Toplu taşıma araçlarında kadınlar neden yaşlılara yer vermiyor?

Yahu niyetim cinsiyet ayrimi yapmak degil ama dayanamiyorum. Toplu tasim araclarinda bu kadinlar hic yaslilara yer vermeye ozen gostermiyor hic umurlarinda degil ya...

B
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
67
67 CEVAP

Kimse kimseye yer vermek zorunda değil zaten. Bu bir ayıp değil. Bu konu bir 500 kez açıldı sanırım burada. Kadınlar yer vermiyor yaklaşımını ilk sizden duyuyorum.

C

Olurda bir gun senin annen babanda biner kimse yer vermezse zorunuza gitmesin o zmn

Barış Karnesa 1 yıl

Gitmez, gitmiyor.

Cansu Elmacioglu 1 yıl

Vermek zorundadır.

Tuğba Fırıncıoğlu 1 yıl

Ama bu konuda kadın erkek diye takılmış olmak gereksiz

Tuğba Fırıncıoğlu 1 yıl

Neye göre kime göre?

Cansu Elmacioglu 1 yıl

Vallaha ben kitap okurken asla kalkmam istediklerini düşünsünler

Ö

Ne olur bi 20 yasindaki bayanin 60 yasindaki insana yer vermesi cok mu zor incilerimi dokulur ölürmü hayirdir yani

B

Hiç dikkatimi çekmedi kimin yer verip vermediği ancak biri bana yer verse bile oturmadığım için kendimi bunun dışında sayıyorum.

N

Bende farkettim bunu genç kadınlar genç erkeklere göre daha az yaşlılara yer veriyor

H

evet çünkü ayağa kalktığında tacize uğruyorsun

Ilayda Ustundağ 1 yıl

geçenlerdede bi kampanya görmüştüm başlığı ise çok saçmaydı

NEYMİŞ 65 YAŞ ÜSTÜNDEKİ KİŞİLERE BEDAVA ULAŞIM KARTI VERİLMESİN.

yer kaplıyormuş yer bulamıyorlarmışlar falan filan. Canım çok sıkıldı bir an.

L

aynen bencillikten ziyade insanların yaptığı yorumlarda çok can sıkıcıydı bir an hiç yaşlanmamak istedim.

Levent Kayretli 1 yıl

Can sıkıntısına, nasılsa bedava diye otobüse binen de az değil. Başka bir çözüm yolu bulunabilir buna, kartları iptal etmekten ziyade.

Cansu Elmacioglu 1 yıl

o yaşta bi insan ne yapsın ya zaten bi ayak çukurda diğeride kaydı kayacak. Bırak gezsin etsin dilediği gibi.

Levent Kayretli 1 yıl

Ücretsiz yolculuğa karşı çıkmayı çok mantıklı bulmuyorum. Sırf evde doğal gazı yakmayayım diye otobüse binen insanların varlığından haberdar oldukça da sinirleniyorum ama. Kötü niyetle kullanılması önlenmeli bence. Yoksa gerçekten kullanması gerekirken kullananlara karşı bir şey yapmak hoş olmaz.

Cansu Elmacioglu 1 yıl

zamanı gelince bizde gezeriz tabi otobüs duragına kadar gidecek sağlığımız olursa

Levent Kayretli 1 yıl

Öyleyse de çok garip karşılamam aslında. Genel olarak insanlar erkek adam yorulmaz, duruversin ne olacak kafasında olduğu için erkekler de ister istemez bu baskıyı hissediyor olabilirler. Kendi adıma konuşmam gerekirse yer veriyorum ben. Tamamen kendi özgür irademle yani. Yaşlılara yer verilmeli algısıyla değil. Hatta çocuklu bireylere ve fazla eşya taşıyan kimselere de veriyorum. Bir tek kalk da ben oturayım bakışı atanlara vermiyorum sanırım. Ama dediğim gibi kimse kimseye ver vermek zorunda değil. Yer vermek istemiyorsa vermez. Kimsenin bir şey söylemeye hakkı yok.

C

Oyle durduk yerde gel otur misali degil ihtiyaci olana

B

Evet bazen vermiyorum sirt cantam cok agir oluyor, butun gun de kendimi cok yorgun hissetmissem hele ki her gun ayni amcalari teyzeleri 65 yas ustu kartlariyla tin tin zevk icin geziyor goruyorsam vermiyorum. Ayaga kalksam yikilacak durumda olan ben, zevk icin ulus gezisi yapan onlar. Bi gun sordum dedim amca her gun goruyorum seni otobuste. Adam zevk icin ulus a camiye gidip geliyor her gun. Gidebilir lafim yok tabii ki. Ama ben her gun zevk icin binmiyorum sonucta. Evim gittigim yerlere oldukca uzak ve yarim saat kirk bes dk otobus bekliyorum. Isteyen istedigini dusunsun

Z

Kardes dolmusta otobuste sirtindami gidiyorsun indir assagi tasima bumu maazeretin yani

B

hiç de yorgunluktan ölüyor olunca yer vermek zorunda değilim. Madem yaşlı ayakta duramıyor gezmesin. Gezmeye gelince yaşlı değiller. Mağazada teyze amca desen bozulacak tipler toplu taşıma araçlarına binince yaşlı oluyorlar. Hastadır gebedir çocukludur engellidir gebersem de yer veririm. Ama gezen teyzelere amcalara veremem. Kimse kusura bakmasın.

M

Öyle deme erkekler kadınlara yer vermeli onlar kadın kimseye yer vermek zorunda değil çok üstün varlıklar.

H

Yalniz varya hepiniz buna takildiniz gezmesin gitmesin. Yaw kardesim hastaneden isinden bankadan gezme disi yerlerden gelmis binmis olamazmi herkez geziyormu yaa

B

Erkekler kadınlara gördükleri zaman hemen yer veriyo ya ondandır o

M

Yanliz yaslilara yer vermeyi ne cok insan is edinmis. Valla gebersemde yorgunluktan yasli amca teyze dede fark etmez yer veririm. Hatta toplu tasima da yaslilari gormezlikten gelen genclere canim kalkta teyze otursun demisligim var

A

lafı bir tarafınızdan anlamayın. Ne alakası var erkekler de yer vermek zorunda değil. Hele de sırf kadın olduğu için yer bekleyen birileri varsa inadına yer vermeyin. Pozitif ayrımcılık aklı başında bir kadının asla kabul edemeyeceği bir şeydir. Pozitif ayrımcılık kadına gerçekten de kayırılmaya ihtiyacı olduğunun göstergesidir. Ben bazen kalkıp gencecik erkeklere de yer veriyorum. Bakıyorum yüzünden yorgunluk akıyor. Yorgun değilsem kalkıyorum yer veriyorum. Yer vermenin cinsiyeti olmaz insanlığı olur. Yine diyorum gezen dolaşan işine gelince yaşlı olan tiplere asla yer vermem. Bu benim fikrim.

M

Yaşlıysa gezmesin demek nasıl bir değişikliktir ki?

N

Çünkü yer verince de taciz ediyorlar. Keşke her şeyde önce kadınları suçlayacağınıza buna sebep açan şeyleri irdelesek. Benim dedem 70 yaşını aşmış, kadınlardan yer almaz. Bunu kadınları küçümsemek olarak algılamayın lütfen ama herkes ne kadar sık şekilde taciz olaylarının gerçekleştiğini biliyor toplu taşımada. Bu yüzden ben de çok kalabalık ise araç yer vermiyorum. Eğer kendimi sağlama alabileceğim bir yer varsa veriyorum. Ne acı bir toplu taşıma aracında kendimi tehlikede hissetmem.

I

halinden anlaşılıyor zaten gezmeden mi dönüyor başka yerden mi. Duyar kasacam diye ölüp bittiniz.

M

Araç çok kalabalıksa ben de yer vermiyorum, çünkü tacize uğrama ihtimalin artıyor. Ancak yaşlıysa gezmesin, gitmesin falan bunlar çok çirkin şeyler. İnsanlık namına yer vermek gerekiyor. Kendi densizliğinizi yüzünüze vuranlara da duyar kasıyorsunuz diyorsunuz ya, daha da çirkin oluyorsunuz haberiniz olsun.

N

Niye olayı kişiselleştiriyorsunuz yahu.

C

gezmesin gitmesin meselesi değil. Kim nereye istiyorsa gider zaten. Gezmeden dönen işine gelince yaşlı olanlara yer vermek zorunda değilim. Yine diyorum kimse kimseye yer vermek zorunda zaten değil. Bir genç birine yer vermiyor diye yargılanamaz ayıplanamaz.

M

Ben her zaman ayakta gidiyorum. Yesinler birbirlerini (Ben yakıtı hep 20 lira alıyorum diyen taksici kafası)

E

yaşlıları niye sevmeyelim yahu. Babam var dedem var vs. Ama bir bakıyorum ne yaşlılar bir bakıyorum ne tipler var.

M

erkek kadına yer vermek zorunda değil genç de yaşlıya. Gencin de erkeğin de oturmaya hakkı var.

M

Türk toplumunun kuralı mı? Onların hepsine boyun eğecek olsak işimiz iş.

C

Kızmayın ama tartışmanız yersiz arkadaşlar. İstediğinizi yapmaya hakkınız var. Sonuçta bilete sizde para veriyorsunuz.

Y

Bu tartışmanın sonuçlandığına hiç şahit olmadım zaten

Cansu Elmacioglu 1 yıl

Gece uzun

Yavuz Yücesoy 1 yıl

Amma zormus yer vermek binbir bahane urettiniz. Unutmayin bugunun gencisiniz ama yarinin. Yaslisi hastasi engellisi olabilirsiniz. Biraz empati zor degil...

B

Hak hukuk meselesi değil ki bu, insanlıkla alakalı. Evrensel ahlak kuralları... Hamile, yaşlı ve engelli bireylerin önceliği var. Parayı verdim düdüğü çalarım, bunlar çok çirkin şeyler. Kendinize yakıştırıyorsanız siz bilirsiniz tabii, ne denir ki.

N

Siz de alkış tutar sonra insanları yargılama haddini kendinizde bulursunuz. Acı.

C

yahu hala aynı şeyi diyorsunuz ve aynı şeti söylüyoruz. Evet biz de yaşlanıyoruz. Hastaysa engelliyse gebeyse vs. Zaten yer veriliyor. Vermezse de kişinin kendi tercihidir vicdanıdır. Ona da yine kimse karışamaz. Empatiyi neyle yapcam. Gezmeden dönen bir yaşlı olunca ben zaten yorgun argın oturmuş bir genci yerinden kaldırmam. Ayrıca bakıyorum otobüslerde yaşlı dediğim birçok kişi beni gömer. Ben bu yaşta çürüğüm.

M

özelilkle üniversiteli kızlar yer vermiyorlar. Bunu da belirtmekte fayda var

Y

ilk defa kadınlardan şikayet geldi bu konuda cidden şaşkınım ama bunun cinsiyet ayrımı ile alakası yok bunu genç erkekte yapıyor kadında... Ayrıca yaşa neden bu kadar takılıyorsunuz? bizlerden yaşça büyük olupda bizi ceplerinden çıkaracak nice yaşlı insan var ki birde durumun hastalık boyutu var.. Siz burada genç yaşlıya yer vermiyor diye kızarken yer vermeyen insanın durumunu bilemessiniz... Lösemi olabilir yada Anemi gibi türevleri çoğaltabiliriz kimsenin anlında yazmıyor sonuçta iyi olup olmadığı sırf genç diye.. Değilmi?

B

Son zamanlarda kendimce yaptıgım gözlenlere göre ileri yastaki insanlarin sirf yastan dolayi asla saygiyi hak etmedikleri sonucuna vardim. Kücük dünyevi cikarlari icin her türlü kalıba giren kisilik ve karakteri oturmamis maddi durumu iyi olmasina ve ihtiyaci olmamasina ragmen calistigi is yerinden ayrilmayip genc işsizlere yol acmayan ispiyonculuk yapan anasina avradina kufretsen sırıtan adamin nesine saygi duyacaksin; bilgisizlikleriyle bize boyle bi ülke birakmis olanlarin nesine saygi duyacaksin meclistekiler yasli sayilabilecek insanlar ve aslinda bu ülkenin yaslilarinin aynasi degiller mi?

M

Hocam haklisinda bu dedigini yasli diye ayirmasak daha dogru olur bence. Kisilik bozuklugu olan karakteri oturmamis genc yasli kadin erkek farketmiyor her yasta cinsyette soyledikleriniz yapan yapmaya devam edecek sahislar mevcut..

ALev Tayancan 1 yıl

Bu ülkenin insanlarina kirgin ve kizginim acaba şu iyimidir diye dusunemiyorum elimde olmadan belki bu ruhsal olumsuz bi durumdur benim açımdan ama cok saygi deger bir millet oldugumuzu dusunmuyorum

Mesut Örcün 1 yıl

Bugün sokakta bir erkekle sarılmanın bile hapis cezası olması gerektiğini düşünen insanlardan bahsediyoruz. Dayattıkları her şeye ahlak kuralı olarak yaklaşırsak sonumuz ne olacak?

C

Yok artik konu biraz daha giderse seriata kadar gidecek. Nerden nereye..

Barış Karnesa 1 yıl

Ahlak kuralları dediği için diyorum.

Cansu Elmacioglu 1 yıl

Arkadaşlar ne olursa olsun Yaşlılara yada ayakta durmakta zorluk yaşayan bireylere kalkıp yerini vermek bir insanlık vazifesidir/En azından bu bir "Saygıdır" (nezaketen).. Eğer sağlıklı bir gençsen yada yetişkinsen bırak ayakta git ve yaşlıya yer ver.. Birşey kaybetmez kazanırsın!!

M

Geçen başörtülü bir bayan tek oturuyordu ve erkekte yanında ayakta gititi

D

Yer vermedi diye bakıp bakıp kendinizce ayıpladığınız insanlar hakkında ne biliyorsunuz ki? Belki o 20 yaşında aman yer versin dediğiniz kişi 60 yaşında olandan daha sağlıksız ya da yorgun olamaz mı?

D

bana bazen yaşlılar yer veriyor aman kızım iyi görünmüyorsun diye yani bu kişilerin duruşuna kalmış bir şey

B

Ben şahsım adına yer veriyorum, yaşlı, hasta veya yorgun görünümlü, engelli, hamile, çocuklu vs. Birini görünce kalkıyorum, kendisini buyur ediyorum. Ancak kimseyi de yer vermiyor diye kinamiyorum. O otobüse dolu olduğunu göre göre binmeyi göze alan, ayakta kalmayı da almalı! Zira genç diye yer vermek zorunda olduğu düşünülen kişinin de hasta mı yorgun mu agrılı/sancılı mı acaba ayakta duramayacak bir başka mazereti var mı bilemem. Hiç biri olmasa bile herkes kendinden sorumlu bence, içi elvermeyen yer verir, sıkıntı duymayan yer vermez

A

Hamileyken yer vermemislerdi o cok zoruma gitmisti benim neredeyse bayilacaktim agustos sicaginda kimse vermek zorunda degil tabiki ama benm sahsi fikrim hamile ve yaslilara yer verilmeli. Vermezsem vicdanim el vermez benjm.

A

Kadınların tacize uğrama olasılığı var. Zaten ben de genelde yașlıların genç kızların yerine oturmadığını görüyorum, onlar da biliyor çünkü.
Bi de sanki yașlılara yer vermeyen vatan haini gibi bi algı var. Genç diye sınırsız enerjisi var sanki. 12 saat ayakta çalıșmıșım daha gece gece gözümun içine bakıyor, 10 dakika sonra kınayıcı bi bakıșa dönüșüyor.

U

Birde yaşlıyım ayakta binsemde nasılsa yer verirler diyerek dolu otobuse dolmuşa binen teyzelerimiz var kadın benden canlı yer vermiyorsun diye kavgaya kalkıyor bide... Bak onlara işte fitim

B

Evet erkekler bu konuda daha duyarlı kadınlar kendini bı b*k sandığı için yer vermiyolar

D

16 yaşındaki kız çocuğuna yer vermek için yerinden fırlayan 25-30 yaşlarında gençler olayı fazla abartanlar sınıfına dahil galiba

A

Evet bunu yapiyolar aynen bide dik dik insana bakiyolar kalksın diye bende kalkiyom niye yapiyom bilmiyom bide devamlı of ya uf ya püf ya ediyolar allah allah adam beyenmiyolar

A

kimse kimseye yer vermek zorunda değil o otobüse binen ayakta gitmeyi de göze alıp biniyor otobüse. Çocuklu, hamile ve sakatlara yer veriyorum sadece.
Ayrıca şunu da belirteyim; Ankara için özellikle ön taraflardaki koltuklar gazilere yaşlılara ve ayakta gidemeyecek olan yolculara ayrılmıştır. Yerleri işgal edenleri hariç tutuyorum söylediklerimden.

B

A bak şeyi unuttum. Bi gun yanimda yasli bi teyze otururken bi amcaya yer verdim ve yanindan kalktigim teyze beni bi azarladi. Sanki suc isledim. Noldu teyze dedim. Ben yanima bi erkegin oturmasindan rahatsiz oluyorum belki bana sordun mu dedi. Ben şok. Yer verdigim adam daha da şok. Boyle tuhaf tuhaf baktik birbirimize

Zeynep Eşki 1 yıl

rahatsız oluyorsan kalk o zaman zürtük deseydin

Baturhan Fak 1 yıl

Askim yolarlar yav sacimi basimi hahahaha

Zeynep Eşki 1 yıl

ahhaahha

Baturhan Fak 1 yıl

Kadın erkek Ikiside vermez yaş kitleye göre konuşmak lazım bu konuda. Ki yer verme olayı bana aşırı saçma geliyor. Bende uzun yol gidicem bende rahatsız olabilirim ki olduğum zamanlar da oldu ve oturma hakkım var. Çok aşırı sakat hiç duramicak gibiyse zaten yalnız binmez yardımcısı akrabası olur. Veya taksi çağrır ya da arabası olur. Toplu taşımada manasız tamamıyle

H

Aynen bravo !!! Bugüne kadar hiç kimseye yerimi vermedim, vermem de

Alper Rojin 1 yıl

yer vereceğin insanı seçme özgürlüğün olmalı bi kere... Bende yer veriyorum hatta bazen israrcı oluyorum ama bazılarınada özellikle vermiyorum arıza çıkarmak için resmen uğraşıyorlar yaş vasıflarını kullanarak

B

Cinsiyetle alakası yok.

D

Eğer oturuyorsam kimseyi beklemeden yer veriyorum ama ayaktaysam gözlem yapabildiğim için yer veren kişinin öncelikle erkek olması gibi beklenti içine giriyorum. Genç erkekler görmedim numarası yaparken 40 yaşında kadının yaşlı adama yer vermesi zoruma gidiyor...

G

Pembe otobüs yapıcaklarina otobüs sayısını artirsinlar insanlar nefes alamıyor otobüste. Bırak ayakta durmaayi

G

Kim's Eden beklentim olmuyor yer veren hep oluyor ben cocuklu oldugum icin pek veremiyorum bazende yere oturuyorum Zoe durumda kalirsam ama ihtiyaci olanlara cok yasli ve engelli cocuklu hamile vb kisilere yer vermek insani bir duygudur

D

Daha bugün verdim nasıl bunu genellestirebilirsiniz. Ben de toplu taşıma araçlarında erkeklerin yer vermediğini görüyorum, ama bu benim bindiğim otobüs için geçerli, belki başka bi otobüste oluyordur. Hersey heryerde aynı şekilde olmuyor ki

Ö

Kimse kimseye ter vermek zorunda degil. Ayakta yolcu almasinlar. Herkes ayni durumda, kimi isten, kimi okuldan, kimi alisveristen kimi hastaneden geliyor herkesin sorunufarkli. Kimse kimseyi dusunmek zorunda degil, herkes insan gibi yolculukyapmak istiyor, Ayakta yolculuk yapmakzorunda birakan sistemi elestirmek gerekir.

G

Verilmeli, kimse şu an ki yaşında kalmayacak. Parası olsa taksiye biner, arabasıyla gider. Empati yapın, sağlıklıyken atıp tutmak kolay. Bedava gezsinler, ısınmak için, gezmek için, laf olsun diye binsinler. Yapmayın, iyiliğin verdiği huzur hiç bir şeyde yok. Empati yapmak yeterli işin özü

N

bunun cinsiyetle alakasi yok kimse kimseye yer vermek zorunda degil

E

Elimden geldiği kadar veriyorum ama yalan yok otobüs çok doluysa ve herhangi bir taciz vakasına kurban gidecek gibiysem içim sızlasa bile kalkmıyorum

I

Toplu taşıma araçları çok dolu oluyor ve yukarıda da arkadaşların belirttiği gibi taciz durumu söz konusu olabiliyor, bu yuzden oturan genc erkekler varken ben de vermiyorum.

E

Bir de şöyle düşün, kız arkadaşınla otobuste yolculuk yapıyorsun, yaşlı biri bindi kendin mi kalkarsın kız arkadaşını mı kaldırırsın? Bu sorunun cevabını kendine ver sordugun sorunun cevabını kendin vermiş olursun

E

İnsana samimiyetini sorgulatan bi soru, en mantıkli yorumlardan biri.

Uğur Adatepe 1 yıl

Tabiki ben veririm. Birde sen kendine sor bakalım tek genc bayan sensin

B

Bence verilmeli, ancak ülkemizde taciz olayları çok sık olduğu ve etrafımız sapıklarla dolu olduğu için kadınlar ayakta yolculuk yapmaktan endişe duyuyor olabilir. Ben, yaşlı ve sakat insanlara kesinlikle yer veriyorum, ancak arbede, yığılma olduğu zaman, taciz olma ihtimalini ortadan kaldırmak için kadınlara da yer veriyorum. Bence bu durumun nedeni güvensizlik ve taciz olayları.

A

Valla ben 50li yaslardayim daha yaslilara engellilere hamilelere hala yer veriyorum

N

Aslinda yer vermek isterde oyle yetismis ayakta durma kicina gogsune erkek fordlar diye yikamistir anasi halasi teyzesi ve de barzonun biri firsat kollamistir hep sorun yetisme tarzi cevre faktoru ha bazi ruhsuz mallar var onlar haric

O

Ben yaşlı kadınlara yer vermıyorum vermemde üstüne para verselerde vermem inanmadığım tanrı üstüne yemin ettim vermem. Bunu küfürlü bi şekilde yazmak isterdim ama terbiyem müsade etmiyor. Cevizlibağdan beylikdzüne kadar biri 3 biri 1 yaşındakı cocuğumla gittim boş bir yer buldum 40 yaşındakı kadın kopardı yaygaraya yaşlıymış bilmem neymil kollarımda derman kalmadı. Biri cocuklu eşimi kaldırdı kaç kere o şekilde metrobusde yolculuk ettim, hamile ve cocuklu bayanlar hariç asla yer vermem dikiliyorlar tepede anana söver gibi bakıp duruyorlar... Kim ne derse desin arkadaş.

S

Otobüs metrobüs kullandığım zamanlar resmen psikolojik gerilim filminin icinde gibiydim. Aman su kiz fazla yaklasti dip dibe kaldık bi fren yaparsa yanlis anlar en iyisi suraya gideyim, beni mi fordluyor lan bu dallama, hic öyle tepemde dikilme kızım kafama silah dayasan kalmam yerimdem, simdi teyzelere yer vermesek olmaz benimde annem teyzem nenem var... Gibi gibi 50 tane paranoya geçerdi aklımdan.

Şimdi motosiklet kullanıyorum hem kafam rahat hem daha pratik toplu tasimanin cani cehenneme.

K

bir kavga sebebi daha icad etti bizim millet, yan bakma kavgasından sonra level atlayarak yer verme kavgası.. Kavga levelleri atlamada bizden daha mucit bir millet varmıdır acep?

M