Yapay zeka geliştirilirse 3 robot kuralını aşabilir mi?

Westworld dizisini bitirdim bugün ve yapay zekadan ciddi ciddi korkmaya başladım. Sizce gelecekte yapacağımız robotlar, 3 Robot Kuralını yıkabilir mi?

com-rzbvqkqamz9y650zr55h.jpg
K
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
10
10 CEVAP

3 robot kuralını bilmiyorum aydınlatır mısın beni ?

M

0- Bir robot insanlığa zarar veremez veya hareketsiz kalarak insanlığın zarar görmesine izin veremez. (Bu yasa, sonradan "Sıfırıncı Yasa" olarak eklenmiştir.) 1- Bir robot, 0. kuralla çelişmediği sürece, hiçbir şekilde insanoğluna zarar veremez veyâ pasif kalmak suretiyle zarar görmesine izin veremez. 2- Bir robot, 0. ve 1. kurallarla çelişmediği sürece, kendisine insanlar tarafından verilen komutlara itaat etmek zorundadır. 3- Bir robot, 0., 1. ve 2. kurallarla çelişmediği sürece, kendi varlığını korumak zorundadır.

Şahin Bozyurt 3 yıl

Ne kadar yapay zekada olsa tohumunu biz atacağız şahsi görüşüm tohumunu attığımız için bize pek zararı olmucak ama birisi bu kanunları çiğneyip kodlarsa bilmem

Mehmet Turğay 3 yıl

Denetim sağlam olsa dahi robotlar eninde sonunda düşünme yeteneğine sahip olacaklar ve düşünerek kötü şeyler yapma olasılıkları çok yüksek. Ama belki onları durdurmanın başka bir yolu vardır.

Kerim Torunuyum 3 yıl

İşin içine kodlar girmekte bence iyi bir algoritma bu problemi ortadan kaldıra bilir

MBertuğhan Özüşeker 3 yıl

bende korkmuyorum değil açıkcası robotlar şu an hayranlık uyandırıcı bir öge olarak gözüküyor lakin -umarım yalan veya asparagas değildir- üretilen bir robot model(ler)inin insanların anlayamacağı bir düzen de olan dil geliştirdiklerini okumuştum yapay zeka ya çok yüklenilirse öğrenme öğretebilme ve kendi kendine yetebilme gibi insana ait karakteristik zeka aktarılabilirse; istek, arzulama ve hükmetme hissini kazanabilirse o vakit robotlardan korkmamız gerektiğini anlayacağız

S

Eğer ki robotlara insana ait özellikleri vermezsek, zaten onlar yapay zeka olmaktan çıkacaktır. Onlar olmadan basit birer robot olacaklardır. Evlerimizde kullandıklarımız gibi. Ben yapay zekadan bahsediyorum. Ama MBertuğhan Özüşeker arkadaşın dediği gibi, iyi bir algoritma işi çözebilir.

Kerim Torunuyum 3 yıl

Bu arada insanların anlayamayacağı bir dil değil binary sistem üzerinden giden bir dil

MBertuğhan Özüşeker 3 yıl

bilgilendirme için teşekkürler

Samet Yorulmazz 3 yıl

yapay zeka daha o kadar gelişmiş değil ama gelişmiyeceği anlamına gelmez

M

Ben yapay zekadan değil, insanlardan korkuyorum. Gün gelecek yapay zekayı belki sizin bizim gibi sıradan insanlar dahi rahatlıkla kodlayıp/oluşturabilecek seviyeye gelecek. Çok farklı amaçlar için üretimler yapabilir insanlar. Bu yüzden robotlardan değil, insanlardan korkun. Ak-47, MTP-76, P90, MP4 gibi silahlar birer demir çelik veya metal parçasıdır aslında. Ancak insan beyni o çeliği ve metali öyle dizayn eder ki kendi soyunu, canlılığını bitirecek seviyeye getirir. Şimdi soruyorum sizlere suç çelik ve metalde midir yoksa insanda mıdır? Aynı durum yapay zeka için de geçerlidir. KONTROL KONTROL KONTROL.

S

Olaya farklı açıdan yaklaşman yapay zekayı masum ve güvenli yapmaz. Ak47 suçlu drğil insan suçlu evet ama ak47 olmadan da insan suçlu değil.

Emir İşlek 3 yıl

Yani değinmek istediğim nokta şu. Yapay zekadan korkuyorum yanlış bir ifade değildir. Konu dışına sapmışsın biraz felsefe yapmışsın.

Emir İşlek 3 yıl

Emir İşlek Silahlar tabiki gerekli. Burada insanları veya silahları suçlamıyorum. Amacım örnek vermek. Otomobilleri de düşünebiliriz. Otomobil yolda gittiği için suçlu mudur? Tabiki hayır. Yasalara göre dizayn edersin ve olur. Bu kadar basit. Yapay zeka için de geçerli. Eğer çok yaygınlaşırsa ortaya pek çok olasılık çıkacaktır. Bu olasılıkların içerisinde insan soyunun bitimi de olabilir. Biraz felsefi konu oldu doğrudur.

Sadık Limon 3 yıl

Görüşlerine katılıyorum. Ama biz burada olası suçluyu değil olası bir suçu arıyoruz

Emir İşlek 3 yıl

Bencede robotlar değil insanlar suçlu olur, robotların duyguları istekleri yoktur insanlar onlara kodlar yazar ona göre davranır suçlu yapay zeka değil insandır

Fatih Kaştan 3 yıl

Bilim dünyası bu konuda ikiye ayrılmış durumda... İlerki zamanlarda bizim gibi düşünenler gerici zihniyet olarak nitelendirelecek. Fakat gün gelince tüm insanlık acı çekicek.

E

Ben gerici miyim şimdi?

Kerim Torunuyum 3 yıl

Daha ilerisini göremeyenlerin bizi nitelendirecekleri lakap bu evet

Emir İşlek 3 yıl

Robotların faydasını görenler bizim zihinlerimi karanlık sabit olatak nitelendirecek.

E

Robotlar sahiblerine zarar verirmi bunun uzerine cok konusulur ama bence insanlara kesinkes zarar verirler

E

Senin dediğin 3 Robot Kuralına aykırı ama.

Kerim Torunuyum 3 yıl

Bir yapay zeka dusunuyoruz ki bu baya baya zeka yani kendince birseyler yapabiliyor

Emre Filinta 3 yıl

Neden oyunu bizkm kurallarimiza gore oynasinlar

Emre Filinta 3 yıl

Ooo. İşte buna diyecek bir şeyim yok.

Kerim Torunuyum 3 yıl

niye oyunu bizim kurala göre oynasınlar sen oyunun kurallarını belirlersen dışına çıkamazlar? Sen yer çekimine karşı gelebiliyor musun ?

Mehmet Turğay 3 yıl

İlk olarak Isaac Asimov'un ortaya attı 3 robot kanunu oldukça basit ve bir çok durumda manipüle edilerek aşılabilecek bir kural dizisi. Bunu kanunu asimov oluşturmuş olsada kitaplarında bunun nasıl aşılabileceğini açıklamıştı. Aslında kanun temel olarak birbiriyle ilintili ve aşılamaz gibi gözüküyor ancak burada önemli olan kuralların hangisinin daha ağır bastığı.

Bu kanun dizisinde ağırlıklı olan insana zarar verilmemesinin üzerinde durulmuş ve diğer kanunlarda bunun üzerinde şekillendirilmiş. Evet. Az gelişmiş, basit düşünen robotlar için oldukça iyi bir kural dizisi denebilir. Ancak düşünceleri geliştirip olaylara daha geniş ölçekte bakabilen bir robot doğrudan olmasa da dolaylı yolla insana zarar verebilir veya öldürebilir.

A

aynen programlandığı insanı korumakla görevli bir robot çok rahatlıkla diğer insanlara zarar verebilir ki şavaş robotları bir hayal değil.

Türk Kızılgüneş 3 yıl

Ya yapay zeka o zamana kadar ohooooo

B

senin oho dediğin yapay zeka şuan nesneler arasındaki ilişkiyi ayırt edebileceği bir dil oluşturdu

MBertuğhan Özüşeker 3 yıl

Yapay mantık at gibidir. Az kullanırsan ottan yavaşlar çok kullanırsan tökezler.

B