Otobüste insanlar başkalarına yer vermek zorunda mı?

"Dolu otobüse binen birisi ayakta yolculuk yapmayı göze almış demektir. Hiçbir yolcu kaç yaşında olursa olsun koltuktan kaldırılıp ayakta km'lerce yolculuk yapmaya mahkum edilemez.
Derdi olan, daha kaliteli bir ulaşım için problemini belediye'ye anlatsın, kalkıp yer vermiyorlar diye gençlerle uğraşmasın."
Yanlış mı ?

U
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
80
80 CEVAP

Yanlış toplu taşıma araçlarını kullanan kişiler zaten rahat ulaşıma parası olmayanlar yer vermemeye gelince vermeyebilirsin ama insan olmanın gereği yer vermektir yer vermedi diyede kimseyi ayıplamamak gerek kendince nedenleri vardır

S

Burada şöyle bir şey var. Yer verip vermemek tamamiyle oturanın insiyatifindedir. Kimse yer vermediği için ayıplanamaz.
Ama yer vermek takdir edici bir davranıştır.

İ

Şartları mümkün olsa zaten toplu taşıma kullanmaz ben yer vermeyi tercih ediyorum liseli arkadaşlar oturmayı tercih ediyor sıkıntı değil herkes kendinden sorumlu bu onların tercihi..

S

TAMAMEN DOĞRU. HELE KI MEMLEKETIN ANASINI BELLEYEN INSANLARA OY VEREN TIPLERE ASLA YER VERMEM ŞIKAYETI VARSA BELEDIYE SEÇIMLERINDE MAKARNAYA DEĞIL INSANCA YAŞAMAYA OY KULLANSIN

Ş

Kısmen yanlış, zira otobüslerde ön koltuklar yaşlı ve engelliler ait o zaman o koltukları işgal etmeyip kurallara uyulması gerekiyor !!!

M

Toplu taşıma araçlarını kullandığım zamanlar Nine, dede, hamile ve kucagında bebek olanlar hariç hiç kimseye yer vermedim....

Ö

yaşlı hamile harici araba alsın kendine ayakta gitsin.

Ş

Oturan bir gencin ayakta durabilecek kadar dinc veya saglikli oldugunu kimse bilemez. Belki 24 saatlik nöbetten cikti, belki ayaginda veya belinde sakatlik var. Kalkmayan bir genci de yargilamamak lazim.

S

Aynen öyle. 17 yaşındayım dizimde yarık var mesela. Yük bindirmemem gerek.

Tuana Seymen 2 yıl

belki yer veren olur;; umudunu da yok ettin, zalım

C

Hasta olmadığı sürece bir gencin yer vermemesi hıyarligindandir. Her türlü eleştiririm

F

Kimse kimseye yer vermek zorunda değildir. 40 yaşında olan insanda kendini yaşlı yerine koyuyor oturanın gözüne gözüne bakıyor geç teyze dayı desen teyze senin ebendir bakışı atıyor. Şimdi yaşlı dediğimiz de kime yer vericez hadi hamileyi ve engelliyi anlarım ama yaşlı dediğimizde yer vermeyi bir düşünmemiz gerek

Z

Bu yaşlılara yer verme olayı özellikle ülkemizde fazla dramatize ediliyor. Sonuçta o koltukta oturan da akbil bastı bindi o koltuğa oturmak için para ödedi. Ayrıca BAZI yaşlılar sırf ücretsiz ulaşım hakları var diye hergün geziyor buna bizzat şahit oldum, genç kesim de gün boyu çalışıp yoruluyor. Toplumsal dayatmalardan bıktım artık.

B

Moskova'da 2 yıl yaşadım. Bir tek çocuk ve yaşlının ayakta gittiğini görmedim. Dramatize edenler yer vermeyenlerdir. Yer vermenin amacı rahat seyahat ettirmekten çok kaza ya da ani refleks veya güç gerektiren bir durumda kadın çocuk yaşlı ve engellinin daha güvenli seyahat etmesini sağlamak içindir. Asiri yorgunluk hastalık halleri haricinde özellikle 30 yaş altının yer vermemek için bu kadar mazeret üretmesini kınıyorum. Yaziklar olsun. 41 yaşımdayım yer veririm. Bir yerim de eksilmez

F

Kaza anında ayakta gençler değil hiçkimse olmamalı.

Özgür Kovalar 2 yıl

Hamile kadınlar ve çocuklu insanlar dışında yer vermiyorum... Birde çok zor bir durum olmadıkça...

F

Kadinlaraa yer verilmelidir ziraa bindigim onceden 1 dolmustaa o sarsinti arasindaa o 1 tane kadinin telefonlari calinmisti tabi oncelik yasli olanlaraadir cocuklu olanlaradir

E

Yanlış

H

Ben daha yeni bununla ilgili paylaşım yaptım bence yaşlılara yer verilmeli çünkü yaşlanmak doğanın gereği bir durum gücü yok ki arabaya binsin herkes zengin değil yani durumu yoktur. Ben gençken ayakta zor duruyorum vicdan muhasebesi ile alakalı bana göre etik degil

A

Yaşlı dediğiniz grup hangisi acaba

Zirve Keskn 2 yıl

60 65 yaş üzeri

Ayşegül Cançatalgülcan 2 yıl

60 65 yaş evet yaşlı yer verilmeli peki 40 yaşında kendini yaşlı olarak gören insanlar hangi kategoride

Zirve Keskn 2 yıl

Onlara hiç bir şey diyemem yaşlı olarak görmüyorum

Ayşegül Cançatalgülcan 2 yıl

Yer verirken kimlik istiyor musun 60 yaşının üstünde olup olmadığına bakmak için

Zirve Keskn 2 yıl

Burada "yer veririm" felan diyenler sanırım rahat hatlarda yolculuk yapan insanlar veya arabası olup ara sıra otobüs kullanıyorlar.
Acaba hiç 522B, 522ST, 11ÜS otobüslerinde yolculuk yapmışlar mıdır ?
1. durakta bin, 30 km felan süren 50-60 duraklık yolculuklar birde trafik varsa ayakta saatlerce milletle kucak kucağa yolculuk, kilit trafikte kalk yer ver ayakta bekle o zaman

U

Ben kendi adıma konuşuyorum, öğrenciyim zorluklar evet insanı etkiler ama önemli olanın niyet olduğunu düşünüyorum bende büyükşehirlerde okudum anlıyorum ama yapmak isteyen her yerde yapar .

A

Yaşlılara hamilelere çocuklu kadınlara yer verilmelidir.. İnsanlık sonuçta..

B

Yer vermek yada yer vermemek, hakkını aramayan insanlar bunun kavgasını yapmaya devam eder, bu kavga bitmez...

F

Kavga edilmiyor tartisma yapılıyor bu sitenin amacı da bu zaten

Ayşegül Cançatalgülcan 2 yıl

Dikkat ettiysen sorunun ana sebebi tartışılmıyor...( kavgada mecaziydi ama)

Fatih Işlekkarabulut 2 yıl

Amaaan, sanki otobüs koltuğu baba mirası da paylaşamıyorlar. 50 yaşındayken artroz denen illet yüzünden sağ kalçama protez takıldı, sol da berbat fazla ayakta durup, yürürsem sol tarafım çok ağrıyor ve kitleniyor. Ne yapayım? Yer ver diye kavga mı edeyim? Ağrıyı döndü çekip mecburen ayakta durmaya gayret ediyorum. 62 yaşındayım.

H

Geçmiş olsun..

Bilge Dorum 2 yıl

Teşekkürler bilge.

Hatçe Yaser 2 yıl

Dediğin hatlarda 8 sene yolculuk yaptım bir kez bile bu tepkiyi vermedim. Hiç mi vicdanın yok diyorum anlayana

B

Toplu taşıma kuralları vardır refah için. He kanun mu hayır lakin saygı dir

B

Şu an itibari ile otobusteyim ve annemle bindik. Bir genç arkadaş anneme yer verdi. Bende yaşlılara muhakkak yer veririm. Kimse yer vermek zorunda değil ama sonuçta yer vermek insanî bir davranıştır.

S

Yer vermek insani derseniz vermeyen anti insani davranis sergilemis anlamina gelmez mi

Ufuk Reyha 2 yıl

O kişinin vicdanıyla ilgili bir davranış şekli. İnsanî diyorum insafsız ve ya gaddar demiyorum.

Serkan Baştepe 2 yıl

Çok biliyorsunuz. Herhangi bir hastalığı olmayan 30 yaş altının koltuğa oturması bile abes. Biri demiş akbil basıyor. Ayakta sürünen ne basıyor? Öpücük mü veriyor. Ihtiyaç sahipleri için koltukların boş bırakılması gerek. Ama nerde bu ülkede o medeniyet. Bir de yer vermek zorunda mıyım diyor. Yanlış anlama sana değil içindeki insanlığa söylüyorum bunları.

D

Hiç 522St, 522b veya 11Üs gibi otobüslerde yolculuk yaptınız mı ?

Ufuk Reyha 2 yıl

500t de bile yaptım. Bizim ülkede bahsettiğim şey ütopik zaten.

Dilek Yücaaktaş 2 yıl

Burda yargılanması gerekilen konu yer vermekten ziyade toplu taşıma ihtiyacının olduğu bir yerde bu ihtiyacı karşılayamaması .

Ö

Tramvaydayim sol elim alçıda kimse yer vermedi kisilik ve karaktet meseleso

M

Kilometrelerce yolu zor şekile gidecek bir yaşlı vardır. Kolay şekilde gitme imkanı olan bir genç vardır. Genç yaşlıya yer veirse kendi insiyatifidir, vermezse de kimse ağzını açmamalı elbette.

Z

Birde yer vermiyor diye gençlere laf atan tipler var. Genclerin ne halde oldugunu bilmiyor.

U

İşte onlar kara listemin başında zaten. Öyle davrananların %99u çakallık peşinde olanlar. Bi kontrol et otobüse binerken canavar gibidirler

Ömer Ferdisever 2 yıl

Zaten kimsenin kimseye ağzını açtığı yok. Neyin tartışması bu o da belli değil.

D

Otobüslerde yaşlı engelli hamileler için ayrılmış koltuklar vardır ben olsam oraya oturanlari kaldırırim

E

orda ayakta durmakta zorlanan 70 yaşında biri varken oturan 25 liğin vicdanını skym

G

oturan önce yaşlıya yer versin sonra gitsin belediyeyle uğraşsın o halde

Güneri Uflaz 2 yıl

Napacak belediye. Gelip 25 liğin kafasına silah dayayıp içine vicdan mi monte edecek.

Dilek Yücaaktaş 2 yıl

ne yapıyorlarsa yapsınlar mesele oturmaya daha fazla ihtiyacı olanın öncelik hakkının olması yaşlılar- hastalar hamileler engelliler çocuklar gibi, ben şahsen buna tanık olduğumda elimden geldiğince rencide ediyorum ve bundan rahatsız olmuyorum

Güneri Uflaz 2 yıl

yanlıştan hak olmaz birşey doğru olansa dikte edilmesinde ne sakınca varki ?

Güneri Uflaz 2 yıl

Nasıl çözüm arayacak arkadaşım ulaşım sorununa? Onu soruyorum sana. Her şeyi devletten bekleme diye bir laf var. Bu zorunluluk değil vicdan meselesi.

Dilek Yücaaktaş 2 yıl

Kimse kimsenin halinden anlamaz. Yer vermek istemeyen kişiye zorla yer verdirmeye çalışmak çok ayıp. Bu konuda kavga çıkarana dahi rastladım, çok ta ayıpladım.

H

Soruya şunuda ekliyelim toplu taşımaya ne çözüm önerirsiniz?

F

Cok dogru. Gezmeyi biliyorsa ayakta durmayıda bilecekler

B

Vatandaşın vergilerini saltanatına harcayan insanları sorgulamayan hakkını aramamayan insanlar hakettikleri gibi yaşıyorlar...

com-orrziqfmo9dsri3tlr3e.jpg

F

Ayakta duramayacak kadar yaşlı ile yaşlı ayrımını yapabilecek beyin var hepimizde. Hastalığı, zorlandığı belli olan insanlara zaten veriyorsun yer. Sırf 50 yaşında diye birine yer veremem. Saçma sapan şeyler ile insaniyet ölçmeye çalışmayın.

C

Yaşlıya yer ver bi zahmet o kadarda değil

E

Bu bahsettigim konu elbette 75-80 yas uzeri icin gecerli degil.

U

Yanlış.

K

Hah!...
Yaptığın iyilik görevin olur durumuna en güzel örnek...

T

Yet vereceğim insanı tipine bakarım. Gerçekten oturmaya ihtiyacı olacak kadar yaşlı veya hasta ise kalkar yer veririm. Hamile olanlar ise bi zahmet haklarını arasınlar. On tarafta üç beş koltuk zaten onlara tahsis edilmiş durumda .

A

Az önce bu koltuk dizilimini söyleyecektim sen yazmışsın. İlk sıra hariç ön taraftan orta kapıta kadar uzanan kısım yaşlılar ve hamileler için ayrılmış.

Ömer Ferdisever 2 yıl

Bak ben yer verme konusunda cimriyimdir. Kimse yaşlılığını koz olarak kullanmasın.

Otobüse biniş esnasında bildiğin boğa olan herif otobüsün kapısından içeri adımını atar atmaz beli bükülüyor 2 büklüm oluyor hemen yaşlılık ayakları.

İşte o türlere yer vermiyorum. Çünkü işi çakallığıa vuruyorlar. Ama gerçekten ayakta kalamayacak yaşlılara insanlara tepkim ayrı. Zaten durumlarından belli oluyor ayakta kalamadıkları. Bende yer veririm öyle insanlara.

Ö

Ayakta duramayacak yaşlılara, hamile ve engellilere yer verilmeli. Ancak 50-55 yaşında ayakta durmakla ilgili problemi olmayan birinin "bana yer vermeniz lazım ulen" diye böğüren bakışlarına kimse maruz kalmak zorunda değil.

C

İşte o konuda sen vurdum duymaz olacaksın. Ben öyleyim. Takıyorum kulaklığımı hiç kafama bile takmıyorum.

Ömer Ferdisever 2 yıl

Hele gezmeden pasta borek yiyip gelen kadinlarin okul cocuklarini kaldirmalarina ayar oluyorum

P

Doru

K

Az once basimiza geldi eşimle. Otobuse iki orta yasli hanım bindi. Tepemizde dikilip genclerde hic utanma kalmamis, kimse yer vermiyor, ellerinde telefon umursamiyorlar terbiyesizler diye soylendiler durmadan. Bize hitaben konustuklari barizdi. Oysaki biz yaklasik 6 saattir eşimle 6 aylik oglumuza kislik kiyafet, mama, yuruteç vs gibi şeyleri alabilmek icin en uygun yerleri dolasmis perisan olmustuk. Elimizde poşetlerle kilometrelerce yol yuruduk belki de. İnatla kalkmadim yerimden. Mutluyum huzurluyum!

E

Öyle ukalaca konuşanlara uyuz olmak yapılması gereken en doğru şey zaten. Ama bazen kenara pusmuş, ayakta bekleyen yaşlı amcalar (teyzeleri daha göremedim, cinsiyetçilik yapmıyorum ama gerçek bu) oluyor. Onlara ne kadar yorgun olursam olayım kalkıp yer veriyorum. Sonuç olarak yarım saat daha ayakta olsam sıkıntı olmaz, zaten ondan önceki saatler boyunca ayakta durmuşum.

Bora Kucukkisa 2 yıl

Dostum bu iş vicdan meselesi!

M

Toplu taşıma araçlarında yaşlılar, hamileler ya da engelliler için ayrılmış bölmeler var zaten.

Bu mantıkla o koltuklara oturanlar da bu insanlara yer vermeyi peşinen kabul etmiş olurlar

O

Yaşlılar yoruluyor, annemden biliyorum, yaşlı kadınlara mutlaka yer veriyorum, erkekler yayılmış otururken..

A

Haklısın da boş otobüsü nasıl bulacağız ama ben hic yer istemem hatta en arkaya gidip bir köşede dururum

N

Yorgunsam vermem. İsterse kralı gelsin. İsterse dibimde dikilsin. Vermem. Ama yorgun değilsem gene vermem. Bedava diye ekmek almaya bile otobüsle gidiyorlar. Marketin servisi var ama sırf otobüs klimalı diye otobüse biniyorlar.

H

Yaşlılara hayatta yer vermem hadi hasta olur, engelli olur yer veririm ama gezen bir yaşlıya yer vermem 10 kilo çanta sırtımda bütün gün yoruluyorum

D

Aynen. Engelli veya hamile biriyse hemen kalkarım. Ama elinde alışveriş poşetiyle biniyorsa vermem. Gezerken hiç yorulmuyorlar. Ayrıca ev kirasına gelince, sırf öğrenci diye 1.5 katı fiyat çekiyorlar.

H

Sırf onun keyfine yer vermem zaten gidiş-geliş ayaktayız bir oturak rahat bıraksınlar

D

Otobuse bebek arabasi ile biner o yana by yana sallanirim cok kez dusecek gibi olurum gencim saglikliyim one ragmen ayakta cok kez dusmemek icin akrobatik hareketler ve dusunurum engelliler yaslilar hamileler nasil bu zulumle basa cikar saglikli oldugum icin sevinir gocunmadan onlara yer veririm insanlik geregi biraz empati hosgoru lutfen

D

Ne ekersen onu biçersin..

B

Ben sabahtan akşama kadar calısıcam yorulucam sonrs yer vericem... beylikdüzü ile eyüp arasinda mekik dokuyacam isten cikinca metrobuste ayakta uyuyacam. Teyzelerimiz amcalarımız tam bizim is çıkış saatimizde gezmekten gelicek ucretsiz kartıyla bi de. Yer vermeyince de hakaretvari kelimelere maruz kalalım. İs cikis saatinde gezmesinler, he geziceklerse de para bassınlar vermiyorum yer falan (hamile, cocuklu, özel insanlar hariç)

S

Çalışan arkadaşlar bilirler çalışıp çabalayıp fatura ödüyoruz ay sonunda cepte para yok bu paralar nereye gidiyor sizce ?! O otobüslerin metrobüslerin çalışmasını sağlıyor ben hem vergi verip fatura ödeyeceğim hem de millet rahat rahat gezip tozarken yorgun argın yer vereceğim öyle mi ?!!! Halkı koyunluğa bu haksız baskı gereksiz ahlakla alakası olmayan aptal saptal suçlamalar her zorbanın cahilin kendi kuralını uygulama merakı alıştırdı bu kafalardan kurtulmamız lazım otobüste metrobüste yalnız ve yalnız aşırı yaşlı ve zor durumda olan hamile veya yaralı kimselere yer verilir o da mecbur değildir kişi her önüne gelene yer verilmez...!

Y

Kesinlikle hak veriyorum bu düşünceye... Kimsenin yer vermiyoruz diye bizi edepsiz ilan etmeye hakkı yok. Hele kadın olduğu için erkeklerin yer vermesi gerektiğini düşünen cinsiyetçi kadınlara illet oluyorum. Kadın olduğum için bana yer vermeye çalışan erkeklere de. Yanlış bir hareket olduğunu düşünüyorum...

Y

Gençlerin yer verme olayını duruma göre değerlendirilmeli hasta iyi yaşlıysa tamam yoksa bende onaylamıyorum istemem şimdi 65yaş işi var hem bedava hemde yer iste nerden bu bolluk

G

Gençliğimde hep yer verdim, şimdi almak isterim. Kültür geçişi olacaktıysa bunu bana denk getirmemeliydiniz. Siz geçiş yapacaksınız diye beni kurban vermeyin.

M

Pazarı keyfi dolaşıp gezen teyze ler yer beklemesin bence

A

Valla carsida pazar da gun gun gezip tam mesai saati toplu tasimaya binmesinler ... Gun pazar gezmeye halleri var ise ayakta da yolculuk edebilirler

B

Yanlış! Sende yaşlanınca anlarsın! Yada anan banan otobüste aynı muameleyle karşı karşıya kalırsa!

A

Doğru hem de çok doğru. özellile şurası: “Dolu otobüse binen birisi ayakta yolculuk yapmayı göze almış demektir.” Ben yaşlılara yer veriyorum ama önce yüz ifadesine bakıyorum, mütevazi ve yardıma ihtiyacı varsa veriyorum ki yardıma ihtiyacı olan zaten mütevazi oluyor. Bazıları nefretle bakıyor çünkü..

M

Valla çok şükür insanda akıl ve vicdan var önce bir insana bakılır sonuca göre de yer verilir, şimdi bir pala bıyıklı sigara kokan adama ben niye yer vereyim

M

kadınlara her ne suretle olursa olsu isterse 15 yaşında olsun yer verilmeli

M

hatta otobuse biner binmez daha yanına yanasmadan sessizce kalkmalı minmet etmeden teşekkür etmesini dahi beklemeden derhal koltuğu terk etmek gerekir

M

Hamilelere yer verin vicdansızlar sizin annenizde sizi böyle beli ağrıya ağrıya taşıdı, son aylarda çok zor oluyor uzun süre ayakta yolculuk yapmak

B

%100 doğru

B

Yanlış

E

Örneğin, istanbulda 65 yaş üstüne ücretsiz
Adam ekmek almaya bile otobüsle gidiyor. Otobüslere bakın % 90 yaşlı. Adamlar her gün güneşliden eminönüne camiye otobüsle gidiyor. Birazda onların düşünmesi lazım bu otobüslerdeki insanların hepsi keyfi binmiyor.

S

Yer vermek istersem kendim veririm zaten. Ama bende ayakta duramıcak halde olduğum anlarda yer vermek istemiyor olabilirim bazen kendimi otobüse zor atıyorum. Belki düştüm ayakta duramıyorum zor duruyorum. Böyle zamanlarda yer vermek istemiyor olabilirim yani. Beni dürtüp yer ver dediklerinde de kimse kusura bakmasın terslerim.

S

Her zaman yer veririm, benden büyüklere, kadın, kız, yaşlı hamile vs. İsteyerek yer veririm zoraki değil, bundan gocunmamda. Kimin nerden hangi saatte geldiğini nerden bileyim, benim için nerden gelirse gelsin yer verilmelidir. Sonuçta gencim ve ayakta gitmek benim için problem oluşturmuyor. Bazı arkadaşlar müneccim, kimin nerden geldiğini de biliyorlar. Yer vermeyecek olan zaten vermiyor, verecek olanda veriyor.

K

Lütfen İstanbul'da 50-60 duraklı 30-40 km hatlarda yoğun trafikte ayakta kucak kucağa saatlerce yolculuk yapanlar yorum yazsın.
Ayda yılda birkaç kez veya 3-5 durak yolculuk için otobüs kullananlar veya trafiği yoğun olmayan kendi iline göre olayı yorumlayanlar meseleyi bilmiyor.

U

Asıl problem insanları bu sekilde tasimaya neden olan sistemde.
Yer vermeyen genc suclu degil,
Pazara bile otobusle gitmek isteyen insanlar suclu degil,
gezmek isteyen yaslilar suclu degil.
Asıl problem neden boyle tasiniyorum demeyip itiraz etmeyenlerde ve problemi yer vermeyen insanlarda gorenlerde..

U

Dünyanın her yerinde büyük metropollerde aynı sorun var. Rahatsız olan küçük bir köyde yaşayabilir mesela. Ama o sorun var diye başkalarına yansıtmak doğru değil. Yaşlı, hasta, hamile, çocuklu bayan, engelli yer vermek zorundasın. Vermiyorsan ahlak anlayışında bir sakatlık var o kadar basit.

Hakan Seçgin 2 yıl

Çok doğru

N

Dünyanın her yerinde büyük metropollerde aynı sorun var. Rahatsız olan küçük bir köyde yaşayabilir mesela. Ama o sorun var diye başkalarına yansıtmak doğru değil. Yaşlı, hasta, hamile, çocuklu bayan, engelli yer vermek zorundasın. Vermiyorsan ahlak anlayışında bir sakatlık var o kadar basit.

H

Hayır sizin algınızda bir problem var çalışan okuyan insan önceliklidir her zaman bunu algılamanız neden bu kadar zor neden emekli ve yaşlı olmasına rağmen metropolde yaşamakta ısrar ediyor ...?!

Yalçın Artsin 2 yıl

Büyük ihtimalle çalışan, okuyan çocuklarının yanında olmak, onlara destek olmak içindir. Ekonomik sebepleri falan da katarsak yüzlercesini sayabiliriz. Bunun algıyla falan alakası yok sakat ahlakınıza yama aramayın boşuna. Bir yerde genel bir sıkıntı varsa bu toplumun ortak yüküdür ve en çok yük en güçlü olana biner. Geçein bunları lütfen.

Hakan Seçgin 2 yıl

Hakan Seçgin takıntı...!

Yalçın Artsin 2 yıl