Feminizm nedir, ne için vardır, ne işe yarar?

Feminizim ne için vardır neye yarar? Kadınlarımızın sürekli bitmek bilmeyen bi mağduriyetleri var bu sanki erkeklerin, toplumun suçuymuş gibi sürekli bi atak modunda baskı yaratılıyor bunun sebebi nedir? Mesela işte toplumun güzellik algısı yüzünden bıyıklarımı bacak kıllarımı aldırmak zorunda döğülümm bön? Sal gitsin o zaman niye topluma onaylatmak zorunda hissediyosun fikret abi gibi gez miss Veya sütyen takmak zorunda değiliz takma o zaman. Bi de şey var güzellik algısı yüzünden normal kiloda olmak zorunda değilim. Kilomla kendimle barışığım ben. Ben böyleyim bizene ablacım, bacım istersen 150 kilo gez. Sağlıkla yaşamak için kendin için normal kiloda olman önemli toplum için değil. Son olarak kadın yemek yapmamalı niye ezik mi oluyosun bi yemek yapınca? Ben çok severim mesela yemek yapmayı neden bu kdr büyütülür bu? Ben yapıvereyim yahu nedir yani? Sonuçta ikimizde yiyeceğiz bu yemeği. Sen yalnız yaşarken kendin için yemek yapıyosun sonuçta değil mi mesela bi tabak fazladan koyunca bu kadınlık görevi değil inan. Ben de sofrayı kurar kaldırırım masayi silerim:) Herşeyi yardımlaşarak yapabilinir de. Şu erkeğe sürekli atak ve baskı yapmayı bırakmak lazım değilmidir sizce de?

U
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
23
23 CEVAP

bir de regl olayı var sanki erkekler regl yapıyor

A

Onu unutmuşum

Uğur Dombaycı 2 yıl

Regl utanılacak ve saklanılacak bir şey olarak görüldüğü için feministler bu konuya eğiliyorlar

Can Kavi 2 yıl

Örneğin erkekliğe adım olarak görülen sünnet düğün için gerekçe oluyorken reglde bunun tersi görülüyor

Can Kavi 2 yıl

can kardeşim regl erkek deki karşılığı boşalma dir erkeklerde rahatlik la bunu konuşmaz mesela bu da utanılacak bir şey olarak görülür

Ali Yirtlaz 2 yıl

reglin karşılığı boşalma falan değil dşdşömfkffşfşfşmf

Ülkü Inanır 2 yıl

feminik Loading. ...
..

A

İtici geliyor bana feminizm.

M

eziklik kompleks i

A

Feminizm itici gelir tabi çünkü egemenliğinize son verecek kim ister ki düdüğünün elinden alınmasını

B

Biz egemenligimize son verilmesine falan gıcık kapmıyoruz. Hali hazırda ben evliyim ve olabildigince şartları eşit tutuyoruz erkek egemen bir yapıda olmayalım diye. Ama feministler bunu yapmıyor. Siz egemenligi bozup eşitlik değil egemenligi bozup kendi üzerinize geçirmek istiyorsunuz. yukarıda ki arkadaşın anlattıklarından 1 gram bile anlamadıysanız sebebi budur işte.

Kutluhan Bakici 2 yıl

Ben anlayacağımı anlamışım çoktan, radikal feminizm bana da ters ama sizler her feministi de işinize geldiği gibi yorumluyorsunuz

Badsafa Örmeci 2 yıl

Öhm, şimdi haklı olduğun yanların var da şu noktada yanılıyorsun. Ataerkil yapının getirdiği durumlar toplumun suçu. Ayrıyeten ülkede kadınlar hala sosyal statü olarak erkeklerle bir değil. Bu konuda haklarını aramaları da gayet doğal. Lakin çok abartılıyor bazı şeyler, bu konuda haklısınız.

C

Feministlerin esas yoğunlaştığı meseleler bunlar değil, dünya genelinde çözmeye çalıştıkları esas meseleler :

● Kadına Şiddet
● Tecavüz
● Çocuk Gelinler
● Kadın Sünneti
● Kürtaj

Öncelikli olarak bu konularda çabalıyorlar, bu yüzden onlara kadın, erkek farketmeksizin destekçi olmalı ve bu problemlere son vermeliyiz.

A

Bir feminizmi yanlis yorumlayan kendisine feministim diyenlerin iticiligi birde feministlere, yanlis yorumlayan feministler uzerinden elestiri yapanlarin iticiligi

M

Bir de her daim hanımcılık yapmanın getirdiği primin peşine düşmenin iticiliği

Uğur Dombaycı 2 yıl

Ben feminist degilim prim yapmani elestiriyorum kirmadan

Mazlum Carter 2 yıl

Kadınlara eleştri yapıp okları üzerime çekerek prim mi kasıyorum hahaha çok iyiymiş

Uğur Dombaycı 2 yıl

Oklari uzerine cekmek icin de yapiyo olabilirsin dikkat cekmek filan. Beklerim yani bukadar bos bi yazi baska amacla yazilmis olamaz

Mazlum Carter 2 yıl

Aynen kardesim cok haklisin:)

Uğur Dombaycı 2 yıl

Bu arkadas pusucu dikkatli olun

M

Şurada feminizm e laf atacak cesareti bana verin iki saatte dünyayı feth etmezsem namerdim

M

Feministler kadar başınıza taş düşsün Ciddiye alıp okumuyorum artık

B

aaa Suriyeli lerin komşusu gelmiş

Ali Yirtlaz 2 yıl

Her gün en az bir post feministlere bir post kadınlara laf atmalı post açılmazsa eksik mi hissediyorsunuz ya nedir çok biliyormuş gibi bi de konuşmalarınız yok mu

S

genellemeler ve ön yargılar kimseye bir şey kazandırmaz.

M

femınızım kadın ve erkegın esıt görulmesını saglar. Cınsıyetcılık dıye bırsey var bundan hem kadın hem erkek madur. Erkekler aglamaz karı gıbı konusma vs tarzı soylemler cınsıyetcı soylemlerdır .

yada ev ısının sadece kadına yuklenmesı evın dıregının erkek olması sadece erkegın calısması. Veyahut kadının namusundan sorumlu olması. Cınsıyetcılıktır .

gördugunuz gıbı sadece kadının madurıyetını görüp erkegı yok saymaz femınızm .

H

Kendinize ait küfürler bulun ozaman neden bizim küfürlerimizi kullanıyorsunuz?

Metin Saran 2 yıl

aslında femınızmler kufur kullanmaz. Cunku kufurler sadece erkegın cınsel organının yuceltıp kadının kını ezer. Bu yuzden aslında kımse kufur etmemelı .

Hilal KaySı 2 yıl

Bencede etmemeli. Ama kadınlarda bu küfürleri çok kullanıp söylediğiniz gibi bir pozisyona düşüyorlar.

Metin Saran 2 yıl

algı yanılması dıyelım .

Hilal KaySı 2 yıl

ahmet okuyabılırsınız . sadece esıt olmak ıstıyoruz. Toplumsal basta olmak uzere her alanda

Hilal KaySı 2 yıl

kadın erkek eşitliğidir feminizm. Erkek düşmanlığı ya da her zıt görüşe "cinsiyetçi ya da ataerkil konuşma!" diyerek çemkirme değil. Onedio'dan feminizmi okuyan ben artık feministim diyor. Herkes feminist, bilinçli her insan bir kadından farkı olmadığını bilir. Çirkefliğinize bir kalıp bulmuşsunuz "fiminizm"

H

Kadın hanımlığını bilecek değil mi.? Eşitlik istiyorsa da hanım hanımcık istiyecek. İşte tam da bu zihniyete karşı savaşıyor feminizm. Yüzüne "çemkirirlerse" hiç şaşma. Erkek yapınca delikanlılık kadın yapınca çemkirme öyle mi?

Umit Güray 2 yıl

yo hayır erkeğinki de çemkirmektir. Kadın hanımlığını bilecek safsatasına zerre saygı duymam. Her birey özgür birer ruh ve bedene sahiptir. Nasıl ki kadınları 2. planda gören bireylere karşı bir savaşsa bu, bu savaşın neticeside erkekleri aynı kadınlar gözünde 2. plan yapmak olmamalı.

Harun Trl 2 yıl

insan kibar olacak demiyorsun. Kadın hanımlığını bilecek diyorsun. Bu erkek egemen bir zihniyettim. Erkeğinki de çemkirmektir lafı güzaf. Herkes biliyor ki çemkirmek kadın için kullanılan bir ifade.

Umit Güray 2 yıl

Feminizmin ne olduğunu araştırın ondan sonra yorum yapın. Gelip burda ahkam kesince adam olmuyorsunuz veya bilip bilmeden konuşunca haklı çıkmıyorsunuz.

B

Adam olmuyorsunuz adamlik adam olmak cinsiyetci bi kelime degilmiydi feminizimde erkekliği yuceltmek olmuyomuydu?

Uğur Dombaycı 2 yıl

Adamlığı cinsiyetçi bi kelime olarak yorumladığımı nerden çıkardın? Ayrıca feminist değilim ama feminizmin ne olduğunu iyi biliyorum. Bu yüzden araştırmadan ahkam kesmen saçma.

Büşra Aydos 2 yıl

Ben ahkam kesmiyorum düşüncelerimi söylüyorum kadinlar şöyle yapsin böyle olsun da demiyorum;)

Uğur Dombaycı 2 yıl

İKinci cins yerine konulmak erkeğin suçu değil, toplumun suçu değil, Peki kimin kimin suçu kardeşim. Doğanın mı, "fıtrat"ın mı, yoksa kadının kedisinin mi? Abudik gubidik tezlele gelmeyin biraz feminzme girşi falan okuyun lütfen.

U

Feministlerin kadınların mağduriyeti konusunda toplumu ve kültürü suçlamaları normaldir. Çünkü günlük hayattan tutun, ekonomiye ve siyasete kadar pek çok alanda kadınların erkeklere göre daha fazla dezavantajlı olmasının nedeni ataerkil kültür ve yaşam tarzı ve bunu dayatan toplumdur..

C

Feminizme atıp tutan bekar maçolara diyorum: Eşitlikçi kadınlar olmazsa duvara tırmanırdınız duvara

U

Yani ne demek bu

Dilara Tanur 2 yıl

Henüz bugün gördüm. Amerika'da kendilerine feminist diyenler 2 yılda %10 düşmüş. Yavaş yavaş bu farkındalık ülkemize de gelecektir.

https://www.avoiceformen.com/featured/new-poll-results-the-decimation-of-feminism/

B

Feminist değilim, ülkemizde feodalite devam ettiği sürece bu çekişme bitmeyecek.
Kadınlarımıza gelirsek, çalışmayanlar hariç, TV karşısında saçma salak kadın programları izleyeceğine kitap okusunlar, kendilerini geliştirsinler.

H

Feministlerin de çeşitleri var. Bazıları çok çirkndr çirkeftir öyle iki gunde olacak bisey degil. Kadın erkek eşitliği denir. Ben inanmıyorum kadınlar daha
Üstündür:)

S

kendi kendine moral vermek senin ki..

Mutlu Yağlıcı 2 yıl

kadın erkek değil tüm insanlar eşittir eşit olmalılardır

D