğini düşünmesi, biyoloji öğretmenlerimizin bile biyolojiyi doğru anlamadığını ve türkiyedeki eğitim sorununun sadece sistemle alakalı olmadığını kanıtlıyor. Düşünceniz nedir?

G
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
13
13 CEVAP

Bullshit

A

The fact you can't state an opposite idea but just a swear word demostrates your argumental skills are as low as your intelligence

Görkem Kırkpınar 6 yıl

baş parmağı daha etkin olan biri çocuklarına kendi genlerini aktaracağı için çocuklarıda onun gibi daha etkin baş parmaklı olma olasılığı artıyor olabilir

Ş

baş parmağı daha etkin kişiler doğal seleksiyona tabi tutulmadığı için veya seçimli eşleşmede avantaj sağlamadığı toplumun geneline yayılmaz bu nedenle oranı milyonda bir ise milyonda kalır. Doğal seleksiyona tabii olsa bile bir nesilde topluma yayılması imkansız.

Görkem Kırkpınar 6 yıl

mi acaba ?

Ş

Şahin Bozyurt öncelikle adaptasyon olmasi icin doğal secilim gereklidir. Öğretmen basta burada yanılmış. Evrimin gerçekleşmesi icinse 1 nesil yetmez. O neslin atlayıp, çocuklarını da değerlendirmemiz
gerekir. Nereden tutsak elimizde kalıyor malesef.

A

Olamaz. Bu bahsettiğiniz lamarck'ın evrim teorisinin bir versiyonudur. Ve bu kuram çoktan çürütülerek terk edilmiştir.

A

Sizin evde mi çürüttüler evrim teorisini

Görkem Kırkpınar 6 yıl

Görkem Kırkpınar lamark ın evrim teorisinden bahsediyor

Görkem Alkoç 6 yıl

Gozde Kilic Lamark kullanılan uzuvların zamanla gelişip populasyona yayıldığını düşünüyordu fakat bunun nasıl gerçekleştiğini açıklayamıyordu. Sonradan yapılan araştırmalar bunun mekanizmasının varyasyon+doğal seçilim olduğunu açığa çıkardı. Fakat genel mantık olarak lamarkın düşüncesi hala tamamen yanlış değil

Görkem Kırkpınar 6 yıl

1. Evrim genetiktir. 2. Parmağını iyi kullanan insan daha becerikli olup üreme potansiyeli artarsa ve parmak kullanım becerisi seçici olursa o zaman evrimleşme olur. Bu dediğimin olması için gereken süreyse tablet gibi parmak gereken cihazların teknolojide tutunma süresinden kat kat uzun olacaktır. Hemde ayrıca şu an toplumda gördüğümüz bir durum var insanların çocuk sayısı, ve çoğu zaman bu cihazları kullananlardansa kullanmayanlar daha çok çocuk getirir. Örnek toplumda 3den fazla çocuğu olan ailelere bakın. Büyük ihtimal böyle bir evrimleşme olamayacaktır.

M

(Ben bunları söylüyorsam eğitim aldığımdan değil popüler bilim kaynaklarından okuduğum yazıları benimsediğimdendir. Herşeyi eğitim sisteminden devletten beklemeyin. Öğrenmek isteyen bilgiyi dağdan bulur 50 saatte alır. Öğrenmek istemeyene gece gündüz önüne korsun almaz. Bilimsel öğrenimde böyle işler. İlgisi olmayana 50 fakülte okutsan ilgisi olup 1 fakülte okuyan gibi olmaz.)

Muhammed Biz 6 yıl

işte bahsettiğim öğretmen ilgisi olmayanlardan sanırım.

Görkem Kırkpınar 6 yıl

elbette sadece sistemle ilgili değil. Sorunu etkileyen bir sürü etmen var ama en önemlisi devletin bilimle uğraşmak istemeyişi....

R

Neden istemez ki bir devlet bilimi? Toplumun refah düzeyini arttıran şeydir bilim

Görkem Kırkpınar 6 yıl

toplumun refah düzeyi artmasın diye.... Ellili yıllardan bu yana başarıyı yakalamış kurumlarımızın hemen kapatıldığını biliyoruz. Köy enstitüleri, öğretmen okulları gibi... En başarısız kurumlar da hep baş tacı edilmiştir.

Rasim Deveci 6 yıl

Etkin başparmak ile kastı neymiş ki?

K

akıllı telefeonda yazı yazarken yeni neslin daha hızlı yazması....

Rasim Deveci 6 yıl

Sürekli tekrarlanan hareket, kas hafızası yaratır. Eğer olay etkin parmak kullanımıysa, piyano çalanlar için ne diyor hoca acaba!

Koralp Uludogan 6 yıl

Koralp Uludogan piyano çalanlar evrimi parçalıyor diye düşünüyordur

Görkem Kırkpınar 6 yıl

güzel bir noktaya parmak basmış, eğitim şart.

R

Yuzyillardir keman calan bir ailenin cocugu daha iyi mi keman caliyor o zaman. Sacma geldi

B

Suda uzun kalınca eller buruşuyor. Bu su altında nesneleri daha çabuk kavramaya neden oluyor. Bi kaç dakika içinde adaptasyon oluyor da tek nesilde niye olmasin? Hiç bilmediğin ise biraz sonra seri şekilde adapte oluyo olinsan. Bunu beyin yapıyorsa diğer taraflarında uyum göstermeye başlar. İyi geceler ,:)

S

O birkaç dakikalık adaptasyon değil, atalarımızdan kalmış bir refleks.

Koralp Uludogan 6 yıl

Hoca kusura bakmasın. Bu kadar savunabildim. Erken yaşta başlamak erken yaşta alışmak bundan bahsetse de bu konulara girmese olurmuş

Seyhan Özşah 6 yıl

bence seçilim baskısı burada devre dışı. Toplumun genelinde akıllı telefon kullanmak yaygın olarak görüldüğü için genler ile çocuklara aktarılsa dahi toplum geneline yayılır.

M

Başparmağındaki değişimler daha hızlı chatleşerek kız tavlayıp üremesini sağlıyor demek istemiş olabilir

H

O işler başparmakla olsaydı çok "video" izleyenler şimdiye toplumu işgal etmişti

Görkem Kırkpınar 6 yıl