Yapay zeka yarar mı getirecek zarar mı verecek?

Yapay zeka hakkında ne düşünüyorsunuz? İlerleyen yıllarda insanlığın en büyük yardımcısı mı olacak yoksa kendi dil ve iletişim becerilerini geliştirip insanlığa darbe vuracak kadar tehlikeli hale mi gelecek? Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

com-s09ghsn7c6agng5qlgg3.jpg
G
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
29
29 CEVAP

Atomun nasıl faydasını kenara bırakıp zararına odaklandıysa insanoğlu tabiki aynısını yapay zekada da yapacaktir

C

Katılıyorum insanlık faydasına ne kullanılmış kardeşim. Varsa savaş başka bir şey değil.

Arkın Birsenn 3 yıl

Zeka yapılabilirmiki

H

"Yapılabilir mi" den kasıt şu; birçok firma (daha çok teknoloji firmaları) bu sistem üzerinde çalışıyor, google, facebook, spaceX gibi. Hepsinin bu sistemleri geliştirme amaçları farklı, bazıları ticari anlamda bazıları sosyal boyutta. Birer yazılım gibi düşünün ama kontrolü de yavaş yavaş sizin değil yazılımın ele geçirdiğini düşünün.

Gürkan hakkani 3 yıl

Tehlikeli

Hatice Ardahanlı 3 yıl

facebook bir bot yani(Kendi kendine yanıt veren yapay bir sistem) geliştirmiş bu bot sistemi zamanla kendi iletişim dilini oluşturmaya ve Sistem içerisinde diğer botlarla etkileşime girmeye başlamıştır bunu fark eden google sistemi kapatmış ve projeyi rafa kaldırmıştır.

Arkın Birsenn 3 yıl

https://youtu.be/QIaYpVJEjqU

Arkın Birsenn 3 yıl

Yapay zekâyı kontrol eden kişi kötüyse kötü olur tabi.

Z

Kontrolden çıkan durumlar da mevcut. Evet geliştirme aşamasında işin büyük kısmını insanlar üstleniyor. Lakin uygulama esnasında istenmeyen durumların da gerçekleştiği görüldü. Yani ahlaki değerlerden biraz soyutlanmış bir konu bu.

Gürkan hakkani 3 yıl

İnsan kendi yetiştirdigi çocugu yeri geliyor zapt edemiyor kaldı ki yapay zekâyı nasıl kontrol etsin.

Zuhal Nasansd 3 yıl

evet benim sorum da buna yakın aslında. Yani yapay zeka önümüzdeki süreçte bizi tehdit eder hale gelecek mi, gelirse nasıl gerçekleşecek? Bunu kontrol edebilir miyiz, şimdiden bir tedbir almalı mıyız, devletlerin bu konuda adımları nelerdir sorularını sormak istedim ama pek istediğim cevapları alamadım henüz. Beklemedeyiz.

Gürkan hakkani 3 yıl

Mikrobu bilirsen anti mikrobu da bulursun önce teşhis sonra tedavi

Zuhal Nasansd 3 yıl

Denenmişlikler var sonuç ortada

com-fqqpc55gqrpgfypdaz08.jpg

Seda Bacalan 3 yıl

Hiçbir makine insan beyni gibi düşünemez bence. Yinede kontrolü elde tutmak gerektiğini düşünüyorum. İleri teknoloji için yapay zekaya şuan mecburuz.

I

yapay zeka denilince bi film vardı 'evrenin askerleri' diye o filmdeki gıbi olurmu acaba iyi ve kötü yönlendirme

A

Dediğiniz filmi izlemedim ama inceleyeceğimden şüpheniz olmasın.

Gürkan hakkani 3 yıl

bir kaç serii var ama izlerseniz 'jan clouk wan damme'oyuncu olan film

Ayhan Emre 3 yıl

Nasılsın sorusuna cevap verecek olan zeka değil iradedir. Bu iradeye sahip olmayan hiç bir makina iyiyi kötüyü programlandığı şekliyle verir. Makina yardım eder ama asla idare sahibi olamaz.

M

belki uzay bu tür makinelerle doludur, saldırmak için yazılım ve koordinasyonlarını geliştiriyorlar?? yoksa neden bir selamı esirgesinler bizden? Maymunlar Cehennemi geldi aklıma

M

Evet güzel film. Son serinin internete düşmesini bekliyorum izlemek için. Yalnız o filmde maymunların konusma kabiliyeti kazanmaları deneyde yapılan bir hatanın sonucu. Demek istediğim konu maymunlar veya herhangi bir canlı değil. Yapay zekanın en ufak bir örneğini zaten gün içinde defalarca kullanıyoruz. (Google) Uzay ve uzaylı konusunda çok bilgi sahibi değilim. Sadece teorileri okumakla yetiniyorum. Lakin yapay zekanın uzaylılarla bir alakasını olmadığını düşünüyorum

Gürkan hakkani 3 yıl

Bildiğim kadarıyla bunun için bir çalışma yapıldı. Yapay zekalar kendi aralarında bir haberleşme dili oluşturdu ve insanlar bunu çözemedikleri için programı askıya alıp sonlandırdılar.

A

Evet facebook şirketi yaptı bunu. İki chat-bot oluşturdular pazarlama işlemi için. Ama robotlar kendi aralarında bir dil geliştirdiler. Çalışanlar da robotların fişini çekti sonra.

Gürkan hakkani 3 yıl

her şeyin hem iyi hem kötü yanı vardır

M

Benim görüşüm ilerde yapay zeka devreye girerse bize akıl almaz yardımda bulunur öyleki gelecek bin yılın teklonojisine bile ulaşılır ayrıca doru ilerde bize düşman kesile bilir

E

Insan oglu artık Şeytan dan korkmuyor kendi zekasıyla ürettiği makinadanmi korkacak

H

İnsna gucune ihtiyac kalmayinca ne olacak bir suru insan issiz kalicak maas derdi yok oh mis sonumuz hayir olsun

Y

Korkarım ki insanlığın başına bela olacak

A

Kesinlikle hic yorulmuyor robot hic yagini koy sigarasi yok yemek yok maas yok is verenler yasadi digerleri ne olacak

Y

Yapay zeka deneylerinde iki farklı yapay zeka sanal ortamlarında bir araya getirilmiş ve iletişime geçirilmiş bu iki yapay zekanın kendi aralarında farklı bir dil ürettikleri farkedilmiş ve yapanlar bu durumdan korkmuşlar deneyi iptal etmişter diye duymuştum

M

Yapay zeka ile üretilen robotların dahi insanlık için büyük tehlike açacagı için buna son verilmek istenmiş. Düşün: Yapay zeka lider, köleler ise insanlar

Nagehan Suvariler 3 yıl

Bununla ilgili filimlerde yapıldı zaten yapay zekada geldikleri nokta belli oluyor

M Kemal Mutlu 3 yıl

Aslında bakarsan bunun yapılmasını isteyenlerde bir köle diyebilirim. Kimin kölesi biliyor musun?

Nagehan Suvariler 3 yıl

Kapitalizmin

M Kemal Mutlu 3 yıl

Hayır."İlluminatinin köleleri"

Nagehan Suvariler 3 yıl

düşünme yetenekleri olmayan şeyler düşünemez belli bir programa göre hareket eder ha olursa bu çok kısıtlı olur daha çok bakıp kopyala işlemi yaparak iletişime geçerler sonuçta hiçkimse yüce yaradanın yarattıgı şeyin yerini dolduramaz

E

insanlar bilmedikleri bisey uretirse tehlikeli tabi yapacaklari zekanin yapabilecegi her seyin olasiligini cikarmak zorundadir.

M

Insanin ustune asla cikamaz ancak yeni tur bir savaş ta kullanilacagi kesin. Tabi cok yardimci da olacak. Su an baslandi zaten

O

Birakin insan gibi yasiyaq. Neyin yapayisinin hayri varki. Insanlar is bulamiycak.

Ç

Insanlik icin tehlikeli bir hale geleceğinden herkes çocukluktan yapay zekaya uygun büyütülcek. Yani yapay zeka insanin bi sonraki evrimi ama ne kadar sürer bu hali almasi; binlerce sene..

A

Konu ile ilgili İNSANSIZ isminde bir roman yazdım, yakında raflarda olacak.

com-15ob39dw9qdpa9ru6vnv.jpg

Ö

Hayırlı olur insanlık için inşallah kitabınız.

Hediye Küsmen 3 yıl

Hediye Küsmen teşekkürler

Özgür Evcimik 3 yıl

com-0umvd0pdhumz4wjyrk0n.jpg

görsel materyal
Ö

Adı üstünde yapay! Hiçbir anlamı ve değeri yok.

H

Barcelona-Juventus

F

Bizden ÇOK daha hızlı tepki verebilen. Yorulmayan surekli gelişip guclenebilen bağımsız kararlar alma potansiyeline sahip bir zekâ bizi korkutabilir mi??? ASLA

O

Sadece insanların kaydettiği sözleri karşılaştırma yapar üretemez.

Ö

West world bilim kurgu dizisi yapay zeka üzerine çok güzel kurgulanmış.

H

Evet izledim o diziyi. Yeni sezon ne zaman gelir bilmem, ya da gelir mi!

Gürkan hakkani 3 yıl

Gelse diye bekliyorum.

Hatice Şanver 3 yıl

Yapay zeka teknolojisi geleceği şekillendirecek gibi görünüyor günümüz teknolojik gelişmelerin öngörüsü, bu alanda hangi ülkeler güçlüyse en güçlüler onlar olacak, en büyük çekince terminatör filminin gerçek olması, geçenlerde en iyi yapay zeka örneğine insanlık için ne düşünüyorsun sorusu soruldu, verdiği cevap dünya için insanlık çok zararlı yok edilmeli demesi üzerine robotun üreticileri yok ettiler .

H

Telefonun robatik hali

N